konto usunięte

Temat: Wezwanie z UFG

Na innym forum ktoś opisał taki przypadek:

"Jestem właścicielem 2 samochodów. W kwietniu, w odstępie kilku dni,
otrzymałam wezwanie do przedłożenia dowodów ubezpieczenia pojazdów
lub zapłaty kary, w związku z "zawiadomieniem o przeprowadzeniu
czynności kontrolnych". W czasie użytkowania samochodów żaden organ
nie przeprowadzał kontroli, zakupione zostały one jako fabrycznie
nowe w ubiegłym roku i nadal posiadają ważne polisy OC. Rejestrując
pojazdy okazywałam oczywiście polisy, gdyż w przeciwnym wypadku nie
wydano by mi dowodu rejestracyjnego i tablic. Wezwanie zatem nie
może mieć związku z żadną przeprowadzoną, we wskazanym w piśmie
terminie, kontrolą ani też nie ma żadnego logicznego uzasadnienia,
skoro pojazdy rejesrtowane były po raz pierwszy i dokonano już
wówczas sprawdzenia zapłaty OC. Wysyłanie bezzasadnych wezwań nie
tylko marnuje mój czas, ale również publiczne pieniądze na opłatę
doręczeń. Zastanawia mnie powód i klucz skierowania wezwań - może
skierowano wezwania do wszystkich właścicieli nowych pojazdów, może tylko do wszystkich na literkę K, może zastosowano system na chybił trafił. A korespondencja kosztuje. Czy ktoś spotkał się z podobnym
problemem, bo jeśli takie praktyki stosowane są na szerszą skalę to już kwalifikuje się pod niegospodarność? "



I druga podobna wypowiedź:

"Ja również jestem z miasta X i również w kwietniu dostałem wezwanie z UFG do zapłaty ponad 2000 PLN lub przedłożenia OC związanego z kupionym nowym samochodem w zeszłym roku. Również nie miałem żadnej
kontroli. Zrobiłem ksero polisy i wysłałem poleconym. Po dwóch
tygodniach przyszła odpowiedź że odstępują od dochodzenia
roszczenia. Zadzwoniłem też do salonu, w którym kupowałem i
ubezpieczałem auto i babka od ubezpieczeń powiedziała mi że nie
jestem pierwszym, który dzwoni w tej sprawie."




Moje pytanie: czy to jakaś zmasowana akcja ? I jaki jest jej cel ?

konto usunięte

Temat: Wezwanie z UFG

Wystarczy, że sprzedawca nie rozliczy polisy w terminie a co za tym idzie zakład ubezpieczeń nie wie, że zawarł taką umowę. Idąc dalej, skoro nie wie, nie może powiadomić o tym fakcie UFG. No i wychodzi, że dany pojazd mimo iż jest zarejestrowany nie ma ubezpieczenia... Albo po prostu nastąpił gdzieś zwykły poślizg w przesyłaniu raportów między towarzystwem a UFG i efekt jest taki sam.
Karol Z.

Karol Z. Programista,
elektronik

Temat: Wezwanie z UFG

Ale dlaczego płacić ma niczego nieświadomy użyszkodnik?
Gosia Regulska

Gosia Regulska BETI TRAVEL
betitravel.com.pl,
właściciel

Temat: Wezwanie z UFG

Mnie przyszło wezwanie odnośnie samochodu , który 8 lat temu sprzedałam i wyrejestrowałam.....
Bez komentarza...

konto usunięte

Temat: Wezwanie z UFG

Gosia Regulska:
Mnie przyszło wezwanie odnośnie samochodu , który 8 lat temu sprzedałam i wyrejestrowałam.....


No to mają refleks, pół biedy jak ktoś zmienia auto co parę lat to może coś jeszcze pamiętać, a jak ktoś zmienia auta częściej?
Poza tym chyba nie ma obowiązku chomikowania dokumentów aż tyle czasu?
Gosia Regulska

Gosia Regulska BETI TRAVEL
betitravel.com.pl,
właściciel

Temat: Wezwanie z UFG

chyba nie ma, w końcu nawet dokumenty do skarbówki- tylko 5 lat...na szczęście miałam, bo po nr rej trudno sobie było przypomnieć

konto usunięte

Temat: Wezwanie z UFG

Gosia Regulska:
Mnie przyszło wezwanie odnośnie samochodu , który 8 lat temu sprzedałam i wyrejestrowałam.....
Bez komentarza...

Nie przebijecie mnie... ja sprzedałem auto... przekazałem polisę właścicielowi - tylko sobie tam coś dopłacił. On zarejestrował auto... JEŹDZIŁ Z NOWĄ POLISĄ NA NIEGO... a mi przychodziło jedno wezwanie do zapłaty... drugie... trzecie... a ja w kubełek w kubełek w kubełek.... :D W końcu mi przysłali przedłużenie polisy, to już się wkurzyłem ;p wysłałem im dokumenty jeszcze raz... mailem, z potwierdzeniem odbioru, otrzymałem odpowiedź. Spałem spokojnie. Za miesiąc wezwanie do zapłaty.. drugie... trzecie.... :D

Temat: Wezwanie z UFG

Gosia Regulska:
Mnie przyszło wezwanie odnośnie samochodu , który 8 lat temu sprzedałam i wyrejestrowałam.....
Bez komentarza...


ale jeśli mnie pamięć nie myli to przedawnienie jest trzy lata?

konto usunięte

Temat: Wezwanie z UFG

Witam.
Mam mam pytanie z innej beczki lecz tez chodzi o ufg. w skrócie:
Czy prywatna osoba może mnie zgłośić do ufg jesli nie mialem np 5 dni ubezpieczonego auta ( nie spowodowalem zadnego wypadku i szkody)
Krzysztof Dalasiński

Krzysztof Dalasiński Trener - freelancer

Temat: Wezwanie z UFG

Max L.:
Witam.
Mam mam pytanie z innej beczki lecz tez chodzi o ufg. w skrócie:
Czy prywatna osoba może mnie zgłośić do ufg jesli nie mialem np 5 dni ubezpieczonego auta ( nie spowodowalem zadnego wypadku i szkody)

Każdy może, tak jak każdy może zgłosić do US, że nie płacisz podatków lub na policję, że popełniłeś przestępstwo. ;)
Mariusz Grabczyński

Mariusz Grabczyński Dobre Ubezpieczenia

Temat: Wezwanie z UFG

Z UFG niestety jest bałagan i winne są tu najczęściej Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie wysyłające raportów.
Ostatnio sam miałem sytuację gdzie klientka ubezpiecza się w jednym TU od 2007 roku a w UFG brak danych.

Tak więc niestety ale dopóki TU nie uzupełnią i nie zaczną na bieżąco aktualizować danych jeszcze wiele osób może otrzymać "wezwania" lub też mocno się zdziwić zmieniają ubezpieczyciela że brak jest zniżek.

Temat: Wezwanie z UFG

Mariusz G.:
Z UFG niestety jest bałagan i winne są tu najczęściej Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie wysyłające raportów.
Ostatnio sam miałem sytuację gdzie klientka ubezpiecza się w jednym TU od 2007 roku a w UFG brak danych.

Tak więc niestety ale dopóki TU nie uzupełnią i nie zaczną na bieżąco aktualizować danych jeszcze wiele osób może otrzymać "wezwania" lub też mocno się zdziwić zmieniają ubezpieczyciela że brak jest zniżek.
I dlatego właśnie trzymanie własnych polis nie powinno być traktowane jako niepotrzebny obowiązek, a jako dobrze pojęty własny interes.
Mariusz Grabczyński

Mariusz Grabczyński Dobre Ubezpieczenia

Temat: Wezwanie z UFG

To zalecenia ze strony UFG w razie otrzymania wezwania:

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) zwrócił się do Ciebie o okazanie dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Oznacza to, że podczas kontroli pojawiły się wątpliwości.

Kontrole takie mogą być przeprowadzane m.in. przez Policję lub organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów. Wątpliwości powstają gdy - podczas kontroli - nie zostanie okazany dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Czasami podobne podejrzenie powstaje również podczas rutynowego sprawdzania informacji o polisach OC, przekazywanych przez firmy ubezpieczeniowe do UFG.

Z kolei brak ubezpieczenia OC u posiadacza gospodarstwa rolnego może wyjść na jaw na przykład podczas kontroli przeprowadzonej przez urzędnika administracji samorządowej.



Jako osoba wezwana do udzielenia informacji o ubezpieczeniu, od daty odbioru wezwania masz 30 dni na:

- wykazanie, że umowa ubezpieczenia OC została zawarta zgodnie z obowiązującymi przepisami, czyli że Twoja polisa/polisy OC obejmowały cały rok kalendarzowy, w którym dokonano kontroli,

lub

-udokumentowanie, że z jakiegoś powodu nie dotyczy Cię obowiązek posiadania ubezpieczenia OC,

lub

- wniesienie opłaty w wysokości określonej na wezwaniu od UFG.



Jeżeli w dniu zdarzenia (kontroli, kolizji) nie byłeś posiadaczem pojazdu (lub gospodarstwa rolnego), powinieneś przedstawić dowód zbycia pojazdu (np. umowa sprzedaży lub umowa darowizny) oraz dowód zawarcia umowy ubezpieczenia OC, obowiązującej do dnia sprzedaży pojazdu.



Jeżeli w trakcie roku kontroli:

- nabyłeś pojazd lub gospodarstwo rolne, którego ta kontrola dotyczy, lub

- pojazd ten został po raz pierwszy zarejestrowany na terytorium Polski

należy przedstawić UFG stosowne dokumenty, czyli umowę kupna lub dokument potwierdzający datę rejestracji.

Kopie niezbędnych dokumentów można przedstawić Funduszowi za pośrednictwem poczty tradycyjnej, faksem lub pocztą elektroniczną. Dane kontaktowe znajdziesz tu (link).



W przypadku niedotrzymania 30-dniowego terminu, przewidzianego na udzielenie odpowiedzi Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu - sprawa zostanie automatycznie skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego w administracji. Oznacza to, że egzekwowanie opłaty karnej będzie prowadził urząd skarbowy w miejscu pobytu osoby, która nie dopełniła obowiązku wykupu polisy OC.
Mikołaj N.

Mikołaj N. Ekonomista

Następna dyskusja:

Wezwanie do zapłaty




Wyślij zaproszenie do