Temat: Czy opór Urzędów Skarbowych zahamuje rozwój wirtualnych...
Temat znam.
W jednym z wirtualnych biur w Poznaniu odmówiono mojemu klientowi - spółce z o.o. z kapitałem rosyjskim nadania numeru NIP, aby się nie kopać z koniem przenosimy siedzibę do Warszawy do normalnego biura, tym bardziej, że tam sytuacja była troszkę zagmatwana i niejednoznaczna prawnie.
Natomiast mam świeżą sprawę w jednym z niedalekich mi urzędów i będę ją pilotował.
Jest ogólna dyrektywa z Ministerstwa Finansów aby badać sprawy bardzo, ale to bardzo wnikliwie i co do zasady odmawiać nadania numeru NIP. Informację mam z dwóch niezależnych źródeł z dwóch miejsc w Polsce. Jest dobra umowa biurowa i chwilowo dostałem informację o treści: "Niech pan zmieni PKD w NIP-2 bo z takim przy wirtualnym biurze nie ma szans", więc aby się nie kopać z koniem to zmieniłem, jednak na pytanie kiedy w takim razie będzie decyzja, otrzymałem odpowiedź, że w kolejnym tygodniu bo decyzję podejmuje sam naczelnik (podobnie było we wcześniejszej sprawie).
Są więc szanse, że dostanę odmowę nadania numeru NIP.
Jeżeli kogoś interesują argumenty dotyczące bezprawności takich działań, to:
1) brak podstaw prawnych dla tego typu procederu - nie ma żadnej, naprawdę, wszystkie są naciągane,
2) z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C‑527/11 z marca 2013 r.:
Artykuły 213, 214 i 273 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że stoją one na przeszkodzie temu, by organ skarbowy państwa członkowskiego odmawiał nadania numeru identyfikacji podatkowej do celów podatku od wartości dodanej spółce z tego tylko powodu, że w mniemaniu tego organu nie posiada ona środków materialnych, technicznych i finansowych do wykonywania zgłaszanej działalności gospodarczej.
3) orzeczenie WSA Wrocław - I SA/Wr 284/12:
Należy zauważyć, że ustawodawca w rozdziale drugim ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników zatytułowanym postępowanie w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej bardzo szczegółowo ustalił warunki formalne nadania numeru NIP. Zamieścił je w art. 5 powołanej ustawy. I właściwie postępowanie w sprawie nadania tego numeru sprowadza się do sprawdzenia spełnienia owych warunków formalnych. Natomiast to w przepisie art. 8c ustawy o NIP wskazał jedyne przypadki odmowy nadania numeru NIP, na które nie powołał się organ podatkowy.
Okoliczność, że osoba reprezentująca podmioty tworzące spółkę podejmowała w przeszłości działania polegające na zakładaniu innych spółek na podstawie umów pozorowanych, co zostało potwierdzone przez Sąd Rejonowy w O., nie może mieć wpływu na kwestię nadania numeru NIP. W ocenie Sądu w sytuacji gdy spółka cywilna w świetle przepisu art. 2 może ubiegać się o nadanie identyfikatora podatkowego, spełnia warunki formalne z art. 5 oraz nie spełnia przesłanki z art. 8c cytowanej ustawy brak jest podstaw do odmowy nadania numeru NIP.
=======
Na razie przyjmę taktykę nie wychylania się i zobaczę co zrobi urząd, jak mi odmówi to będę namawiał klienta na odwołanie, bo czas najwyższy wyprostować tą praktykę. Problem jest niestety taki, że klientom zależy na czasie, a czasem łatwiej wynająć coś realnego i "niech mi dadzą spokój", niż bawić się w takie hocki klocki.