Temat: Jak szybko i łatwo znaleźć pracę w Polsce? Diabelsko...
Witam Przemku - dwaj Samurajowie zawsze się znajdą, ale zanim rozpocznę z Tobą bardzo ciekawy dyskurs odpowiem na dwa pytanie TOMKA, który przesłał mi 2 pytania mailem.
1/ Jak się zachować na rozmowie i co zrobić, aby dobrze wypaść oraz jak zrobić dobre ( dokonałe ) wrażenie?
2/ Jak przygotować skuteczne CV?
już odpowiadam, tylko zrobię sobie kawkę z mleczkiem i od czasu będę robił małe przerwki, to wstrzymajcie się z dyskusją troszkę, jak skończę to pogaadamy na inne tematy:
Pytanie pierwsze:
Podstawy:
- jeżeli dzwoni telefon ( czekamy 3 dzwonki ) zapraszający na rozmowę o pracę niech trochę poczeka a Ty nie pękaj, uspokój się, zostaw emocje przed odebraniem telefonu, weź głeboki oddech i coś do pisania i kalendarz! Najlepiej usiądź przy stole, biurku, wygodnym fotelu, etc.
Uwaga: trochę ryzykowne, ale robi dobre wrażenie: ten kto ryzykuje wygrywa - jak w czasie rozmowy osoba zaproponuje Ci termin pierwszy np. na 10.oo i zapyta czy Ci odpowiada... chwilkę się zastanów ( ważne -///poszeleść stronami kalendarza do słuchawki///- to jest tak zwana WERBALIZACJA ROZMOWY TELEFONICZNEJ ) i powiedz, że akurat o tej godzinie już masz spotkanie i zaproponuj np. 12.30, to robi dobre wrażenie i osoba, która Cię zaprasza nabierzę trochę szacunku i rezonu do Twojej osoby i będzie Cię bardziej cenić!
- zapytaj z kim będziesz rozmawiał, jakie ma stanowisko, gdzie, nr pokoju, piętro i zapisz dokładnie { nie bazgraj, bo potem nie przecztasz - a jak pomylisz nazwisko, to będzie pierwsza Twoja wpadka już na samym wejściu, co może spalić pierwsze wrażenie!
Po skończonej rozmowie spokojnie podziękuj za zaproszenie rozmówcy!
Aby dobrze wypaść na rozmowie i zrobić dobre pierwsze wrażenie trzeba - ba... powinno się czegoś tam... o tej firmie dowiedzieć, dlatego niezbędne jest poczytanie sobie w internecie, czym firma się zajmuję, jaki oferuje produkt i kto tam rządzi... czytaj: decyduje / zarząd, dyrektorzy / jakie stanowisko i obowiązki ma odoba z którą będziesz rozmawiał/ła? I WAŻNE czy to ona będzie decydować o Twojej kandydaturze, czy jeszcze ktoś inny /// to się nazywa rozeznanie taktyczne i strategiczne i sytuacyjne rokowania///
Warto sprawdzić, jakie firma otrzymała nagrody i za co ( może jest członkiem BCC ) ma jakieś statuetki, medale, etc?
Te informacje przydadzą się w trakcie rozmowy, a firma Was polubi bo " odrobiliście lekcje " !
Pamiętajcie!!! Nigdy nie wolno się spóźniać. Najlepiej przyjść na rozmowę z 5 minutowym wyprzedzeniem!
----------------------------------------------------------
Jak się ubrać, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie?
- po pierwsze schludnie i czysto - PROFESJONALNIE!
- rycerze mężczyżni:
powinny być ubrani w garnitur, ale trochę lepszy ( lepszy to nie znaczy drogi - tylko dobrze uszyty! jak będziecie chcieli wiedzieć co to znaczy dobrze uszyty, to tu Wam też powiem, tylko innym razem ) i nie znoszony!
Pamiętajcie o wyprasowaniu spodni w kant i wyszczotkowaniu na dole !
Rycerka kobieta: super garsoneczka - czyściutka biała koszulka i coś granatowego...np. muszka, albo mały krawacik... /// UWAGA! białe rajstopy - nigdy!///. Skuteczne kolory, to głębokie mocne szarości i głębokie granaty.
Pamiętajcie o ładnych i zadbanych włosach...czytaj: fajnie skutecznie profesjonalnie uczesanych.
I oczywiści ładne czyste buty ( nie znoszone ) z...małym obcasikiem :)
Rycerze:
Trzeba...sprawdzić guziki, zawiązać dobrze krawat ( krawat raczej ten nieznoszony i pamiętajcie ...rozwiązujemy krawat zaraz po przyjściu do domu, bo po 2 tygodniach robi się błyszczący kołtun! ).
Uwaga: buty czarne i doskonale czyste - mają się świecić jak wiecie co...! Czyste buty, to podstawa każdego prawdziwego faceta ( w teczce dobrze mieć szmatkę i przed wejściem do biura przetrzeć buty!!! )
--------------------------------------------------------------
Co w ręku?
Pamiętajcie, że na spotkanie o pracę nie przychodzi się z pustymi rękoma...oczywiście nie chodzi o wiecie co, tylko, o to że Wasz ewentualny przyszły pracodawca będzie na spotkaniu Was dokładnie obserwował i wybałuszał gały... i tak: teczka nie za wielka! Teraz można kupić za parę groszy fajne zapinane skórzane teczki. W teczce musimy mieć obowiązkowo
kalendarz, referencje pisemne - jeżeli macie oczywiście... i kilka nic nie znaczących papierów najlepiej w kilku kolorach w jakiś ładnych koszulkach. Tak, że jak będziemy wyjmować kalendarz na spotkaniu, to jak ktoś zaglądnie sobie do torby to, żeby tam wiatr nie hulał! Bo pusta teczka, to ociach jest!
Ważny jest też długopis, ma być nie jakiś tam "obgryziony banan" tylko nowy ładny ten na spotkania o pracę! Teraz bardzo modne są pióra wieczne, ale to na początek zbyt wysoki wydatek. Pamiętajcie jak gladiator miał dwa miecze, tak Wy macie mieć dwa długopisy - bo zazwyczaj tak jest, że w najgorszym momencie jeden przestaje pisać!
---------------------------------------------------------------
Spotkanie inaczej MITINGERsystem
Bardzo ważny i zawsze decydujący element o zatrudnieniu i Waszej karierze!
Spotkanie u potencjalnego pracodawcy ( jak się spotykać w firmach HR i co robić to innym razem, bo to inna para kaloszy )
Podam w punktach:
1/ Nigdy nie wyciągamy pierwsi łapy do przywitania!
Jak jest mężczyzna: to mocny solidny uścisk dłoni i lekkie spokojne pochylenie głowy.
PAMIĘTAJCIE O KONTAKCIE WZROKOWYM!!!!!!!!!!!!!!
Jak jest kobieta: to też nie całujemy/cmokamy w rękę tylko lekki uścisk dłoni i lekkie pochylenie głowy ( całować będziecie jak Was zatrudnią )
W trakcie witania ( podawania ręki ) spokojnie przedstawiamy się i zaczynamy od IMIENIA i potem NAZWISKA --- nigdy odwrotnie!
2/ Nigdy nie siadamy pierwsi i zawsze czekamy jak usiądzie nasz rozmówca/cy!
3/ Nie rozpieramy się na krześle czy fotelu i nigdy noga na nogę!
(Noga na nogę oczywiście będzie, jak podpiszecie umowę o pracę )
4/ Wyjmujemy kalendarz / otwieramy na stronie terminu spotkania/ i wyjmujemy długopis TO WAŻNE!!! I kładziemy na stole obok kalendarza elegancko po prawej stronie...robimy to z gracją i elegancją...
UWAGA: jeżeli rozmawiacie przy biurku, to na jego / rozmówcy / biurku nic nie kładziecie i kalendarz z długopisem trzymamy na kolanach! ( biurko to twierdza i nikt nie lubi jak się ktoś i coś tam kładzie )
5/ Nigdy nie rozpoczynamy pierwsi rozmowy! Trzymamy CHWILĘ CISZY i czekamy na pytania! Relaksujemy się lekkimi oddechami - zbijamy tremę! ( jak zapanować na tremą innym razem )
UWAGA WAŻNE: dot. kalendarza:
--------tak jak z " werbalizacją rozmowy telefonicznej", czyli "szelestu karteczek do słuczawki" tak, tu też musimy zwerbalizować Nasz kalendarz.
Przecież jak nie mamy pracy / nie pracujemy / to w kalendarzu ZIMĄ wionie i bielą i wiatrem w kartach !
Trzeba kilka kartek przed terminem spotkania i po terminie spotkaniu zapisać lipnymi spotkaniami, aby delikwent czytaj rekryter... myślał, że mamy mnóstwo spotkań!!!!! i jestśmy cholernie zabiegani. Kalendarz ma być zalany terminami, notatkami, zakreśleniami...coś tam wymyślicie! Najlepiej jak notatki robione są w kilku kolorch, zielony, niebieski, czerwony i czarny. Ale nigdy pusta kartka!
To się nazywa sztuczką wypełnienia, albo WERBALIZACJĄ WASZEGO KALENDARZA!
Dobrze zwerbalizowany kalendarz, to 10% sukcesu!
To znaczy, że robisz wrażenie, zapisujesz, planujesz, pokazujesz, że jesteś aktywny takich Twój kalendarzowy PR!
----------------------------------------------------------
ROZMOWA Z PRACODAWCĄ, czyli proTOKERING-WORKsystem methods
Aby skutecznie i dobrze odpowiadać na pytania trzeba znać kilka wtajemniczeń, może na poczatek rozpoczniemy od: PIESZCZOSZKÓW:
PIESZCZOSZKI, to takie zachowania-LOVEsztuczki, aby rozmówca Nas polubił!
np: jak zadaje nam pytanie, to obesrwujemy go i lekko przytakujemy głową, czyli mówimy mu cały czas TAK nie mówiąc NIC. Pewnie nie rozumiecie...myślę, że wiecie o co chodzi! Taka mała wazelinka gestem :)
Ważna jest też umiejętność PROFESJONALNEGO ODPOWIADANIA NA PYTANIA naszego rozmówcy:
stosujemy tę zasadę tak:
Pada pytanie - spokojnie odczekujemy 2 sekundy i uwaga na spotkaniu powinno się kilka razy zastosować THANKRECROSSER, czyli podziękowanie rekrosacyjne:
Pada pytanie, a my za to pytanie THANKRECROSSER, czyli :
Dziekuję za pytanie...
To bardzo interesujące pytanie...
Zadał Pan/ni bardzo ważne pytanie...
Tak to jest ważne pytanie...
Tak zagadzam się z Panem i dodam, że...
Pana pytania są odzwierciedleniem mojej...
.....
.....
.....
tu możecie dodać coś Swojego:
------------------------------------------------------------
Jak rozmawiać
Co mówić a czego nie mówić?
O zdaniach kluczach
Jak dobrze zakończyć rozmowę
Jak się pożegnać?
i jak napisać skuteczny CV
ZAPRASZAM JUTRO
Dziekuję Wam za uczestnictwo! ( sorki za styl... raczej pisarzem nie jestem :{
Czekam też na Wasze uwagi i propozycje do w/w tematu
Krytyka też będzie mile widziana!
Wszystkie Wasze uwagi i propozycje zostaną zawarte.
I zapraszam do dyskusji!
Dariusz S. edytował(a) ten post dnia 07.10.12 o godzinie 22:09