Temat: Co to jest model biznesowy?
Andrzej Góralczyk:
Wcale nietrudno. Na rynku ICT dostawca ma przewagę nad Klientem, gdyż w istocie sprzedaje mu "czarną skrzynkę".
:) Tylko wtedy gdy klient na to pozwala :) ale to inny temat...
Nie wszędzie. Nawet w Polsce już nie w 100%
Niestety jednym z moich klientów jest PSE, wolny rynek w tym kraju to fikcja... :) i nie są to moje słowa ;)
Ta wyliczanka przychodów powyżej jest przejawem brutalności ekonomiki przedsiębiorstwa - liczy się tylko to, za co klient płaci albo klient obciąża (w tym wypadku społeczeństwo obciąża za zużycie środowiska)
No na tym to polega :) , nikt mnie nie zmusi do zakupu czegokolwiek tylko dlatego, ze według niego powinienem to kupić :)
Po drugie z ogólnej teorii systemów jasno wynika, ze elementy systemu nie powinny być rozpatrywane oddzielnie w analizie bo prowadzi to do błędnych wniosków.
Pełna racja. Tyle tylko, że przedsiębiorstwo nie jest systemem, gdyż nie spełnia warunków systemowości.
Jakich warunków? ogólna teoria systemów i inżynieria systemów jasno mówi, że "system to zbiór wzajemnie powiązanych elementów występująca jako jedna całość" (to chyba z książki Findeisena, klasyk) to analityk decyduje w swojej analizie co wejście w skład systemu (jakie odkrył powiązania), jak przyjmie błędne założenia (stworzy zły model systemu) to wyniki będą do kitu czyli model (będący początkowo hipotezą) nie przejdzie testów
Warunki systemowości spełniają (prawie) niektóre części przedsiębiorstwa, jak system rachunku kosztów, system produkcyjny czy system motywacyjny.
Co innego model przedsiębiorstwa. Ten powinien być modelem systemu, gdyż systemowość jest pewnym ideałem uzasadnionym ekonomicznie (system jest najtańszą strukturą zasobów spełniającą dany cel).
Jakąś sprzeczność dostrzegam w tym co powyżej... system to "niektóre części przedsiębiorstwa" czy jednak "model przedsiębiorstwa. Ten powinien być modelem systemu"
Zwracam uwagę, ze opis systemu to właśnie jego model ...
No ale dobrze zbudowany model świetnie radzi sobie z konsekwencjami analizy wartości. Po prostu modeluje system produkcyjny jako szereg równoległych linii produkcyjnych...
Jak to, niejedna fabryka samochodów ma jedną linię ...
I właśnie. Modelowanie systemowe wyraźnie ujawnia, że optimum systemowe na szczeblu całości zależy od powiązań między nimi. Na przykład od tego, czy wydajność odpylania jest dostosowana do wielkości emisji pyłów; czy remonty generatorów trwają na tyle krótko, że straty z powodu ich wyłączenia na czas remontu jest pokrywany z nawiązką przez wzrost sprawności maszyny dzięki remontowi. Itd.
To jest harmonogramowanie procesów utrzymania ruchu jednej linii...
To jest przede wszystkim uwaga do poniższego przykładu z liniami kolejowymi.
chyba nie całkiem :)
Nie, nieprawda. W dobrze zbudowanym modelu od razu widać, że księgowość jest urządzeniem pomiarowym systemu ekonomicznego. Bez niej nie byłoby możliwe podejmowanie decyzji trafnych pod względem ekonomicznym.
Zwracam uwagę, że rolą księgowości jest głównie księgowanie czyli prowadzenie rachunkowości, bo prawo tego wymaga. Nie mieszał bym jej z kontrolingiem...