Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

Natchnięta pewną wypowiedzią na innej grupie właśnie zaczęłam się zastanawiac - dlaczego zdecydowaliśmy się na posiadanie dzieci ( bądź mamy takowe plany)?Dagmara D. edytował(a) ten post dnia 26.08.07 o godzinie 15:31

konto usunięte

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

Dagmara D.:
Natchnięta pewną wypowiedzią na innej grupie właśnie zaczęłam się zastanawiac - dlaczego zdecydowaliśmy się na posiadanie dzieci ( bądź mamy takowe plany)?Dagmara D. edytował(a) ten post dnia 26.08.07 o godzinie 15:31

chyba na moją sie natknęłaś -:)) potwierdź bo nie chce sie powtarzać, jeżeli to nie moja była to chętnie powiem swoje
Maciej Wojewódka

Maciej Wojewódka analityk, manager,
badacz, organizator,
uhonorowany za kr...

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

Bardzo ciekawe i ważne pytanie Dagmaro. Wydaje mi się, że motywacje tu są różne, chociaż nie zawsze do końca świadome, w momencie podejmowania decyzji o posiadaniu dziecka.

Czasami ciąża to mniej lub bardziej pożądany przypadek. Czasami jest to egoistyczna potrzeba zatrzymania przy sobie partnera. Wydaje mi się, także, że ludzie już coraz rzadziej myślą o wsparciu na starość.

Genetycznie pragnienie posiadania dzieci jest potrzebą przedłużenia gatunku, która może wywoływać w nas imperatyw do prokreacji.

Dzieci, zwłaszcza małe sprawiają nam także dużo radości.

Dla praktykujących chrześcijan - posiadanie dzieci to nakaz religijny.

W naszej psychice występuje coś w rodzaju wewnętrznego rodzica, którego naturalną, chociaż nieświadomą potrzebą jest posiadanie dziecka. Ostatnio jednak rodzic ten w naszej nieświadomości jest wypierany przez coś co specjaliści nazywają wewnętrznym dzieckiem, więc i potrzeba posiadania dzieci się obniża.

Myślę, że najmniej ludzi kieruje się intencją powołania na świat nowego człowieka i stworzenia mu wspaniałej okazji do rozwoju i startu na przyszłość. Ale może się mylę.

Niezależnie jednak od motywacji posiadania dziecka ważniejszy jest nasz późniejszy stosunek do niego - czy będziemy go darzyć opieką, wsparciem i miłością, traktować podmiotowo, a nie przedmiotowo oraz czy nie będziemy go winić za zawinione przez nas błędy, spowodowane egoistycznymi motywami.Maciej Wojewódka edytował(a) ten post dnia 26.08.07 o godzinie 16:04
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

Sabina G.:
Dagmara D.:
Natchnięta pewną wypowiedzią na innej grupie właśnie zaczęłam się zastanawiac - dlaczego zdecydowaliśmy się na posiadanie dzieci ( bądź mamy takowe plany)?

chyba na moją sie natknęłaś -:)) potwierdź bo nie chce sie powtarzać, jeżeli to nie moja była to chętnie powiem swoje
oczywiście, że natknęłam się Ciebie :)Ale "powtórz się", proszę:)Dagmara D. edytował(a) ten post dnia 26.08.07 o godzinie 16:04

konto usunięte

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

Dagmara D.:
oczywiście, że natknęłam się Ciebie :)Ale "powtórz się", proszę:)

z książki włoskiej psychoterapeutki, bardzo znanej we Włoszech, która walczy jak lew o prawa dzieci. Ten urywek to z książki pt. CUORE DI MOSTRO (Serce Potwora) współczesne historie osób z tak zwanych normalnych rodzin (nie patologia), które zabiły własne dzieci lub własnych rodziców. Media oczywiście i we Włoszech skupiają się na widocznych skutkach ale nigdy ale to nigdy nie mówią o przyczynach, które doprowadziły do takich skutków. Maria Rita Parsi natomiast pisze o nich i wszędzie o tym "trąbi" ale tak jak i u nas mało kto ja słucha !

konto usunięte

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

TŁUMACZENIE
W ten sposób, bardzo często dochodziłam do wniosków, że "korzenie" osobistego Piekła tych tak zwanych "potworów", to odrzucenie jakiego doznali już we wczesnych latach swojego dzieciństwa ze strony rodziców lub fakt, że urodzono ich aby zaspokoić potrzeby innych, potrzeby świadome lub nieświadome rodziny, aby mieć kogoś kogo można byłoby podporządkować sobie, dominować, posługiwać się, wykorzystywać dla własnych celów, upokarzać, zniszczyć ("kogoś komu będzie można oddać "to co nam zrobiono !")

konto usunięte

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

Dlaczego mamy dzieci? Bo instynkt każe nam przedłużyć gatunek, chcemy nadać swemu życiu większy sens, chcielibyśmy by ktoś pomógł nam jak już się zestarzejemy, a może po prostu z czysto egoistycznych pobudek.

konto usunięte

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

dodałabym jeszcze, że rodzimy dzieci bo:
1. Tak trzeba - presja społeczna
2. Z braku odpowiedzialności - mało kto wie z przyszłych rodziców, co to za odpowiedzialność - myślimy że to następna zabawka, która będziemy mogli odłożyć na półkę jak się zmęczymy. Jesteśmy nieświadomi tego co nas czeka bo gdybyśmy byli to dzisiaj nie byłoby tych wszystkich dyskusji

konto usunięte

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

o rodzicach i dzieciach z rozbitych rodzin

konto usunięte

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

nie odświewrzyłem strony i nie zauważyłem, że pojawiły się już wypowiedzi ;)

konto usunięte

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

Maciej W.:
Dzieci, zwłaszcza małe sprawiają nam także dużo radości.
bo mozemy robic z nimi co chcemy ale jak podrosną i chcą miec własna wole to już nie patrzymy z taka radościa
>

konto usunięte

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

Maciej W.:

Myślę, że najmniej ludzi kieruje się intencją powołania na świat nowego człowieka i stworzenia mu wspaniałej okazji do rozwoju i startu na przyszłość. Ale może się mylę.

nie nie mylisz sie

>
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

Tak kombinuję - i wiecie co mi wyszło ?
MIałam 22 lata, gdy urodziałam pierwsze dziecko.
Od zawsze wiedziałam, że będę miała dzieci (dwójkę).
Co prawda byłam wychowywana w kulcie straszeni a ciążą ( bo to chyba było najgorsze co mogło mi się przydarzyć - wg. moich rodziców.)
ALe dopiero jak spotkałam mojego męża wiedziałam, że bardzo chcę mieć dziecko właśnie z tym facetem. I tak tez sie stało.
ALe obawiam się,że ja po prostu posłuchałam siebie - czyli kierował mną egozim. Nie chciałam "posiadać czegoś własnego" ale chciałam się "podzielić" i chciałam, żeby kawałek mnie był na świecie, gdy mnie już nie będzie. Chciałam, by to co jest we mnie nie umarło. Moje spojrzenie na świat, opinie, wartości.
Nie wiem czy to zdrowe. Jak myślicie ? Czy po prostu posłuchałam natury ?
I rzeczywiście jest tak, że po urodzeniu dziecka zrozumiałam, że całek moje dotychczasowe życie się do tego przygotowywałam. I że to "dotychczasowe życie" było jakieś takie..bez sensu...

konto usunięte

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

Dagmara D.:
I rzeczywiście jest tak, że po urodzeniu dziecka zrozumiałam, że całek moje dotychczasowe życie się do tego przygotowywałam. I że to "dotychczasowe życie" było jakieś takie..bez sensu...

Dzisiaj jak wreszcie zrozumiałam jak ten świat sie kręci (bo jak miałam 28 lat to nie wiedziałam tego co wiem dzisiaj) to zastanawiam się, czy miałam takie prawo; wiem że to jest niemożliwe ale to dzieci powinny decydować czy chcą sie urodzić czy nie. My decydujemy za nie i potem co im oferujemy??

konto usunięte

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

często też słyszałam i słyszę, że babcie na emeryturze co nie wiedzą co ze soba zrobic naciskają, żeby młodzi postarali sie o dziecko, zeby one miały zajęcie - o tym też mówi Maria Rita Parsi w swojej książce i u nas to samo
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

Sabina G.:
Dagmara D.:
I rzeczywiście jest tak, że po urodzeniu dziecka zrozumiałam, że całek moje dotychczasowe życie się do tego przygotowywałam. I że to "dotychczasowe życie" było jakieś takie..bez sensu...

Dzisiaj jak wreszcie zrozumiałam jak ten świat sie kręci (bo jak miałam 28 lat to nie wiedziałam tego co wiem dzisiaj) to zastanawiam się, czy miałam takie prawo; wiem że to jest niemożliwe ale to dzieci powinny decydować czy chcą sie urodzić czy nie. My decydujemy za nie i potem co im oferujemy??
A to różnie.
Jesli mamy dzieci "bo wypada", bo "tak trzeba" - to rzeczywiście istnienie ryzyko,że sa tylko wystrojem wnętrza.
Ale właściwie jakie motywacje są najlepsze i w jakimś stopniu gwarantują dzieciom szczęśliwe dzieciństwo ?

konto usunięte

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

Dagmara D.:
Ale właściwie jakie motywacje są najlepsze i w jakimś stopniu gwarantują dzieciom szczęśliwe dzieciństwo ?

nie wiem, wiem tylko, ze ja nie chce zostać babcią (uwielbiam dzieci) za nic w świecie, dopóki ten świat sie nie poukłada, nie chcę, żeby mój wnuczek/wnuczka musiała przechodzić to co mój syn nie tylko w domu ale i poza domem - żyć wśród dorosłych, którzy nie rozumieją dzieci i młodzieży. Jak to się zmieni to niech będzie nawet 10 ja pomogę z radością !! ale nie w takim zakręconym świecie. Dzisiaj mój syn jest już dorosły super facet nie zginie ale swoje wycierpiał. Wnukom chciałbym tego zaoszczedzic

konto usunięte

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

Czasami wydaje mi się, że bylibyśmy lepszymi rodzicami jak byśmy wychowywali nie swoje dzieci. Nie byłoby tak dużej presji, napiecia, urabiania na własne podobieństwo i narzucania własnych niezrealizowanych ambicji. Poza tym może ta miłość do dziecka by miała lepszy kształt, bardziej partnerski i przyjacielski. A wiemy chyba dobrze, że nadopiekuńczością można bardzo skrzywdzić dziecko...
Beata B.

Beata B. adafashion.pl

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

Krzysztofie- tylko niedojrzali ludzie próbują kogokolwiek urabiać na własne podobieństwo i narzucać własne niezrealizowane ambicje.I będą to robić tak samo w stosunku do swojego dziecka jak i do cudzego...
Dlatego dziecko powinno powoływać się na świat z pełną świadomością tego co się robi! A dziś mamy niestety takie czasy, że brak nam nawet świadomości własnej osoby, więc co tu mówić o kształtowaniu kogoś na swoje podobieństwo.Z pustki stworzy się tylko pustkę.Mało wartościowy dorosły nie przekaże żadnej wartości następnemu pokoleniu.Ta smutna prawda jest dlatego tak dobijająca, że jest...prawdą!

konto usunięte

Temat: Dlaczego mamy dzieci ?

To może jakiś przykład...Benjamin Spoock, jeden z ważniejszych pedagogów, autor bibli wychowania pt "Dziecko". Specjalista, znakomity teoretyk w odniesieniu do innych...Jeśli chodzi o własne dzieci nie potrafił wykorzystać tych cech i doświadczeń- był despotyczny. Może lepiej jak zostałby wujkiem w rodzinnym domu dziecka ;)



Wyślij zaproszenie do