konto usunięte

Temat: ABS - warto?

Prawdopodobnie jest to bardzo.... hmmm... podstawowe pytanie, no ale jak mawiają - lepiej zadać pytanie i przez 5 minut wyglądać na głupka niż nie zadać i pozostać głupim całe życie :-)

ABS w motocyklu - bajer, czy coś co naprawdę warto mieć? A jeśli naprawdę warto mieć - to dlaczego?
Wojtek Herra

Wojtek Herra WINNERS never quit
and QUITTERS never
win

Temat: ABS - warto?

Cześć Piotr,

Powiem Ci na początku tego sezonu.

Właśnie zamówiłem sobie nowe moto (z ABS'em).

Za jakiś tydzień go odbieram, więc jak tylko przetestuję dam Ci znać :-)

Wojtek
Jaromir W.

Jaromir W. CIO, SAPowiec, PM
[EWO]

Temat: ABS - warto?

ABS trochę zdrowia ratuje... ;)

konto usunięte

Temat: ABS - warto?

Jaromir W.:
ABS trochę zdrowia ratuje... ;)

A można nieco więcej szczegółów? :-)
Marcin P.

Marcin P. VP/Board Member

Temat: ABS - warto?

Piotrze, mysle ze warto miec jesli masz tylko taka opcje to chyba nie szkodzi kupic z abs-em. To jest troche tak jak w samochodzie uzywa sie rzadko ale sa sytuacje kiedy sie bardzo przydaje. Mialem sytuacje mocniejszego hamowania skrzyzowanie-pas wylaczony z ruchu na ktorym sie znalazlem przypadkiem - piach .odruchowo chcesz zatrzymac sie natychmiast. Bez absu kolo by sie zblokowalo i gleba pewna.IMHO lepiej miec :-)
Jaromir W.

Jaromir W. CIO, SAPowiec, PM
[EWO]

Temat: ABS - warto?

Piotr Szkutnicki:
A można nieco więcej szczegółów? :-)

Testowaliśmy z Mateuszem (mamy takie same modele motocykli, ja z ABS, Mati bez) u Marcina Stuszewskiego na zajęciach - na testy poszło hamowanie awaryjne. Nie podam odległości, bo sprawdzaliśmy tylko "który krócej hamuje", ale testy dotyczyły hamowania tylko tylnym, tylko przednim i dwoma jednocześnie.
Mateusz z racji braku ABS aby uniknąć zablokowania koła musiał hamować pulsacyjnie.
Co ciekawe przy hamowaniu tylko tylnym hamulcem. moto z ABS potrzebowało dużo dłuższej drogi hamowania.
Tylko przedni - ABS skracał znacznie.
Oba hamulce - tak samo (znaczne skrócenie drogi hamowania)

Nie tak dalej jak m-c później przydało to się bo miałem ostre hamowanie - z prędkości ok 70km/h zatrzymałem się na odcinku pozwalającym nie zderzyć się i utrzymać moto w pionie... ;)

W niektórych motocyklach różnica za dopłatę za ABS jest niewielka, w przypadku innych - czasem znacząca, ale ja bym chyba się nie zastanawiał...Jaromir W. edytował(a) ten post dnia 05.02.08 o godzinie 08:53

konto usunięte

Temat: ABS - warto?

Jaromir W.:
Piotr Szkutnicki:
A można nieco więcej szczegółów? :-)

Testowaliśmy z Mateuszem (mamy takie same modele motocykli, ja z ABS, Mati bez) u Marcina Stuszewskiego na zajęciach - na testy poszło hamowanie awaryjne. Nie podam odległości, bo sprawdzaliśmy tylko "który krócej hamuje", ale testy dotyczyły hamowania tylko tylnym, tylko przednim i dwoma jednocześnie.
Mateusz z racji braku ABS aby uniknąć zablokowania koła musiał hamować pulsacyjnie.
Co ciekawe przy hamowaniu tylko tylnym hamulcem. moto z ABS potrzebowało dużo dłuższej drogi hamowania.
Tylko przedni - ABS skracał znacznie.
Oba hamulce - tak samo (znaczne skrócenie drogi hamowania)

Nie tak dalej jak m-c później przydało to się bo miałem ostre hamowanie - z prędkości ok 70km/h zatrzymałem się na odcinku pozwalającym nie zderzyć się i utrzymać moto w pionie... ;)

W niektórych motocyklach różnica za dopłatę za ABS jest niewielka, w przypadku innych - czasem znacząca, ale ja bym chyba się nie zastanawiał...Jaromir W. edytował(a) ten post dnia 05.02.08 o godzinie 08:53

Najważniejsze w tym wszystkim jest to , że ABS absolutnie nie jest systemem odpowiedzialnym za skrócenie drogi hamowania , a jedynie jak słusznie napisałes powyżej za utrzymanie moto"w pionie"
Jaromir W.

Jaromir W. CIO, SAPowiec, PM
[EWO]

Temat: ABS - warto?

Rafał Łupkowski:
Najważniejsze w tym wszystkim jest to , że ABS absolutnie nie jest systemem odpowiedzialnym za skrócenie drogi hamowania , a jedynie jak słusznie napisałes powyżej za utrzymanie moto"w pionie"

Tak naprawdę to i tak się to przełoży na skrócenie drogi hamowania - właśnie w sytuacji awaryjnej...
Jak sama nazwa wskazuje AntiBlockSystem - ma zapobiegać blokowaniu kół podczas hamowania... są sytuacje gdy droga hamowania przy ABSie się wydłuży a są sytuacje że się skróci.
A w przypadku 2 kółek zblokowanie koła przedniego = poślizg i gleba...
Tomasz I.

Tomasz I. Project
Manager|Relacje
handlowe|Budownictw
Oil&gas|Upra...

Temat: ABS - warto?

a tak z innej beczki. Ktos z was doszkalal sie np. w suzuki moto szkole lub podobnej ?

konto usunięte

Temat: ABS - warto?

... są sytuacje gdy
droga hamowania przy ABSie się wydłuży a są sytuacje że się skróci.

To potwierdzam , ale kwintesencja zawiera się właśnie w skrócie , który przytoczyłeś :-)

konto usunięte

Temat: ABS - warto?

Tomasz Idzikowski:
a tak z innej beczki. Ktoś z was doszkalał sie np. w suzuki moto szkole lub podobnej ?

zapraszam do Pro-Motora. W kwestii oceny szkoły zapraszam na http://forum.motocyklistow.pl i po prostu zapytaj o Pro-Motora.

Co do ABS to wtrącę swoje trzy grosze. Przede wszystkim technika hamowania z ABS lub bez jest całkiem inna.
Czy warto ? Pozwolę sobie na prezentację małego związku przyczynowo skutkowego ... Kiedy się włącza ABS ? - Kiedy koła się blokują. Kiedy koła się blokują ? - Najczęściej podczas gwałtownego hamowania (fizyka). Kiedy i dlaczego gwałtownie hamujemy ? - Gdy na drodze zdarzy się sytuacja niespodziewana, nagła, wyrośnie nam na drodze jakaś przeszkoda a robimy to dlatego ponieważ jest to nasz naturalny odruch. Ale czy w takiej nagłej sytuacji i przy najczęściej dość dużej prędkości motocykla zdołamy wyhamować przed przeszkodą ? Nawet mając ABS ? Raczej wątpię. Jaki z tego wniosek ? Nie hamować a OMIJAĆ ! Nawet ABS jest przecież po to aby nie zablokować kół a w efekcie móc przy zaciśniętej klamce hamulca ominąć przeszkodę ! Wniosek nr 2 ? UCZYĆ SIĘ omijać przeszkody. Zobaczcie poniższy film.
http://pl.youtube.com/watch?v=-s13EHdxIuc
Czy kierowca miałby szanse zahamować, nawet przy ABSie ? Raczej nie. Tego co on zrobił trzeba się uczyć i jest to jedyne wyjście. Sam ABS nie załatwi problemu.

Odpowiadając na pytanie myślę, że ABS pomaga więc warto ale nie jest on cudownym lekarstwem.
Dlatego Piotr, czy podejmiesz decyzję o kupnie maszyny z ABS czy nie udaj się na doszkalanie gdzie nauczysz się panować nad odruchami i omijać przeszkody. Zapraszam do http://pro-motor.pl, tam się tego uczymy. I z całym szacunkiem dla innych uczących zapomnij o tzw. hamowaniu awaryjnym czy hamowaniu pulsacyjnym. Na moto po prostu nie ma na to czasu, tu chodzi o centymetry i sekundy.
Tomasz I.

Tomasz I. Project
Manager|Relacje
handlowe|Budownictw
Oil&gas|Upra...

Temat: ABS - warto?

Piotr S.:
zapraszam do Pro-Motora. W kwestii oceny szkoły zapraszam na http://forum.motocyklistow.pl i po prostu zapytaj o Pro-Motora.

Dzieki, napewno skorzystam z tej szkoly.
Thomas Voland

Thomas Voland Fotograf
beauty&fashion,
Retuszer, 3D Artist

Temat: ABS - warto?

Byłem na szkoleniu Suzi moto szkoły (świetne szkolenie, jak macie okazję to się zapisujcie bez zastanowienia) i tam było m. in. ćwiczone awaryjne hamowanie. Wcześniej nie miałem pojęcia że mój motocykl można zatrzymać na tak krótkim odcinku...

Mówiono nam tam o ABS - ogólnie jest to bardzo dobry system, ale nie na polskich drogach. Szczerze mówiąc nie pamiętam wszystkich powodów, które się na to składały. Głównie chodziło o to że na wybojach etc system potrafi zgłupieć i przedwcześnie uznaje koło za zablokowane, droga hamowania znacznie się wtedy wydłuża.

Poza tym czy ABS pozwala oderwać się tylniemu kołu od ziemi? Jeśli nie to z pewnością droga hamowania jest znacznie dłuższa nawet jeśli ABS zwalnia klocki hamulcowe w odpowiednim czasie.Tomasz Pluszczyk edytował(a) ten post dnia 06.02.08 o godzinie 20:35

konto usunięte

Temat: ABS - warto?

Miałem przygodę z kilkoma motocyklami z ABS-em. Nie twierdzę, że to nieprzydatne rozwiązanie, ale...

- zauważyłem, że na "tarkach" przed skrzyżowaniami droga hamowania wydłużyła się względem mojego sprzętu bez ABS-u

- hamowanie na białych pasach także nie należało to najprzyjemniejszych

Może to kwestia przyzwyczajenia, ale parę razy miałem wrażenie, że nie wyhamuję bo ABS zmniejszał siłę hamowania, podczas gdy czułem, iż można jej nawet nieco dołożyć

konto usunięte

Temat: ABS - warto?

Łukasz Szewczyk:
- hamowanie na białych pasach także nie należało to najprzyjemniejszych

Hamowanie na białych pasach chyba w ogóle rzadko kiedy jest przyjemne ;)

konto usunięte

Temat: ABS - warto?

Artur Ciechomski:
Łukasz Szewczyk:
- hamowanie na białych pasach także nie należało to najprzyjemniejszych

Hamowanie na białych pasach chyba w ogóle rzadko kiedy jest przyjemne ;)


Szczególnie na zimnych albo mokrych białych pasach ;)

konto usunięte

Temat: ABS - warto?

Szukając informacji w necie na ten temat znalazłem ten oto filmik - fajny, polecam.

http://www.youtube.com/watch?v=f0DPenyvomU
Robert Ł.

Robert Ł. Administrator
aplikacji, KB SA

Temat: ABS - warto?

W wielkim skrócie
ABS zawodzi na nierównych nawierzchniach, wertepy, tory tramwajowe, zmienne nawierzchnie.
Z drugiej strony ABS jest rewelacyjny na gładkich nawierzchniach gdzie nic nie zakłóca jego pracy.

W moim moto ABSu nie ma, ale mam mnóstwo doświadczeń w jeździe puszką. Przewagą puszki jest... że się nie przewraca.

Mam na koncie ze dwie lekkie stłuczki, w których zawiódł mnie ABS. Tak się składa, że obydwie miały miejsce na torach tramwajowych i polegały na niewyhamowaniu z niedużej prędkości, co doprowadziło do kontaktu.
Za to ABSowi zawdzięczam ratunek na trasie. Z powodu głupiej nieuwagi (prowadząc patrzyłem na mapę) musiałem ostro hamować by nie wsiąść poprzedzającemu na tyłek. I tu byłem zdumiony skutecznością hamowania. Wydawało mi się, że nie mam szans i wsiądę na gościa przede mną, a zatrzymałem się z dużym zapasem.
To było ledwie kilka dni temu - zimny, wilgotny asfalt - hamując byłem tego świadomy. Brawo ABS!

I tak jak sceptycznie traktowałem ABS wychodząc z założenia że sam potrafię skuteczniej hamować, tak nabrałem dla niego szacunku.

A na moto? Nie mam ABSu, ale zawsze awaryjnie hamuję na dwa.
Mam o tyle łatwiej, że mój chopperek ma przednie koło wypuszczone mocno w przód, przez co ryzyko fiknięcia jest minimalne.
Ale ostre hamowanie w zakręcie byłoby karkołomne...

konto usunięte

Temat: ABS - warto?

Cześć.
Spróbuję trochę wyłamać się z trendu Waszych opinii.
Ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem ABS-u. W końcu dojdziemy do paranoi. ABS, bo można się poślizgnąć. Poduszka powietrzna, bo można uderzyć się w buźkę. Może boczne kółeczka, bo nieraz motocykl się przewraca. Puszką też czasem nie uda się wyhamować. Chyba najbezpieczniej będzie w kolejce TGW?
A gdzie w końcu jest frajda z jazdy? Niebezpiecznie bywa też chodząc na piechotę. Moim zdaniem za nasze bezpieczeństwo odpowiada "głowa" i nic tego "gadżetu" nie zastąpi.
W końcu zamiast ABS-u można kupić wersalkę. :-)
SORRY i pozdrawiam.
Adam Brzozowski

Adam Brzozowski Business Development
Manager

Temat: ABS - warto?

Piotr K.:
... Moim zdaniem za nasze bezpieczeństwo odpowiada "głowa" i nic tego "gadżetu" nie zastąpi.
...

gdyby chodziło tylko o moją głowę, to faktycznie nie zastanawiałbym się nad ABS-em; ale, że nie jestem jedynym użytkownikiem dróg...



Wyślij zaproszenie do