Leszek Dariusz S.

Leszek Dariusz S. dojrzałem do zmiany
pracy

Temat: ś, ć, ł, ó, ń, ż, ź

Krzysztof nasunął mi ten problem w sąsiednim wątku. No to jak bronimy czy nie?
A ogólniej: czy pismo powinno się unifikować?


Leszek Dariusz Salomon edytował(a) ten post dnia 09.11.06 o godzinie 19:30

konto usunięte

Temat: ś, ć, ł, ó, ń, ż, ź

Pismo, kulturę, narodowość, płeć...

Wszystko w pewnym sensie dąży do unifikacji. Plusy? Zdecydowanie łatwiej. Minusy? Nudno jak cholera.

Obawiam się też, że po prostu nie da się tego zrobić. Ludzie potrzebują się wyróżniać. Obojętnie czy na poziomie jednostki, czy narodu.

konto usunięte

Temat: ś, ć, ł, ó, ń, ż, ź

Znaki te, choć nieco ewoluowała ich forma graficzna, towarzyszą nam od średniowiecza
(Bogurodzica (transliteracja):
"Siszczi nam spwczi nam Kyrieleyson
Twego dzela krzcziczela boszicze Uslisz glosi").
Bo w mowie ona występowały zawsze (a u sepleniących częściej).
Nie znam powodu, a unifikacja powodem być nie może, by to zmieniać.

Poza tym na prostym przykładzie:
kat - kąt
lud- lód

etc...


Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński

Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński projektant, eagler i
orloger

Temat: ś, ć, ł, ó, ń, ż, ź

Krzysztof jak sam wskazaleś cytując Bogurodzice owych znaków czysto polskich nie było. Wzięły się z prostej potrzeby rozróżnienia dźwięku. Aliści kto dziś jeszcze, poza kresami, potrafi prawidlowo wymowić ł, rozróżnić u od ó ? ręczę że tego nie potrafisz.

a co do przykładu - skoro lód=lud to kąt=kont a nie kat.

konto usunięte

Temat: ś, ć, ł, ó, ń, ż, ź

Andrzeju,
niestety dostępne skany oryginału Bogurodzicy swą jakością uniemożliwiają mi stwierdzenie czy użyte tam zostały znaki odzwierciedlające współczesne znaki diakrytyczne.
W transliteracji ich nie ma natomiast są już wersji która obowiązuje w szkołach. Czyli, tak jak napisałem, dźwięki były a graficzna forma ich zapisania krystalizowała się jakiś czas.

Nie. od czasu do czasu (dla żartu) potrafię powiedzieć coś z kresowym ł, czasem zaciągam śląską gwarą, ale z rozróżnieniem u=ó, raczej nie podołałbym.

Przykład pierwszy kąt - kat pokazuje zupełnie inne znaczenie wyrazu po usunięciu diakrytyka. Jeśli więc unifikacja (w sensie usuwania lokalnych znaków) to zubożenie słownika.
Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński

Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński projektant, eagler i
orloger

Temat: ś, ć, ł, ó, ń, ż, ź

Krzysztof B.:
Nie. od czasu do czasu (dla żartu) potrafię powiedzieć coś z kresowym ł, czasem zaciągam śląską gwarą, ale z rozróżnieniem u=ó, raczej nie podołałbym.

Przykład pierwszy kąt - kat pokazuje zupełnie inne znaczenie wyrazu po usunięciu diakrytyka. Jeśli więc unifikacja (w sensie usuwania lokalnych znaków) to zubożenie słownika.


Ad 1 - ano właśnie, jezyk już się zunifikował i jest li tylko kwestią czasu unifikacja zapisu. Mój dziadynio mawiał na tyle pięknie ze rozróżnić można było wszystkie nasze rodzime litery. Tylko on już przeszedł do historii. A takowego rozróżniania mową w szkole , jak i kaligrafii, nie nauczają.

Ad 2 wiem, że tak zamierzyleś pokazać, ale posluchaj jak wokół mówią ten "kąt" a zobaczysz dokąd zmierzamy.
Jan Liciński

Jan Liciński Art Dir., DeSign
Factory

Temat: ś, ć, ł, ó, ń, ż, ź

Witam, ja tu nowy...
ale poza graficznym aspektem i problemami z fontami w wersji PL to rozmawiacie o pokrojeniu polskiego jezyka.
STANOWCZO slysze roznice miedzy "kąt" a "kont", "jabłko" a "japko" to ze mowa potoczna upraszcza nie pozwala chyba zeby w pismie pozwalac sobie na takie frywolnosci.
Poza tym po cholere siedze i sprawdzam jak sie co pisze zamin wysle.
Sam do stukania w necie nie tykam alt ani opt. ale zeby tak na powaznie.....

To że media i polityki bełkocą i pod nosem literki memłają to nie powód żeby iść ich śledem.


Jan Liciński edytował(a) ten post dnia 13.11.06 o godzinie 10:06
Leszek Dariusz S.

Leszek Dariusz S. dojrzałem do zmiany
pracy

Temat: ś, ć, ł, ó, ń, ż, ź

Witamy, witamy... No cóż tak sobie ogólnie dumamy ale przyznam, iż mimo że nie wyobrażam sobie rezygnacji z naszych lokalnych diakrytyków to koledzy uzmysłowili mi wagę wymowy która niestety ewouluje...
Jan Liciński

Jan Liciński Art Dir., DeSign
Factory

Temat: ś, ć, ł, ó, ń, ż, ź

coś mi się widzi, że poza evolucją mowy to zapominacie, że czesto po jakości mowy też się ocenia respondenta, czy świadomie czy też nie.
- Majster od łopaty zje wszystko co trudne do wyartykułowania po 3 pifkach (szszszsz....)
- Piekna Pani na salonach - ą, ę dupa przez "eR-Zet" (jak mawiała Magdeczka).

A, pomimo tematu to ja jednak odpuszcze sobie polskie diakrytyki :)
Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński

Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński projektant, eagler i
orloger

Temat: ś, ć, ł, ó, ń, ż, ź

Kropla drąży skałę... kropla po kropli...



Wyślij zaproszenie do