Michał Faron

Michał Faron Trener biznesu,
Doradca HR,
Executive coach

Temat: Savoir-vivre w BYZNESIE

Witajcie,
Mam do przygotowania kilka modułów treningu z savoir-vivre'u w biznesie i szukam dobrej literatury np. odpowiedzi kiedy dawać wizytówkę na spotkaniu, co powinno być napisane na wizytówce, jak ubrać się na spotkanie biznesowe o poranku a jak późną nocą i inne tego typu zagadnienia.

Co możecie mi polecić?

Pozdrawiam
miško

konto usunięte

Temat: Savoir-vivre w BYZNESIE

T. Orłowski - "Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał & etykieta"

Jest tam kilka rozdziałów, które poruszają dokładnie te tematy :)

konto usunięte

Temat: Savoir-vivre w BYZNESIE

a kilka z nich - na przyklad wizytowki - to nawet tutaj juz zostalo omowionych. Ale to ciekawe, ze chcesz prowadzisz szkolenie o czyms, o czym - jak widac - nie za bardzo masz pojecie.Maria B. edytował(a) ten post dnia 11.12.07 o godzinie 17:29
Adam Jarczyński

Adam Jarczyński Marketingu &
Branding & PR

Temat: Savoir-vivre w BYZNESIE

"Etykieta biznesu, czyli międzynarodowy język kurtuazji"
Irena Kamińska Radomska - b. dobre opracowanie - jedno z najlepszych polskojęzycznych.

"Savoir- Vivre w podróży"
Ewa Pernal - żona polskiego Ambasadora. Porusza wiele tematów związanych z różnicami kulturowymi (dużo tzw. smaczków)

"The Essential Guide to Business Etiquette"
Lillian Chaney

Plus nieśmiertelny "Le Savoir-vivre" Larousse'a - może niekoniecznie o biznesie, ale jeżeli pierwszy raz będzie Pan szkolił z etykiety, to warto przejrzeć.

Ponadto - bardzo polecane przez praktyków z Wielkiej Brytanii "Debrett's New Guide to Etiquette and Modern Manners".

Na rynku mamy kilkadziesiąt książek (w języku polskim). Kilka jest o biznesie. Część dotyczących etykiety towarzyskiej "zahacza" o ten temat. Najlepiej korzystać z opracowania Pani Kamińskiej Radomskiej, Ambasadora Orłowskiego i Ambasadora Pietkiewicza. Można jeszcze dołożyć, sprawnie napisaną książeczkę Pana Macieja A. Brzozowskiego i Romana Wysockiego - "ABC dobrych manier" - alfabetyczne uszeregowane zagadnienia, plus lekki język.

Pozdrawiam,
AdamAdam Jarczyński edytował(a) ten post dnia 11.12.07 o godzinie 17:38

konto usunięte

Temat: Savoir-vivre w BYZNESIE

Z literatury swiatowej bezdyskusjnie najlepsza ksiazka jest Etiquette Emily Post
Aaa i w jakiejs gazecie byl cykl tekstow pisanych przez Adama Zamojskiego i Czartoryska. Nie wiem dlaczego, ale im wierze bardziej niz wielu dyplomatom.Maria B. edytował(a) ten post dnia 11.12.07 o godzinie 17:59
Michał Faron

Michał Faron Trener biznesu,
Doradca HR,
Executive coach

Temat: Savoir-vivre w BYZNESIE

Bardzo dziękuję za Wasze sugestie dotyczące literatury z najwyższej półki. A co do wypowiedzi czy mam o tym pojęcie? Klient oczekuje 90 minutowego modułu o savoir-vivre w biznesie - ja mogę o tym opowiedzieć i przygotować 1-2 ćwiczenia przez kilka godzin jednak chciałem podnieść swoje kompetencje w tym zakresie.

Dziękuję wszystkim
Michał

konto usunięte

Temat: Savoir-vivre w BYZNESIE

Hmm, odpowiem tak - zeby zrobic takie szkolenie nie musze nic czytac ani podnosic swoich kompetencji.
Troche jestesm zlosliwa, ale - mysle ze nie powinno sie uczyc innych tego, czego sie samemu nie jest pewnym.
Michał Faron

Michał Faron Trener biznesu,
Doradca HR,
Executive coach

Temat: Savoir-vivre w BYZNESIE

Nie mnie oceniać Twoją złośliwość. Szkolenie jest z asertywnych zachowań i dodatkowo Klient poprosił o 1 moduł 90 minutowy z savoir-vivre'u w biznesie. Prośba była skierowana po to abym mógł POSZERZYĆ swoją wiedzę z tego zakresu a nie NAUCZYĆ się savoir-vivre'u :) Ja podziękowałem i ten wątek z mojej strony uważam za zamknięty.
Tobie również dziękuję za wsparcie z tego zakresu.

Michał
Malgorzata Saadani

Malgorzata Saadani Coach ICC, trener,
konsultant
ds.etykiety i
wizerunku (co...

Temat: Savoir-vivre w BYZNESIE

uwazam, ze pytanie Michala swiadczy tylko o jego kompetencji i samoswiadomosci. jesli bowiem mamy watpliwosci, zawsze lepiej jest poglebic swoja wiedze niz udawac, ze wie sie wszystko (co w rzeczy samej nie jest mozliwe). osobiscie z duza ostroznoscia traktuje osoby, ktore twierdza, ze sa nieomylne i posiadly cala madrosc w jakiejkolwiek dziedzinie.

Temat: Savoir-vivre w BYZNESIE

Przyłączam się przedmówczyni, Michałowi życzę powodzenia i przygotowania ciekawego szkolenia.

Każdy kto wierzy że posiadł jakąkolwiek wiedzę w całości i nie musi już niczego więcej się uczyć, czy obserwować nowinek wydaje mi się z lekka pozbawiony dystansu do siebie...co więcej umiejętność zastosowania czegoś w praktyce nie oznacza wcale umiejętności przekazania tego innym :-)

konto usunięte

Temat: Savoir-vivre w BYZNESIE

Magdalena Sośniak:
Każdy kto wierzy że posiadł jakąkolwiek wiedzę w całości i nie musi już niczego więcej się uczyć, czy obserwować nowinek
W savoir-vivre nie ma nowinek. Sa zasady i to od kilkudziesieciu, o ile nie od kilkuset lat. I albo byly one przekazane w domu albo trzeba czytac ksiazki, by sie tego nauczyc.
Jakos lepiej takie szkolenie robia ci, ktorzy nie musza czytac ksiazek, bo wyniesli te wiedze z domu. Ze szczegolami.

Temat: Savoir-vivre w BYZNESIE

Jak to dobrze spotkać prawdziwego mędrca raz na jakiś czas. Maria - gratuluję! głównie dobrego samopoczucia. I oczywiście domu, z którego wyniosłaś szczegółową znajomość etykiety, skromność...
Ach zapomniałbym dodać, że czytanie książek jest dla plebsu. Podstawowa sprawa, to nie zaśmiecać umysłu, to co z domu wyniesione wystarcza w zupełności. Ze szczegółami.Kamil Korczak edytował(a) ten post dnia 17.12.07 o godzinie 23:58
Malgorzata Saadani

Malgorzata Saadani Coach ICC, trener,
konsultant
ds.etykiety i
wizerunku (co...

Temat: Savoir-vivre w BYZNESIE

No i ta niezmiennosc w czasie..... rozumiem, ze w TYCH rodzinach juz kilkadziesiat lat temu przewidziano istnienie internetu, telefonow komorkowych, globalizacje i wielokulturowosc na wielka skale....

konto usunięte

Temat: Savoir-vivre w BYZNESIE

Naprawde nie trzeba bylo kilkanascie lat temu przewidywac istnienia telefonow komorkowych - poniewaz tak naprawde powinno sie do nich podchodzic jak do normalnych telefonow, a te istnieja juz jakies 100 albo wiecej lat.
Internet - no coz, sztuka pisania listow ma pewnie jeszcze wiecej lat, prawda?

I tak dalej i tak dalej.....W zasadzie nie ma takich sytuacji wspolczesnego swiata, w ktorych nie daloby sie zastosowac kilku podstawowych zasad dobrego wychowania. Niezaleznie od tego jak bardzo zaczela nami rzadzic technika.Maria B. edytował(a) ten post dnia 20.12.07 o godzinie 00:08

Następna dyskusja:

Zasady savoir vivre w GL




Wyślij zaproszenie do