Roman H.

Roman H. Tooling Expert,
Supplier Tooling
Management, WABCO
Sourci...

Temat: Drewniana karoseria - Splinter - dziwactwo czy pomysł?

Najpierw uznałem to za dobry żart, ale jak chwilę się nad ty zastanawiałem i przypomniałem sobie stare, dobre żaglowce coś mnie tknęło =)

http://www.v10.pl/galeria/splinter,01,artykul,25781,0,...
http://jalopnik.com/383077/the-splinter-all+wood-super...

Najlepiej gdyby wypowiedział się fachowiec z technologii drewna =) Czy wymodelowana drewniana płyta może być tak dobrze zakonserwowana i czy ma wystarczającą wytrzymałość? No przynajmniej porównywalną z blachą? Ktoś się orientuje?

Obrazek


Obrazek

Pozdrawiam
RomanRoman H. edytował(a) ten post dnia 18.07.09 o godzinie 22:33

konto usunięte

Temat: Drewniana karoseria - Splinter - dziwactwo czy pomysł?

wszystko zależy jakie drewno i w jakiej postaci. Drewno ma to do siebie, że właściwości nie są jednakowe w każdym kierunku, wynika to z włóknistej budowy drewna.

konto usunięte

Temat: Drewniana karoseria - Splinter - dziwactwo czy pomysł?

To taki trochę powrót do korzeni w początkach motoryzacji
drewno było ważnym składnikiem konstrukcji pojazdu aczkolwiek rzadko wykonywano z niego tak wymyślne kształty nadwozi.
Potraktowałbym to raczej jako projekt demo i chęć pokazania możliwości technologicznych tak jak projekt BMW
http://pl.youtube.com/watch?v=kTYiEkQYhWY
tylko że co do projektu BMW uważam że jest szansa na rozwinięcie projektu i wprowadzenie kiedyś do seryjnej produkcji.
Jeśli zaś chodzi o drewno to nie spodziewałbym się że będziemy widywać na ulicach drewniane konstrukcje nadwozi.

konto usunięte

Temat: Drewniana karoseria - Splinter - dziwactwo czy pomysł?

a dlaczego nie spodziewałbyś się ?

konto usunięte

Temat: Drewniana karoseria - Splinter - dziwactwo czy pomysł?

Głównie czynniki ekonomiczne
Po pierwsze drewno jest za drogie a jego obróbka do takiej postaci jeszcze droższa (tak mi się przynajmniej wydaje)obawiam się że grozi nam plastik niż drewno producenci już idą w tym kierunku np. plastikowe błotniki w Lagunie Widziałem taką po stłuczce miła śmieszną dziurę jakby ktoś rzucił kamieniem w szybę. Drewniane auta byłyby piękne ale to raczek kwestia marzeń i jednorazowych projektów.
Pozdrawiam
Roman H.

Roman H. Tooling Expert,
Supplier Tooling
Management, WABCO
Sourci...

Temat: Drewniana karoseria - Splinter - dziwactwo czy pomysł?

Robert;

Film "BMW GINA Light Visionary Model", który podesłałeś jest rewelacyjny! Jest tak innowacyjny i niesamowity jak pomysł Theo Jansen'a =] Ale chyba rzeczywiście projekt dla kolekcjonerów. Nie wyobrażam sobie by ktoś niby niechcący uszkodził materiał będący "poszyciem" auta. Tak jak pisałem, pomysł tak mi się podoba, że pozwalam sobie zamieścić jeszcze jeden inspirujący odnośnik do BMW GINA:

http://www.youtube.com/watch?v=EP6wOrdtxvYRoman Hawranek edytował(a) ten post dnia 13.03.09 o godzinie 00:01

konto usunięte

Temat: Drewniana karoseria - Splinter - dziwactwo czy pomysł?

Robert S.:
Głównie czynniki ekonomiczne
Po pierwsze drewno jest za drogie a jego obróbka do takiej postaci jeszcze droższa (tak mi się przynajmniej wydaje)obawiam się że grozi nam plastik niż drewno producenci już idą w tym kierunku np. plastikowe błotniki w Lagunie Widziałem taką po stłuczce miła śmieszną dziurę jakby ktoś rzucił kamieniem w szybę. Drewniane auta byłyby piękne ale to raczek kwestia marzeń i jednorazowych projektów.
Pozdrawiam

ja bym tu ekonomii nie mieszał.

to kwestia technologii, szczególności :
powtarzalności właściwości,
braku porządnej technologii łączenia,
niestabilności właściwości w czasie,
braku izotropii właściwości,
niskich właściwości wytrzymałościowych,
trudności w zabezpieczeniu przed korozją/gniciem,
itd.

konto usunięte

Temat: Drewniana karoseria - Splinter - dziwactwo czy pomysł?

Niestety nadal będę się upierał przy czynnikach ekonomicznych wynalezienie taniej technologii to kwestia drogich badań nad nią lub też zostanie przy stosowaniu drogich procesów obróbki i uszlachetniania ww. drewna które nawet same w sobie nie jest zbyt tanie nie wspominając już o tym że zwykła "sosna" pewnie się nie nada.
Tak czy inaczej takie nadwozia z drewna będą nieopłacalne do produkcji na skalę przemysłową.
Co do gnicia to chyba łatwiej byłoby zabezpieczyć przed nim drewno niż nasze biedne auta przed przeklętą solanką :/
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Drewniana karoseria - Splinter - dziwactwo czy pomysł?

nie widzę problemu w zabezpieczeniu stali przed korozją.
aczkolwiek tym razem byłaby to kwestia ekonomiczności.

konto usunięte

Temat: Drewniana karoseria - Splinter - dziwactwo czy pomysł?

Żyjemy w czasach w których większość spraw rozbija się o kwestie ekonomiczności ale schodzę chyba na tematy filozoficzne a nie motoryzacyjne.
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Drewniana karoseria - Splinter - dziwactwo czy pomysł?

Robert S.:
Żyjemy w czasach w których większość spraw rozbija się o kwestie ekonomiczności ale schodzę chyba na tematy filozoficzne a nie motoryzacyjne.
Pozdrawiam

Panie Robercie , życzenia szybkiego powrotu do zdrowia!

Ja kiedyś zrobiłem pierwsza licencje rajdową na takim drewnianym samochodzie .
Nazywał się DKW-F8 "dykta ,klej, woda". Silnik taki sam jak w P70, ale to już "plastik" był.
No nie wiem , czy teraz wykorzystując obrabiarki do drewna CNC, takie nadwozia nie byłyby możliwie w przzystępnych cenach do wykonania :):)


Obrazek


Na Rynku Głównnym w Krakowie.

Pozdrawiam Andrzej
Łukasz Barański

Łukasz Barański IT Systems
Administrator, USP
Zdrowie

Temat: Drewniana karoseria - Splinter - dziwactwo czy pomysł?

Wszystko pięknie, ale chyba nie chciałbym podczas wypadku nadziać się na jakieś połamane deski jakkolwiek ładnie by nie wyglądały, nie wspominając już o zadrach na całym ciele po takim incydencie. To już lepszy był Trabant z Duroplastu na porządnej ramie.

Następna dyskusja:

Czy auto segmentu Dacia Log...




Wyślij zaproszenie do