Michał Stolarczyk

Michał Stolarczyk Konsultant kariery,
kierownik projektów,
trener, psycholog.

Temat: NLP w terapii.

Mam pytanie: co wiecie na temat terapeutycznej skuteczności NLP? Słyszałem o spektakularnych sukcesach polegających na usuwaniu fobii w kilkanaście minut. Nie spotkałem się jednak z badaniami na ten temat.
Na moim kierunku mowy o NLP nie było prawie w ogóle, a jak próbowaliśmy rozmawiać z klinicystami na temat NLP, to reagowali pewną irytacją i mówili, że nie ma badań o tym (choć sami ich nie robili).

konto usunięte

Temat: NLP w terapii.

Może zanim zaczniemy ten temat to go po prostu skasujmy? Na GL jest kilka for poświęconych NLP. Jeśli tam zadasz pytanie...

Wytłumaczę czemu wolałbym na tym forum nie widzieć nic na temat NLP. Z moich doświadczeń wynika, że jest to dosłownie wywoływanie wilka z lasu. Wściekłego wilka.

Nie słyszałem o żadnych badaniach dot. skuteczności NLP a te o których słyszałem nie są formalnie naukowymi. Mała wojenka toczy się choćby tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Programowanie_neurolingwi... to hasło miało kilkaset wersji dotąd ;-) i też tam nic ciekawego nie znajdziesz :-D
Michał Stolarczyk

Michał Stolarczyk Konsultant kariery,
kierownik projektów,
trener, psycholog.

Temat: NLP w terapii.

Obawiałem się, że jak zadam to pytanie na forum NLP, to dostanę odpowiedzi tylko od osób związanych z tym nurtem i będą to odpowiedzi stronnicze.
Jeśli jednak rzeczywiście sfora wilków wyjdzie z lasu to usunę wątek (choć jakoś nie mogę znaleźć takiej opcji :/) nim poleje się krew...
Leszek Zawlocki

Leszek Zawlocki coaching, szkolenia,
zarządzanie,
mentoring,
superwizja

Temat: NLP w terapii.

A istnieje coś takiego jak NLP? :))

konto usunięte

Temat: NLP w terapii.

Michał Stolarczyk:
Obawiałem się, że jak zadam to pytanie na forum NLP, to dostanę odpowiedzi tylko od osób związanych z tym nurtem i będą to odpowiedzi stronnicze.
Jeśli jednak rzeczywiście sfora wilków wyjdzie z lasu to usunę wątek (choć jakoś nie mogę znaleźć takiej opcji :/) nim poleje się krew...

Nikt poza zwolennikami NLP się NLP poważnie nie zajmuje ;-) Przynajmnie mi się tak wydaje. A stronnicze odpowiedzi to zawsze materiał do krytycznej analizy ;-) Jak się komuś baaardzooo nudzi :-D

konto usunięte

Temat: NLP w terapii.

*Malgorzata K. edytował(a) ten post dnia 30.06.11 o godzinie 11:32
Michał Stolarczyk

Michał Stolarczyk Konsultant kariery,
kierownik projektów,
trener, psycholog.

Temat: NLP w terapii.

Leszek Zawlocki:
A istnieje coś takiego jak NLP? :))

Prowokujące pytanie :))
Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: NLP w terapii.

Parę lat temu powstała psychoterapia oparta na NLP, tzw. NLPt (neurolingwistyczna psychoterapia). Jest akceptowana przez europejskie stowarzyszenia psychoterapeutyczne - więc przynajmniej niektórzy klinicyści coś w tej działce widzą ;) . Choć oczywiście można argumentować, że NLPt to nie do końca NLP.

Z perspektywy czysto naukowej - było sporo badań w latach 70-tych i 80-tych, niestety bardzo często prowadzonych np. przez studentów w ramach tzw. graduate thesis, odpowiednika naszej magisterki. Dużo tych badań było niestety wadliwych metodologicznie z powodu niewystarczającego zrozumienia tematu badań, lub prostego braku odpowiedniego przeszkolenia studentów w metodzie.

Jest to zresztą dosyć silny zarzut odnośnie testowania skuteczności jakiejkolwiek terapii - testują ją zwykle badacze akademiccy lub wręcz studenci, a nie praktycy z 'doświadczeniem polowym' w korzystaniu z danej metody. Irvin Yalom, amerykański psychoterapeuta, w książce "Dar Terapii" opisuje to dużo dokładniej, naprawdę polecam. Jeśli chodzi o badania n.t. NLP - http://www.nlpresearch.org/ tutaj znajdziesz więcej informacji na ten temat, w tym jedną uniwersytecką bazę danych.

Z perspektywy postawy samych użytkowników - w 'światku' NLP są bardzo różne podejścia co do badań. Część (m.in. Bandler) uważa to za zbędne, nie traktując NLP jako nauki akademickiej (choć korzystając z jej osiągnięć, np. w temacie neurologii, w rozwoju samej dziedziny). Inni - np. Michael Hall - są bardzo wokalnymi zwolennikami wprowadzenia NLP do świata akademickiego i robią dużo w tym kierunku. Obydwa rozwiązania mają oczywiście swoje zalety i wady.

konto usunięte

Temat: NLP w terapii.

Artur Król:
Parę lat temu powstała psychoterapia oparta na NLP, tzw. NLPt (neurolingwistyczna psychoterapia). Jest akceptowana przez europejskie stowarzyszenia psychoterapeutyczne - więc przynajmniej niektórzy klinicyści coś w tej działce widzą ;) . Choć oczywiście można argumentować, że NLPt to nie do końca NLP.

Z perspektywy czysto naukowej - było sporo badań w latach 70-tych i 80-tych, niestety bardzo często prowadzonych np. przez studentów w ramach tzw. graduate thesis, odpowiednika naszej magisterki. Dużo tych badań było niestety wadliwych metodologicznie z powodu niewystarczającego zrozumienia tematu badań, lub prostego braku odpowiedniego przeszkolenia studentów w metodzie.

Jest to zresztą dosyć silny zarzut odnośnie testowania skuteczności jakiejkolwiek terapii - testują ją zwykle badacze akademiccy lub wręcz studenci, a nie praktycy z 'doświadczeniem polowym' w korzystaniu z danej metody. Irvin Yalom, amerykański psychoterapeuta, w książce "Dar Terapii" opisuje to dużo dokładniej, naprawdę polecam. Jeśli chodzi o badania n.t. NLP - http://www.nlpresearch.org/ tutaj znajdziesz więcej informacji na ten temat, w tym jedną uniwersytecką bazę danych.

Z perspektywy postawy samych użytkowników - w 'światku' NLP są bardzo różne podejścia co do badań. Część (m.in. Bandler) uważa to za zbędne, nie traktując NLP jako nauki akademickiej (choć korzystając z jej osiągnięć, np. w temacie neurologii, w rozwoju samej dziedziny). Inni - np. Michael Hall - są bardzo wokalnymi zwolennikami wprowadzenia NLP do świata akademickiego i robią dużo w tym kierunku. Obydwa rozwiązania mają oczywiście swoje zalety i wady.

Rany boskie! Co za piękny przykład redukcji dysonansu poznawczego! Piękny sposób na wmówienie sobie, że bełkot to nie problem, bo jest pięknie!

Uśmiałem się. Acz przyznam, że jak na NLP to dużo w tekście krytycyzmu... choć wnioski oczywiście fałszywe.
Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: NLP w terapii.

Czy możesz wskazać jaki dokładnie fragment masz na myśli odnośnie dysonansu poznawczego?

Oraz które dokładnie wnioski są fałszywe i na czym ta fałszywość się opiera?Artur Król edytował(a) ten post dnia 09.09.08 o godzinie 12:41
Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: NLP w terapii.

Jeszcze co do badań, wikipedia okazała się mieć zdumiewająco obszerny materiał na ten temat - zbiór wyników badawczych w poszczególnych obszarach (predykaty, submodalności, itp.), wraz z cytowaniami http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_studies_on_Neuro-...

konto usunięte

Temat: NLP w terapii.

Wyraziłem swoje zdanie i tyle... i tak o 4 zdania za dużo nt. NLP.
Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: NLP w terapii.

No właśnie, zdanie odnośnie czego? Proszę o prostu o doprecyzowanie czego dokładnie dotyczy zdanie które wyraziłeś.
Krzysztof Grabarczyk

Krzysztof Grabarczyk Psycholog -
coaching, szkolenia,
doradztwo

Temat: NLP w terapii.

Oj, miałem nawet nie zabierać głosu, ale... czasem trudno się powstrzymać :-)
Artur Król:
Parę lat temu powstała psychoterapia oparta na NLP, tzw. NLPt (neurolingwistyczna psychoterapia). Jest akceptowana przez europejskie stowarzyszenia psychoterapeutyczne - więc przynajmniej niektórzy klinicyści coś w tej działce widzą ;)

Powstała, akceptowana jest, a jako ciekawostkę dodam, że niewielka naprawdę instytucja będąca głównym przedstawicielem NLPt w Polsce (PINLP) to zespół chyba nieprzypadkowych osób, skoro już co najmniej troje z nich (mam na myśli tylko podstawowy zespół instytutu) może się pochwalić posiadaniem "European Certificate of Psychotherapy" - podważając zastosowanie NLP w terapii podważamy automatycznie zasadność przyznawania tego certyfikatu. Robienie tego bez naprawdę mocnych argumentów zakrawa mi na... co najmniej nadmiar pychy.
. Choć oczywiście można argumentować, że NLPt to nie do końca NLP.

Trochę to samo - w skład szkolenia terapeutów NLPt wchodzą dość typowe (tak mi się przynajmniej wydaje) kursy Praktyk i Mistrz - baza jest bardzo podobna.

Trochę nie NLP - też prawda - NLPt zajmują się trochę inne osobistości niż klasycznym NLP, co rzeczywiście owocuje wieloma różnicami - przepraszam za ogólnik, ale to szeroki temat, w skład którego wchodzą takie zagadnienia jak inna filozofia; inny model zmiany; nieco inne wartości itp...

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: NLP w terapii.

Artur Król:
No właśnie, zdanie odnośnie czego? Proszę o prostu o doprecyzowanie czego dokładnie dotyczy zdanie które wyraziłeś.

Zdanie odnośnie Twojego wywodu nt. NLP. Skoro nie widzisz tego w swojej wypowiedzi, to znaczy, że to jeszcze nie czas ;-))
Krzysztof Grabarczyk

Krzysztof Grabarczyk Psycholog -
coaching, szkolenia,
doradztwo

Temat: NLP w terapii.

Jerzy B.:
Rany boskie! Co za piękny przykład redukcji dysonansu poznawczego! Piękny sposób na wmówienie sobie, że bełkot to nie problem, bo jest pięknie!

Uśmiałem się. Acz przyznam, że jak na NLP to dużo w tekście krytycyzmu... choć wnioski oczywiście fałszywe.

Prawdę mówiąc nie marzę specjalnie o zajmowaniu strony w sporze, ale muszę przyznać, że komentarz dla mnie mało zrozumiały, a jeszcze mniej elegancki. Swoją drogą chapeau bas dla Pana - obserwuję wiele dyskusji na GL i wszędzie, z równą pewnością i odwagą prezentuje Pan swoje poglądy, podnosząc je do rangi prawdy obiektywnej... czy naprawdę jest Pan nieomylny...

Pozdrawiam ;-)

konto usunięte

Temat: NLP w terapii.

Krzysztof Grabarczyk:

Rany! I mamy... odsiecz fascynatów NLP z zestawem pseudoargumentów.

Dobra, zamknę się, bo to skończy się tylko i wyłącznie okupacją tego forum przez ludzi, którzy wydali masę kasy na szkolenia z NLP i teraz starają sobie udowodnić, że to miało sens. Ciii sza.

konto usunięte

Temat: NLP w terapii.

Krzysztof Grabarczyk:
Jerzy B.:
Rany boskie! Co za piękny przykład redukcji dysonansu poznawczego! Piękny sposób na wmówienie sobie, że bełkot to nie problem, bo jest pięknie!

Uśmiałem się. Acz przyznam, że jak na NLP to dużo w tekście krytycyzmu... choć wnioski oczywiście fałszywe.

Prawdę mówiąc nie marzę specjalnie o zajmowaniu strony w sporze, ale muszę przyznać, że komentarz dla mnie mało zrozumiały, a jeszcze mniej elegancki. Swoją drogą chapeau bas dla Pana - obserwuję wiele dyskusji na GL i wszędzie, z równą pewnością i odwagą prezentuje Pan swoje poglądy, podnosząc je do rangi prawdy obiektywnej... czy naprawdę jest Pan nieomylny...

Pozdrawiam ;-)

Proszę obserwować. Może coś Pan z tych obserwacji wyniesie. :-)
Krzysztof Grabarczyk

Krzysztof Grabarczyk Psycholog -
coaching, szkolenia,
doradztwo

Temat: NLP w terapii.

Jerzy B.:
Krzysztof Grabarczyk:

Rany! I mamy... odsiecz fascynatów NLP z zestawem pseudoargumentów.

Dobra, zamknę się, bo to skończy się tylko i wyłącznie okupacją tego forum przez ludzi, którzy wydali masę kasy na szkolenia z NLP i teraz starają sobie udowodnić, że to miało sens. Ciii sza.

Brawo! Przejrzał mnie Pan! ;-) Gratuluję posiadania recepty na błyskawiczną diagnozę... ale widać wydałem za mało kasy na szkolenia NLP - bo ja tak nie potrafię ;-(
Krzysztof Grabarczyk

Krzysztof Grabarczyk Psycholog -
coaching, szkolenia,
doradztwo

Temat: NLP w terapii.

Jerzy B.:

Proszę obserwować. Może coś Pan z tych obserwacji wyniesie. :-)

A dziękuję - już wyniosłem!
Uczono mnie na studiach, że pewność swoich poglądów nie koreluje znacząco z tym na ile oddają one rzeczywistość. (czyli pytanie w sądzie - czy jest Pan absolutnie pewien nie ma wiele sensu).
Dzięki niektórym dyskusjom na GL - zobaczyłem to na żywo ;-)



Wyślij zaproszenie do