Michał Stopka

Michał Stopka Inwestor
Profesjonalny:
michalstopka.pl

Temat: Jak zmienić pracę na lepszą?

Witam serdecznie

Dzisiaj chciałem poruszyć temat dotyczący zmiany pracy. W takim przypadku mogą pojawić się następujące pytania:

1) Lepiej zrezygnować z pracy i w wolnym czasie skoncentrować się na szukaniu pracy?

Zaletą jest na pewno możliwość solidnego przygotowania się do rozmowy i wolny czas, kiedy na te rozmowy można chodzić. Z drugiej strony ryzykuje się, że przez dłuższy czas można nie mieć pracy i trzeba będzie brać „co popadnie”.

2) Co zrobić, jeżeli się pracuje, jest możliwość zmiany pracy, ale nowy pracodawca musi dopiero poznać umiejętności nowego pracownika? W takim wypadku rezygnacja z obecnej pracy może być trochę ryzykowna. Z drugiej strony „jak nie spróbujesz, to nie będziesz wiedział”.

3) Spotkałem się z paroma przypadkami ostatnio, że ktoś znalazł nową pracę i w momencie, gdy powiedział o tym fakcie w „starej” pracy, to od razu dostał propozycje bardzo dużej podwyżki. Co wtedy zrobić? Zostać, czy jednak być konsekwentnym?

4) Na jakie czynniki zwracać uwagę, przy zmianie pracy? Wiem, że obecnie na rynku pracy jest coraz większa walka o pracownika. Co się zmieniło ostatnio? Co powinien oferować pracodawca? O co nie bać się pytać i „twardo” negocjować warunki?

Jeżeli ktoś może pomóc zapraszam do dzielenia się spostrzeżeniami.

Pozdrawiam Michał Stopka
Agnieszka R.

Agnieszka R. świat gadżetów!

Temat: Jak zmienić pracę na lepszą?

Michał S.:
Witam serdecznie

Dzisiaj chciałem poruszyć temat dotyczący zmiany pracy. W takim przypadku mogą pojawić się następujące pytania:

1) Lepiej zrezygnować z pracy i w wolnym czasie skoncentrować się na szukaniu pracy?

Zaletą jest na pewno możliwość solidnego przygotowania się do rozmowy i wolny czas, kiedy na te rozmowy można chodzić. Z drugiej strony ryzykuje się, że przez dłuższy czas można nie mieć pracy i trzeba będzie brać „co popadnie”.

2) Co zrobić, jeżeli się pracuje, jest możliwość zmiany pracy, ale nowy pracodawca musi dopiero poznać umiejętności nowego pracownika? W takim wypadku rezygnacja z obecnej pracy może być trochę ryzykowna. Z drugiej strony „jak nie spróbujesz, to nie będziesz wiedział”.

3) Spotkałem się z paroma przypadkami ostatnio, że ktoś znalazł nową pracę i w momencie, gdy powiedział o tym fakcie w „starej” pracy, to od razu dostał propozycje bardzo dużej podwyżki. Co wtedy zrobić? Zostać, czy jednak być konsekwentnym?

4) Na jakie czynniki zwracać uwagę, przy zmianie pracy? Wiem, że obecnie na rynku pracy jest coraz większa walka o pracownika. Co się zmieniło ostatnio? Co powinien oferować pracodawca? O co nie bać się pytać i „twardo” negocjować warunki?

Jeżeli ktoś może pomóc zapraszam do dzielenia się spostrzeżeniami.

Pozdrawiam Michał Stopka

Witam,

nie sądzę żeby rzucanie pracy, ot tak bo nie chce mi się tam już przychodzić, nie mając niczego nawet na zastępstwo, było dobrym pomysłem, no chyba że ktoś może sobie na to pozwolić, finansowo oczywiście.
Osobiście zdarzyło mi się zrezygnować z pracy za nim znalazłam kolejną, ale była to wyjątkowa sytuacja i mogłam sobie na to pozwolić mając całkowite poparcie rodziny, inaczej bym sobie nie poradziła (swoją drogą musiałam mieć fantastycznego szefa, skoro zdecydowałam się na taki krok, prawda?).
Obecnie pracuję i poszukuję nowego zajęcia jednocześnie i nie wydaje mi się, żebym była mniej lub bardziej przygotowana idąc na pierwsze spotkanie z nową firmą. Wydaje mi się, że w takiej sytuacji jest się mniej zestresowanym, ponieważ idziesz tam żeby coś zmienić a nie chwycić cokolwiek, żby mieć z czego żyć. Osobiście jestem bardziej wyluzowana (nie mylić z olewaniem), pewniejsza siebie, również cała rozmowa jest konkretniejsza, nie tylko pracodawca stawia pewne warunki i przedstawia swoje oczekiwania, ale również ja mam taką możliwość. Wolę dłużej szukać dobrej pracy niż rzucać się na cokolwiek.

Spotkałem się z paroma przypadkami ostatnio, że ktoś
znalazł nową pracę i w momencie, gdy powiedział o tym fakcie w „starej” pracy, to od razu dostał propozycje bardzo dużej podwyżki. Co wtedy zrobić? Zostać, czy jednak być konsekwentnym?

nie wiem ile mój szef musiałby mi zaproponować żebym nadal z nim współpracowała, pomijam fakt, że tego nie zrobi, ale wydaje mi się że u mnie po prostu wypaliło się coś bez czego ciężko tkwić w tym dalej, czasem chodzi o najzwyczajny szacunek i uczciwość.
Też spotakłam się z sytuacją, kiedy dotychczasowy szef przebił ofertę nowego pracodawcy, warto się nad tym zastanowić w momencie jeżeli atmosfera w dotychczasowej firmie i możliwości rozwoju są takie jakich oczekujemy. W przeciwnym razie po kilku miesiącach i tak będziemy chcieli zmienić prace.
Grzegorz Wodecki

Grzegorz Wodecki Projektant, KPRE

Temat: Jak zmienić pracę na lepszą?

Witam Wszystkich

Odnawiam temat i trochę odnoszę się do tych czterech punktów z pierwszego posta.

Obecnie pracuję od pazdziernika 2008 w firmie. Mam umowe o prace na czas nieokreślony.
Jest to moja pierwsza poważna praca od momentu ukonczenia polibudy (nie licząc pracy w barach w wakacje czy praktyk/staży studenckich).

Niestety zauważylem, żę firma nie daje mi możliwości dalszego rozwoju i dlatego podjałem decyzję o zmiaine pracy.
Chciałem sie spytac o techniczne warunki takiej zmiany.

W mojej obecnej firmie raczej nie ma możliwości awansu lub zmiany stanowiska gdyz jest to mała firma gdzie funkcje kierownicze piastuja członkowie jednej rodziny (synowie, córka, zięć, etc)
Dlatego nie poinformowałem narazie kierownictwa o zmianie pracy i chyba nie należy tego robic gdyż nie byliby chyba zachwyceni....?

Jak jednak mam się umawiac na rozmowy kwalifikacyjne gdy muszę siedziec od 7 do 15 w pracy? A czasem to moze budzic podejrzenia ze chce brac wolne czy coś...

Jak negocjować z przyszłym pracodawcą termin zatrudnienia? Jesli np. oni kogoś szukają od zaraz to co mam zrobić? Mam się od zaraz zwolnić? przy mojej umowie obowiązuje 2 tyg okres wypowiedzenia.
W którym momencie poinformowac obecnego pracodawce o zmianie pracy? W momencie podpisania juz nowej umowy? By wogole podpisac nową umowę należy unieważnic starą?
Czy okres przyjęcia do nowej firmy można negocjować czy wszystko zalezy od nowego pracodawcy?

Czy po przejsciu do nowej pracy przysługuje mi urlop i to np. zaraz na poczatku pracy w nowym miejscu? (przykładowo zmieniam prace w sierpniu i nie wykorzystałem jeszcze urlopu wporzedniej firmie a chciałbym pojechać na tyg. urlop np. po 1-2 tygodniach pracy w nowym miejscu...

Proszę o jakies porady
Pozdrawiam
Bartosz Z.

Bartosz Z. Life is not a
destination - it's a
journey

Temat: Jak zmienić pracę na lepszą?

Grzegorz Wodecki:
Niestety zauważylem, żę firma nie daje mi możliwości dalszego rozwoju i dlatego podjałem decyzję o zmiaine pracy.

Mam taką decyzję już za sobą.
Dlatego nie poinformowałem narazie kierownictwa o zmianie pracy

I słusznie. Nie ma powodów by cokolwiek zmieniać w sposobie w jaki Cię postrzegają.
Jak jednak mam się umawiac na rozmowy kwalifikacyjne gdy muszę siedziec od 7 do 15 w pracy? A czasem to moze budzic podejrzenia ze chce brac wolne czy coś...

- Jeśli jesteś wystarczająco wartościowym nabytkiem dla nowej firmy nie powinni mieć problemu by spotkać sie z Tobą "po godzinach". By np. pierwsza rozmowę kwalifikacyjną przeprowadzić przez telefon.
- Jeśli cenią Ciebie zrozumieją też, że na chwile obecną nie mogą kontaktować sie z Twoim obecnym pracodawcą w celu uzyskania referencji.
- Zdarzyło mi się iść na jednodniowe "chorobowe" w celu stawienia się 200 km dalej na spotkaniu z nowym szefem po telefonicznej rozmowie kwalifikacyjnej
Jak negocjować z przyszłym pracodawcą termin zatrudnienia? Jesli np. oni kogoś szukają od zaraz to co mam zrobić?

Jeśli oferowane przez Ciebie umiejętności są wyjątkowe - gotowi będą poczekać na Ciebie. Nawet ten 2 tyg. okres wypowiedzenia.
Mam się od zaraz zwolnić? W którym momencie poinformowac obecnego
pracodawce o zmianie pracy? W momencie podpisania juz nowej umowy? By wogole podpisac nową umowę należy unieważnic starą?

Szedłem na spotkanie z moja szefową, trzymając list z wypowiedzeniem. Całe szczęście szefowej nie było. Managerka z labu wzięła mnie na rozmowę:
"OK, rozumiem. Szkoda, że odchodzisz. Jedna NAJWAŻNIEJSZA rada dla CIEBIE: nigdy nie rezygnuj z pracy nie mając "papierka" gwarantujacego Ci pracę w nowym miejscu. Schowaj to wypowiedzenie i poproś o fax z umową o pracę w nowym miejscu. Podpisz. Odeślij do nich. Zobligowali się, żeby Ciebie przyjąć, Ty zobligowałeś się, żeby podjać prace u nich. Jesteś kryty. Jeśli zmienią decyzję w ciągu najbliższego miesiąca (okres wypowiedzenia) jesteś kryty warunkami umowy o pracę - możesz dochodzić swego sądownie."
Czy okres przyjęcia do nowej firmy można negocjować czy wszystko zalezy od nowego pracodawcy?

Wszystko zależy od umiejętności negocjacyjnych nowego pracownika :)
Czy po przejsciu do nowej pracy przysługuje mi urlop
(przykładowo zmieniam prace w sierpniu i nie wykorzystałem jeszcze urlopu wporzedniej firmie

Nie.
Dany, niewykorzystany urlop przysługuje Ci w danej firmie, w której go uzyskałeś. Teraz kwestia Twojej rozmowy z obecnym-byłym pracodawcą. Moja szefowa była na tyle wyrozumiała, że pozwoliła mi wybrać urlop w okresie wypowiedzenia. Po skończonym urlopie zawitałem do nowej firmy.

2) Co zrobić, jeżeli się pracuje, jest możliwość zmiany pracy,
ale nowy pracodawca musi dopiero poznać umiejętności nowego
pracownika? W takim wypadku rezygnacja z obecnej pracy może być
trochę ryzykowna. Z drugiej strony „jak nie spróbujesz, to nie
będziesz wiedział”.

Znajomi wykorzystywali swoje urlopy na to, żeby się sprawdzić w nowym miejscu. Po urlopie składali wymówienie. Po odpracowaniu okresu wypowiedzenia - zaczynali w nowym miejscu :)
3) Spotkałem się z paroma przypadkami ostatnio, że ktoś znalazł
nową pracę i w momencie, gdy powiedział o tym fakcie w „starej”
pracy, to od razu dostał propozycje bardzo dużej podwyżki. Co
wtedy zrobić? Zostać, czy jednak być konsekwentnym?

Zastanowić się co było powodem ukrywania się przez kilka miesięcy, wysyłania CVek, wymykania się na rozmowy kwalifikacyjne. Powód jakiś musiał być. Jeśli to była TYLKO sprawa wynagrodzenia - odpowiedź wydaje się łatwa.
Zaoferowano mi podwyżkę. Konsekwentnie odmówiłem. Zmieniłem pracodawcę.

Mikołaj Wilanowski

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Tomasz Basza

Tomasz Basza Never give up

Temat: Jak zmienić pracę na lepszą?

Michał S.:

3) Spotkałem się z paroma przypadkami ostatnio, że ktoś znalazł nową pracę i w momencie, gdy powiedział o tym fakcie w „starej” pracy, to od razu dostał propozycje bardzo dużej podwyżki. Co wtedy zrobić? Zostać, czy jednak być konsekwentnym?
Chcesz zmienić pracę więc musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy głównym czynnikiem stwierdzenia "lepsza praca" jest aspekt finasowy. Jeżeli tak to negocjuj, może dostaniesz lepsze warunki niż u nowego pracodawcy. Szkoda, że podwyżka i docenienie występuje w momencie pod bramkowej. Jestem pewny, że skoro chcesz zmienić pracę to oprócz kwestii finansowych wchodzą w grę inne aspekty. Jeżeli masz możliwość zmiany to tylko korzystać.

Temat: Jak zmienić pracę na lepszą?

Niedawno miałam ten sam problem. Niby skończyłam studia, niby miałam prace ale czułam, że moje możliwości są dużo większe i ta praca po prostu robi ze mnie mało ambitną kobietę... znajoma podsunęła mi wtedy http://bb-mdi.pl/ mówiąc, że tam znajdę motywację itp. Mentor, który prowadzi stronę- Bill Bellens świetnie pokazuje, że wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas. Dzięki tej stronie zmieniła swój sposób myślenia a następnie założyłam własną działalność :)
Adam Pawlicki

Adam Pawlicki Właściciel,
Samozatrudnienie

Temat: Jak zmienić pracę na lepszą?

Jak dla mnie dobrym tematem na zmianę pracy jest po prostu agencja pracy. Moja mama tak pracuje przez EuroKadrę. Nie ma takiego przywiązania. Można wybadać, czy aby na pewno praca jest dla nas odpowiednia i na tej podstawie podejmować decyzje. Umowę na dłużej i tak dostajesz po czasie, a tak wcześniej można po prostu odpuścić. Przy czym praca przez agencje jest w zasadzie tak samo dobrze płatna.

Temat: Jak zmienić pracę na lepszą?

Złota zasada mówi, że nie rzuca się pracy, zanim nie ma się innej. Na wszelki wypadek - nigdy nie wiesz, ile Ci zajmie szukanie nowej, tydzień, miesiąc czy pół roku. Dodatkowo, zwłaszcza jeśli myśli się o zmianie zawodu, a nie tylko miejsca pracy, warto w tzw. międzyczasie zdobywać nowe kompetencje i uprawnienia. Szkoły dla dorosłych cosinus są do tego najlepszym miejscem - bezpłatne, bez górnej granicy wiekowej, dające tytuł zawodowy i państwowe uprawnienia :-) polecam zapoznać się z ofertą https://www.cosinus.pl/
Sebastian Wroni

Sebastian Wroni Account Manager,
Własna działaność

Temat: Jak zmienić pracę na lepszą?

Przede wszystkim duże znaczenie mają kwalifikacje, umiejętności oraz doświadczenie w konkretnym zawodzie. Możesz sprawdzić oferty pracy w Olsztynie tutaj na portalu FachPraca, wtedy na pewno przekonasz się jakie warunki mogą zapewnić inne firmy z Twojej okolicy. Jeżeli będą dużo lepsze to nie ma co zwlekać i wysyłać swoje CV, pozdrawiam!
Daria Narewska

Daria Narewska Własna działaność

Temat: Jak zmienić pracę na lepszą?

Jeśli interesuje Cię praca w województwie Małopolskim to warto regularnie sprawdzać aktualne propozycje na internetowych portalach pracy, takich jak FachPraca. Tam znajdziesz wiele interesujących ofert, które mogą odpowiadać Twoim oczekiwaniom i umiejętnościom. Nie wahaj się wysłać swojego CV i spróbować czegoś nowego. W naszym województwie istnieje wiele dynamicznych branż, które oferują atrakcyjne warunki zatrudnienia. Nie trać motywacji i szukaj aktywnie! Powodzenia w znalezieniu wymarzonej pracy!



Wyślij zaproszenie do