Marcin Kępka

Marcin Kępka Branded
Entertainment,
Product Placement,
TV Production.

Temat: Palenie a czas pracy

Witam wszystkich!

To moj pierwszy post na forum - mam nadzieje, ze nie dubluje tego tematu. Czy mozecie mi powiedziec / podpowiedziec jakie metody stosujecie lub zastosowaliscie z powodzeniem (lub nie) na Waszych podworkach w kwestii tzw. przerw na papierosa?

Bardzo czesto mozna spotkac sie z casusem "wojskowym" w firmach: kto nie pali, ten nie ma przerwy. A na papierosa zdarza sie wychodzic srednio nawet i co godzine. Czesc pracownikow pali (i ma przerwy), pozostala czesc pracuje (nie majac tych przerw a tym samym bedac o wiele bardziej efektywniejsza).

Jak wiec sobie radzicie lub poradziliscie z tym problemem?
Odgorne zarzadzenia?
Kary vs. nagrody?
Promowanie niepalacych?
...?Marcin Kępka edytował(a) ten post dnia 05.07.07 o godzinie 11:42
Grzegorz O.

Grzegorz O. TRENER / DORADCA +48
666 300 037

Temat: Palenie a czas pracy

Bez różnicy jeśli ktoś co godzinę robi sobie przerwę odchodząc od komputera to ma do tego prawo i co z tą przerwa zrobi jest to jego sprawa, jeśli chodzi o efektywność pracy to nie zauważyłem różnicy pomiędzy palaczami a nie palaczami może dlatego że sam jestem i staram się rozliczać nie za godziny a za efekt.
Marcin Kępka

Marcin Kępka Branded
Entertainment,
Product Placement,
TV Production.

Temat: Palenie a czas pracy

Zalozmy, ze mamy pracodawce, ktory bardzo rygorystycznie przestrzega przepisow zwiazanych z czasem pracy (polecam lekture przepisow: http://www.prawo.lex.pl/czasopisma/slp/przerwy.html).

Zakladamy, ze dzien pracy trwa 8 godzin - w srodku dnia pracownik ma godzine wolna na lunch (nie wliczana do czasu pracy) + ustawowe 15 min. Pracownik nie musi siedziec non stop przed komputerem - moze wykonywac inne czynnosci z tym niezwiazane.

Z reguly w budynkach (firmach) sa wydzielone miejsca dla palaczy. Czasem nie ma tych miejsc, wiec trzeba wyjsc na zewnatrz. Do czasu "palenia" nalezy wiec doliczyc dojscie do pomieszczenia / wyjscie na zewnatrz, przejazd i oczekiwanie winda, itp. Na pewno nie miesci sie to w ramach ustawowych 15 min...

Nie mowimy (choc warto o tym wspomniec) w tym przypadku o stanowiskach, ktore mozna rozliczac za efektywnosc - sam jestem zwolennikiem osiagania zadowalajacych / odpowiednich rezultatow przez pracownikow w zalozonym na to czasie.

Mowimy tutaj o rygorystycznym podejsciu do przepisow oraz nietolerowaniu tego typu "przerw" przez pracodawce.
Tomek S.

Tomek S. www.icon.biz.pl

Temat: Palenie a czas pracy

Dokładnie tak jak mówi Grzegorz: najlepiej rozliczać z efektów, nie czasu. Ja na przykład, Panie Marcinie, rozmawiałem z Panem przez telefon po prostu na balkonie w firmie- właśnie między jednym papierosem a drugim. Zdecydowanie rozliczanie zadaniowe rozwiązuje problem przerw na papierosa.
Grzegorz O.

Grzegorz O. TRENER / DORADCA +48
666 300 037

Temat: Palenie a czas pracy

Ok możesz wprowadzić odgórny zakaz palenia na terenie całego obiektu + rozliczać każdą minutę pracownika, możesz wprowadzić karty magnetyczne do otwierania każdych drzwi w ten sposób system pokaże Cie ile czasu pracownik przebywał poza halą produkcyjną, biurem, ile w kibelku i palarni możesz te przerwy potraktować procentem podczas rozliczania premii. Jak chcesz mogę skontaktować cię z firmą wprowadzającą takie systemy. Ale jak wszystko w życiu to też ma swoją drugą stronę jeśli ktoś zostanie dłużej w pracy system to wykaże jak ręcznie to skorygujesz informatyk z pipu do tego dojdzie no i jak w każdym obozie pracy ciężko pozyskać dobrowolnie pracowników.

Temat: Palenie a czas pracy

Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę, bo nie chce mi sie szukać, ale pracownik po 55 min pracy na komputerze ma ustawowo 5 min przerwy - te przerwy się nie sumują, ale to jest czas kiedy można na przykład pójść na papierosa....
Marcin Kępka

Marcin Kępka Branded
Entertainment,
Product Placement,
TV Production.

Temat: Palenie a czas pracy

Panie Tomku, zdradza Pan "nasze" tajemnice :)

Powaznie mowiac - podkreslam, ze jestem za opcja kiedy pracownik organizuje sobie czas. Nieistotne czy przyjdzie na czas do biura, czy zrobi sobie dluzsza czy krotsza przerwe. Istotne jest to, ze zadania wykonywane sa prawidlowo. Istotne powinno byc, to ze Klient docelowy nie czuje sie zaniedbany. Istotne rowniez jest to, ze z pracownikiem mozna w kazdym momencie sie skontaktowac.

Wiem, ze podczas papierosa mozna zadzwonic do Klienta, mozna z tym Klientem wypalic tego papierosa, mozna tez przeczytac ostatni raport finansowy firmy albo omowic z Szefem strategie dzialania. Mozna.

Ale mozna z tego faktu uczynic spotkania towarzyskie pracownikow albo prosty excuse od wykonywania obowiazkow.

Chcialbym, zebysmy podyskutowali na temat sposobow uregulowania tej kwestii, bo jest to niestety kwestia drazliwa w wiekszosci firm.
Grzegorz O.

Grzegorz O. TRENER / DORADCA +48
666 300 037

Temat: Palenie a czas pracy

A i jeszcze nie byłbym sobą gdyby nie dodał, że najczęściej to nie przerwy na papieroska zmniejszają efektywność pracownika ale atmosfera brak profesjonalnego coachingu itp.
Marcin Kępka

Marcin Kępka Branded
Entertainment,
Product Placement,
TV Production.

Temat: Palenie a czas pracy

Grzegorz O.:
Ok możesz wprowadzić odgórny zakaz palenia na terenie całego obiektu + rozliczać każdą minutę pracownika, możesz wprowadzić karty magnetyczne do otwierania każdych drzwi w ten sposób system pokaże Cie ile czasu pracownik przebywał poza halą produkcyjną, biurem, ile w kibelku i palarni możesz te przerwy potraktować procentem podczas rozliczania premii. Jak
Z zupelnie innej beczki. Prowadzilem projekt wprowadzenia takiego systemu rozliczania czasu pracy w jednej Firmie. Firma miala gotowy system bramek i kart, wiec pozostawala kwestia doboru odpowiedniego software'u. W toku prac okazalo sie, ze wprowadzenie takiego systemu jest dla pracodawcy niekorzystne z uwagi na to, ze system pokazywalby rowniez pracownikow siedzacych po godzinach w pracy - a siedzieli bez wyplacanych "nadgodzin". Szybo zapomniano o projekcie ewidencji czasu pracy...
Grzegorz O.

Grzegorz O. TRENER / DORADCA +48
666 300 037

Temat: Palenie a czas pracy

Marcin K.:
Ale mozna z tego faktu uczynic spotkania towarzyskie pracownikow

Marcinie z doświadczenia jeszcze dodam, że pracownicy podczas przerwy papierosowej najczęściej rozmawiają o pracy sam jestem palaczem i wiem, że informacje zdobyte podczas takiej przerwy są bezcenne (dowiadujesz się szybciej niż drogą elektroniczną) dodatkowo palacze są grupą która statystycznie jest jedną z najszybciej nawiązujących kontakt np. szkolenie i nagle przerwa na papieroska. :)
Grzegorz O.

Grzegorz O. TRENER / DORADCA +48
666 300 037

Temat: Palenie a czas pracy

Marcin K.:
Grzegorz O.:
Ok możesz wprowadzić odgórny zakaz palenia na terenie całego obiektu + rozliczać każdą minutę pracownika, możesz wprowadzić karty magnetyczne do otwierania każdych drzwi w ten sposób system pokaże Cie ile czasu pracownik przebywał poza halą produkcyjną, biurem, ile w kibelku i palarni możesz te przerwy potraktować procentem podczas rozliczania premii. Jak
Z zupelnie innej beczki. Prowadzilem projekt wprowadzenia takiego systemu rozliczania czasu pracy w jednej Firmie. Firma miala gotowy system bramek i kart, wiec pozostawala kwestia doboru odpowiedniego software'u. W toku prac okazalo sie, ze wprowadzenie takiego systemu jest dla pracodawcy niekorzystne z uwagi na to, ze system pokazywalby rowniez pracownikow siedzacych po godzinach w pracy - a siedzieli bez wyplacanych "nadgodzin". Szybo zapomniano o projekcie ewidencji czasu pracy...

No proszę :) ale pewnie za fajeczki chciał ich rozliczać :))))
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Palenie a czas pracy

to dorzućmy : rozliczanie za przerwę na zrobienie hermaty, przerwę na wizyte w ubikacji ( i promujmy tych pracowników co mają "mocne zawory").
Ważne czy człowiek wykonuje swoją pracę w przewidzianym czasie.
Często pracownicy pracują po godzinach ( za free) lub robią w domu. I niewielu pracodawcom się zpieszy, by te nadgodziny "oddać".
Widziałam system wpisywania wszystkich przerw. Owszem, było mniej wyjść, ale nikt nie został po godzinach nawet na chwilę.Dagmara D. edytował(a) ten post dnia 05.07.07 o godzinie 12:42
Marcin Kępka

Marcin Kępka Branded
Entertainment,
Product Placement,
TV Production.

Temat: Palenie a czas pracy

Moim skromnym zdaniem scisla ewidencja czasu pracy jest mozliwa do zastosowania na tasmie produkcyjnej ewentualnie u kasjerki w supermarkecie.

Ale uwaga - problem rozwiazan problemu lub kompromisu pomiedzy pracodawca a palaczem pozostaje. Zgadzamy sie, ze ten kij ma dwa konce. Ale prosze o jakies przyklady rozwiazan z Waszych podworek. Niezaleznie od tego czy sa one negatywnie czy pozytywnie postrzegane przez pracownikow.
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Palenie a czas pracy

Ponieważ kij mam dwa końce w firmie, gdzie pracuję nikt nikogo nie pilnuje i niczego nie rozlicza,przelicza i ewidencjonuje.
Ponieważ palę u siebie w pokoju, więc generalnie problem znika.
Grzegorz O.

Grzegorz O. TRENER / DORADCA +48
666 300 037

Temat: Palenie a czas pracy

Kiedyś poproszono mnie o rozliczanie godzin poświęconych na pracę z dokładnością do 15 minut

Przykład Poniedziałek pobudka o 5 rano o 6:30 pociąg do warszawy co można robić przez trzy godziny w pociągu jak się dostało lapa z edge'm (Enhanced Data rates for GSM Evolution)) można pracować i już mamy 3h pracy zanim trafiliśmy do biura potem 8h w standardzie z przerwą na lunch która nie zabierała więcej niż 30min i z 2h dodatkowo bo nie wszyscy rozpoczęli pracę o tak wczesnej godzinie potem 1h do domu z 1h na kolacje i pogaduchy. Potem dostajesz maile od współpracowników, którzy się nie wyrobili a termin upłynął wczoraj w związku z tym kolejne 3h i tak w ciągu jednego poniedziałku zbiera nam się jakieś 13 do 14h w tygodniu podobnie tyle, że bez pociągu i tak do piątku w ogólnym podsumowaniu w miesiącu wychodzi jakieś 270h a w standardzie na etacie byłoby 160h :) czyli jakieś 110h nadgodzin i która firma za to zapłaci :) całe szczęście ta za to mi płaciła i premiowała i w życiu nie usłyszałem żadnego komentarza na temat papierosa.Grzegorz Olechniewicz edytował(a) ten post dnia 05.07.07 o godzinie 13:10
Marcin Kępka

Marcin Kępka Branded
Entertainment,
Product Placement,
TV Production.

Temat: Palenie a czas pracy

Dagmara D.:
Ponieważ kij mam dwa końce w firmie, gdzie pracuję nikt nikogo nie pilnuje i niczego nie rozlicza,przelicza i ewidencjonuje.
Ponieważ palę u siebie w pokoju, więc generalnie problem znika.

To jest calkiem niezla sytuacja (patrzac z Pani punktu widzenia) - patrzac z mojego, nieczulbym sie komfortowo wchodzac do zadymionego pomieszczenia - ale nie jest to przedmiotem rozmowy :)

Podkreslam - sytuacja jest taka, ze pracodawca zamierza podejsc rygorystycznie do kwestii palenia przez pracownikow. Druga strona medalu, jest proba znalezienia kompromisu z pracodawca. A podane argumenty w dyskusji swietnie sie do tego nadaja.

Stan K.

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Grzegorz O.

Grzegorz O. TRENER / DORADCA +48
666 300 037

Temat: Palenie a czas pracy

Stan ja wiem jak to funkcjonuje w tym przypdku konsultacje trwały wiele miesięcy na potrzeby całego portfela projektów wypisanie dokładnych zdań nie wchodziło w grę ograniczono to do zaznaczenia tyle godzin na projekt xx a tyle na xy + 0,5h w tygodniu na uzupełnienie tabeli z ilością godzin. We wcześniejszej firmie osoba znająca mój harmonogram wypełniał to za mnie i mogła bawić się w dokładne wypisywanie zadań.

Stan K.

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Grzegorz O.

Grzegorz O. TRENER / DORADCA +48
666 300 037

Temat: Palenie a czas pracy

U mnie nie tyle bunt co zajmuje cenny czas i odciąga od ważniejszych obowiązków jako narzędzia dla siebie używam kalendarza w Outlooku fakt spotkałem system rozliczający czas pracy zintegrowany z Outlookiem pracowników ale to rzadkość.



Wyślij zaproszenie do