Katarzyna S.

Katarzyna S. ekspert,
Laboratorium
Kryminalistyczne
KWP, grupa Tybet

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Chcę Wam przedstawić człowieka o WIELKIM SERCU - to pierwszy wykształcony w Polsce tybetański lekarz, który zamiast zostać w naszym uroczym kraju i np popijać piwko w pubach pojechał do najbiedniejszej prowincji w Indiach - Orissy - żeby pomagać tym, o których nikt nie pamięta. Ten człowiek to dr Tsering Wangchuk. W tym wątku będę pokazywała jego pracę na przykładzie wielu zdjęć, które na bieżąco do mnie przesyła. Przedstawię Wam też jego projekt dotyczący obrony przed malarią i zakupu moskitier, które ratują życie głównie małym dzieciom i kobietom w ciąży. Bardzo liczę na Wasze zainteresowanie i pomoc.

Tsering z Dalajlamą:


Obrazek
Katarzyna Subzda edytował(a) ten post dnia 29.12.07 o godzinie 17:41
Katarzyna S.

Katarzyna S. ekspert,
Laboratorium
Kryminalistyczne
KWP, grupa Tybet

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Wędrujący doktor Tsering przez liczne wioski zamieszkane przez jeszcze liczniejsze plemiona i grupy etniczne łącznie z Tybetańczykami


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek

konto usunięte

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Dzieki Kasiu za to co robisz :)

Od swojej strony dodam takie prywatne wspominki. Po nowym roku uzupelnie je zdjeciami.

W pierwszej polowie lat 90 przyjechal do Polski Dalajlama. Mial wyklad na UW dla wszystkich a takze udzielal nauk dla grona polskich buddystow w Lazienkach. Zdajesie ze Gumowski z Wyborczej zrobil mu taka znana fotke jak zwiedza areszt na Rakowieckiej.
Efektem spotkania z owczesnymi wladzami Polski byla umowa ze zaprosimy do siebie 4 tybetanskich uchodzcow na wyzsze studia.
Przyjechal P , Tsering, Y i K. (nie uzywam ich pelnych imion - prosili o to ze wzgledow bezpieczenstwa - maja rodziny w Tybecie) Pierwszych 3 zaczelo studia na Akademii Medycznej w Warszawie a K. postanowil zostac inzynierem informatykiem.

Tak sie zlozylo ze w 2002 roku pomagalem w organizacji imprezy pt. "Tybet w Poznaniu". Dzieki pomocy Adama Koziela z Fundacji Helsinskiej udalo nam sie nawiazac kontakt z tymi chlopakami i wowczas przyjechal do Poznania Y, ktory opowiadal o swojej ucieczce z Tybetu i zyciu na uchodzstwie. Potem kolejne wizyty w Warszawie gdzie poznalismy reszte tybetanskiej ekipy, ktora staralem sie dokumetowac fociarsko podczas waznych wydarzen - jak kilka Losarow (nowy rok Tybetanski), Demonstracje przed Chinska ambasada 10 lutego czy tez w ich codziennym zyciu.

CDN. Na fotkach i w tekscie :)
Katarzyna S.

Katarzyna S. ekspert,
Laboratorium
Kryminalistyczne
KWP, grupa Tybet

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Maciek nie ma za co!!! To ja Tobie dziękuję za Twą pomoc, wiedzę, zaangażowanie i pracę na rzecz Tybetu :)))
I czekam na ten obiecany cdn!
Ja też coś przygotuję.
Pozdrawiam!
Katarzyna S.

Katarzyna S. ekspert,
Laboratorium
Kryminalistyczne
KWP, grupa Tybet

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Orissa - jeden z 28 stanów w Indiach, położona na środk-wsch tego kraju. Stolicą Orissy jest Bhubaneshwar. Stan ten zamieszkuje około 36 milionów
ludzi pochodzących między innymi z 65 różnych plemion np. Kondo, Soura, Bonda itd.
W stanie Orissa jest najwyższa śmiertelność noworodków w całych Indiach. Najczęstszym powodem śmierci ludności plemiennej i dzieci w Orissie są malaria, bieda i niedożywienie.
Tybetańczycy przybyli do Orissy w 1963 r.Ich osady "Phuntsokling Tibetan Settlements" znajdują się częściowo w Block Mohana i R.Udayagiri w okręgu Gajapati w stanie Orissa. Dookoła otoczone są przez 40 wiosek plemiennych. Zarówno Tybetańczycy jak i inne plemiona mieszkające w pobliżu żyją w zgodzie i harmonii od wielu lat. To co jeszcze ich łączy, to takie samo cierpienie i śmierc z powodu MALARII.
Malaria jest powszechną, groźną dla życia chorobą zakaźną tropikalną i subtropikalną. Roznoszona jest głównie przez samice komarów pomiędzy zachodem a wschodem słońca.
Ponad 500 milionów ludzi cierpi, a ponad 1 milion umiera z powodu malarii każdego roku. Co sekundę umiera 1 dziecko na świecie z powodu malarii.
Dobra wiadomość jest taka, że malarii można zapobiegać i leczyć ją.
Moskitiery są najlepszą ochroną przed komarami szczególnie w nocy podczas snu, kiedy ich aktywność jest największa. Naukowcy mają nadzieję na wynalezienie lepszych leków i szczepionek przeciwko malarii, ale obecnie MOSKITIERY są jedną z najlepszych form obrony przed tą śmiertelną chorobą. cdn...
Katarzyna S.

Katarzyna S. ekspert,
Laboratorium
Kryminalistyczne
KWP, grupa Tybet

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Project Tseringa

1. Edukacja na temat:
- powodów zachorowań, zagrożen i symptomów malarii,
- dostępności i skuteczności leczenia,
- najlepszych sposobów zapobiegania zachorowaniom na
malarię.
2. Zapobieganie - prewencja:
- moskitiery o predłużonej trwałości nasączone
środkiem owadobójczym,
- spryskiwanie środkami owadobójczymi wnętrz
domostw,
- eliminacja miejsc wylęgu komarów.
3. Leczenie
- natychmaistowa diagnoza i leczenie znanymi
łączonymi metodami.

Celem jest zainspirowanie do niesienia pomocy
pojedyńczych osób, społeczności i instytucji w
ratowaniu życia dzieci i rodzin z biednych plemion w
Orissie przed śmiercionośną malarią.

Co można zrobić?
6 Euro kosztuje 1 moskitiera o przedłużonej
trwałosci nasączona środkiem owadobójczym -
1 moskitiera ratuje życie matki i dzieci.

Pieniądze można presłać na konto:

Canara Bank
P.O Chandragiri
Gajapati- Orissa
761017 INDIA
Account No- 10890
Bank Code No - 0284

lub skontaktować się uprzednio z Tseringiem, a potem
np wysłać pieniądze Western Union - ja wlaśnie
korzystam z tego sposobu.

Dane kontaktowe Tseringa i do przekazu pieniężnego:

Dr.Tsering Wangchuk ( Medical Officer )
Padma Maha Foundation
TRS Camp No - 4 House – 32 B
Jeerango via P.O Chandragiri
Gajapati- Orissa
761017 INDIA

Phone: +91- 06816 – 257454 ( res )
+91- 9437621871 ( mobile )

E-mail: drtseringw@yahoo.com

W następnym odcinku pokażę Wam na zdjęciach jak Tsering wykorzystuje przesłane pieniądze i jak drobiazgowo się z nich rozlicza. Nie ma mowy o żadnym marnotrawstwie.
cdn...Katarzyna Subzda edytował(a) ten post dnia 29.12.07 o godzinie 18:28
Katarzyna S.

Katarzyna S. ekspert,
Laboratorium
Kryminalistyczne
KWP, grupa Tybet

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Zobaczcie jak Tsering wydaje otrzymane pieniądze i jak dokumentuje każdy swój krok. Zwróćcie uwagę, że większość kobiet kwitujących odbiór moskitiery jest niepiśmiennych i zamiast podpisu stawia swój "odcisk" palca. Dla mnie jako daktyloskopa to namacalne potwiedzenie historii daktyloskopii - już starożytne ludy wiedziały, że ludzie mają odmienne, niepowtarzalne "odciski" linii papilarnych i to one stanowily podpis.


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek
Katarzyna Subzda edytował(a) ten post dnia 30.12.07 o godzinie 17:46
Renata L.

Renata L. Mennica Polska od
1766 r. Sp. z o.o.

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Jest wielu takich ludzi tylko się tego nie widzi podziwiam ich mocno i SKŁADAM WIELKI HOŁD za misję którą wypełniają jest wiele takim miejsc do których docierają i cudownie jest przebywać wśród takich ludzi.Tak jak czujesz tak rób!
Dziękuję Kasiu.
Andrzej Budnik

Andrzej Budnik linencjonowany pilot
dronów UAV, pilot
wycieczek
incentiv...

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Kasia, rewelacja. Byle wiecej takich osob i takich projektow.
Monika Bankowska

Monika Bankowska Ten kto ma zaufanie
do samego siebie,
nie potrzebuje dumy

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

glebokie wyrazu podziwu Kasia :-))) dobra robota... mysle, ze im wiecej takich ludzi, tym wiecej szczescia wokol:-)
Katarzyna S.

Katarzyna S. ekspert,
Laboratorium
Kryminalistyczne
KWP, grupa Tybet

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Hej Kochani, wyrazy uznania należą się tutaj tylko Tseringowi :)
Dziękuję Wam za odzew!
Bardzo chcę pomóc Tseringowi, ale sama pracując w budżetówce nie mogę zbyt wiele ofiarować. Jednak każdy grosz się liczy.
Dlatego obiecalam mu, że zrobię wszystko co w mojej mocy, aby zachęcić miłosników Tybetu do pomocy :)

konto usunięte

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Pomysl jak najbardziej szlachetny! Intuicja mi podpowiada, ze nie ma tu naciagania, ale mialem troche watpliwosci. Wiazace sie z moim pobytem w Tybecie w 1997r. W wiosce kilka km od bazy wypadowej na Mount Everest "grasowal" Tybetanczyk, ktory bardzo dobrze mowil po angielsku i wyciagal kase na odbudowe zniszczonego przez chinczykow klasztoru. Cos mi nie pasowalo i nie dalem kasy. Pozniej okazalo, sie ze mialem racje. Nie zbieral kasy na klasztor, a pracowal dla chinczykow. Do projektu Tseringa, przekonuje mnie zdjecie z Dalajalma (choc moglby to byc fotomontarz:), a przede wszystkim wpis Macieja Wojtkowiaka: "Efektem spotkania z owczesnymi wladzami Polski byla umowa ze zaprosimy do siebie 4 tybetanskich uchodzcow na wyzsze studia. Przyjechal P , Tsering (...) Pierwszych 3 zaczelo studia na Akademii Medycznej w Warszawie..." Dzieki:)Kasia (lub Maciek) czy probowaliscie uzyskac poparcie dla tej akcji u Adama Koziela i Janki Ochojskiej? Dla watpiacych w wiarygodnosc Tseringa, ich opinia moglaby byc rozstrzygajaca! A moze by zalozyc stowarzyszenie/fundacje pozytku spolecznego na rzecz akcji Tseringa, z poparciem rzecz jasna Dalajlamy i innych znanych osob? Mozna by na takie stowarzyszenie przekazac kase z podatku. Ja cos wysle Tseringowi. Kasia, czy nie moglabys podac polskiego konta, Tseringa lub twego na ktore mozna przelewac kase? Jak ktos koniecznie chce to wysle je bezposrednie Tseringowi. Ja ufam, a przypuszczam ze takich osob znajdzie sie wiecej, ze kasy na projekt Tseringa nie "zdefraudujesz" i zrobisz jeden wiekszy przelew. Troche bez sensu by banki zarabialy dodatkowa prowizje od kazdego przelewu, lepiej by zostało wiecej na projekt:)
Katarzyna Murawska - Jamroziak

Katarzyna Murawska -
Jamroziak
MURAWSKA TRAINING -
Właścicielka,
Trenerka psychologii
bi...

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Dopiero co dołączyłam do forum, więc nie wiem czym sie już dzieliliście a czym nie. wklejam więc tu link do reportażu radiowej trójki o Tybecie. Jeśli nie słuchaliście - polecam!

http://www.polskieradio.pl/reportaz/reportaz.asp?id=3756

cieszę się, że mogę tu spotkać ludzi, którym nie obcy jest los Tybetu. pozdrawiam wszystkich serdecznie i z całego serca.
pewnie z czasem napiszę więcej - a i zamieszczę jakieś zdjęcia. choćby z tegorocznej wyprawy do Bhutanu. tak sobie myślę, że gdyby Tybet nie był okupowany, to byłoby tam trochę jak w tym magicznym królestwie...

konto usunięte

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Kasia, dzieki za link. Nie slyszalem tego wczesniej. Robi wrazenie! To tez podam 2 linki zwiazane z tematem radiowego reportazu.

Odciananie glowy weża. Represje w Tybecie w latach 1994-95
http://www.hfhrpol.waw.pl/Tybet/pdf/odcinanie.pdf

Pekin 2008–Olimpiada w obozie koncentracyjnym
http://metta.pl/articles.php?id=205
Arkadiusz Królikowski

Arkadiusz Królikowski szkoleniowiec i
specjalista
e-learning

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Nie wiem, czy znacie taką polską inicjatywę:

http://www.free-clinic.org/

to też jest kawał dobrej roboty, nasz polski wkład do bezinteresownej pomocy tybetańczykom i nepalczykom, bo Klinika leczy również bezpłatnie okolicznych mieszkańców Nepalu, czym zdobywa sobie serca wszystkich.
Katarzyna S.

Katarzyna S. ekspert,
Laboratorium
Kryminalistyczne
KWP, grupa Tybet

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Artur Wiśniewski:
Pomysl jak najbardziej szlachetny! Intuicja mi podpowiada, ze nie ma tu naciagania, ale mialem troche watpliwosci. Wiazace sie z moim pobytem w Tybecie w 1997r. W wiosce kilka km od bazy wypadowej na Mount Everest "grasowal" Tybetanczyk, ktory bardzo dobrze mowil po angielsku i wyciagal kase na odbudowe zniszczonego przez chinczykow klasztoru. Cos mi nie pasowalo i nie dalem kasy. Pozniej okazalo, sie ze mialem racje. Nie zbieral kasy na klasztor, a pracowal dla chinczykow. Do projektu Tseringa, przekonuje mnie zdjecie z Dalajalma (choc moglby to byc fotomontarz:), a przede wszystkim wpis Macieja Wojtkowiaka: "Efektem spotkania z owczesnymi wladzami Polski byla umowa ze zaprosimy do siebie 4 tybetanskich uchodzcow na wyzsze studia. Przyjechal P , Tsering (...) Pierwszych 3 zaczelo studia na Akademii Medycznej w Warszawie..." Dzieki:)Kasia (lub Maciek) czy probowaliscie uzyskac poparcie dla tej akcji u Adama Koziela i Janki Ochojskiej? Dla watpiacych w wiarygodnosc Tseringa, ich opinia moglaby byc rozstrzygajaca! A moze by zalozyc stowarzyszenie/fundacje pozytku spolecznego na rzecz akcji Tseringa, z poparciem rzecz jasna Dalajlamy i innych znanych osob? Mozna by na takie stowarzyszenie przekazac kase z podatku. Ja cos wysle Tseringowi. Kasia, czy nie moglabys podac polskiego konta, Tseringa lub twego na ktore mozna przelewac kase? Jak ktos koniecznie chce to wysle je bezposrednie Tseringowi. Ja ufam, a przypuszczam ze takich osob znajdzie sie wiecej, ze kasy na projekt Tseringa nie "zdefraudujesz" i zrobisz jeden wiekszy przelew. Troche bez sensu by banki zarabialy dodatkowa prowizje od kazdego przelewu, lepiej by zostało wiecej na projekt:)

Witaj Artur,
Dzięki, że szczerze podzielileś się wszelkimi wątpliwościami! Pewnie wiele osób ma podobne pytania.
No więc od początku - nie ma tu żadnego naciągania. Ja koresponduję z Tseringiem już od dłuższego czasu. Nie miałam jeszcze okazji poznać Go osobiście, ale znam innego Tybetańczyka, z którym Tsering się przyjaźni. Maciek natomiast zna ich obu osobiście i odwiedził również Tseringa w Indiach, ale to pewnie sam opowie.
Co do naciągaczy w Tybecie, to niestety też spotkałam jednego nieuczciwego człowieka, a poza tym mówiono nam, żeby nie dawać pieniędzy w świątyniach i klasztorach, bo i tak zabierają je Chińczycy - no i na własne oczy widziałam taką akcję w Gyantse - dwóch "tajniaków" w garniturkach podeszło do mnicha i zabrali pawie wszystkie datki, zostawiając tylko kilka banknotów na zachętę dla następnych ofiarodawców.
Co do uzyskania czyjegokolwiek poparcia czy też założenia własnej fundacj - to nie próbowałam, bo ja po prostu się na tym nie znam. Nie wiem jak się za to zabrać, ale o fundacji myślałam, tylko że nie wiem co i jak. Ale widzę, że Ty się chyba na tym znasz, bo masz świetne pomysły, za które bardzo dziękuję!
Następna sprawa, to numer konta - oczywiście mogę podać zainteresowanym osobom nr mojego konta i potem wysłać to zbiorowo z jedną prowizją - nie proponowałam tego, żeby nikt nie posądził mnie o próbę naciągania :))) Oczywiście, że każdą wpłatę odnotowywałabym sumiennie i przekazywała Tseringowi. Więc jeśli ktoś woli taką formę nie ma sprawy - służe na priva nr konta.

A i jeszcze jedno - obiecuję zrobić fotki dokumentacji jaką przeslał mi Tsering po mojej ostatniej wpłacie - żebyście mieli dokładny obraz jak to się odbywa.

Pozdrawiam!!!
Katarzyna S.

Katarzyna S. ekspert,
Laboratorium
Kryminalistyczne
KWP, grupa Tybet

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Katarzyna Murawska:
Dopiero co dołączyłam do forum, więc nie wiem czym sie już dzieliliście a czym nie. wklejam więc tu link do reportażu radiowej trójki o Tybecie. Jeśli nie słuchaliście - polecam!

http://www.polskieradio.pl/reportaz/reportaz.asp?id=3756

cieszę się, że mogę tu spotkać ludzi, którym nie obcy jest los Tybetu. pozdrawiam wszystkich serdecznie i z całego serca.
pewnie z czasem napiszę więcej - a i zamieszczę jakieś zdjęcia. choćby z tegorocznej wyprawy do Bhutanu. tak sobie myślę, że gdyby Tybet nie był okupowany, to byłoby tam trochę jak w tym magicznym królestwie...

Witaj Kasiu!
Bardzo się cieszę, że dołączyłaś do nas i od razu z takim ciekawym materiałem :)))
Serdeczne dzięki.
Chcialam tu przy okazji poprosić Was w miarę możliwości o nie mieszanie wątków, ale już widziałam, że odnalazłaś temat pt. "ciekawe linki". No i zawsze możesz założyć nowy wątek, do czego zachęcam :)

Pozdrawiam :)))
Katarzyna S.

Katarzyna S. ekspert,
Laboratorium
Kryminalistyczne
KWP, grupa Tybet

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Artur Wiśniewski:
Kasia, dzieki za link. Nie slyszalem tego wczesniej. Robi wrazenie! To tez podam 2 linki zwiazane z tematem radiowego reportazu.

Odciananie glowy weża. Represje w Tybecie w latach 1994-95
http://www.hfhrpol.waw.pl/Tybet/pdf/odcinanie.pdf

Pekin 2008–Olimpiada w obozie koncentracyjnym
http://metta.pl/articles.php?id=205


Artur - prośba: czy mógłbyś umieścić również te linki w odpowiednich wątkach np "ciekawe linki" czy wątek o olimpiadzie - nie pamiętam dokładnie tytułu.
Z góry dziękuję!
Katarzyna S.

Katarzyna S. ekspert,
Laboratorium
Kryminalistyczne
KWP, grupa Tybet

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Arkadiusz Królikowski:
Nie wiem, czy znacie taką polską inicjatywę:

http://www.free-clinic.org/

to też jest kawał dobrej roboty, nasz polski wkład do bezinteresownej pomocy tybetańczykom i nepalczykom, bo Klinika leczy również bezpłatnie okolicznych mieszkańców Nepalu, czym zdobywa sobie serca wszystkich.

Faktycznie świetna inicjatywa - dzięki Arkadiusz!
Później dla kontrastu pokaże jak wygląda gabinet dentystyczny w szpitalu Tseringa.

konto usunięte

Temat: Tsering- tybetański dr Judym i jego heroiczna praca...

Czesc,
Jak milo bylo przeczytac ten post i odpowiedzi na niego :) Jak milo bylo zobaczyc znajomego sprzed kilku lat, pamietam, jak zegnalismy Tseringa gdy wyjezdzal z Polski, tyle mial planow, marzen, ciesze sie, ze tak wiele udalo mu sie dokonac! cudownie! tak trzymac!
Dzieki Kasiu za te mail i za to co robisz, mam nadzieje, ze jak najwiecej osob dolaczy sie do tej idei.Nie ma mowy o zadnym naciaganiu, dolaczam sie do opinii Macka i jego poparcia, pomagajmy:)
Najlepsze zyczenia z okazji Nowego Roku dla wszystkich
Ewa ByliniakEwa Byliniak edytował(a) ten post dnia 31.12.07 o godzinie 14:22



Wyślij zaproszenie do