Iwona S.

Iwona S. ciężkie chwile
motywują do
działania

Temat: Jak zostać dobrą świadkową?

Zostałam poproszona o zostanie świadkową, bardzo się ucieszyłam, ale też przestraszyłam. Nigdy nie pełniłam tej funkcji i kompletnie nie wiem co należec bedzie do moich obowiazków. Chciałabym aby Państwo Młodzi byli najszcześliwsi w tym dniu i abym im jak najwiecej pomogła, a nie czasem przeszkadzała, no i nie szczelila jakiejś gafy.
Prosze poradźcie mi co bedzie nalezało do moich obowiazków, a co moge dodatkowo zrobic aby umilic Młodym ten szczególny dzień?
Pozdrawiam ;)
Małgorzata Urbańska

Małgorzata Urbańska Mama Aktywistka ;)

Temat: Jak zostać dobrą świadkową?

Nie wiem, czy jest jakiś schemat ;-)
Ale mogę powiedzieć Ci, czego oczekuję od swojej świadkowej.
Chcę, by doradziła mi w kwestii ostatecznego wyboru kreacji na ślub i wzoru zaproszeń - podoba mi się kilka wzorów, a suknie od dawna dwie czekają w salonie, aż na którąś łaskawie się zdecyduję ;-)
Chcę, by poprowadziła listę gości od momentu rozesłania zaproszeń - pilnowała potwierdzeń przybycia, pomagała się gościom "rozsadzić" na sali i dbała o organizację całej imprezy.
Zamierzam poprosić ją, by była osobą kontaktową w sprawie naszej listy prezentów - o ile w końcu ją z narzeczonym stworzymy na jakimś namacalnym nośniku ;-)i podczas imprezy wraz ze świadkiem pilnowała, by trafiły do właściwego samochodu by zostać odwiezione do domu po zabawie :)

Tyle na szybko, bo o oficjalnym staniu u boku Panny Młodej i podpisywaniu dokumentów w USC mówić nie muszę, prawda?

Pozdrawiam i powodzenia :)

konto usunięte

Temat: Jak zostać dobrą świadkową?

Ważne by świadkowie, oprócz bycia na papierze pełnili również następujące funkcje:
- Pomoc w przygotowaniach, dowożeniu rzeczy na wesele i ślub...
- Pomoc ze strony świadkowiej w kościele (dbanie o wygląd sukni itp. itd.)
- Pomoc w trakcie wesela, na zasadzie zaglądania do gości i sprawdzania czy niczego im nie brakuje...

.. :) warto by świadkowie również dbali o to, by niczego nie brakło parze młodej:)

Ale generalnie podejdzmy do tego również na luzie.... tzn. to, że ktoś jest wybrany na świadka, nie znaczy że ma być darmowym robolem..., tylko po prostu para uważa że ta osoba jest na tyle ogarnięta i rozsądna, że będzie w stanie ogarnąć to wszysko, nad czym nie zapanują nowożeńcy. :)
Iwona S.

Iwona S. ciężkie chwile
motywują do
działania

Temat: Jak zostać dobrą świadkową?

Bardzo Wam dizękuję...
A jak jest z organizowaniem wieczora panienskiego?
I czy ktoś z Was sie orientuje czy to ze ja jestem na ślubie cywilnym nie przeszkadza abym została świadkową?
Pozdrawiam ;)
Małgorzata Urbańska

Małgorzata Urbańska Mama Aktywistka ;)

Temat: Jak zostać dobrą świadkową?

Świadkowie są ci sami podczas ceremonii cywilnej i kościelnej, więc nie ma problemu :)

A co do panieńskiego, to ptaszęta ćwierkały ostatnio, że mój organizują siostry do spółki ze świadkową... No ale ja nic nie wiem ;-)
Ewa B.

Ewa B. Menedżer, Getin
Noble Bank S.A.

Temat: Jak zostać dobrą świadkową?

Co do wieczoru panieńskiego - ten obowiązek spoczywa na świadkowej, od zaproszenia gości po zorganizowanie całego przyjęcia.
Jeśli chodzi o rolę świadkowej na weselu, u mnie ograniczy się ona jedynie do pomocy w podpięciu trenu i na początku do ewentualnej pomocy gościom w odnalezieniu swoich winietek na stołach.
Pilnowanie czy gościom niczego nie brakuje, i żegnanie ich należy moim zdaniem bardziej do rodziców - jako organizatorów wesela. No chyba, że nie są organizatorami :)Ewa Kąkol edytował(a) ten post dnia 14.02.08 o godzinie 15:45
Iwona S.

Iwona S. ciężkie chwile
motywują do
działania

Temat: Jak zostać dobrą świadkową?

a czy swiadkowa pomaga przy poltrze i czy w dniu ślubu musi być już wcześniej u panny młodej, jeszcze w domu przy błogosławieństwie?
A co jezeli młodzi biorą ślub konkordatowy, czyli nie ma ceremoni w USC czy nadal moge być swiadkową jezeli jestem sama na cywilnym?
Zaznacze że nie mogłam być chrzesną u moich siostrzeńców, ksiadz nie wyraził zgody...a kościelny bedziemy brali w przyszlosci i ksiadz o tym wie...
pozdrawiam ;)
Małgorzata Urbańska

Małgorzata Urbańska Mama Aktywistka ;)

Temat: Jak zostać dobrą świadkową?

Tego akurat nie wiem, bo sami bierzemy jak na razie tylko cywilny. Świadków mamy dwójkę, jak przy kościelnym, każdy wie jakie ma zadania :) Być może powinnaś spytać o zgodę w parafii, gdzieś tu w wątku coś się chyba przewinęło apropos zbierania świadectw chrztu od świadków, czy innego dokumentu "regulującego" stosunek do kościoła, ale nie chciałabym Ci zamieszać. Aktu małżeństwa zdaje się nie wymagają...
Beata Amanowicz - Bednarek

Beata Amanowicz -
Bednarek
HR Business Partner
& Sales Consultant,
RESOLUTIO sp. z o.o.

Temat: Jak zostać dobrą świadkową?

Jeśli dobrze zrozumiałam, Iwono, to jesteś mężatką, ale po ślubie cywilnym, tak? I masz wątpliwości, czy możesz być świadkiem... Z tego co ja wiem:
Kiedy moja przyjaciółka była świadkową na ślubie, nikt nie pytał jej czy miała bierzmowanie, z kim jest związana itp... Nie musiała obowiązkowo iść do spowiedzi, jedynie Młodzi musieli, jako że to oni przyjmowali sakrament. To chyba zależy od podejścia danego Kościoła, mam wrażenie... Świadek mojego narzeczonego również ma ślub cywilny tylko, jednak nie wydaje mi się, by księża "sprawdzali" życiorys świadków aż tak szczegółowo. Bycie chrzestną to nieco inna sprawa, bo rola chrzestnej polega między innymi na przyrzeczeniu, że wspólnie z rodzicami dziecka wierzy w Boga, że z taką wiarą się identyfikuje. Matka chrzestna to rola, która wymaga, w rozumieniu Kościoła, pewnej określonej postawy życiowej - tzn. życia zgodnie z chrześcijańskimi zasadami. Jasne, że to, czy ktoś jest po ślubie kościelnym czy nie jest, nie oddaje w żaden sposób tego, jakim jest człowiekiem, ale religia jest, jaka jest. Najlepiej zapytać się o wszystko w konkretnej parafii, radziłabym jednak nie mówić o tym, że macie ślub cywilny i nie pytać, czy to przeszkadza, bo zapewne napotkasz pewne zmarszczenie brwi przynajmniej, a Wy podjęliście decyzję taką a nie inną i przecież nie o to chodzi, żeby teraz się tłumaczyć komukolwiek. Najlepiej, żeby sama Panna Młoda spytała księdza: a kiedy mają nasi świadkowie przyjść razem z nami do Kościoła podpisać akt ślubu? W jaki sposób mają się do tego przygotować i jakie są wobec nich oczekiwania? Jeśli ksiądz nie wspomni nic o przynoszeniu dokumentów przez świadków, to znaczy zapewne, że nie trafiliście na Księdza - Lustratora, z czego niewątpliwie należy się cieszyć :)
Iwona S.

Iwona S. ciężkie chwile
motywują do
działania

Temat: Jak zostać dobrą świadkową?

dzieki wielkie za odpowiedz...własnie tak zrobie powiem Młodym żeby zapytali sie ksiedza, no i zobaczymy co z tego wyjdzie...

A teraz kolejne pytanie:
Czy macie jakies fajne, oryginalne pomysły na oczepiny? Jakaś może śmieszna, albo fajna niespodzianka dla Młodych...

Pozdrawiam ;)

konto usunięte

Temat: Jak zostać dobrą świadkową?

Jeśli chodzi o świadkowanie, świadek NA PEWNO nie musi być osobą wierzącą czy praktykującą. To nie to, co chrzestny.
Wiem z dobrego źródła - powiedział nam to ksiądz na naukach przedmałżeńskich. :]
Katarzyna Tomaszewska

Katarzyna Tomaszewska Night Receptionist

Temat: Jak zostać dobrą świadkową?

swiadek musi byc pelnoletni- koniec wymogow :)
Beata Amanowicz - Bednarek

Beata Amanowicz -
Bednarek
HR Business Partner
& Sales Consultant,
RESOLUTIO sp. z o.o.

Temat: Jak zostać dobrą świadkową?

Karolina Ida K.:
Jeśli chodzi o świadkowanie, świadek NA PEWNO nie musi być osobą wierzącą czy praktykującą. To nie to, co chrzestny.
Wiem z dobrego źródła - powiedział nam to ksiądz na naukach przedmałżeńskich. :]


Super :) To rozwiązuje problem wielu osób :)
Iwona S.

Iwona S. ciężkie chwile
motywują do
działania

Temat: Jak zostać dobrą świadkową?

Dzięki Karolinko, własnie o taką odpowiedz mi chodzilo...dzieki wielkie ;)
A teraz prosze piszcie co Wam sie podobało na waszych ślubach a co byście zmieniły/li...czy wogóle lubicie te rózne zabawy o północy?

pozdrawiam ;)
Małgorzata Urbańska

Małgorzata Urbańska Mama Aktywistka ;)

Temat: Jak zostać dobrą świadkową?

Lubić lubimy, ale nie wszystkie. Na moim weselu raczej nie będzie "tradycyjnych" zabaw takich jak wybór "panna młoda czy butelka wódki" ;-) Po prostu jesteśmy z moim mężczyzną w trochę innym klimacie. Jest wiele pomysłów na dobrą weselną zabawę - wypowiem się po weselu :D A na razie liczę, że świadkowie, moje siostry i DJ wykażą się inwencją ;-)
Ewelina Z.

Ewelina Z. Shipping Agent,
Warehouse & Office
Administrator

Temat: Jak zostać dobrą świadkową?

Karolina Ida K.:
Jeśli chodzi o świadkowanie, świadek NA PEWNO nie musi być osobą wierzącą czy praktykującą. To nie to, co chrzestny.
Wiem z dobrego źródła - powiedział nam to ksiądz na naukach przedmałżeńskich. :]


...nie wiem jak teraz moze sie pozmienialo ale bylam swiadkiem 3 lata temu i musialam isc do spowiedzi z karteczka...oj sie nasluchalam az mi uszy zwiedly...ze mieszkam z moim facetem pod jednym dachem itp...nie zycze nikomu ;)

konto usunięte

Temat: Jak zostać dobrą świadkową?

Ewelina Komorowska:
Karolina Ida K.:
Jeśli chodzi o świadkowanie, świadek NA PEWNO nie musi być osobą wierzącą czy praktykującą. To nie to, co chrzestny.
Wiem z dobrego źródła - powiedział nam to ksiądz na naukach przedmałżeńskich. :]


...nie wiem jak teraz moze sie pozmienialo ale bylam swiadkiem 3 lata temu i musialam isc do spowiedzi z karteczka...oj sie nasluchalam az mi uszy zwiedly...ze mieszkam z moim facetem pod jednym dachem itp...nie zycze nikomu ;)

No tak, ale jeśli ktoś jest niewierzący, to w ogóle przecież do spowiedzi nie pójdzie. Po prostu nie przystąpi do komunii.
Iwona S.

Iwona S. ciężkie chwile
motywują do
działania

Temat: Jak zostać dobrą świadkową?

No własnie a jak jestem wierząca i kiedys w przyszłosci chcę wziaść ślub koscielny to czy to czasem nie bedzie argument dla ksiedza, żeby teraz nie dać pozwolenia ?
Szczerze mówiąc to czasami mam wrazenie, że niektórzy ksieza są poprostu złośliwi...

Małgosiu to w takim razie życzę Ci wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia no i udanej zabawy... i czekam na propozycje po weselu...ja mam jeszcze 8 m-cy na przygotowanie sie do roli świadkowej...;)



Wyślij zaproszenie do