Ewa S.

Ewa S. Specjalista ds.
Projektów
Internetowych

Temat: czy życzyć smacznego?

Muszę przyznać, że zupełnie niedawno dowiedziałam się, że życzenie smacznego jest nietaktem.

Co o tym sądzicie?
Karolina P.

Karolina P. tłumaczka
konferencyjna

Temat: czy życzyć smacznego?

mnie byś tym nie uraziła...
Wojciech Ż.

Wojciech Ż. Projektant,
Kierownik Projektu;
PROZAP SP. z o.o.

Temat: czy życzyć smacznego?

Nie wiem czy jest nietaktem czy nie jest ale ja tego nie używam i jak do mnie mówią to też jest to dla mnie jakiś "dziwoląg"...
Dominik C.

Dominik C. starszy doradca
reklamowy, Polskie
Radio S.A.

Temat: czy życzyć smacznego?

Na kursie SV w którym miałem przyjemność uczestniczyć jakiś czas temu rozważaliśmy ten temat i zasada jest tak że rzeczywiście nie powinno się życzyć "Smacznego".
Ktoś komu to mówimy generalnie za chwilę podziękuje (a może mieć akurat pełne usta) i dlatego powinniśmy tego unikać - ta argumentacja jakoś do mnie nie trafia...

konto usunięte

Temat: czy życzyć smacznego?

Dominik C.:
Na kursie SV w którym miałem przyjemność uczestniczyć jakiś czas temu rozważaliśmy ten temat i zasada jest tak że rzeczywiście nie powinno się życzyć "Smacznego".
Ktoś komu to mówimy generalnie za chwilę podziękuje (a może mieć akurat pełne usta) i dlatego powinniśmy tego unikać - ta argumentacja jakoś do mnie nie trafia...

Dlatego życzenie "smacznego" = życzę Ci, aby ten posiłek Ci smakował - wypowiada się w momencie podania talerzy na stół, a nie później. Z tym "smacznego" jest jak z dzień dobry (etymologia: życzę Ci, abyś miał dobry dzień - a o tym sie już dawno zapomniało...) a zamiast "dziękuję" z pełnymi ustami zawsze można lekko skinąć głową, patrząc życzącemu w oczy - wyraża się tak szacunek i pełną komunikację :)
Żartowaliśmy kiedyś w rodzinnym gronie, że smacznego można nie mówić jak sie podaje domowe, sprawdzone i zawsze smaczne rzeczy - że wtedy "smacznego" jest redundantne (zbędne).
Ale żeby było nietaktem? Proszę autorkę tematu o wyjaśnienie?

Temat: czy życzyć smacznego?

Przyznam że od dawna szukam odpowiedzi na to pytanie. Co ciekawe, nie można jej znaleźć w podręcznikach SV. Spotkałam się z opinią, że - zwłaszcza podczas wystawnych posiłków - należy unikać życzenia "Smacznego".
Dawid C.

Dawid C. In progress... Still
:)

Temat: czy życzyć smacznego?

Ewa S.:
Muszę przyznać, że zupełnie niedawno dowiedziałam się, że życzenie smacznego jest nietaktem.

Co o tym sądzicie?

Czasem jest. W sytuacji, kiedy zaczynacie jeść, a ktoś - na Twoje życzenia "smacznego" musi Ci odpowiedzieć z pełnymi ustami...
Jeśli idziesz na proszone przyjęcie, a zaprasza Cię osoba, która przygotowała większość potraw (lub wszystkie), to ona ma prawo powiedzieć "smacznego" - nikt inny. Ten tekst z ust każdej innej osoby mógłby zostać odebrany jako wątpliwość w kulinarne talenty gospodarza.
Jeśli natomiast jesteś na dużym przyjęciu i nie znasz osoby/osób kucharzących - powiedzenie "smacznego" przez Ciebie może być odebrane jako uzurpacja bycia szefem. W takiej sytuacji "smacznego: powinna życzyc osoba najgodniejsza, czyli szef, ktoś najstarszy, najbardziej doświadczony o niekwestionowanym autorytecie. Jeśli taki ktoś nie życzy wszystkim "smacznego", to oznacza: albo jest niewychowany, albo nie ma pojęcia o tym, że powinien - ale nikomu innemu nie daje to prawa do wygłoszenia tego życzenia, vide to, co napisałem wyżej.
Na razie tyle, jak mi się coś jeszcze przypomni - to dopiszę. Fakt - jak dotąd trudno wyjaśnienie tej kwestii znaleźć w podręcznikach SV - ale może ktoś się pokusi o dopisanie rozdziału?:)
Anna K.

Anna K. Project Management

Temat: czy życzyć smacznego?

Smacznego to chyba zachęta do rozpoczęcia posiłku, który podajemy, lub właśnie podaliśmy, jeśli goście już zaczęli się częstować nie ma potrzeby ich zachęcać...

konto usunięte

Temat: czy życzyć smacznego?

Bardzo mi się podoba wyjaśnienie Dawida :-)
Ja poznałam uciążliwość tego "życzenia" na własnej skórze. Organizowałam duże szkolenia na 200 osób. W porze obiadu towarzystwo schodziło się do jadalni. Wyobraźcie sobie sytuację, gdy staracie się w spokoju spożyć swój posiłek, a kilkadziesiąt osób, które przechodzą koło Was, życzy Wam "smacznego"...
Stało się to najbardziej znienawidzonym przeze mnie słowem :)

konto usunięte

Temat: czy życzyć smacznego?

Standardem na różnych przyjęciach o wysokiej randze międzynarodowej jest życzenie smacznego zanim goście wezmą się za talerze. Tak jak pisał Dawid, jest to przede wszystkim prawo gospodarza. Natomiast jeśli mamy do czynienia z sytuacją nieoficjalną, to życzyć smacznego może każdy, byleby to robił w odpowiednim momencie (np. przyłączając się do stolika, gdzie ktoś spożywa posiłek i nie ma pełnych ust :).
Marcin C.

Marcin C. Medical Sales
Representative /
Advanced Surgical
Devices

Temat: czy życzyć smacznego?

Wg mnie i profesjonalnych publikacji savoir vivre'u zyczenie smacznego moze sobie uzurpowac sobie jedynie osoba, ktora przygotowala posilek - kucharz, narzeczony w domu :). nawet kelnerowi w restauracji nie wypada zyczyc smacznego gosciom.
Magdalena Kuncewicz

Magdalena Kuncewicz kierownik projektu

Temat: czy życzyć smacznego?

Nie używam tego zwrotu, bo rodzice wyjaśnili mi w dzieciństwie, że wcale nie jest elegancki (wbrew powszechnemu obyczajowi. Bardzo nie lubię sytuacji, kiedy do stołu siada kilka osób i wszyscy jeden przez drugiego życzą sobie "smacznego". Albo gdy wchodzę do pomieszczenia, w którym ktoś siedzi i wiem, że oczekuje ode mnie tego zwrotu.

konto usunięte

Temat: czy życzyć smacznego?

Marcin C.:
Wg mnie i profesjonalnych publikacji savoir vivre'u zyczenie smacznego moze sobie uzurpowac sobie jedynie osoba, ktora przygotowala posilek - kucharz, narzeczony w domu :). nawet kelnerowi w restauracji nie wypada zyczyc smacznego gosciom.

zgadzam sie:)

na oficjalnch przyjeciach zyczy sie smacznego (coraz rzadziej)zanim wezmiesz talerz ...
znam osoby ktore poprostu musza powiedziec smacznego i czesto oczekuja od wszytkich biesiadnikow odpowiedzi... najgorzej jednak jest kiedy slyszysz "smacznego" a masz pełne usta (masakra)
Adam Jarczyński

Adam Jarczyński Marketingu &
Branding & PR

Temat: czy życzyć smacznego?

Witam,

w skrócie - dyplomaci odradzają. (polecam lekturę Protokołu Dyplomatycznego; Tomasza Orłowskiego).

Jak ktoś nam jednak życzy - dziękujemy. Pamiętajmy, że osoby, które z nami obcują, nie mogą czuć się niekomfortowo.

Pozdrawiam,
Adam

Temat: czy życzyć smacznego?

hej,

ja kiedys bylem na szkoleniu SV i tam dosc dokladnie w tej kwestii sie wypowiadali.

generalnie jesli chodzi o kameralne spotkanie to nie ma zadnych przeciwskazan (poza zdroworozsadkowymi, np. wystarczy, ze 1 osoba to powie, a nie wsyzscy nagle zaczna sobie zyczyc smacznego ;)))

jesli chodzi o oficjalne przyjecia, to prawo zyczyc smacznego moze tylko gospodarz (owierajacy, albo odpowiednik) nikt inny. nie jest dopuszczalne by podchodzic do stolika i zyczyc smacznego - szczegolnie chcac sie przypodobac szefostwu (szczegolnie jesli z lenistwa wybrali stolik przy wejsciu), wtedy wrecz mozna sobie krzywde zrobic, szczegolnie jesli jest sie n-tym pracownikiem, ktory przyszedl z takim zyczeniem. :P

podsumowujac zyczenie smacznego ma wyrazac chec do tego by jedzenie nam smakowalo i wyrazic nasza sympatie. jesli zaczyna byc irytujace lub zaczyna przeszkadzac w jedzeniu, to wtedy uzycie jest zle.

mniej wiecej.

pozdrawiam serdecznie,
marian

konto usunięte

Temat: czy życzyć smacznego?

Z tego co wiem, "smacznego" można powiedzieć jedynie osobom, z którymi spożywa się posiłek od początku (po jego podaniu). Jeśli natomiast przechodzi się koło osoby, która je lub się do kogoś dosiada, nie wypada tego mówić.
Monika A.

Monika A. Marketing
Communication
Academy

Temat: czy życzyć smacznego?

Nooo, tak z pełnymi ustami to mało komfortowo i jeszcze mniej elegancko odpowiadać "smacznego" :).
Paweł W.

Paweł W. java developer at
https://rozwoj-oprog
ramowania.pl

Temat: czy życzyć smacznego?

Magdalena P.:
Z tego co wiem, "smacznego" można powiedzieć jedynie osobom, z którymi spożywa się posiłek od początku (po jego podaniu). Jeśli natomiast przechodzi się koło osoby, która je lub się do kogoś dosiada, nie wypada tego mówić.

Niby tak jest, ale to zależy w dużej mierze od miejsca. Dla przykładu u mnie w pracy(coś o tym wiesz Madziu:), gdzie mamy kuchnie, jadalnie i jeszcze jedno pomieszczenie w ktorym sie jada, sytuacja wyglada tak, ze czesto ktos je i ktos inny tam wchodzi. Z tego powodu bardzo czesto ktos komus zyczy smacznego zwlaszcza jesli spotkaja sie tylko 2 osoby sam na sam. Wrecz jesli ktos nie powie smacznego to wydaje sie to niegrzeczne poniewaz duzo ludzi jest tam bardzo sympatycznych i czesto mowia smacznego...wydaje mi sie, ze akurat w tej sytuacji wypada bardziej powiedziec niz nie powiedziec smacznego
Magdalena L.

Magdalena L. Managerka.com |
Doradca biznesowy i
marketing manager do
...

Temat: czy życzyć smacznego?

U mnie w pracy jest z tym mały koszmarek. Kuchnia jest otwarta i jest na drodze z części biurowej do poradniowej, czyli każdy dietetyk i nie tylko, który idzie z biura do pacjenta lub recepcji przechodzi obok kuchni i kącika jadlanego. Przy 3 "smacznego" można się wściec...
Olga Ł.

Olga Ł. Strategic Planner

Temat: czy życzyć smacznego?

Na zajęciach z protokołu dyplomatycznego dowiedziałam się, że życzenie komuś SMACZNEGO zakłada, że jedzenie jest niesmaczne. Na oficjalnych przyjęciach gospodarz po prostu zaprasza do stołu, do posiłku. Dlatego też sam zwrot nie należy do kanonu zwrotów grzecznościowych.

Trochę na ten temat jest mowy w Protokole Dyplomatycznym Orłowskiego (była o nim mowa już wcześniej) - wspaniała lektura i rozdział poświęcony m.in. jedzeniu.
Lodzio-miodzio :D

Następna dyskusja:

Smacznego. Mówić czy nie?




Wyślij zaproszenie do