Marta W.

Marta W. właścicielka stajni
i Equester Szkoła
Jazdy Konnej /
popr...

Temat: Praca + działalność gospodarcza i kwestia ZUS

Witam
Jeśli ktoś pracuje i ma umowę o pracę i mam odprowadzane składki do ZUS oraz chce otworzyć własną działalnośc gospodarczą jak wygląda kwestia płatności ZUS?

Pozdrawiam
M.

Temat: Praca + działalność gospodarcza i kwestia ZUS

Jeśli z umowy o pracę zarabiasz więcej niż mnimalne wynagrodzenie o pracę -teraz to chyba 938 zł -ale nie jestem pewny - to z działalności opłacasz jedynie składkę zdrowotną. Dokładnie musisz przejrzeć art 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

konto usunięte

Temat: Praca + działalność gospodarcza i kwestia ZUS

potwierdzam że osoba zatrudniona na umowę o pracę z wynagrodzeniem minimum 936 zł rozpoczynająca działalność gosopdarczą podlega tylko ubezpieczeniu zdrwotnemu, tak jak w przypadku osoby prowadzącej dwie działalności gospodarcze - z jednej podlega wszystkim składkom a z drugiej tylko zdrowotnej

konto usunięte

Temat: Praca + działalność gospodarcza i kwestia ZUS

Tez sie zgadzam, jezeli z umowy masz nie mniej niz 936 brutto to z dzialanosci tylko zdrowotne, ale jezeli pracujesz na pol etatu to z dzialanosci juz wszystko i społeczne i zdrowotne.
Wojciech Sikociński

Wojciech Sikociński Outsourcing
handlowców

Temat: Praca + działalność gospodarcza i kwestia ZUS

Anna C.:
Tez sie zgadzam, jezeli z umowy masz nie mniej niz 936 brutto to z dzialanosci tylko zdrowotne, ale jezeli pracujesz na pol etatu to z dzialanosci juz wszystko i społeczne i zdrowotne.

Nie ma znaczenia wymiar czasu pracy - liczy się tylko wysokość wynagrodzenia. Te 936 zł brutto może być nawet na 1/10 etatu, a i tak wówczas nie płaci się społecznych z działalności!

konto usunięte

Temat: Praca + działalność gospodarcza i kwestia ZUS

Wojciech S.:
Anna Chorąży:
Tez sie zgadzam, jezeli z umowy masz nie mniej niz 936 brutto to z dzialanosci tylko zdrowotne, ale jezeli pracujesz na pol etatu to z dzialanosci juz wszystko i społeczne i zdrowotne.

Nie ma znaczenia wymiar czasu pracy - liczy się tylko wysokość wynagrodzenia. Te 936 zł brutto może być nawet na 1/10 etatu, a i tak wówczas nie płaci się społecznych z działalności!


To prawda. Chodzi o minimalne wynagrodzenie w 2007 r. 936zł brutto.
Marta W.

Marta W. właścicielka stajni
i Equester Szkoła
Jazdy Konnej /
popr...

Temat: Praca + działalność gospodarcza i kwestia ZUS

Świetnie :) wielkie dzięki.

A jak sprawa ma się gdy pierwszy raz w życiu zakładamy działalnośc gospodarczą to chyba jest jakaś ulga przez pierwsze dwa lata jesli chodzi o składki ZUS?

konto usunięte

Temat: Praca + działalność gospodarcza i kwestia ZUS

Na tej stronie masz minimalne składki dla nowych przedsiębiorców:)
Jeśli w międzyczasie przejdzie na normalne składki np. ze względu na wyższe dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, to nie będzie już można wrócić do minimalnych.

http://www.zus.pox.pl/
Michał Ciałoń

Michał Ciałoń Współpraca - zasoby,
kontakty, wsparcie -
604 246 246

Temat: Praca + działalność gospodarcza i kwestia ZUS

Sytuacja odwrotna - ktoś już ma działalność i podejmuje pracę na etacie w innej firmie.
Wtedy zamiast płacić cały ZUS płaci tylko zdrowotne, bo resztę opłaca pracodawca.
Jak podejmowana praca jest nieabsorbująca i łatwa do wykonania to można skorzystać.
Jest firma, która zatrudnia na stanowisku przedstawiciela handlowego właścicieli małych firm z całej Polski. Płaci im ZUS, podatki a wynagrodzenie przelewa na ich konto w ramach III filaru. Za zadanie mają pozyskać 4 właścicieli firm, którzy też chcą samodzielnie zainwestować zaoszczędzone pieniądze (ponad 500 zł).
Co ciekawe, nie jest to sposób obejścia ZUS na jakiś praktycznie fikcyjnych umowach o pracę nakładczą - odprowadzany jest ZUS wystarczający do otrzymania minimalnej emerytury.

Temat: Praca + działalność gospodarcza i kwestia ZUS

Witam
Jeśli pojawiło się już takie pytanie to przepraszam ale nie znalazłam.

Proszę o odpowiedz na pytania. Prowadzę własna działalność i mam możliwość zatrudnienia na pól etatu na umowę zlecenie. jak jest z ZUS-sem ponieważ do tej pory sama opłacam zniżkowy jeszcze ZUS.
Czy będąc na umowie zlecenie pracodawca płaci za mnie ZUS a ja tylko składkę zdrowotna.
Po drugie czy umowa zlecenie może być na pół etatu?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Praca + działalność gospodarcza i kwestia ZUS

Czy będąc na umowie zlecenie pracodawca płaci za mnie ZUS a ja tylko składkę zdrowotna.

Jeżeli podpisujesz umowę zlecenie ze zleceniobiorcą w ramach prowadzonej przez siebie działalności i przedmiot umowy zlecenia pokrywa się z zakresem DG -> nie płacisz dodatkowo ZUS od umowy zlecenia

W innym przypadku:
- jeśli podstawa wymiaru składek z tytułu umowy-zlecenia (kwota jaką otrzymujesz miesięcznie brutto) jest niższa od 450 zł (podstawa od której płacisz aktualnie niższe składki) obowiązkowo płacisz nadal wszystkie składki z DG a z umowy zlecenie możesz podlegać składkom społecznym dobrowolnie
- jeśli podstawa wymiaru składek z tytułu umowy-zlecenia (kwota jaką otrzymujesz miesięcznie brutto) jest wyższa od 450 zł (lub równa) co do zasady składki opłaca się z tego tytułu do ubezpieczeń, który powstał wcześniej (czyli w Twoim przypadku DG), ale możesz także zmienić tytuł i "wybrać sobie" umowę zlecenie (informując zleceniobiorcę o tym fakcie) jako tytuł do ubezpieczeń, a ze swojej DG opłacać tylko składkę zdrowotną.

Pamiętaj tylko, że jak skończy się dwuletni "okres niższych składek" podstawa wymiaru składek wzrośnie (jeśli ten bolesny moment będzie miał miejsce jeszcze w 2012 r. - do 2115,60 zł).
Po drugie czy umowa zlecenie może być na pół etatu?

Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna, nie występują tutaj zatem takie pojęcia jak "etat". Ustalasz w niej ze zleceniobiorcą zakres wykonywanego zlecenia, ramy czasowe, kwotę i sposób wypłaty wynagrodzenia za wykonane zlecenie itd. bez posługiwania się pojęciami z kodeksu pracy, który reguluje nie reguluje stosunków cywilnoprawnych. Przeczytaj na spokojnie umowę, jeśli już masz np. jakiś wzór jak ma wyglądać, czy to na pewno umowa zlecenie czy treść nie ma przypadkiem znamion umowy o pracę... pozdrawiam serdecznie



Wyślij zaproszenie do