Agnieszka Nadstawna

Agnieszka Nadstawna Trener &
Arteterapeuta &
Coach. Event
Planner.

Temat: uwaga maślana

ostrzegam entuzjastów maslanej (nie tylko w sushi):

http://www.tur-info.pl/p/fo_id,2391,,,podawac_czy_nie_...

Była entuzjastka..
Piotr R.

Piotr R. Specjalista PR ds.
komunikacji
wewnętrznej

Temat: uwaga maślana

Już parę razy się strułem maślaną i jakoś nie jestem jej entuzjastą :)

konto usunięte

Temat: uwaga maślana

Muszę przyznac , że jadłam kilknascie razy wersję sushi ( czyli surową ) i zwyczajną smażoną - na szczeście nic mi sie nie przytrafiło...ale teraz zaczynam sie obawiac ...
Karolina C Dulnik

Karolina C Dulnik Ekspertka w
dziedzinie
komunikacji
wewnętrznej,
interpers...

Temat: uwaga maślana

Słyszałam, że po prostu niektórzy ludzie są uczuleni (?) na maślaną. Mi nigdy nic nie było natomiast znam dwie osoby, które miały BARDZO ciężkie i nieprzyjemne przejścia po sushi czy po wędzonej.
Agnieszka D.

Agnieszka D. pracownik socjalny
(w stanie
spoczynku), pedagog,
urzędni...

Temat: uwaga maślana

ja też nie miałam dotąd problemów po maślanej, ale kilka osób które znam miało niełą jazdę i omija maślaną szerokim łukiem :)Agnieszka Dobija-Nowak edytował(a) ten post dnia 26.06.07 o godzinie 20:59
Jarosław Żaczek

Jarosław Żaczek Senior Engineering
Manager, GE
Aerospace Poland Sp.
z o.o.

Temat: uwaga maślana

Według mnie maślana w sushi to taki polski wynalazek. Zaliczyłem kilkanaście suszarni w Japonii i w żadnej nie natknąłem się na maślaną, a mieszkałem tam przez prawie 3 lata. No chyba, że chodziłem nie tam gdzie trzeba ;)

Osobiście wolę halibuta lub doradę :)
Piotr R.

Piotr R. Specjalista PR ds.
komunikacji
wewnętrznej

Temat: uwaga maślana

Ja najbardziej lubię unagi i łososia :)

Znajoma, która prowadzi restaurację rybną powiedziała, że jakość ryby maślanej zależy od tego, czy jest odłowiona w morzu, czy pochodzi z hodowli - te hodowane w Bangladeszu karmione są paszą na bazie rycyny. :)

konto usunięte

Temat: uwaga maślana

Witam wszystkich
Nigdy nic dziwnego się ze mna nie działo po zjedzeniu maślanej, także chyba nie będe z niej rezygnował....
A jakie są wasze ulubione knajpki sushi?
Agnieszka Nadstawna

Agnieszka Nadstawna Trener &
Arteterapeuta &
Coach. Event
Planner.

Temat: uwaga maślana

Jadłam ją od lat w róznych formach (grill, smazona, wędzona, surowa) i nic - palce lizać. Aż w końcu znalazlam sie jedna noga na tamtym świecie.
Dowiedzialam się, że to zależy od części na którą się trafi. Znajomy restaurator zwierzył mi się, ze do restauracji trafia ona z hurtowni już w kawałkach i zamrożona, wiec nie wiedzą nawet co podają. Byłam drugą osobą w tej samej restauracji reanimowaną i zabraną przez pogotowie na sygnale. Reszty Wam oszczędzę. Po prostu ostrzegam.
I jeszcze coś - to sie nie nazywa uczulenie tylko wstrząs analifaktyczny.
Marta B.

Marta B. S.P.D. doda Ci
skrzydeł

Temat: uwaga maślana

Cóż jadząc maślaną w sushi nigdy nic mi nie było. Zjadłam te rybę w nadmorskim "kurorcie" zwanym smażalnią i mi zaszkodziła. Na szczęście kieliszek z pieprzem skutecznie pomógł.
Agnieszka Nadstawna

Agnieszka Nadstawna Trener &
Arteterapeuta &
Coach. Event
Planner.

Temat: uwaga maślana

Zawsze proszę bez maślanej.
Obsługa reaguje zdziwieniem i jeszcze namawia. ZA KAŻDYM RAZEM I WSZĘDZIE! Uważam to za skandal, że obsługa nie ma pojęcia o tym, ze maślana jest... kontrowersyjna. Wtedy mogliby odpuścić komentarze tym którzy jej nie jedzą.
To, że sprzedają - dobra, niech tam.. nie mam na to wpływu, ale po co niemal się kłócić z klientem, że dobra, pyszna i popularna?

Ta wypowiedź pasuje chyba też do wątku o tym co przeszkadza w sushi-barach. To własnie mi przeszkadza.
Joanna Misztela

Joanna Misztela projektant mody,
ubioru, bielizny,
kostiumów filmowych,
p...

Temat: uwaga maślana

ja się kiedyś najadłam jak małpa kitu maślanej, bo uwielbiam ryby... nawet nie pytajcie co się działo :DDDDDDDDDDD

Temat: uwaga maślana

Nie każda maślana wywołuje takie sensacje... tylko 2 gatunki: eskolar, kostropak razem z pięcioma innymi gatunkami nazywane wspólnie mianem "ryby maślanej". Ale tylko te dwa zawierają woski z którymi ludzie (zwłaszcza nieprzyzwyczajeni polacy) mają problemy. Warto kupować ryby z wiadomego pochodzenia...

BTW: popularny tuńczyk niehodowlany ale łowiony w oceanie, zawiera straszne ilości rtęci. Rtęć powoduje degeneracje neuronów w mózgu co jest raczej gorsze niż sraczka :p
Natomiast te hodowlane mają niską zawartość kwasów omega-3 tak cenionych w diecie, więc tak źle i tak niedobrze...

Jeśli szukacie sensacji n/t jedzonych ryb, to kolejnym tematem są jaja robali znajdywane w surowych rybach, podobno jest niewielka, ale jednak, szansa na to że pasożyty zagnieżdżą się w mózgu, można znaleźć filmik z sekcji jednego nieszczęśnika który pod czaszką miał wylęgarnie, podobno wielki amator surowego sushi.

Dlatego ja wolę w moich makach wędzonego łososia :)
Maja K.

Maja K. Digital Director IQ
Marketing

Temat: uwaga maślana

Krzysztof Kondziella:
BTW: popularny tuńczyk niehodowlany ale łowiony w oceanie, zawiera straszne ilości rtęci. Rtęć powoduje degeneracje neuronów w mózgu co jest raczej gorsze niż sraczka :p

Warto zajrzeć np. na tę stronę .
Znajdziecie tu zestawienie średniej zawartości rtęci w poszczególnych gatunkach.Maja K. edytował(a) ten post dnia 01.08.09 o godzinie 10:20

konto usunięte

Temat: uwaga maślana

Maślana na obiad zaszkodziła mi kiedyś koncertowo, natomiast ta w/z sushi jak na razie nigdy (odpukać).

konto usunięte

Temat: uwaga maślana

Krzysztof Kondziella:
Jeśli szukacie sensacji n/t jedzonych ryb, to kolejnym tematem są jaja robali znajdywane w surowych rybach, podobno jest niewielka, ale jednak, szansa na to że pasożyty zagnieżdżą się w mózgu, można znaleźć filmik z sekcji jednego nieszczęśnika który pod czaszką miał wylęgarnie, podobno wielki amator surowego sushi.

Dlatego ja wolę w moich makach wędzonego łososia :)

To już było poruszane. Nie wiem jak z jajami w rybach, ale japończyk z wylęgarnią w głowie to był zwykły fotomontaż.
http://www.goldenline.pl/forum/sushi/696074
Andrzej Świątkowski

Andrzej Świątkowski Menedżer Oddziału,
iQuest

Temat: uwaga maślana

Krzysztof Kondziella:
Nie każda maślana wywołuje takie sensacje... tylko 2 gatunki: eskolar, kostropak razem z pięcioma innymi gatunkami nazywane wspólnie mianem "ryby maślanej". Ale tylko te dwa zawierają woski z którymi ludzie (zwłaszcza nieprzyzwyczajeni polacy) mają problemy. Warto kupować ryby z wiadomego pochodzenia...

Krzysztof ma rację. Jedzenie "maślanej" to ruletka, bo pod tą nazwą sprzedawane jest kilka rodzajów ryb. Starajcie unikać się wspomnego Kostropaka (Ruvettus pretiosus) i Eskolara (Lepidocybium flavobrunneum). To mięso to nie żadne masło, tylko estry, pochodne parafiny; kompletnie nieprzyswajalne przez ludzki organizm, natomiast pełne zanieczyszczeń i metali ciężkich, które ryba nie jest w stanie wydalić z organizmu.

Pozdr,
A.



Wyślij zaproszenie do