konto usunięte

Temat: prawa autorskie

Witam,chciałbym poruszyć dzisiaj temat praw autorskich,już tłumaczę o co chodzi.
Otóż wpadł mi w ręce pewien stary kawałek (32 lata).
Zainspirował mnie do ciekawego pomysłu na odnowienie owego kawałka w klimatach housowych,tak ostatnio modnych,i tutaj pojawia się problem własnie. Jest to zagraniczny numer,jak sprawa ma się z prawami autorskimi?czy ulegają one przedawnieniu? tak jak to ktoś mi zasugerował,gdzieś jednak przeczytałem,że prawo do utworu posiada ten kto posiada do niego prawa majątkowe,np wytwórnia. Ale jak znaleść wytwórnie po 32 latach? i tutaj pojawił się kolejny problem,w czasie poszukiwań natrafiłem aż na 5 wytwórni które wydały kawałek takiej formacji o takim samym tytule. Wybralem więc jedną z nich i napisałem maila,owa wytwórnia jednak milczy. Ciekaw jestem waszej opinii i wiedzy na temat owego zagadnienia,ponieważ nigdy nie bawiłem się w coś takiego,do tej pory były to autorskie projekty. Chodzi mi o samplink,czyli wycięcie motywów kawałka,przyśpieszenie ich,i oczywiście zrobienie nowych brzmień,pytam o to,ponieważ pomysl wydal mi się na tyle ciekawy że chciałem się czegoś na ten temat dowiedziec,kawalek idealnie nadaje sie na houseowa przeróbke,i aż się prosi żeby taka powstała,oczywiście moje pytanie zmierza do konkretnego celu,chciałbym ów kawałek wydać. Jednak lepiej nie zaczynać bez stosownej wiedzy,ponieważ jak wyczytałem,za naruszenie praw autorskich grożą nielada konsekwencje.

Czekam więc na wasze opinie drodzy forumowicze,za każdą będe wdzięczny.
Pawel Dervish Labrentz

Pawel Dervish Labrentz kompozytor, dj,
producent,
realizator dzwieku

Temat: prawa autorskie

wejdz na discogs i sprawdz w ktorym roku dany artysta wydal ten utwor i dla jakiej wytworni go wtedy nagral. oni maja prawa autorskie do tracka. jezeli jest to major label taki jak sony czy polygram to maja oni dzialy w polsce zajmujace sie clearowaniem praw autorskich. tak czy inaczej musiesz do nich pisac zeby dostac te prawa. sprawa generalnie trudna ale do przejscia

konto usunięte

Temat: prawa autorskie

Pawel /Dervish/ L.:
wejdz na discogs i sprawdz w ktorym roku dany artysta wydal ten utwor i dla jakiej wytworni go wtedy nagral. oni maja prawa autorskie do tracka. jezeli jest to major label taki jak sony czy polygram to maja oni dzialy w polsce zajmujace sie clearowaniem praw autorskich. tak czy inaczej musiesz do nich pisac zeby dostac te prawa. sprawa generalnie trudna ale do przejscia

Witam ponownie,no wlasnie z tamtej strony mam te 5 wytwórni,dziwna sprawa,albo ja jestem glupi albo nie wiem,jedna wytwornia wydala go na singlu,druga gdzies na skladance,jeszcze inna gdzies tam,napisalem do tej która wydala singla,niestety bez odzewu,powinienem do wszystkich napisac?

Własnie sprawdzilem jeszcze raz,zostal wydany w wielu wytwórniach zarowno na singlach jak i skladakach,moge rzucić linkiem,ja napisalem do wytwórni w której pojawil sie 2 razy,ale też nie jestem przekonany czy to ta właściwa.rafał marzec edytował(a) ten post dnia 13.06.07 o godzinie 08:01

konto usunięte

Temat: prawa autorskie

http://forum.deck.pl/index.php?topic=11126.0 - wałek troche nowszy, ale problem podobny...

konto usunięte

Temat: prawa autorskie

Czyli wychodzi na to,że to przegrana sprawa i nie warto sie za to brac,tzn będzie to tylko do szuflady.

konto usunięte

Temat: prawa autorskie

Witam
poprosze o tytuly, wykonwcow i autorow tych nagran
byc moze jestem w stanie pomoc
:-)
pozdrawiam
Mafia Mike Michal Nosowicz

Mafia Mike Michal Nosowicz Dj / Producer /
Musician / Remixer /
Record Label Owner
/...

Temat: prawa autorskie

Ze starymi kawalkami jest tak:
Prawa autorskie koncza sie 70 lat po smierci ostatniego ze wspolkompozytorow, i dotyczy to tylko samej kompozycji utworu. Nie ma to jednak nic wspolnego z prawami majatkowymi do danego wykonannia, czyli w tym wypadku sampla ktrym jestes zainteresowany.

W tym przypadku masz 3 mozliwosci:
- Skontaktuj sie z wydawcą i dowiedz sie kto ma prawa glowne do kawalka. Moze ci odpowiedza.
- Skontaktuj sie z firma publishingowa i zrob cover.
- Jezeli kawalek jest malo znany, olej prawa i pchaj dalej, dopóki nie bedziesz na szczytach list przebojow, nikt sie tym nie zaiteresuje.Mafia Mike Michal Nosowicz edytował(a) ten post dnia 02.09.07 o godzinie 15:51
Grzegorz M.

Grzegorz M. www.avatec.pl

Temat: prawa autorskie

"Jezeli kawalek jest malo znany, olej prawa i pchaj dalej, dopóki nie bedziesz na szczytach list przebojow, nikt sie tym nie zaiteresuje" - a ja się zastanawiam co będzie, jeżeli wcześniej się ktoś do tego doczepi - pozatym z mojej wiedzy i doświadczenia wynika, że ciężko jest coś wypchnąć bez pomocy pieniędzy - które tutaj załatwiają wszystko, aczkolwiek myślę, że jeżeli są możliwości wartało by tak zrobić. Zawsze możesz spróbować wepchnąć kawałek jakimś zagranicznym labelą, jednak Ci często "kradną pomysły" - mówiąc, że nie da się nic z tym zrobić, a potem dowiadujemy się, że dany kawałek został przez kogos wydany, i jest takich sytuacji sporo - sam jestem jej ofiarą.

konto usunięte

Temat: prawa autorskie

Rafal - sprawa jest prosta jak drut. Już Ci wyjaśniam:

To czego chcesz dokonać nazywać sie będzie opracowaniem cudzego utworu autorskiego. Opracowanie należeć będzie do Ciebie, ale tantiemy do autora oryginalnego utworu, któremu należy się wynagrodzenie za wykorzystanie tego dzieła.

Opracowania wykonać generalnie nikt nie może Ci zabronić. Jeśli nie będziesz swojego opracowania dystrybuować publicznie, nie będzie problemu.
Wykorzystując prawo autorskie w tzw. zakresie użytku własnego (i tzw. wyczerpania znaku) masz prawo zaprezentować dzieło swoim bliskim i gronu najbliższych znajomych.
Jeśli dokonasz jednak publicznej prezentacji, będzie brana pod uwagę taka sprawa jak odpłatność, jeśli druga strona nie wykaże,że zarobiłeś cokolwiek na utworze-opracowaniu, raczej trudno będzie udowodnić Ci złą wolę i raczej każdy prawnik zostawi taką sprawę (prosta zasada, nie ma z kogo ściągać, nie ma sprawy cywilnej). Oczywiście cieżar dowodu spoczywa na Tobie - nie zapominaj.

I tu dochodzimy do tzw. dobrej woli. Jeśli wynajmiesz profesjonalną kancelarię prawną lub agencję clearingową (czyszczącą sample) (ostatecznie proś o pomoc w tej sprawie Zaiks i podobne) i tam będzie dowód na piśmie, że starałeś się odnaleźć dysponenta praw - będzie to dowód na dobrą wolę z Twej strony. Oczywiście będzie to tylko przesłanka na Twoją korzyść i sąd może ją odrzucić, jeśli dojdzie do sprawy.

Ostatecznie - twórca oryginalnego utworu może starać się o zakazanie Ci używania jego twórczości (bo np. zupa była za słona ;D) i raz, ma do tego prawo, dwa z pewnością dostanie nakaz, jeśli nie wyklirujesz sampli. Oczywiście zakaz będzie dotyczył wykonań publicznych, taki zakaz nie narusza Twoich praw do przeróbki i użytku własnego.
Ty decydujesz, Ty wybierasz - myślę, że teraz wszystko jasne.

P.S. Poczytaj sobie ustawodawstwo unijne i pl na temat prawa autorskiego i nieuczciwej konkurencji - tam są wszystkie odpowiedzi. Nie zapomnij o zapoznaniu się z praktyka sądową. Lepszym wyjściem jest agent, który to załatwia sam i zna się na tym!
Marek Mareksy Szewczyk

Marek Mareksy Szewczyk creative & art
direction, branding,
advertising, graphic
...

Temat: prawa autorskie

Jakby co, to ja udzielałem tej porady powyżej - żeby nie było, że uciekłem :)

Następna dyskusja:

Prawa (autorskie itd) w muz...




Wyślij zaproszenie do