Remigiusz C.

Remigiusz C. zakupy, najchetniej
miedzynarodowe ...

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

mam okazje wybrac sie na weekend (2,5 dnia) do Rzymu ... bylem wiele razy we wloszech, ale w rzymie niestety jeszcze nie ...

poniewasz czas mojego pobytu jest ograniczony do 2,5 dnia - mam do was pytanko:
- jakie miejsca polecacie do zobaczenia przy ograniczonym czasie - takie "must see" Rzymu ... co nalezy zobaczyc koniecznie a co ewentualnie mozna sobie odpuscic ... ?!?

macie moze namiary na jakies niedrogie noclegi ?!?
nie znam jeszcze topografi Rzymu ... mysle aby zatrzymac sie gdzies w samym centrum, aby miec wszedzie w miare blisko ... dobrze mysle ?!?

no i wszelkie inne uwagi tekze beda mile widziane ...
Wioletta W.

Wioletta W. SDS Authoring Team
Lead

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

Ja mieszkałam w hostelu Two Ducks :) przy stacji Termini.
Moja zasada jest taka, że staram się zobaczyć jak najwięcej, ale zarówno w dzień, jak i porą wieczorno-nocną, bo efekt jest diametralnie inny.
Ja byłam we wrześniu i zaliczyłam:
Koloseum i Forum Romanum, Watykan i muzea watykańskie (oczywiście nie zachwycając się każdym gobelinem i malowidłem), fontanna di Trevi (fonatnn ci tam dostatek), plac Navona, Plac Poppolo, Zamek Anioła, Terme di Caracalla, Bazylikę św. Jana na Lateranie, plac Hiszpański, monument Wiktora Emanuela, Kapitol, Panteon, Ara Pacis, park przy galerii Borghese, bazylikę Santa Maria Maggiore, wyspę Tyberiana, bazylikę św. Marii od Aniołów i Męczenników i Piazza Republica - wszystko zarówno w dzień jak i w nocy, z palcem w nosie w 3 dni (większość na piechotkę, czasami podjeżdżając metrem - trzeba tylko obmyśleć dobrą trasę). Zapomnij o poruszaniu się "po ziemi" tzn autobusy etc...szkoda czasu na korki, awantury kierowców i ryzyko utraty życia :)
Oczywiście wszystko zależy od tego, co kto lubi, i co się komu podoba.
Jacek M.

Jacek M. badacz rynku,
analityk
marketingowy,
konsultant w
zakresi...

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

Wioletta wymieniła wszystko co najważniejsze :-) Potwierdzam, że mając nawet tylko 2,5 dnia jesteś w stanie to zobaczyć. Również odradzam komunikację miejską, poza ewentualnie metrem. Rzym nie jest skompilkowanym w poruszaniu się miastem. Mieszkając w centrum, do zdecydowanej większości miejsc jest blisko i zdecydowanie lepiej poruszać się pieszo, aniżeli korzystać np. z autobusu. Same Muzea Watykańskie mogą zająć Ci więcej czasu, już nawet pomijąc to, co jest tam do zobaczenie, ale chociażby dlatego, że niejednokrotnie trzeba swoje odstać w "kilometrowej" kolejce. Podobnie jeśli chodzi o wjazd na kopułę Bazyliki Św. Piotra. Warto jednak tam wjechać lub wejść - jeśli ktoś ma to ochotę ;-)

konto usunięte

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

Wiola ma calkowita racje co do tego, ze Rzym w nocy wyglada inaczej niz w dzien i zdecydowanie warto jest go zboaczyc o obu porach. Jak dla mnie powierzchnia centrum Rzymu jest na tyle skompensowana, ze w wielu miejscach warto jest poruszac sie na piechote.
Dla mnie absolutny must to Koloseum. Warto jest dolaczyc sie do jakiejs malej (kilkuosobowej) grupy wynajmujacej przewodnika - ja zdecydowalem sie zwiedzac samemu, ale troche "podsluchalem" jak inni opowiadaja - naprawde bylo to bardzo ciekawe. Przy okazji zwiedzania Koloseum nie sposob nie zahaczyc o Forum Romanum.
Warto jest tez wyjsc na kopule bazyliki sw. Piotra (wieczorem sa mniejsze kolejki). Zeby dostac sie do muzeum watykanskiego trzeba ustawic sie wczesnie rano w kolejce - mnie sie nie udalo zgrac wszystkiego w terminie i nie udalo mi sie tam dostac.
Spore wrazenie tez zrobil na mnie Panteon. Fontanna di Trevi ogladana wieczorem (obowiazkowo trzeba kupic w okolicy wloskie lody!) tez byla bardzo fajna.
Anna J.

Anna J. Aktualnie otwarta
na nowe wyzwania :)

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

..oo super... :-)

Bo ja jade w styczniu tez na 2,5 dnia :D:D i wlasnie obmyslam plan wycieczki .. wiec dziekuje za wszelkie wskazowki :D
Wioletta W.

Wioletta W. SDS Authoring Team
Lead

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

Co do Muzeów Watykańskich - przerażająca kolejka nie jest taka straszna - rozpoczynając stanie przed drugim zakrętem muru :) czyli daaaaaaaaleko weszliśmy do muzeów po 20 minutach. Potem po wejściu wydaje się, że do odstania jest jeszcze ze dwie godziny po bilecik, ale to pozory - przy wejściu kotłują się grupy zorganizowane, na górze praktycznie zero kolejek, wszystko idzie w mig. I trzeba iść rano (my zaczęliśmy stanie ok. 8.00) i po wejściu darować sobie wzdychanie do tego, co na początku (i tak ciężko zwiedzać bo tłumy blokują korytarze) - w ten sposób prześcigniemy tych, którzy weszli przed nami i wtedy mamy całe muzea tylko dla siebie (oczywiście do czasu...) :)
Wioletta W.

Wioletta W. SDS Authoring Team
Lead

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

Aha - warto sobie sprawdzić godziny otwarcia, pamiętam że w internecie godziny otwarcia muzeów nie są dokładne. Grób Jana Pawła II - do godz. 18.00. Jeżeli macie możliwość być w Watykanie w inny dzień niż piątek-sobota-niedziela to zdecydowanie polecam.
Przy Fontannie di Trevi niestety niezależnie od niczego tłum jednakowy :(
Remigiusz C.

Remigiusz C. zakupy, najchetniej
miedzynarodowe ...

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

a jakies noclegi ??? ... w jakims miejscu zeby bylo wszedzie blisko ...
jak z cenami noclegow ... ?
Wioletta W.

Wioletta W. SDS Authoring Team
Lead

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

Jak pisałam wcześniej, mieszkałam w hostelu Two Ducks przy stacji Termini - wszędzie blisko :) Ok. 23 euro za nocleg za osobę, ale warunki średnio-przeciętne (łazienka niezbyt rewelacyjna). Mnie nic nie przeszkadzało, ale to kwestia upodobań i potrzeb.
Remigiusz C.

Remigiusz C. zakupy, najchetniej
miedzynarodowe ...

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

wlasnie znalazlem oferte z hotelu Mercure (4*) w centrum Rzymu ... 60€ za pokoj 2 osobowy ... dosc tanio porownujac z innymi hotelami ...

konto usunięte

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

Ja jak zwykle polecam http://www.hostelworld.com - na pewno znajdziesz cos dla siebie.

Moge tez polecic Pensione Giamaica, Via Magenta 13, ale nie wszystkim to miejsce sie spodoba (ja im dalem note 90%). Jest bardzo blisko Termini. Okolice Termini sa o tyle dobre, ze odjezdzaja stamtad autobusy na lotnisko i jest tez linia metro, ktora doprowadzi Cie wszedzie.
Anna J.

Anna J. Aktualnie otwarta
na nowe wyzwania :)

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

..a my sobie zarezerwowalismy: http://www.hotelaltavilla.it/en/bookonline.htmAnna J edytował(a) ten post dnia 12.12.08 o godzinie 14:40
Monika Walczak

Monika Walczak koordynator
produkcji,
poligrafia

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

Wróciliśmy we wtorek z Rzymu :) jak zawsze było super. NIestety, jeśli ktoś liczy na małe ilości turystów to się rozczaruje - poprzednim razem byliśmy w sierpniu i jak na moje oko ludków było mniej niż w grudniu.
Hotelik w centrum DOMUS MEA, przy stacji Termini - 55 euro za pokój (2 osoby), ze śniadaniem kontynentalnym. Warunki średnie ale wystarczające.
Obłędne kolejki do koloseum ale da się to obejść - polecam rozpoczęcie zwiedzania od Palatynu a wtedy przy koloseum wchodzisz drugą kolejeczką (znacznie krótszą) dla osób posiadających bilety.
Watykan - niestety trzeba rozpocząć wcześnie rano - do każdego miejsca musisz odstać w oddzielnej kolejce. Obowiązkowo trzeba wdrapać się na kopułę - przepiękna panorama Rzymu.
Oczywiście nocne szwędanie się po wiecznym mieście - OBOWIĄZKOWE (Fontana di Trevi, Piazza Navona - aktualnie jest jarmark świąteczny, Campo di Fiori, itp.), wszędzie włąściwie można na piechotkę dotrzeć. Do obowiązkowych miejsc koniecznie należy dołączyć Zatybrze (Trastevere) - przeurocza dzielnica z maleńkimi uliczkami :-)
Polecam również pobudkę bladym świtem i oglądanie Rzymu budzącego się do życia (np. Piazza di Popolo i wzgórze Pincio)
Zazdroszczę tym, którzy tam wkrótce będą...
pozdrawiam
Wioletta W.

Wioletta W. SDS Authoring Team
Lead

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

A ja nie zazdroszczę...
http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstw...
Przemysław Siemieniec

Przemysław Siemieniec "Praw­dzi­we
szczęście jest
rzeczą wy­siłku,
od­wa­gi i p...

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

Jeśli chodzi o sam Rzym polecam dzielnice Zatybrze - dużo mniejszych knajpek, ale w regionalnym stylu.
Miejscami godnymi polecenia są wg. mnie:
- wejście na kopułę Bazyliki Św. Piotra,
- Muzeum Watykańskie

Na Watykan należy liczyć 1 dzień, jeśli chce się zobaczyć wszystkie sale muzealne.

- Bazylika San Giovanni in Laterano,
- Villa Borghese
- Most i Zamek Św. Anioła
- Bazylika św. Pawła za Murami.

Jeśli chodzi o noclegi różnie z tym bywa. W jedenj z dzielnic Rzymu jest Dom Polski im. Jana Pawła II - tam są najtańsze noclegi w Rzymie (15E -sierpień/wrzesień tego roku) - można dojechać metrem ok. 20min do centrum tzn. do Watykanu. Zresztą, gdy przebywa się krótki czas w stolicy Włoch i chce się więcej zobaczyć głównie porusza się po mieście metrem od danego zabytku do innego.

W Rzymie występuje Roma Pass (20E) - wstęp bezpłatny do 2 obiektów, do innych zniżki, można 3 doby jeździć bezpłatnie całą komunikacją i nie trzeba stać w kolejkach przy zabytkach co jest plusem, aczkolwiek nie wiem czy Panu ta opcja się będzie opłacała będąc tak krótki czas w samym Rzymie. Roma Pass nie obejmuje bowiem wstępów w Watykanie.
Małgorzata Duraj

Małgorzata Duraj Pilot Wycieczek,
Italio-Maniaczka ;-)

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

Bazylika św. Piotra jako serce chrześcijaństwa i zabytek to też mus, ale ja polecam wizytę tam rano. Otwierają o 7 właściwie tyko dla wiernych na msze i do 9 nie ma zwiedzających. To świetna pora na wizytę (tylko bez aparatu fotograficznego) - wtedy czujesz jej ogrom, a "w pustym gmachu znowu zabrzmi echem poszept". Oczywiście możesz wrócić w ciągu dnia, gdy świątynię opanowują zwiedzający - wtedy można porobić fotki (ale kościół aż się prosi o Chrystusa, który by przegonił "kupców").

Poza tym dzień bez tarasu widokowego to dzień stracony - w końcu Rzym leży na wzgórzach i szkoda byłoby tego nie wykorzystać. Albo na początku wizyty ("co mnie czeka") albo na końcu (podsumowanie tego, co się widziało). Z tych płatnych - kopuła Bazyliki św. Piotra (Ogrodów Watykańskich znikąd tak dobrze nie widać. Mankament: kolejki) oraz Vittoriano (Roma dal Cielo - winda zawozi Cię na szczyt pomnika Wiktora Emanuela II. Rzymianie nie lubią tego pomnika, więc twierdzą, że stamtąd panorama jest najpiękniejsza, bo właśnie pomnika nie widać - wypatrzysz go za to ze wszystkich innych tarasów). Z bezpłatnych oczywiście wzgórza - moje ulubione to Janikulum (taras koło Garibaldiego) i Pincio (wdrapawszy się Schodami Hiszpańskimi, powędruj w stronę Villi Borghese - przy okazji piękny widok znad Placu Popolo). Ze względu na położenie - pierwsze o zachodzie słońca, drugie do południa. Oczywiście jest jeszcze Awentyn z pomarańczowym gajem - obowiązkowy w styczniu, gdy pomarańcze dojrzewają. Na tym tarasie widokowym kręcono chyba wszystkie romantyczne sceny filmów z Rzymem w tle, a dwa kroki stamtąd - słynna dziurka od klucza, czyli Oko Rzymu

Kolejne miejsce, które lubię, to Wyspa na Tybrze (rejs po Tybrze tylko na krótki dystans - wysokie wały przesłaniają widoki i oczywiście nie rejs + kolacja + opowiadające słuchawki, tylko sam rejs za 1 czy 2 euro) plus spacer stamtąd do dzielnicy żydowskiej i portyku Oktawii.

Pojawił się już w czyjejś wypowiedzi kościół Matki Bożej Anielskiej - rewelacja - wystarczy wyobrazić sobie wnętrze bez sakralnych zdobień i już czujesz się jak w termach. No a przed kościołem Plac Eksedry z fontanną (teraz to Plac Republiki, ale ja ciągle wolę starą nazwę właśnie do dawnych term nawiązującą). A niedaleko jest sycylijska (wiem, wcale nie rzymska) cukiernia ze świetnymi cassatami i rurkami alla siciliana, mniam.

Ciekawym miejscem jest też Bazylika św. Wawrzyńca - San Lorenzo fuori le Mura (1 z 7 głównych rzymskich kościołów) z najlepiej zachowanym wczesnochrześcijańskim wnętrzem - tak kiedyś musiał wyglądać i kościół św. Piotra i Jan na Lateranie...

Czasu według mnie wystarczy, choć wrócisz zmęczona, bo szkoda zmarnować poranka, dnia, wieczora i nocy. Zwłaszcza, że te same miejsca o różnych porach wyglądają zupełnie inaczej. Na pewno warto sobie wcześniej zaplanować kolejność.

Roma Pass warto przemyśleć, jeśli planujesz wstępy, zwłaszcza, że obejmuje też trzydniowy bilet na komunikację (metro + tramwaj + autobus). Choć powiem szczerze 2-3 dni to wystarczający czas na pobieganie po mieście, poranne capuccino z cornetto, południową macchiato i popołudniową coretto (z w międzyczasie wędrówki od zabytku do zabytku), ale już na muzea może tego czasu być nieco mało...
Adam Urbanowski

Adam Urbanowski Dyrektor ds.
komunikacji i
rozwoju produktów
(finanse) / ...

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

Wczoraj wróciłem z tygodniowego wypadu do Rzymu.

Nocleg: mogę spokojnie polecić Ci hotel Serendipity http://www.serendipityinrome.com/ na ulicy Castro Pretorio - 5 min wolnym marszem od Termini. Śniadania (rogalik, sok i espesso) w cenie. 35 euro za pokoj 2 osobowy. Mieszkałem w pokoju "Via Veneto" .

Zwiedzanie: po wyjściu na Termini zakup Roma Pass(20e). Bardzo się opłaca ponieważ masz 3 dni korzystania z komunikacji miejskiej (4e normalny bilet dobowy), oraz wstęp do 2 muzeów - polecam Koloseum razem z Forum Romanum i Palatio, jako jedno wejście(normalna cena 15e), jako drugie Capitol - z najstarszymi w Rzymie zabytkami. Zwiedzania jest dużo, będziesz miał wszystko na mapie z Roma Pass.
Watykan nie zrobił na mnie wrażenia - byłem ostatniego dnia. Na tle Rzymu według mnie wypada średnio.

Jeśli masz jeszcze pytania - pisz.
Ania Gasińska

Ania Gasińska Osti-hotele
Senacki****/Kossak**
**

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

ja lecę 26-ego na 4 dni więc po przeczytaniu wszystkich Waszych wpisów wydaję mi,się że uda mi się sporo zobaczyć :)ale jak macie jeszcze jakieś wskazówki to chętnie poczytam :))

konto usunięte

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

Palatyn nie robi zbyt wielkiego wrazenia - jesli się nie wie co to byłó. Muzeum kapitolijskie jest mało ciekawe i z wielu rzymskich muzeów raczej mało ciekawe. Muzeów jest duzo - jesli chodzi o sztukę to Villa Borghese jest najciekawsza. Na Forum Romanum wejście jest za darmo, płacić trzeba za fora cesarskie
Rzymianie maja racje ze nie lubia pomnika Wiktora Emanuela Ii powinno sie to szkaradztwo wysadzic w pwietrze. Widok ladny ale psuje kompletnie nastroj.
Na pewno trzeba odwiedzić pole marsowe. Piazza Navona to centrum nowoczesnego Rzymu (przy okazji tam i przy panteonie są najlepsze lody). Trzeba przejść się Corso główną ulicą Rzymu od Piazza del Popolo po Pl. Wenecki. Wlaściwie t trudno nawet wymienić wszystko co warto zobaczyć, jest tego zbyt dużo...
Renata K.

Renata K. ARCHITEKT (-KA)

Temat: Rzym na weekend - co? gdzie? jak?

ja ze swojej strony dorzucę trzy nowsze pozycję :

1. to dzielnica EUR a wszczególności budynek nazywany "Kwadratowym Koloseum"
2. ołtarz pokoju "Ara Pacis" oraz
3. świetny przykład architektury współczesnej Rzymu "Parco della musica" na Viale Pietro de Coubertin ( trzeba jechać za Piazza del Popolo)

a jeśli chodzi o Pomnik Wiktora Emanuela to warto na niego się wdrapać by zobaczyć panoramę Rzymu :)Renata K. edytował(a) ten post dnia 15.02.09 o godzinie 15:53

Następna dyskusja:

RZYM W GRUDNIU - jak z komu...




Wyślij zaproszenie do