Piotr Z.

Piotr Z. Department Manager

Temat: morze czarne - szukam informacji.

Mam pytania do osób które mają doświadczeni na tym akwenie. Interesuje mnie zarówno aspekt techniczny jak i "lokalna kultura morska". Interesuje mnie praktyczne cały akwen (Turcja-Bułgaria-Ukraina). Jeżeli ktoś ma chociaż częściowe informacje to będę bardzo wdzięczny za podzielenie się nimi ze mną.

1.Jakie są warunki hydrometeorologiczne w różnych porach roku?
2.Jakiego typu jachty dostępne są na tamtejszym rynku (stan techniczny floty, wiek jednostek które są do wyczarterowania, ceny i.t.p)?
3.Czy znacie jakąś godną polecenia locję i gdzie ją można zamówić?
4.Czy łatwo jest dostać wizę turecką i czy do uprawiania żeglugi trzeba mieć jakąś specjalną wizę? - chodzi o to że niektóre wizy tureckie pozwalają na jeden wjazd do kraju i jeden wyjedz, zaś żeglując ciągle (formalnie) opuszczamy terytorium
5.Jak nastawione są lokalne służby celne i kapitanaty portów do zagranicznych turystów-żeglarzy?
6. Jak jest z przestrzeganiem prawa przez lokalne duże jednostki (rybackie, kontenerowce i.t.p), a zwłaszcza jak jest z wchodzeniem/wychodzeniem z portów - czy ktokolwiek zwraca uwagę na małe jednostki.
7.Jakimi językami (oprócz lokalnych) można dogadać się z kapitanatami portów. (czy można oczekiwać że ktoś tam będzie znał angielski/niemiecki/francuski)?
8. Jaka jest obiegowa waluta w praktyce? (czy żeby się dogadać lepiej brać euro czy dolary?)
9. Wszystko inne co wiecie o tym akwenie.....Piotr Zakrzewski edytował(a) ten post dnia 13.01.08 o godzinie 12:11