konto usunięte

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

Łukasz Rosicki:
http://www.money.pl/emerytury/porownanie/por=stopy/pro=36

Patrząc długoterminowo to jak najbardziej AXA mi pasuje, wiec nie wiem co niby w wynikach ma źle. Z znajomej priv mogę podać jak ktoś chce więcej inf.
Porównywanie stóp zwrotu obojętnie z jakiego okresu, bez uwzględniania kosztów, w otoczeniu których pracują konkretne pieniądze, jest korzystne JEDYNIE DLA ZARZĄDZAJĄCYCH funduszami OFE (czyli PTE), a nie dla uczestników funduszy.

Jeszcze nie słyszałem, aby ktokolwiek i gdziekolwiek otrzymywał emeryturę w procentach (no, może poza dawnym ZSRR... :). Emerytury w Polsce (po Wojnie) płatne były i są na razie w PLN (może kiedyś będą w EURO, jeśli będzie co przeliczać), a ponieważ fundusze OFE mają różne koszty (szczególnie opłaty dystrybucyjne 4-7% od wpłacanych co miesiąc składek), więc dla uczestnika OFE najważniejsze są notowania w PLN (złotówkach), a nie w % (procentach). Na takich notowaniach uczestnicy OFE mogą dopiero zobaczyć, który fundusz stoi wyżej, a który niżej względem innego.

Zapewniam, że przytoczona na wstępie klasyfikacja stóp zwrotu funduszy za ostatnie 3 lata ZUPEŁNIE się przetasowuje, gdy rozważymy konkretne wpłacane w tym okresie pieniądze i okresy stażu uczestnika w danym OFE.

Z całym szacunkiem dla akwizytorów OFE, ale w większości dysponują oni zbyt ubogimi narzędziami (jeśli w ogóle je mają poza tabelkami ze stron internetowych, gdzie zwykle zamieszczane są klasyfikacje korzystne z punktu widzenia zarządzających danymi funduszami, a nie uczestników).

A więc, jeśli już analizujemy OFE pod kątem opłacalności dla uczestnika lub kandydata, to analizujmy je we wszystkich wymiarach i w otoczeniu konkretnych pieniędzy, bo to dopiero daje jakiś obraz sytuacji.Maciej Krasny edytował(a) ten post dnia 15.06.09 o godzinie 19:44
Jan W.

Jan W. Pracownik biurowy

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

ja ostatnio czytałem o OFE Pekao, i wychodzi na to że jest liderem rankingów KNF - http://www.pekaopte.pl/index.php?id=news&news_id=142
Mariusz Kowalski

Mariusz Kowalski Zarządzanie,
szkolenia i wsparcie
Sprzedaży

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

Polecam do zapoznania się z wytycznymi przekazane przez KNF w dniu 23.06.2009r (skrót):
• OFE warto wybrać samodzielnie,.
• Wybierając OFE należy wziąć pod uwagę wyniki inwestycyjne funduszu i ich stabilność,
• Kluczowe znaczenie dla klienta mają wyniki inwestycyjne osiągane przez fundusz.
• Rodzaj i maksymalną wysokość opłat regulują przepisy ustawowe, a wysokość opłat w poszczególnych OFE określają ich statuty.
• Kryterium, na które można zwrócić uwagę jest także poziom obsługi klienta, przede wszystkim jakość obsługi telefonicznej i internetowej.
• Akwizytorzy poszczególnych OFE nie mogą oferować żadnych korzyści materialnych w zamian za przystąpienie lub pozostanie w funduszu.

Link do komunikatu:
http://www.knf.gov.pl/Images/KNF_wybierzOFE_23_06_09_t...

konto usunięte

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

W uzupełnieniu (w zgodzie z oryginałem) do cytowanego tekstu...
Mariusz Kowalski:
Polecam do zapoznania się z wytycznymi przekazane przez KNF w dniu 23.06.2009r (skrót):
• OFE warto wybrać samodzielnie,.
...a decyzja o wyborze OFE powinna być przemyślana
i poprzedzona analizą porównawczą.
- zdecydowanie.
• Wybierając OFE należy wziąć pod uwagę wyniki inwestycyjne funduszu i ich stabilność,
...zwłaszcza w długim terminie, oraz poziom podejmowanego ryzyka inwestycyjnego. Pomocniczo można traktować m.in. wiarygodność instytucji zarządzającej funduszem, wysokość opłat i jakość obsługi klienta. - niestety NIE "pomocniczo można", ale ZASADNICZO TRZEBA, bo analiza w oparciu o koszty potrafi wywrócić wszelkie zestawienia rankingów OFE do góry "nogami".
• Kluczowe znaczenie dla klienta mają wyniki inwestycyjne osiągane przez fundusz.
...Można je wyliczyć na podstawie publikowanych przez OFE wartości jednostek rozrachunkowych w danym okresie. UKNF dwa razy w roku, na początku kwietnia i października, publikuje zestawienie trzyletnich stóp zwrotu funduszy2. Trzeba jednak pamiętać, iż są to wyłącznie dane historyczne i nie ma gwarancji powtórzenia się
ich w przyszłości.
- i tak to mało daje uczestnikowi OFE, bo te rankingi miałyby znaczenie, gdyby wszędzie koszty były TAKIE SAME, a nie są.... Może kiedyś będą, a wtedy... OK.
• Rodzaj i maksymalną wysokość opłat regulują przepisy ustawowe, a wysokość opłat w poszczególnych OFE określają ich statuty.
Dokładnie. Nie oznacza to jednak, że każdy fundusz OFE ma takie same koszty.
• Kryterium, na które można zwrócić uwagę jest także poziom obsługi klienta, przede wszystkim jakość obsługi telefonicznej i internetowej.
...Warto sprawdzić czy fundusz
zapewnia łatwy i szybki dostęp do najważniejszych informacji, takich jak stan rachunku, czy wartość jednostki rozrachunkowej. Będzie to w przyszłości pomocne w kontaktach z funduszem.
- i tak rzadko który uczestnik z tego w ogóle korzysta..., nie mówiąc już o przetrzymywaniu i analizowaniu okresowych sprawozdań, które otrzymuje ze "swojego" funduszu (jeśli w ogóle otrzymuje i/lub w ogóle zwraca na to uwagę) do domu.
• Akwizytorzy poszczególnych OFE nie mogą oferować żadnych korzyści materialnych w zamian za przystąpienie lub pozostanie w funduszu.
...Akwizytor może reprezentować tylko jeden określony OFE. Za działania akwizytora odpowiada powszechne towarzystwo emerytalne (PTE), zarządzające funduszem. Trzeba mieć również świadomość, że za pozyskanie klienta akwizytor otrzymuje od PTE prowizję. - oczywiście 3xTAK (ostatnie TAK, bo akwizytor wykonuje pracę, za którą należy się wynagrodzenie, którego nigdy nie otrzymuje od danego klienta).
Maciej Krasny edytował(a) ten post dnia 25.06.09 o godzinie 20:25
Jan W.

Jan W. Pracownik biurowy

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

warto pamiętać, że samodzielna decyzja o wyborze funduszu nie naraża na ryzyko wylosowania do OFE, w którym nie chcielibyśmy być

Czy już wiadomo jakie OFE będą uczestniczyły w losowaniu lipcowym?
Robert P.

Robert P. szukam .....

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

Jan W.:
warto pamiętać, że samodzielna decyzja o wyborze funduszu nie naraża na ryzyko wylosowania do OFE, w którym nie chcielibyśmy być

Czy już wiadomo jakie OFE będą uczestniczyły w losowaniu lipcowym?
na pewno nie będą uczestniczyły trzy najewiększe..: aviva (d.cu), ing(d.nationale -nederlanden), i pzu (d.pzu;))

zlatuje to trochę Orwell'owskim widzeniem świata....ale cóż...
Jan W.

Jan W. Pracownik biurowy

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

a to nie jest tak, że najlepsze są w tym gronie? od czego to zależy? kto to ustala?
Robert P.

Robert P. szukam .....

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

ustawodawca:))
Jan W.

Jan W. Pracownik biurowy

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

a możesz napisać coś więcej? :)
Robert P.

Robert P. szukam .....

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

w losowaniu biorą udział fundusze które mają najwyższą średnią ważoną stopę zwrotu. to fakt. ale nie biorą udziału fundusze które posiadają wiecej jak 10% rynku, mimo ze stopę zwrotu moga mieć ponadprzeciętną...nie smierdzi ci to Orwell'em??
te wszystkie informacje możesz znaleźć na stronie knf:)
wystarczy wejść na stronę:))
pomóc? podać link do strony?
a może poprosić wujka googla by Ci pomógł?
Jan W.

Jan W. Pracownik biurowy

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

znalazłem

W najbliższym losowaniu będzie można trafić do jednego z pięciu OFE: AIG, Generali, Polsat, Pocztylion oraz Pekao.

nie wiem na ile to jest aktualne :)
Jolanta P.

Jolanta P. Właściciel, Jolanta
Popławska

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

Witam
Aktualnie w rankingach liderami są 4 fundusze ; POLSAT, ING, Gerenali oraz Nordea.
Polecam Nordea, szybko się rozwija.
Jacek K.

Jacek K. Junior Front-End
Developer

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

Cóż za wiarygodność ;)

Doświadczenie i referencje
Firma:Nordea Life & Pensions (od 2008-01)
Zobacz profil firmy »
Stanowisko:Dziełalność gospodarcza

Ja polecam Generali lub ING.

konto usunięte

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

Jacek Krużycki:
Cóż za wiarygodność ;)

Doświadczenie i referencje
Firma:Nordea Life & Pensions (od 2008-01)
Zobacz profil firmy »
Stanowisko:Dziełalność gospodarcza

Ja polecam Generali lub ING.

Cóż za wiarygodność ;)

Jacek Krużycki Pośrednictwo Finansowe (od 2008-08)

Zobacz profil firmy »

Stanowisko: działalność gospodarcza - właściciel Obowiązki: • współpraca z Grupą ING
Jacek K.

Jacek K. Junior Front-End
Developer

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

Witold Świderski:
Jacek Krużycki:
Cóż za wiarygodność ;)

Doświadczenie i referencje
Firma:Nordea Life & Pensions (od 2008-01)
Zobacz profil firmy »
Stanowisko:Dziełalność gospodarcza

Ja polecam Generali lub ING.

Cóż za wiarygodność ;)

Jacek Krużycki Pośrednictwo Finansowe (od 2008-08)

Zobacz profil firmy »

Stanowisko: działalność gospodarcza - właściciel Obowiązki: • współpraca z Grupą ING

Dlatego właśnie się śmieję z przymrużeniem oka :P
Jan W.

Jan W. Pracownik biurowy

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

porównywarki są niezłe, ale czerpiecie info z dużych serwisów takich jak http://pasazfin.wp.pl/id,41610,pekao_ofe.html?ticaid=1... ?
Mariusz Kowalski

Mariusz Kowalski Zarządzanie,
szkolenia i wsparcie
Sprzedaży

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

Z dużych serwisów tak, ale nie z wp.pl
ponieważ ciągle nadają o Pekao OFE,
więc ich rankingi są stronnicze,
ja zdecydowanie polecam
http://www.money.pl/emerytury/Mariusz Kowalski edytował(a) ten post dnia 10.07.09 o godzinie 06:49
Jan W.

Jan W. Pracownik biurowy

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

z tego samego powodu nie podoba mi się money.pl :P
Jacek K.

Jacek K. Junior Front-End
Developer

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

To wystarczy porównać sobie informacje z money.pl z tymi z bankier.pl i do tego dorzucić informacje z KNF :)

konto usunięte

Temat: Zaczynam nową pracę, jaki fundusz emerytalny wybrać?

Jan W.:
z tego samego powodu nie podoba mi się money.pl :P

No tak, skoro nie trąbi o Pekao OFE to już jest be ;)

Następna dyskusja:

W maju ponad 108 tys. Polak...




Wyślij zaproszenie do