konto usunięte

Temat: praca we Francji

*malgorzata p. edytował(a) ten post dnia 15.02.08 o godzinie 22:35
Piotr Z.

Piotr Z. Department Manager

Temat: praca we Francji

Można znaleźć jeszcze inne opcje

Jeżeli znasz kogoś (rodzina znajomi itp) tko mieszka we francj możesz się u nich zaczepić (choćby tylko na papierze) gdyż oprócz wynajmu prefektura honoruje tzw "goszczenie". W takim wypadku osoba u której mieszkasz (fikcyjnie lub rzeczywiście) wystawia ci "attestation d'hebergement" co wraz z kserokopią dowodu osobistego tej osoby i fakturą EDF/GDF na jej nazwisko też jest uznawane jako "attestation de domicile".

Można też spróbować dostać się na studia (zwykłe lub podyplomowe) / wymianę studencką i.t.p i starać się o akademik.

Poza tym ponoć można strać się o czasowe pozwolenie o pracę nie mieszkając we Francji w ambasadzie. Takie tymczasowe pozwolenie pomoże ci zainstalować się we Francji na tyle żeby uzyskać adres.

Ponoć jak się mieszka w hotelu to też można jakoś to przepchnąć (zwłaszcza że są hotele wynajmujące pokoje na tydzień co nie wychodzi jakoś bardzo drogo jak na tutejsze warunki - jeżeli się nie mylę to około 300 E/tyg za tzw studio, czyli pokój z aneksem kuchennym)

konto usunięte

Temat: praca we Francji

Blanka J.:
1000euro miesiecznie to dosc standardowa stawka dla studentow za praktyki jesli sa platne

Dificile de me convaincre qu'un traducteur est a la fois etudiant. Soit on est traducteur et qualifie pour faire le travail, soit on ne l'est pas (un etudiant fait les taches bidons). Payer moins parce que qqn vient de l'etranger n'est pas juste. EUR 1000 est une insulte si on pretend que la personne est traducteur (et combien de traducteurs FRA-POL-FRA existe-t-il????).

Si tu l'acceptes c'est parce que tu cherches un moyen facile d'aller en France, mais il faut savoir que la societe te fait avoir des le debut, et il faut l'accepter.
Renata Ż.

Renata Ż. Marketing Manager

Temat: praca we Francji

Piotr Zakrzewski:
Francja jest jednym z krajów które zastosowały okres przejściowy przed otwarciem swego rynku pracy wobec nowo przyjętych krajów po czym ten okres został przedłużony (wydaje mi się że do maja '09, ale należało by to sprawdzić.

Jeżeli chodzi o pozwolenia o prace to należy złożyć w prefekturze stosownej do miejsca zamieszkania podanie wraz z kilkoma załącznikami z których dwa najważniejsze moim zdaniem to
- attestation de domicile (poświadczenie miejsca zamieszkania)
- promesse d'embauche (oświadczenie pracodawcy o tym że cię zatrudni)

Wszystkie niezbędne dokumenty weryfikuje pani w pierwszym okienku, jeżeli przejdziesz pozytywnie pierwszą próbę kieruje cię do dalszych okienek w którym umawiasz się na datę kolejnej rozmowy.

Problemem mogą być terminy. Jak byłem w październiku to w Paryżu wyznaczono mi termin rozmowy na grudzień a od rozmowy do wydania pozwolenia... (na szczęście ominąłem tę procedurę dzięki temu ze mam dyplom francuski)

Jednak z rozmów ze znajomymi dowiedziałem się że w innych regionach niż IDF można uzyskać dokumenty dużo szybciej (2-3 tygodnie) i zależy to w dużym stopniu od industrializacji danego regionu)

Jeżeli chodzi o konieczne dokumenty to tu jest lista [oficjalna aczkolwiek niekompletna gdyż ode mnie zażądano jeszcze tłumaczenia przysięgłego aktu urodzenia - ogólnie jadąc do Francji radzę się zaopatrzyć we wszystkie możliwe dokumenty i ich tłumaczenia]:
http://www.prefecture-police-paris.interieur.gouv.fr/d...

powyższa strona jest podstroną strony głównej prefektury na której można znaleźć różne przydatne informacje, oto link
http://www.prefecture-police-paris.interieur.gouv.fr/

Poza tym istnieje strona gdzie można konsultować obowiązujące akty prawne (przydatne raczej dla ludzi którzy już tu siedzą jakiś czas i mają rozeznanie jakich przepisów gdzie szukać i mają niekiedy potrzebę zagłębiebnia się w szczegóły):
http://www.legifrance.gouv.fr/


Cała ta procedura i biurokracja przypomina mi kafkowski koszmar. Poczekam aż miną okresy przejściowe
Piotr Z.

Piotr Z. Department Manager

Temat: praca we Francji

Kafka wymięka przy francuskiej biurokracji :)

konto usunięte

Temat: praca we Francji

To prawda ;) Ze strony naszego ministerstwa pracy wynika, że aby dostać kartę pobytu trzeba mieć pracę, a żeby dostać pracę, trzeba mieć kartę pobytu... A jak już się ma pracodawcę, to później oczekiwanie na wydanie papierów, pozwoleń... Ale uważam, że nie mamy na co narzekać. Moja koleżanka właśnie wyjeżdża do Kanady i wierzcie mi, Francja to istny raj na Ziemi, gdyby ją porównać z KAnadą <lol>
Monika P.

Monika P. Recepcjonistka,
Campanile Mesnil
Amelot

Temat: praca we Francji

Magda Kaseja:
To prawda ;) Ze strony naszego ministerstwa pracy wynika, że aby dostać kartę pobytu trzeba mieć pracę, a żeby dostać pracę, trzeba mieć kartę pobytu... A jak już się ma pracodawcę, to później oczekiwanie na wydanie papierów, pozwoleń... Ale uważam, że nie mamy na co narzekać. Moja koleżanka właśnie wyjeżdża do Kanady i wierzcie mi, Francja to istny raj na Ziemi, gdyby ją porównać z KAnadą <lol>


O matko NAPRAWDE???? Mnie sie zawsze przypominał dom który czyni szalonym z Asterixa, ech jak pierwszy raz oglądałam 12 pracnie myślałam, ze to na faktach autentycznych..Monika P. edytował(a) ten post dnia 23.01.08 o godzinie 16:46
Kamil G.

Kamil G. oferty pracy -
Wrocław, remote,
abroad

Temat: praca we Francji

Praca we Francji, wymaga wielu papierków a wiem to na swoim przykładzie, szczególnie w branży stoczniowej, nie wspominając już o fakcie, że francuzi nie garną się do nauki języków obcych a kończąc na trudnościach urzędowych związanych z nieotwarciem się na rynku pracy w Unii Europejskiej, extra do tego można dorzucić stwierdzenie, że 1000 euro jak na praktyki to całkiem sporo, biorąc pod uwagę możliwość pracy w zagranicznej firmie lub chociaż posiadania praktyk, choćby językowych

Pozdrowienia
Kamil G.

Kamil G. oferty pracy -
Wrocław, remote,
abroad

Temat: praca we Francji

Monika P.:
Magda Kaseja:
To prawda ;) Ze strony naszego ministerstwa pracy wynika, że aby dostać kartę pobytu trzeba mieć pracę, a żeby dostać pracę, trzeba mieć kartę pobytu... A jak już się ma pracodawcę, to później oczekiwanie na wydanie papierów, pozwoleń... Ale uważam, że nie mamy na co narzekać. Moja koleżanka właśnie wyjeżdża do Kanady i wierzcie mi, Francja to istny raj na Ziemi, gdyby ją porównać z KAnadą <lol>


O matko NAPRAWDE???? Mnie sie zawsze przypominał dom który czyni szalonym z Asterixa, ech jak pierwszy raz oglądałam 12 pracnie myślałam, ze to na faktach autentycznych..Monika P. edytował(a) ten post dnia 23.01.08 o godzinie 16:46

mam pytanie do Ciebie, co to są fakty autentyczne :p ?
Anna H.

Anna H. Specjalista ds. HR

Temat: praca we Francji

Witam wszystkich,

czy ktos wie jak wyglada kwestia podatkow we Francji? czy to jest moj obowiazek, gdy jestem na stazu, zglosic sie po odpowiedni formularz i zlozyc deklaracje podatkowa? jakie sa stawki i ile wynosi kwota wolna od podatku? Czy ktos juz przebrnal przez te formalnosci?? :)

Z gory dziekuje za odpowiedz,
pozdrawiamAnna H. edytował(a) ten post dnia 12.02.08 o godzinie 18:31
Piotr Z.

Piotr Z. Department Manager

Temat: praca we Francji

Anna H.:
Witam wszystkich,

czy ktos wie jak wyglada kwestia podatkow we Francji? czy to jest moj obowiazek, gdy jestem na stazu, zglosic sie po odpowiedni formularz i zlozyc deklaracje podatkowa? jakie sa stawki i ile wynosi kwota wolna od podatku? Czy ktos juz przebrnal przez te formalnosci?? :)

Z gory dziekuje za odpowiedz,
pozdrawiamAnna H. edytował(a) ten post dnia 12.02.08 o godzinie 18:31

Witam

Odpowiedź dość późna ale mam nadzieję że się przyda,

Po pierwsze twoją biblią (w kwestach podatkowych) jest
"Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku" która jes obowiązującym do dziś dokumentem ratyfikowanym przez Polskę i Francję. Dziennik Ustaw 1977 nr 1 poz. 5

W wersji francuskiej
"Convention entre le Gouvernement de la Republique Francaise et le Gouvernement de la Repubique Populaire de Pologne tendant a eviter les doubles impositions en matiere d'impots sur le revenu et sur la fortune". Journal Officiel du 3 juillet 1976, publication par decret dans Journal Officiel du 1 decembre 1976

Należy zwrócić uwagę na następujące sprawy:
Twoje uposażenie podczas stażu jest dochodem (revenu) i podlega opodatkowaniu. Celem ustalenia kwoty podlegającej opodatkowaniu powinnaś zachować swoje "bulletin de paie"

Od wielu czynników zależy czy powinnaś go rozliczać w Polsce czy we Francji przy czym zgodnie z powyżej wspomnianą umową rozliczasz całość swoich rocznych dochodów tylko w jednym kraju - nie ma możliwości podwójnego opodatkowania - a w którym to możesz określić na podstawie teksu umowy.

Ogólnie zależy to od długości przebywania w danym kraju w danym roku podatkowym, od źródeł dochodu itp.

Jakby co to powinienem mieć te dokumenty więc mogę wysłać kopię.
Anna H.

Anna H. Specjalista ds. HR

Temat: praca we Francji

Dziekuje bardzo za odpowiedz, znalazlam wspomniany Dz.U. na internecie, teraz zabieram sie za czytanie. Warto uzupelnic wiadomosci.
Wykonalam juz wczesniej telefon do Centre des Impots i po przeprowadzeniu symulacji okazalo sie ze tym razem podatek mnie ominie.
Jeszcze raz dziekuje, pozdrowienia
Piotr Z.

Piotr Z. Department Manager

Temat: praca we Francji

Dzisiejsze "Les Echos" pisze że Francja zniesie okresy przejściowe ograniczające dostęp do rynku pracy dla tzw "nowej dziesiątki". Okres ten miał trwać do maja 2009 ale możliwe że będzie skrócony do lata lub jesieni tego roku (podczas francuskiej prezydencji w Unii Europejskiej)

konto usunięte

Temat: praca we Francji

Witam weszlam tutaj aby sie poradzic kogos co sie orientuje w przepisach,prosze na priva do mnie pisac bo mam troche pytan.
Anna Tarnowska

Anna Tarnowska w życiu jak w
tańcu-każdy krok ma
znaczenie. LACOSTA

Temat: praca we Francji

czy nadal muszę mieć pozwolenie na podjęcie LEGALNEJ pracy we Francji ?
Emilia Hinc

Emilia Hinc pisarka, animatorka,
malarka,
dziennikarka

Temat: praca we Francji

Nie potrzeba juz zadnych pozwolen. Praca jest dostepna dla Polakow na rowni z Francuzami.
Anna Tarnowska

Anna Tarnowska w życiu jak w
tańcu-każdy krok ma
znaczenie. LACOSTA

Temat: praca we Francji

cieszy mnie to -bardzo chciałabym znaleźć pracę w Paryżu od jesieni br :))))

Temat: praca we Francji

Witam.Też szukam pracy we Francji. Jestem po anglistyce, ale do UK jakoś mnie nie ciągnie. Tylko wiadomo, zawsze lepiej z kimś, raźniej.No i wynajem mieszkania...
Sebastien Ducourtioux

Sebastien Ducourtioux interface culturelle

Temat: praca we Francji

Uwaga, praca w Francji bez znajomość francuskiego to prawie nie możliwe...
Sebastien Ducourtioux

Sebastien Ducourtioux interface culturelle

Temat: praca we Francji

(nawet z, to bardzo trudno...)sebastien Ducourtioux edytował(a) ten post dnia 16.08.11 o godzinie 13:01

Następna dyskusja:

Praca sezonowa we Francji -...




Wyślij zaproszenie do