Ola S.

Ola S. Dyrektor Regionu
CREDIT AGRICOLE BANK
POLSKA SA

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

o co pytać nie wypada, o co wręcz nie wolno?

konto usunięte

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

Ola S.:
o co pytać nie wypada, o co wręcz nie wolno?

Do ładnej kandydatki o to czy umówi się wieczorem na kawę ;) I nie wypada.... i nie wolno :) ;p

konto usunięte

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

Cześć Ola!!!

Nie wolno pytać o:
- orientację sexualną
- wyznanie
- czy Kandydatka jest w ciąży
Świadomy swoich praw Kandydat, może wytoczyć sprawę w sądzie za zadawanie tego typu pytań na rozmowie rekrutacyjnej.

Nie wiem czy o to chodziło, bo jestem przekonana, ze o ty doskonale wiesz. Ale piszę przy okazji Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

...i czy zamierza pani/pan założyć rodzinę? ;)
Mariusz Perlak

Mariusz Perlak Talent Acquisition
Manager

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

o wiek ;)
Marek F.

Marek F. Doradca
Ubezpieczeniowy

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

z kim Pani mieszka itp ;)
Katarzyna Musialska

Katarzyna Musialska HR Manager / Talent
Acquisition Manager
JCommerce SA

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

Mariusz Perlak:
o wiek ;)


Mariusz a dlaczego nie o wiek?

Pozdrawiam.
Patrycja Koscianska

Patrycja Koscianska Senior Executive IT
Recruiter at
Quicksource

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

Katarzyna (Osyra) Musialska:
Mariusz Perlak:
o wiek ;)


Mariusz a dlaczego nie o wiek?

Pozdrawiam.

Witaj Kasiu:)

O wiek również nie, gdyż jest to dyskryminacja, tak jak prośba o zdjęcie, pytanie o stan cywilny itd...Pozdrawiam:)

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

Mozna zadać wiele pytań, nawet tych, kóre wydają się niestosowne, jęśli wyjasnimy dokładnie Kandydatowi po co nam taka
informacja i zaznaczymy, że jesli nie chce, nie musi odpowiadac.Monika Boroń edytował(a) ten post dnia 01.10.08 o godzinie 09:29

konto usunięte

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

To wyjaśnij mi Moniko, czemu chcesz mnie zapytac o moja orientacje sexualna, plany rodzinne.
To o co mozna pytac przyszlego pracownika reguluje kodeks pracy w art. 21 prim i szerzej uodo (dane wrazliwe).

Poinformowanie o mozliwosci odmowy zeznan (o jakies podobienstwo) niczego nie zalatwia - brak odpowiedzi=probie ukrycia czegos.

konto usunięte

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

Patrycja Koscianska:
Witaj Kasiu:)

O wiek również nie, gdyż jest to dyskryminacja, tak jak prośba o zdjęcie, pytanie o stan cywilny itd...Pozdrawiam:)

Tyle, że zdjęcie jest powszechnym wymogiem ;-) Z jakiego zapisu wynikałby zakaz jego żądania?

konto usunięte

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

Jerzy B.:
Patrycja Koscianska:
Witaj Kasiu:)

O wiek również nie, gdyż jest to dyskryminacja, tak jak prośba o zdjęcie, pytanie o stan cywilny itd...Pozdrawiam:)

Tyle, że zdjęcie jest powszechnym wymogiem ;-) Z jakiego zapisu wynikałby zakaz jego żądania?
Z nieocenionego art 21 prim :) (poprawione :)))
W tym artykule masz informacje jakich mozna chciec od przyszlego pracownika.Rafał "NOMAD" S. edytował(a) ten post dnia 01.10.08 o godzinie 10:05
Patrycja Koscianska

Patrycja Koscianska Senior Executive IT
Recruiter at
Quicksource

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

Jerzy B.:
Patrycja Koscianska:
Witaj Kasiu:)

O wiek również nie, gdyż jest to dyskryminacja, tak jak prośba o zdjęcie, pytanie o stan cywilny itd...Pozdrawiam:)

Tyle, że zdjęcie jest powszechnym wymogiem ;-) Z jakiego zapisu wynikałby zakaz jego żądania?

Zdjęcie może być wymagane na etapie podpisywania dokumentów, a to jak wiemy jest ostatni etap procesu rekrutacji. Nawet jeśli pracodawcy zamieszczają takową prośbę, aplikujące osoby nie mają obowiązku spełniania tego życzenia..A tłumaczenia, że łatwiej dzięki zdjęciom kojarzyć osoby, jest dla mnie żadnym wytłumaczeniem..Pomijając fakt, że często osoba prezentuje się zupełnie inaczej na zdjęciu niż w rzeczywistości...
To jest temat rzeka generalnie...

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

Rafał "NOMAD" S.:
To wyjaśnij mi Moniko, czemu chcesz mnie zapytac o moja orientacje sexualna, plany rodzinne.
To o co mozna pytac przyszlego pracownika reguluje kodeks pracy w art. 21 prim i szerzej uodo (dane wrazliwe).

Poinformowanie o mozliwosci odmowy zeznan (o jakies podobienstwo) niczego nie zalatwia - brak odpowiedzi=probie ukrycia czegos.

Powiedziałam, że o wiele a nie o wszystko.

konto usunięte

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

Monika Boroń:

Powiedziałam, że o wiele a nie o wszystko.
To napisz, o co chcesz mnie zapytac i uzasadnij dlaczego wlasnie o to.
Oczywiscie o cos, co nie zostalo wymienione w kp

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

Np ostatnio pytałam o wiek, ponieważ w rekomendacji do Klienta była tak rubryka. Kandydatkę poinformowałam, że zaraz zapytam ją o coś na co nie musi mi absolutnie odpowiadać, wytłumaczyłam również, że w dokumencie wysyłanym do klienta jest taka rubryka.

Prcodawca może pytać o dzieci. Suche pytanie brzmi źle, ale informacja, że pyta poniewaz mają szeroki pakiet dodatków, kolonie i coś tam, cos tam brzmi juz normalnie.

Mozna zadać każde pytanie jesli ma to jakiś sens i odpowiedź na nie nie bedzie wykorzystana do dyskryminacji Kandydata.

konto usunięte

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

Monika Boroń:
Np ostatnio pytałam o wiek, ponieważ w rekomendacji do Klienta była tak rubryka. Kandydatkę poinformowałam, że zaraz zapytam ją o coś na co nie musi mi absolutnie odpowiadać, wytłumaczyłam również, że w dokumencie wysyłanym do klienta jest taka rubryka.
Przeczytaj kodeks pracy - masz prawo pytac o date urodzenia, a wiec o wiek. Nic szczegolnego.
Prcodawca może pytać o dzieci. Suche pytanie brzmi źle, ale informacja, że pyta poniewaz mają szeroki pakiet dodatków, kolonie i coś tam, cos tam brzmi juz normalnie.
Pracodawca nie ma prawa pytac przyszlego pracownika o dzieci. Dopiero po zatrudnieniu moze otrzymac takie informacje.
Informacja o tym, ze istnieje szeroki zakres dodatkow dla dzieci nie usprawiedliwia pytania o dzieci - po prostu wystrczy poinformowanie kandydata, ze firma procz wyplaty oferuje bardzo szeroki zakres bonusow, w tym kolonie, dofinansowanie do wypoczynku. Jezeli po pytaniu o dziecko otrzymasz informacje, ze kobieta ma 2 dzieci w wieku 2-3 lata, to pracodawca juz wie, ze bedzie problem z wyjazdem takiej pani na kilkudniowy wyjazd integracyjny, pozostanie takiej pani "po godzinach" i ogolnie problemy z byciem dyspozycyjnym. I nie powiesz mi, ze nie znajdzie tysiaca powodow, zeby nie zatrudnic takej osoby.
Mozna zadać każde pytanie jesli ma to jakiś sens i odpowiedź na nie nie bedzie wykorzystana do dyskryminacji Kandydata.
Znowu piszesz KAZDE pytanie. Dla szefa, ktory nie lubi pedalow (celowo uzyte takie slowo), pytanie o orientacje sexualna bedzie pytanim z sensem. A do tego, jezeli tworzysz raport to zaczynasz przetwarzac dane osobowe wrazliwe.

Czy ktorys HR lub HH z duzym doswiadczeniem moglby wypowiedziec sie na ten temat?

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

Rafał "NOMAD" S.:
Monika Boroń:
Np ostatnio pytałam o wiek, ponieważ w rekomendacji do Klienta była tak rubryka. Kandydatkę poinformowałam, że zaraz zapytam ją o coś na co nie musi mi absolutnie odpowiadać, wytłumaczyłam również, że w dokumencie wysyłanym do klienta jest taka rubryka.
Przeczytaj kodeks pracy - masz prawo pytac o date urodzenia, a wiec o wiek. Nic szczegolnego.
Prcodawca może pytać o dzieci. Suche pytanie brzmi źle, ale informacja, że pyta poniewaz mają szeroki pakiet dodatków, kolonie i coś tam, cos tam brzmi juz normalnie.
Pracodawca nie ma prawa pytac przyszlego pracownika o dzieci. Dopiero po zatrudnieniu moze otrzymac takie informacje.
Informacja o tym, ze istnieje szeroki zakres dodatkow dla dzieci nie usprawiedliwia pytania o dzieci - po prostu wystrczy poinformowanie kandydata, ze firma procz wyplaty oferuje bardzo szeroki zakres bonusow, w tym kolonie, dofinansowanie do wypoczynku. Jezeli po pytaniu o dziecko otrzymasz informacje, ze kobieta ma 2 dzieci w wieku 2-3 lata, to pracodawca juz wie, ze bedzie problem z wyjazdem takiej pani na kilkudniowy wyjazd integracyjny, pozostanie takiej pani "po godzinach" i ogolnie problemy z byciem dyspozycyjnym. I nie powiesz mi, ze nie znajdzie tysiaca powodow, zeby nie zatrudnic takej osoby.
Mozna zadać każde pytanie jesli ma to jakiś sens i odpowiedź na nie nie bedzie wykorzystana do dyskryminacji Kandydata.
Znowu piszesz KAZDE pytanie. Dla szefa, ktory nie lubi pedalow (celowo uzyte takie slowo), pytanie o orientacje sexualna bedzie pytanim z sensem. A do tego, jezeli tworzysz raport to zaczynasz przetwarzac dane osobowe wrazliwe.

Czy ktorys HR lub HH z duzym doswiadczeniem moglby wypowiedziec sie na ten temat?


Każde pytanie, które jest drażliwe, ale odpowiedż na nie nie powoduje dyskryminacji pracownika!!!. Jęsli zadaje pytanie o orientacje, bo nie chce pracować z jak to ładnie okresliłes z pedałem, to nie mogę go zadać, ale jesli zadaje pytanie o dzieci, bo chce Panią zachęc do zainteresowania się moją ofertą pracy bo dla jej dzieci mamy fajny pakiet, to mogę, jęśli zadaje pytanie o dzieci, bo chce się dowiedzieć czy pani nei bedzie chodzić na zwolnienia lekarskie, to ponownie nie moge go zadać.Monika Boroń edytował(a) ten post dnia 01.10.08 o godzinie 11:19

konto usunięte

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

Monika Boroń:

Każde pytanie, które jest drażliwe, ale odpowiedż na nie nie powoduje dyskryminacji pracownika!!!. Jęsli zadaje pytanie o orientacje, bo nie chce pracować z jak to ładnie okresliłes z pedałem, to nie mogę go zadać, ale jesli zadaje pytanie o dzieci, bo chce Panią zachęc do zainteresowania się moją ofertą pracy bo dla jej dzieci mamy fajny pakiet, to mogę, jęśli zadaje pytanie o dzieci, bo chce się dowiedzieć czy pani nei bedzie chodzić na zwolnienia lekarskie, to ponownie nie moge go zadać.Monika Boroń edytował(a) ten post dnia 01.10.08 o godzinie 11:19

Ale jezeli pytasz o orientacje sexualna przyszlego pracownika, bo macie bardzo dobry uklad z wlascicielami klubu gejowskiego i mozesz zaproponowac mu darmowe wejsciowki - to jest w porzadku? :)
[sarkazm]"Wie pan, jakiej jest Pan orientacji? Pytam, bo mamy świetna propozycje dla pracownikow gejow - darmowe drinki w pobliskim g-barze w kazdy weekend. Nasza firma jest na prawde cool i lubimy gejow. Wie Pan, nasz szef jest bardzo przystojny a w dodatku ostatnio zerwal ze swoim przyjacielem" [/sarkazm]- przepraszam Cie bardzo, ale kazde wychylenie sie z pytaniami poza kanon na jaki zezwala kodeks pracy jest wykroczeniem i nie zalezy od kontekstu pytania. Udzielona odpowiedz mozesz wykorzystac na kilka(nascie) sposobow, a nie wiesz jak takie pytanie odbierze rekrutowany. Dla Ciebie pytanie o dzieci bedize zacheta bo macie fajny pakiet, a dla odrzuconej podczas rekrutacji matki bedzie bardzo fajnym pretekstem do walki z Toba (a w najlepszym przypadku obsmarowania Ci tylka).
Maria Kuczewska

Maria Kuczewska Talent Manager

Temat: Katalog pytań niewskazanych!!!

Dokładnie tak! Rafał ma rację. Nie ważny kontekst czy intencja! Jeśli chcesz matkę zachęcić to nie PYTASZ jej o dzieci tylko ZACHĘCASZ opowiadając o bonusach.

Następna dyskusja:

cv, rozmowa i wynik - kilka...




Wyślij zaproszenie do