konto usunięte

Temat: Moda a trend

Witam i zapraszam do zastanowienia się kiedy coś jest jeszcze modą a kiedy staje się trendem.
Czy to zależy tylko od czasu trwania zjawiska, czy od zasięgu?
Czy trendy są rozłączne geograficznie, czy może u nas obowiązują te same co w zachodniej Europie?

Od 2004 roku obserwuję http://trendwatching.com/ bo za Troutem chcę kierować się trendami a nie modami...
Renata Ż.

Renata Ż. Marketing Manager

Temat: Moda a trend

Dobre pytanie i podejrzewam, ze stare jak świat oraz ze jednoznacznej odpowiedzi nie ma! :)
wg mnie trend jest zjawiskiem, które oddziałuj dłużej i silniej niż moda. Moda na dobra sprawe jest bardziej ulotna i krótkotrwała.
Ale wszystko oczywiscie zalezy od postawienia definicji czym jest moda a czym jest trend... ogromna dyskusja

konto usunięte

Temat: Moda a trend

Renata Żybura:
Dobre pytanie i podejrzewam, ze stare jak świat oraz ze jednoznacznej odpowiedzi nie ma! :)
wg mnie trend jest zjawiskiem, które oddziałuj dłużej i silniej niż moda. Moda na dobra sprawe jest bardziej ulotna i krótkotrwała.
Ale wszystko oczywiscie zalezy od postawienia definicji czym jest moda a czym jest trend... ogromna dyskusja
Może nie tak stare jak świat, ale na pewno jak marketing ;)
Jeśli jednak warunkiem jest czas trwania, to skąd wiedzieć na początku, po pojawieniu się czy będzie to krótkotrwała moda, czy długoterminowy trend?

konto usunięte

Temat: Moda a trend

Moda – w potocznym rozumieniu oznacza potrzebę naśladowania innych, aby się identyfikować z nimi, ta psychiczna potrzeba najdobitniej jest widoczna w ubiorze. Moda występuje także w innych dziedzinach życia społecznego. Wiąże się z pojęciem stylu, ale nie jest jego synonimem podobnie jak pojęcie elegancji. Może być modny ubiór, wygląd, sposób zachowania, lecz także styl muzyczny, styl artystyczny, światopogląd czy pewien sposób postępowania, czyli ogólnie rzecz biorąc lifestyle, który jest popularny w jakimś czasie w jakimś środowisku. W węższym znaczeniu słowo moda odnosi się do projektowania ubioru. Moda zawsze posiada swoją awangardę, czyli grupę, która pierwsza inicjuje naśladownictwo czegoś, najczęściej form ubioru. Natomiast styl w modzie jest związany z indywidualnym, przystosowanym do potrzeb psychicznych określonego użytkownika sposobem wyrażania siebie poprzez formę ubioru.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Moda_%28styl%29

konto usunięte

Temat: Moda a trend

Google radzi sobie tak z trendami:
http://www.google.com/trends
Edyta G.

Edyta G. menedżer -
diagnozuję i leczę

Temat: Moda a trend

Mód w stylach jest wiele a trendów... trend jest dla mnie pewnym nurtem, nadanym kierunkiem w myśleniu, działaniu... czyli jest on bardziej "statyczny"(sic!) i długofalowy niż dynamiczna i krótka dość moda...
Tak ja to widzę i czuję ;)

konto usunięte

Temat: Moda a trend

Edyta G.:
Mód w stylach jest wiele a trendów... trend jest dla mnie pewnym nurtem, nadanym kierunkiem w myśleniu, działaniu... czyli jest on bardziej "statyczny"(sic!) i długofalowy niż dynamiczna i krótka dość moda...
Tak ja to widzę i czuję ;)
No i nadal nie wiem jak to zidentyfikować na początku.

Taki np. marketing szeptany, to trend, czy moda?
Albo moda na "kabarety" w reklamie?
Albo blogi?
Edyta G.

Edyta G. menedżer -
diagnozuję i leczę

Temat: Moda a trend

Marketing szeptany pewnie kiedyś był modą (w momencie szerszego wejścia i rozpropagowania), dziś jest trendem ponieważ został "wpisany w kanon" pewnych działań marketingowych jako jedno z narzędzi... a w ogóle to kiedyś, kiedyś.. jak marketingu jeszcze nie było ;) był on (ten marketing szeptany tylko jeszce nie nazwany) - pewną tendencją czyli cechą np. przekupek czy wiejskich babek ;-) które "nieświadomie robiły reklamę" np.: zielarkom czy innym "szamankom" ;) ... takie w stylu pani Goździkowej ;-)

Edit:
A co mówi na ten temat słownik języka polskiego?Edyta G. edytował(a) ten post dnia 08.10.09 o godzinie 22:16

konto usunięte

Temat: Moda a trend

Edyta G.:
Marketing szeptany pewnie kiedyś był modą (w momencie szerszego wejścia i rozpropagowania), dziś jest trendem ponieważ został "wpisany w kanon" pewnych działań marketingowych jako jedne z narzędzi... a w ogóle to kiedyś, kiedyś.. jak marketingu jeszcze nie było ;) był on (ten marketing szeptany tylko jeszce nie nazwany) - pewną tendencją czyli cechą np. przekupek czy wiejskich babek ;-) które "nieświadomie robiły reklamę" np.: zielarkom czy innym "szamankom" ;) ... takie w stylu pani Goździkowej ;-)
No jak taka wielowiekowa tradycja, to dlaczego marketing go odkrywa (świadomie) dopiero teraz?

A te blipy i twittery to moda, czy trend?
Edyta G.

Edyta G. menedżer -
diagnozuję i leczę

Temat: Moda a trend

moda (MNm)

1. zmienny styl życia, mieszkania, ubioru, obyczaju, historycznie związany z epoką, z zespołem norm obowiązujących w danym kraju, także ze statusem socjalnym określonej warstwy społecznej;
2. w statystyce: liczba, wielkość, cecha występująca najczęściej w danej próbie

trend (NQTs)

ogólny kierunek rozwoju, zmian

Źródło: http://sjp.pl
Edyta G.

Edyta G. menedżer -
diagnozuję i leczę

Temat: Moda a trend

Maciej Tesławski:
No jak taka wielowiekowa tradycja, to dlaczego marketing go odkrywa (świadomie) dopiero teraz?
Bo z mediami przyszedł trend na krzyczenie ;-) o szeptaniu zapomniano. Im wieksza konkurencja tym głośniej starano sie krzyczeć i zakrzyczeć konkurenta ;-)

A te blipy i twittery to moda, czy trend?
To sie okaże chyba za jakiś czas.... jeśli minie jak białe kozaczki czy szał na punkcie iPhone'a to znaczy, że to była moda...
Szczerze mówiac to ta moda jakoś do mnie nei dotarła... nie do końca wiem co do mnie mówisz ;-) hehehe

konto usunięte

Temat: Moda a trend

Ja myśle że to nie czas decyduje, tylko "głębokość" zjawiska. Sa nieprzemijające mody, są krótkotrwałe trendy.

Blip, twitter, NK - to moda.

Społeczności internetowe - trend.

konto usunięte

Temat: Moda a trend

Edyta G.:
Maciej Tesławski:

A te blipy i twittery to moda, czy trend?
To sie okaże chyba za jakiś czas.... jeśli minie jak białe kozaczki czy szał na punkcie iPhone'a to znaczy, że to była moda...
Szczerze mówiac to ta moda jakoś do mnie nei dotarła... nie do końca wiem co do mnie mówisz ;-) hehehe
No właśnie, ale z punktu widzenia stratega chciałbym już wiedzieć czym to jest... Byłbym, w projektowaniu, krok przed konkurencją. Nie chcę czekać.
Muszą być jakieś cechy, które to określają.

konto usunięte

Temat: Moda a trend

Agnieszka Górnicka:
Ja myśle że to nie czas decyduje, tylko "głębokość" zjawiska. Sa nieprzemijające mody, są krótkotrwałe trendy.

Blip, twitter, NK - to moda.

Społeczności internetowe - trend.
Ale NK to chyba społeczność?

[edit]
I jak tę "głębokość" określić?Maciej Tesławski edytował(a) ten post dnia 08.10.09 o godzinie 22:35
Edyta G.

Edyta G. menedżer -
diagnozuję i leczę

Temat: Moda a trend

Ale głębokość mierzona czym Agnieszko? Ilością "użytkowników" danej mody?
Edyta G.

Edyta G. menedżer -
diagnozuję i leczę

Temat: Moda a trend

Szał na NK to mi się kojarzy z modą właśnie, na pewno nie trendem. Trend moze być na "zbliżanie" sie ludzi przez internet, zawieranie znajomosci albo właśnie szukanie starych znajomych.
Edyta G.

Edyta G. menedżer -
diagnozuję i leczę

Temat: Moda a trend

Prof. Bralczyk porównuje nurt i trend.... nawet gdzieś tam zostało przemycone słowo: moda ;)
http://www.onet.tv/nurt-trend-kicz-falsyfikat,4810971,...

Za słownikiem PWN:
MODA:
1. «sposób ubierania się, czesania i makijażu popularny w jakimś okresie lub miejscu»
2. «krótkotrwała popularność czegoś nowego w jakiejś dziedzinie»

TREND:
«istniejący w danym momencie kierunek rozwoju w jakiejś dziedzinie»
• trendowy
TRENDY:
[wym. trendi] «modny, na czasie»

Źródło: http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=moda

A w encyklopedii:
trend [ang.], tendencja rozwojowa, ogólny kierunek zmian zjawisk ekonomicznych w długim okresie;

trend [ang.], mat., statyst. funkcja określająca typowy, długookresowy przebieg szeregu czasowego, zdefiniowana jako jego wartość oczekiwana (t. deterministyczny ).

moda [łac.], socjol. powszechnie przyjęty zwyczaj (dotyczący zwłaszcza stylu, sposobu ubierania się, zachowywania), ulegający częstym zmianom;

moda [łac.], wartość modalna, dominanta, wartość najczęstsza, mat., statyst. wartość cechy występująca w danej próbie najczęściej;Edyta G. edytował(a) ten post dnia 08.10.09 o godzinie 23:20

konto usunięte

Temat: Moda a trend

Ja myślę, że word of mouth to ani trend, ani moda, bo to samo w sobie było od zawsze, może natomiast trendem jest świadome używanie tego jako narzędzia w marketingu.
W ogóle trend od mody różni się, przede wszystkim tym, że moda to zjawisko krótkoterminowe (choć są i przedłużające się mody), np. kabaret w reklamie, wcześniej czy później się znudzi, tak samo serial telewizyjny, szerokie spodnie czy zestaw kolorów we wnętrzach prywatnych. Nie byłbym w tych przypadkach do końca pewny czym tak na prawdę różni się moda od stylu i jeżeli się różni jakie interakcje zachodzą miedzy tymi zjawiskami. Czy np. jest moda na reklamę humorystyczną w stylu kabaretu, czy też to ten styl sam w sobie stanowi modę.
Trend natomiast jest jakby czymś dużo poważniejszym, to zjawisko, które niesie ze sobą poważną zmianę, która ma silny wpływ na ludzi, organizacje i narody. Trend oddziałuje też długoterminowo i otwiera pewne nowe możliwości, po przejściu trendu świat nie jest już taki sam, zmieniają się jakieś podstawowe założenia. Od wielkich trendów, jak ujemny przyrost naturalny i starzenie się społeczeństw czy rozwój technologiczny, przez trochę mniejsze, jak rosnąca świadomość konsumencka czy bezrefleksyjne maksymalizowanie efektywności operacyjnej przedsiębiorstw, aż po jeszcze mniejsze jak choćby blogi (myślę, że to właśnie taki mniejszy trend). To właśnie w znaczeniu jakie takie zjawisko ze sobą niesie, doszukiwałbym się odpowiedzi czy to trend czy moda. W skrócie trend zmienia w jakiś sposób reguły gry, pozostawia po sobie wyraźny ślad. Moda natomiast przemija i może zostawić ślad, jednak wcale nie musi, może po prostu zgasnąć jak płomień. Przez jakiś czas coś jest popularne, jest na to moda, za rok już nie ma po tym śladu - może być coś nowego, a może być powrót do tego co było zanim ta moda nastała. Podobnie sprawa ma się z pojawianiem się mody, aby moda się pojawiła, niekiedy wystarczy iskra. W przeciwieństwie do mody trend kształtuje się powoli, ewolucyjnie lub czasem zdarza się, że rodzi się po wpływem jakiegoś wielkiego wstrząsu, trendy też się na wzajem napędzają.

konto usunięte

Temat: Moda a trend

Czyli moda przemija bezśladowo, a trend zmienia sposób myślenia i efekty pozostają.

To jak to rozpoznać?
Na początku coś może być modą i trendem jednocześnie?
Jarek K.

Jarek K. Spokojnie - to już
było ;)

Temat: Moda a trend

lojalnie uprzedzam, że link prowadzi do blogera
żeby potem nie było pretensji :)

http://www.goldenline.pl/forum/clienting/1210516/s/1

Następna dyskusja:

Nowy trend "Generation G"




Wyślij zaproszenie do