Temat: Koszty uzyskania przychodu w czasie długiego L4
"Wynagrodzenie za czas choroby wypłacane po rozwiązaniu stosunku pracy nadal stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 updof. Oznacza to, że do wyliczenia zaliczki na podatek należy stosować zasady zawarte w art. 32 ust. 2 updof.
Na podstawie art. 31 updof, płatnik ma obowiązek obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od niego przychody m.in. ze stosunku pracy. Podstawą obliczenia zaliczki na podatek są uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 updof oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub pkt 3 updof oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenia społeczne.
Zatem uzyskanie przez podatnika przychodu ze stosunku pracy zobowiązuje płatnika do zastosowania kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości. Jeżeli przychód ze stosunku pracy jest niższy niż przysługujące koszty uzyskania przychodów, wówczas koszty te płatnik uwzględnia do wysokości uzyskanego przez podatnika w danym miesiącu przychodu."
To cytat, ale w skócie można powiedzieć, że pracownik, który uzyskał w danym miesiącu jakikolwiek przychód ze stosunku pracy (oprócz zasiłków-bo to nie jest przychód ze stosunku pracy), a pracodawca nie zastosował mu kosztów uzyskania przychodu, to ma prawo je zastosować w rozliczeniu rocznym.
Anita Bartkowiak edytował(a) ten post dnia 25.02.09 o godzinie 21:13