konto usunięte

Temat: globalne ocieplenie

IPCC twierdzi, że wzrost średniej temperatury globalnej jest najprawdopodobniej wynikiem działalności człowieka, że aktywność słoneczna czy też wulkany miały niewielki na niego wpływ.

A Wy jakie macie zdanie na temat globalnego ocieplenia?
Może jakieś inne czynniki go powodują? Odległość Ziemi od Słońca? A może to po prostu taki cykl w dziejach naszej planety? Czy też "wina" roślin, jakichś zwierząt, bakterii...?

konto usunięte

Temat: globalne ocieplenie

http://globalneocieplenie.pl/
polecam stronę, tam jest wiele materiałów dotyczących globalnego ocieplenia.

Pozdrawiam, Agnieszka

konto usunięte

Temat: globalne ocieplenie


Obrazek


Pękający lodowiec Perito Moreno, który znajduje się w prowincji Santa Cruz na południu Argentyny. Po raz pierwszy od blisko wieku zjawisko to odnotowano w zimie, jaka wówczas panowała w tym rejonie. Zazwyczaj lodowiec traci lód co cztery-pięć lat, ale w lutym lub marcu, kiedy to na południowej półkuli panuje lato.

Źródło: Nauka w PolsceMagdalena W. edytował(a) ten post dnia 11.03.09 o godzinie 13:25
Paweł G.

Paweł G. Instytut Fizyki
Plazmy i Laserowej
Mikrosyntezy,
Project ...

Temat: globalne ocieplenie

Nie wierzę w globalne ocieplenie, a tym bardziej we wpływ człowieka na zmiany klimatyczne.
Polecam http://www.teluk.net/2009/02/epatowanie-mitami.htm

konto usunięte

Temat: globalne ocieplenie

Paweł Gąsior:
Nie wierzę w globalne ocieplenie, a tym bardziej we wpływ człowieka na zmiany klimatyczne.
Polecam http://www.teluk.net/2009/02/epatowanie-mitami.htm
Zgadzam się.

konto usunięte

Temat: globalne ocieplenie

Magdalena W.:
IPCC twierdzi, że wzrost średniej temperatury globalnej jest najprawdopodobniej wynikiem działalności człowieka, że aktywność słoneczna czy też wulkany miały niewielki na niego wpływ.

A Wy jakie macie zdanie na temat globalnego ocieplenia?
Może jakieś inne czynniki go powodują? Odległość Ziemi od Słońca? A może to po prostu taki cykl w dziejach naszej planety? Czy też "wina" roślin, jakichś zwierząt, bakterii...?


Faktem jest że nadmiar cieplarnianych gazów stworzył bańkę która dodatkowo podgrzewana z racji cyklicznej aktywności słońca ma wpływ na ogólne podniesienie średniej temperatury. Wytłumaczeń tego zjawiska jest tak dużo że już chyba sami naukowcy przestają wierzyć w jednego winowajcę jakim ma być przemysł. Uważam jednak że nie jest najważniejsze co je wywołało tylko jak przetrwać zdarzenie które też ma swój opis w prastarej literaturze pod hasłem POTOP.

http://www.youtube.com/watch?v=P5Qv7tJtiyw&eurl=http:/...Sławek Drej edytował(a) ten post dnia 06.03.09 o godzinie 11:21

konto usunięte

Temat: globalne ocieplenie

To jak to jest z tym "globalnym ociepleniem"? ;)

Ekspedycja naukowa przepłynęła Arktykę bez łamania lodu

Po raz pierwszy naukowej ekspedycji arktycznej udało się przepłynąć bez łamania lodu Przejściem Północno-Zachodnim od strony Ameryki i Przejściem Północno-Wschodnim po stronie Rosji - podał niemiecki instytut Alfreda Wegenera.

"Statek badawczy +Polarstern+ wracający z Arktyki wpłynął 22.10.2008 r. do portu Bremerhaven. To pierwszy raz, kiedy pokonano Przejścia Północno-Wschodnie i Północno-Zachodnie" bez łamania lodu - powiedział rzecznik instytutu, który zorganizował wyprawę.

Przejście Północno-Zachodnie to morska droga z Europy do wschodniej Azji prowadząca drogami wodnymi wewnątrz Archipelagu Arktycznego. Pierwszy przebył je Roald Amundsen w latach 1903-06 na statku "Gjoa". Nieco później, w 1913-14, rosyjskie lodołamacze przepłynęły przez Przejście Północno-Wschodnie.

Możliwość żeglugi tą drogą oznaczałaby skrócenie drogi dla statków między Europą a Azją o ponad 4 tys. km.

Lody arktyczne, których silne topnienie w sierpniu obserwowano po raz drugi od czasu rozpoczęcia 30 lat temu ich satelitarnej obserwacji, znikły w obu Przejściach - potwierdziła w zeszłym tygodniu Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

"Polarstern" wyruszył z Bremerhaven 12 czerwca ub.r. i prowadził badania u wybrzeży Grenlandii i w rejonie Spitsbergenu. Następnie z Reykjaviku na Islandii wypłynął 12 sierpnia w rejs arktyczny, który trwał 70 dni.

"Celem statku było dostanie się do serca Arktyki, by przeprowadzić tam badania, co nie zawsze jest możliwe, a udało się tym razem" - powiedział rzecznik instytutu.

Dla naukowców oznacza to nowe możliwości badawcze, ale jest bardzo niepokojące ze względu na wpływ ocieplania się klimatu - podkreśliła dyrektor instytutu Karin Lochte. KLM

Źródło: Nauka w Polsce


Obrazek
Magdalena W. edytował(a) ten post dnia 10.03.09 o godzinie 12:11
Paweł G.

Paweł G. Instytut Fizyki
Plazmy i Laserowej
Mikrosyntezy,
Project ...

Temat: globalne ocieplenie

Hmmmm, muszę poczytać trochę na te tematy, żeby móc bardziej merytorycznie odpowiadać ;)

Trudno mi (no i chyba z resztą) komukolwiek ocenić na ile to stopienie tych lodów mogła mieć gospodarka człowieka. Przecież, kiedy Grenlandia była jeszcze "zieloną wyspą", lodu w pobliżu było raczej jeszcze mniej - więc czy nie można ich aktualnego topnienia powiązać z naturalnymi cyklami klimatycznymi?
Podkreślam, nie znam się na tym zbyt dobrze. Może ktoś ma coś interesującego do powiedzenia?
Mamy na statku jakichś klimatologów? ;)

konto usunięte

Temat: globalne ocieplenie

Wiesz - jak napisałam w pierwszym poście "IPCC twierdzi, że wzrost średniej temperatury globalnej jest najprawdopodobniej wynikiem działalności człowieka" - z raportem zresztą można się zapoznać. Ale czy nawet wszelkiego rodzaju naukowcy są zdolni ogarnąć wszystkie procesy rządzące klimatem Ziemi?
Paweł G.

Paweł G. Instytut Fizyki
Plazmy i Laserowej
Mikrosyntezy,
Project ...

Temat: globalne ocieplenie

No właśnie, Magda - właśnie znalazłem fragmenty IV raportu na wikipedii i nie bardzo mi się podobają a raczej bardzo nie podobają ;)

No bo, kurcze - nie bardzo rozumiem - cytuję:


# Prawdopodobieństwo, że te zmiany są wywołane przez czynniki naturalne jest około 5%.
# Prawdopodobieństwo, że zmiany te są spowodowane przez antropogeniczną emisję gazów cieplarnianych jest ponad 90%.


wprawdzie tu jest "około", a tam jest "ponad", ale ciągle mi paru tych procent brakuje.

Zresztę, co to znaczy, że prawdopodobieństwo że zmiany te są spowodowane przez antropogeniczną emisję gazów cieplarnianych jest ponad 90%? Że jest 10 % szansy, że z kolei nie jest w ogóle? A gdzie przestrzeń na to, że obie przyczyny są w pewnym stopniu prawdziwe?

No nie wiem, nie wiem, nie wiem, to chyba nie jest dobra prezentacja wyników naukowych.

Następne sprawy, które mnie bulwersują:


Raport został napisany przez ponad 600 autorów z 40 krajów i był recenzowany przez 620 ekspertów i przedstawicieli rządów

Co przedstawiciele rządu mieli do recenzowania prac naukowych?

Wyczytałem też, że IPCC powstało z połączenia dwóch organizacji, z których żadna nie była stricte naukowa.

Co do wpływu tego nieszczęsnego dwutlenku węgla... Gapię się właśnie na rysunek z Wikipedii z widmami absorpcji poszczególnych gazów cieplarnianych i widmem światła słonecznego i promieniowania cieplnego ziemi (przedstawiam poniżej)


Obrazek


Zastanawiam się w jakim stopniu zwiększenie ilości dwutlenku węgla może zwiększyć absorpcję promieniowania w atmosferze i jedyne co mi przychodzi do głowy to "prawie żadnym". Część spektrum za absorpcję, którego odpowiedzialny jest CO2 i tak już jest całkowicie absorbowana, więc nawet jakby CO2 było 100 razy więcej, nie może być absorbowana już bardziej.

Czyli albo coś bardzo nie trybi w moim rozumowaniu, albo w tych widmach, albo CO2 ma się do zmian klimatycznych jak piernik do wiatraka ;)

No nie wiem - spójrzcie na te widma.

ed1: Wiem, że to nie może być takie proste - no ale jak patrzę na te widma.....Paweł Gąsior edytował(a) ten post dnia 10.03.09 o godzinie 18:30
Marcin Łoś

Marcin Łoś Profesor UG

Temat: globalne ocieplenie

Prawdę mówiąc jakby ktoś próbował w biologii opublikować tak "dobrze" udokumentowane rewelacje jak te o antropogenicznosci globalnego ocieplenia, to by go recenzenci wyśmiali. Niestety nauki nieeksperymentalne maja to do siebie że można w nich sprzedać każdy kit, wystarczy mówić przekonującym głosem... Wikingowie wypasali owce na Grenlandii i nie był to raczej efekt dymarek i wytopu rudy darniowej.Marcin Łoś edytował(a) ten post dnia 10.03.09 o godzinie 19:59

konto usunięte

Temat: globalne ocieplenie

A propos tych procentów, o których pisałeś Pawle, czytałam ciekawy artykuł właśnie w Świecie Nauki; jak znajdę, to dam znać :)Magdalena W. edytował(a) ten post dnia 11.03.09 o godzinie 13:24
Marcin Łoś

Marcin Łoś Profesor UG

Temat: globalne ocieplenie

Tutaj ciekawy artykul, pozornie całkiem nie na temat:

http://wyborcza.pl/1,75476,6364993,Coraz_Mniejsza_Czer...

Skoro klimat się zmienia również na innych planetach, to może jednak nie jest to wpływ człowieka, lecz np. cykli słonecznych?
Michał C.

Michał C. ...umiarkowanie w
dążeniu do prawdy
nie jest cnotą...

Temat: globalne ocieplenie

Marcin Łoś:
Prawdę mówiąc jakby ktoś próbował w biologii opublikować tak "dobrze" udokumentowane rewelacje jak te o antropogenicznosci ...

no jakkolwiek jestem przeciwny teori globalnego ocieplenia to sie nie zgodze z Toba. Te brednie akurat byly publikowane w nature...

Nam kiedys na wykladach pani dr zworcila uwage na to ze na Kilimandzaro topi sie czapa nie dla tego ze jest cieplo (bo bywalo cieplej i jakos sie czapka trzymala), ale dlatego ze rolnictwo wycielo w piguly ogromne polacie lasow. A brak lasow to brak transpiracji-> malo wody w powietrzu-> to z czego ma byc ten snieg i lod?

zreszta co daleko szukac, wielkopolska stepowieje bo wycieto lasy. w innych regionach tez bedzie to niedlugo problem dzieki pinetyzacji i juwenalizacji lasow (podziekujmy lesnikom).
sorka za offtop ale zazwyczaj jak rozmawiam na temat biologi to tak sie konczy na 1000 skojarzeniach :)Michał C. edytował(a) ten post dnia 11.03.09 o godzinie 18:22
Paweł G.

Paweł G. Instytut Fizyki
Plazmy i Laserowej
Mikrosyntezy,
Project ...

Temat: globalne ocieplenie

Michał C.:
no jakkolwiek jestem przeciwny teori globalnego ocieplenia to
sie nie zgodze z Toba. Te brednie akurat byly publikowane w
nature...

oi, nie jestem do końca pewny czy masz na myśli, że ten raport to nie bzdury, czy że właściwie w dowolnym piśmie można wcisnąć dowolne bzdury ;)

Cały post Michała bardzo mi się podoba! Uświadamia, że jest cała masa lokalnych problemów ekologicznych, z którymi możemy w chyba relatywnie prosty i niemęczący sposób sobie radzić (nie wycinajmy więcej lasów pod Poznaniem, bo nam się zrobi step, a za to powycinajmy te krzaczyska z lasów pod Kielcami, bo się za bardzo spi-na-ty-zowały ;) ).

Myślę, że byłoby to bardziej pożyteczne od histerii "Łaaaaaa! Jest za dużo CO2! Limity! Cięcia! Koniec z wołowiną!" (Tak, w ostatnim Świecie Nauki jest coś o tym, że "produkcja" wołowiny jest szkodliwa dla klimatu).

Czyli dobry początek Michał, tylko tak dalej! :)

@Magda - czy w ostatnim ŚŃ miałaś na myśli ten artykuł, w którym piszą o konferencji klimatycznej czy kwasowacieniu oceanów? Miałem ochotę poczytać, ale kurcze, jakoś strasznie sennie mi się dziś w metrze zrobiło i będę czytać jutro rano ;)
Michał C.

Michał C. ...umiarkowanie w
dążeniu do prawdy
nie jest cnotą...

Temat: globalne ocieplenie

Paweł Gąsior:
Michał C.:

no jakkolwiek jestem przeciwny teori globalnego ocieplenia to
sie nie zgodze z Toba. Te brednie akurat byly publikowane w
nature...

oi, nie jestem do końca pewny czy masz na myśli, że ten raport to nie bzdury, czy że właściwie w dowolnym piśmie można wcisnąć dowolne bzdury ;)

hmm ten problem jest bardzo bardzo zlozony. znam osobicie 2 osoby z tej organizacji i zadna z nich nie jest kiepskim naukowcem wrecz przeciwnie. nature to swiatowy top wcisnac tam bzdury jest dosc ciezko (w przeciwienstwie do wielu "samojebow"). zreszta ja bym w tej dyskusji rozgraniczyl 2 problemy:
1) czy klimat rzeczywiscie sie ociepla
2) jak duzy wplyw na zmiany klimatu ma dzialalnosc czlowieka
Bo to ze najczesciej bezsensownie katujemy srodowisko to chyba nie ulega zadnej watpliwosci- i ten problem jest dla mnie duzo wazniejszy. ROZSADNA gospodarka surowcami, ekologiczne rolnictwo, rozwoj rolnictwa w afryce, problem niedostatku pitnej wody itp itd.
Wszystkie te problemy sie ze soba wiaza, a tak prawde mowiac jakiekolwiek reegulacje podejmowane do tej pory czynily wiecej szkody niz pozytku. Tu trzeba swiezego spojrzenia na sytuacje, wiekszego uswiadomienia ludzi. Na koniec musimy sobie wbic do glowy ze kazde stworzenie, kazdy ekosystem to zjawisko emergentne. Musimy dbac o calosc a nie tylko o poszczegolne skladniki.

konto usunięte

Temat: globalne ocieplenie

Michał C.:
Marcin Łoś:
Prawdę mówiąc jakby ktoś próbował w biologii opublikować tak "dobrze" udokumentowane rewelacje jak te o antropogenicznosci ...

no jakkolwiek jestem przeciwny teori globalnego ocieplenia to sie nie zgodze z Toba. Te brednie akurat byly publikowane w nature...

Czemu piszesz "brednie", skoro potwierdzasz w późniejszym poście, że w Nature "wcisnac bzdury jest dosc ciezko"?
Nam kiedys na wykladach pani dr zworcila uwage na to ze na Kilimandzaro topi sie czapa nie dla tego ze jest cieplo (bo bywalo cieplej i jakos sie czapka trzymala), ale dlatego ze rolnictwo wycielo w piguly ogromne polacie lasow. A brak lasow to brak transpiracji-> malo wody w powietrzu-> to z czego ma byc ten snieg i lod?

zreszta co daleko szukac, wielkopolska stepowieje bo wycieto lasy.

[...]

Czyli wychodzi na to, że wycinka lasów przyczynia się jednak do zmiany klimatu?

konto usunięte

Temat: globalne ocieplenie

Paweł Gąsior:
@Magda - czy w ostatnim ŚŃ miałaś na myśli ten artykuł, w którym piszą o konferencji klimatycznej czy kwasowacieniu oceanów? Miałem ochotę poczytać, ale kurcze, jakoś strasznie sennie mi się dziś w metrze zrobiło i będę czytać jutro rano ;)

Nie, tego jeszcze nie czytałam ;) Poszperam w archiwum ŚN :)
Michał C.

Michał C. ...umiarkowanie w
dążeniu do prawdy
nie jest cnotą...

Temat: globalne ocieplenie

Magdalena W.:
Michał C.:
Marcin Łoś:
Prawdę mówiąc jakby ktoś próbował w biologii opublikować tak "dobrze" udokumentowane rewelacje jak te o antropogenicznosci ...

no jakkolwiek jestem przeciwny teori globalnego ocieplenia to sie nie zgodze z Toba. Te brednie akurat byly publikowane w nature...

Czemu piszesz "brednie", skoro potwierdzasz w późniejszym poście, że w Nature "wcisnac bzdury jest dosc ciezko"?

Brednie bo sa dosc jednostronnie przedstawione. Poza tym jak juz pisalem. Trzeba sie zastanowic czy klimat sie ociepla. A jesli tak to co ma na to naprawde wplyw.
Niektorzy z tych naukowcow wcale nie sa przekonani o szkodliwosci dzialalnosci czlowieka. Sa natomiast przekonani o tym ze klimat sie ociepla. Je uwazam ze ani sie nie ociepla ani mamy na to wplyw.
Nam kiedys na wykladach pani dr zworcila uwage na to ze na Kilimandzaro topi sie czapa nie dla tego ze jest cieplo
>[...]
Czyli wychodzi na to, że wycinka lasów przyczynia się jednak do zmiany klimatu?
kazda dzialalnosc niesie ze soba pewne zmiany. dla "ekologow" najlepiej byloby wogole nieoddychac. kwestia tego jak bedziemy gospodarowac tym co mamy. wiadomo jesc cos trzeba. nie oznacza to jednak ze mamy wykarczowac pol amazonii bo mamy takie widizimisie. mozna na ten przyklad zwiekszyc ilosc ryb w diecie, albo wykorzystac inne tereny ktorych "przerobienie" na rolne bedzie mialo mniejszy wplyw na costam. Problem lasow to nie tylko wycinka. To tez glupota w zalesianiu sosna w polsce. To juwenalizacja lasow. To wszystko nie jest takie proste. Nie mozna powiedziec ze dzialalnosc "a" jest zla bo costam a dobra jest "b" bo za chwilie znajdzie sie ktos kto ma inny punkt siedzenia i wyartykuluje argumenty rownie prawdziwe aczkolwiek przeciwne.
Marcin Łoś

Marcin Łoś Profesor UG

Temat: globalne ocieplenie

Moim zdaniem antropogenicznosci aktualnych zmian klimatu (powiedzmy, ze takowe daje się udowodnić przez wieloletnie obserwacje) nijak się nie da udowodnić. Po prostu brakuje systemu doświadczalnego pozwalającego na falsyfikację takiej hipotezy. I z tego wzgledu moim zdaniem tego typu dywagacje nie dałyby się opublikować przy założeniu, że stawiamy publikacji wymogi takie, jak innym publikacjom z nauk eksperymentalnych.

Następna dyskusja:

Globalne ocieplenie - fakt ...




Wyślij zaproszenie do