Agnieszka L.

Agnieszka L. Projektant sieci i
instalacji
sanitarnych

Temat: Rzym i okolice

Witam,
w marcu wybieram się na niecałe 2 tygodnie do Włoch. Miastem wypadowym będzie Rzym. Czym możecie polecić jakieś ciekawe miejsca poza Rzymem, nadające się na jednodniowe (ewentualnie dwudniowe) wycieczki?

Niekoniecznie interesują mnie ruiny, wolę jakieś ciekawe obiekty przyrodnicze, piesze wycieczki z zapierającymi dech w piersiach widokami itp.

Gorąco pozdrawiam i dziękuję za wskazówki
Seweryn Kosmala

Seweryn Kosmala IS Service Leader HR

Temat: Rzym i okolice

Czesc,

Z Rzymu warto pojechac do Viterbo albo Orvieto - to bardzo urocze sreniowieczne miasteczka na polnoc od wiecznego miasta. Pociagiem to niecale 2 godziny.

Piszesz ze nie lubisz ruin - moim zdaniem jednak warto zobaczyc ruiny starorzymskiego portu Ostia Antica - pociagiem podmiejskim na zachod - jakies pol godziny. Z Osti nad morze jest juz tylko kilka kilosow takze mozna polaczyc spacer po ruinach ze spacerem nad morzem.

Zazdroszcze wyjazdu i zycze super wakacji!
Agnieszka L.

Agnieszka L. Projektant sieci i
instalacji
sanitarnych

Temat: Rzym i okolice

Dzięki za informacje, Ostia i Orvieto brzmią szczególnie zachęcająco.

Temat: Rzym i okolice

Potwierdzam, Orvieto jest wspaniałe, sam nie wiem, co robi większe wrażenie - uliczki miasta, katedra, czy może jego położenie - na kilkudziesięciometrowej płaskiej skale wyrastającej ponad równinę...
Agnieszka L.

Agnieszka L. Projektant sieci i
instalacji
sanitarnych

Temat: Rzym i okolice

Tak, Ostia i Orvieto są już moich planach zwiedzania.

Myślę również o kilkudniowym wypadzie na południe: Neapol, Pompeje, Wezuwiusz,wybrzeże Amalfi...

Stąd kilka pytań:

1.Z jakiego miejsca najlepiej zacząć pieszą wycieczkę na Wezuwiusza? Jak tam dojechać? I ile trwa taka przechadzka? :)
2.Jak to najlepiej zorganizować? Rano Wezuwiusz, popołudniu Pompeje? Wystarczy czasu? A jak z transportem? Czytałam,że jest tam jakaś kolejka.
3.Gdzie najlepiej się zatrzymać na wybrzeżu Amalfi? W samym Amalfi, czy może są tam jakieś urocze miasteczka w okolicy? Co warto zobaczyć będąc tam?
4.A co z Sorento? Polecacie?

Będę wdzięczna za wszysktie wskazówki i rady :)

Z góry baaaaaaaaaardzo dziekuję :)

konto usunięte

Temat: Rzym i okolice

Agnieszka Maria Lisiecka:
Witam,
w marcu wybieram się na niecałe 2 tygodnie do Włoch. Miastem wypadowym będzie Rzym. Czym możecie polecić jakieś ciekawe miejsca poza Rzymem, nadające się na jednodniowe (ewentualnie dwudniowe) wycieczki?

Niekoniecznie interesują mnie ruiny, wolę jakieś ciekawe obiekty przyrodnicze, piesze wycieczki z zapierającymi dech w piersiach widokami itp.

Gorąco pozdrawiam i dziękuję za wskazówki

witam..

moim zdaniem przepiękna jest Toskania. widoki, przyroda są naprawdę klimatyczne, uliczki, kawiarenki..

Toskania jest zupełnie inna niż Rzym, ale fajnie, że jedziesz do Rzymu. tam znajdziesz i bardzo ciekawe miejsca, to oczywiste, ale też,niestety, w niektórych miejscach Rzym jest po prostu "syfiasty" - śmierdzi, brudno, no tak nieestetycznie ;) ale to chyba w każdej stolicy tak jest :)

w każdym razie miłej wycieczki życzę, gdziekolwiek będziesz we Włoszech - będzie super!
Krzysztof G.

Krzysztof G. Fotografia

Temat: Rzym i okolice

Agnieszka Maria Lisiecka:

1.Z jakiego miejsca najlepiej zacząć pieszą wycieczkę na Wezuwiusza? Jak tam dojechać? I ile trwa taka przechadzka? :)

Przechadzka raczej odpada, chyba ze chcesz sie meczyc i czasu troche to zajmie. Polecam dotarcie pociagiem (kolejka) do Ercolano i stamtad polecam busy Trasporto Vesuviano, ktore docieraja prawie na sam szczyt, potem i tak dodatkowa wspinaczka ok. 20 minut. Trzeba tylko dokladnie sprawdzic obecny rozklad jazdy, bo o ile pamietam to takich busow na szczyt dzienne jest 5-6. No, mozna tez sie zabrac z kazda wycieczka, ktora sie tam kieruje, taksowka czy stopem (albo wypozyczyc autko na 1-2 dni)...
A z Rzymu sa organizowane wycieczki zarowno do Pompejow jak i na Wezuwiusza (albo razem). Kosztow nie pamietam.
2.Jak to najlepiej zorganizować? Rano Wezuwiusz, popołudniu Pompeje? Wystarczy czasu? A jak z transportem? Czytałam,że jest tam jakaś kolejka.

Zalezy co chcesz robic i jak zorganizujesz czas. Jesli zaczniesz od rana i chcesz tylko przeleciec oba miejsca, to czasu wystarczy. Kolejnosc tez zalezy od humoru - choc jak zaczniesz od Pompejow, to na Wezuwiszu mozesz byc zmeczona juz zwiedzaniem, poza tym powietrze od rana jest zdecydowanie bardziej przejrzyste i widoki lepsze. A jak zaczniesz od Vesuvio to Pompei mozesz zwiedzac z masa siarki w plucach, gardle i jamie ustnej, co tez nie pomoze w dalszym zwiedzaniu...Wybor nalezy tylko do ciebie. Ja polecam jednak 2 dni na oba miejsca.
3.Gdzie najlepiej się zatrzymać na wybrzeżu Amalfi? W samym Amalfi, czy może są tam jakieś urocze miasteczka w okolicy? Co warto zobaczyć będąc tam?

Amalfi bardzo drogie, Sorrento tansze, choc niewiele, i wiecej tam turystow "brudaskow" z roznych okolicznych campingow. Oczywiscie kwestia gustu i kasy...
Najtaniej i przy okazji najbliżej - Salerno
4.A co z Sorento? Polecacie?

j.w. choc piekne miejsce, i ta plaza...
Będę wdzięczna za wszysktie wskazówki i rady :)

Jeszcze jest Monte Cassino i PN Abruzzo po drodze.
Poza tym wspomniane Orvieto, Rieti, Tivoli, Terni, wyspy Capri i Ischia (polecam)...
Ostia kicha...chyba, ze uwielbiasz historie antyczna...
zazdroszcze...
http://maps.google.it/maps?oi=eu_map&q=Amalfi&hl=plKrzysztof Gapys edytował(a) ten post dnia 16.02.08 o godzinie 00:04
Emil K.

Emil K. dziennikarz, "Gialla
nel solle rossa come
cuore mio"

Temat: Rzym i okolice

Co do Tivoli jak najbardziej są tam dwie tzw. "Ville" i jedna ładniejsza od drugiej, wierz mi a z Roma Tiburtina pociąg jeździ co 30 min w kierunku Pescary a bilet kosztuje jakieś grosze jedzie się około 30- 40 min. Co do Terni hmmmm widoki są ładne, ale żeby jakieś piękne zabytki hmmmmmmm byłem w styczniu i nic nie znalazłem :) Pociągiem jedzie się około godsziny w kierunku Perugii.

konto usunięte

Temat: Rzym i okolice

witam.
Po pierwsze uważam, że Rzym to doskonałe "miejsce wypadowe", a po drugie marzec.. to moim zdaniem, bardzo dobra pora na zwiedzanie :)
Jeśli chodzi o propozycje wycieczek, to myślę, że wyjeżdzając poza Lacjum na północ warto zatrzymać się na dłużej w Toskanii- urocze większe i mniejsze miasteczka, których nazw wprost nie sposób wyliczyć..
Umbria.. - Terni nie polecam- chyba, że ma się ochotę zobaczyć kilkutysięczne postprzemysłowe miasto. Rzeczywiście nie ma tam wielu zabytków..choć i temu miejscu trudno odmówić osobliwego uroku :D
Ratując honor Umbrii proponuję Asyż- wiosną wydaje się być szczególnie urokliwy.
Poza tym, a w zasadzie przede wszystkim, polecam wycieczki dające czas na twórcze poszukiwania i pozwalające na odkrywanie miejsc, o których nie pisuje się w przewodnikach czy też nie dyskutuje szeroko na forach internetowych ;)..
Moim zdaniem to bardzo ciekawe...
Emil K.

Emil K. dziennikarz, "Gialla
nel solle rossa come
cuore mio"

Temat: Rzym i okolice

Wtórując koleżance Emilii (zbieżność imion :D) na północ od Rzymu polecam Asyż albo w przepięknej Toskanii Sienę (około 2 godz. autobusem z Roma Tiburtina. W ub. roku płaciłem około 14 euro w jedną stronę) Architektura samego miasta zarówno Asyżu jak i Sieny jest podobna. W starej części miasta św. Franciszka jest mnóstwo kościołów różnego rodzaju kaplic i 15 min do Perugii (robią tam najlepsze słodycze w całej Italii:)). Co do Sieny ma ona oprócz prześlicznej katedry trochę galerii i muzeów. Jeżeli chodzi o same widoki i krajobrazy zdecydowanie polecam Asyż, ponieważ klasztor wspaniale się komponuje z miejscowymi masywami górskimi. Siena natomiast leży już w Toskanii i bardzo blisko przewspaniałej Florencji.
Co do Monte Cassino faktycznie jest tam ten klasztor, ale w zasadzie "zwiedzanie" ogranicza się do jednego kościoła i polskiego cmentarza. Utrudnieniem są niereguralne i rzadkie kursy autobusików spod dworca do klasztoru. Jeżeli bardzo lubisz górskie pejzaże, to ich widok z Monte Cassino może trochę zrekompensować ubożyznę zabytkową samego miasteczka :) Niemniej Italia ma tyle uroku, że niezależnie który kierunek obierzesz powinnaś być zadowolona :) Życzę udanego wypadu.Emil Kamiński edytował(a) ten post dnia 17.02.08 o godzinie 23:07
Agnieszka L.

Agnieszka L. Projektant sieci i
instalacji
sanitarnych

Temat: Rzym i okolice

Dziekuję za wszystkie informacje. .

Mam jeszcze jedno pytanko: co myslicie o okolicach Aquila ? Gran Sasso itp. Trochę o tym czytałam, ale trudno było znaleźć jakieś informacje o pieszych wędrówkach. Skąd najlepiej zacząć? Gdzie się zatrzymać? I czy warto? :)

serdeczne dzięki za pomoc
Agnieszka L.

Agnieszka L. Projektant sieci i
instalacji
sanitarnych

Temat: Rzym i okolice

hm ,widze, ze te okolice to chyba jeszcze nieodkryte :)

w kazdym razie dziekuje wszysktim za pomoc. jutro lece :)
Anna Nowak

Anna Nowak Student, UE KATOWCIE

Temat: Rzym i okolice

Sam Rzym jest przepiękny - o tym nie trzeba przekonywać! Jeśli chodzi o okolice, to polecam przede wszystkim Ostia Antica (więcej można zobaczyć i przeczytać tutaj -> http://gdziewyjechac.pl/8402/ostia-antica-zabytkowe-mi..., a poza tym Wille w Tivoli, jeziora, trasy widokowe, Park Narodowy... Cała lista dostępna jest pod adresem: http://gdziewyjechac.pl/8969/okolice-rzymu-najciekawsz...

Następna dyskusja:

Transport z /do lotnisk Rz...




Wyślij zaproszenie do