konto usunięte

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

Czyli wszystko to co jest/ma być na uzbrojeniu Wojska Polskiego.
Jakub L.:
Dariusz,
Może będę mógł Ci pomóc jeśli chodzi o BORa - we wtorek miałem go w rękach i długo rozmawiałem z konstruktorem.
pozdrawiam,
Kuba

BOR to jak wiadomo karabin wyborowy o kalibrze 7,62. Jakbyś go porownał np. z SWD? Jakie ma parametry (np. lżejszy, cięższy, jak ogólnie "leży" w dłoniach? - wiem ze to może troche dziwne pytanie :)

Moze wiesz czy inne służby poza WP się nim interesują (mam na myśli głównie Policję)?

Aha no i co z wcześniejszą konstrukcją czyli karabinem TOR (12,7 mm), bo szczerze mówiąc niewiele o nim słychać.Dariusz Materniak edytował(a) ten post dnia 07.09.07 o godzinie 17:54

konto usunięte

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

Hmm W porównaniu z SWD - to zupełnie inna broń. SWD jest samo powtarzalny BOR jest karabinem powtarzalnym. Zupełnie inne wyważenie znacznie lepsza optyka na szynie picatinny. BOR ma być rasowym karabinem snajperskim SWD to raczej broń precyzyjnego wsparcia plutonu piechoty... No ale tego typu dywagacje ostatecznie moze rozstrzygnąć REMOV jak wróci z wakacji. Porównując z SWD znacznie lepsze wyważenie + kolba + możliwość zainstalowania optyki. Swobodnie pływająca kuta lufa też ma wpływ na dobre skupienie. To broń troszkę innego typu niż SWD. Myślę, że można by ją porównywać z SAKO TRG. Co lepsze? Nie wiem. Skupienie pewnie wyjdzie w testach porównawczych . BOR jest bardziej poręczny i łatwiejszy do operowania. No i wyważony podobnie jak karabinek, z którego zwykle strzelam - dlatego mi pasuje.
Co do TORa to po prostu nie wiem - Remov strzelał z niego i trafiał w cel:-). Do tego stosunkowo łagodny odrzut. To wszystko dobrze rokuje . Zresztą TOR jest już testowany w Afganistanie - sam jestem ciekaw opinii użytkowników. Bardzo ciekawy topic - mam nadzieję że będzie się rozwijał
Kuba

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

witam, nie wiem czy można powiedzieć że TOR jest tu, w Afganistanie testowany. W Polsce jest na normalnym wyposażeniu sekcji strzelców wyborowych (przynajmniej w mojej jednostce). Tutaj tez chłopaki sa w nie wyposażeni.
Z tego co wiem, TOR jest cały czas modernizowany. wiadomo, że konstrukcja wymaga poprawek. widziałem w Polsce jak z niego strzelają, i szczerze mówiąc, to świetnie daje sobie radę. wiem że planowana jest zmiana optyki oraz zakup celowników noktowizyjnych.

konto usunięte

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

Tomasz N.:
Tutaj tez chłopaki sa w nie wyposażeni.
Z tego co wiem, TOR jest cały czas modernizowany. wiadomo, że konstrukcja wymaga poprawek. widziałem w Polsce jak z niego strzelają, i szczerze mówiąc, to świetnie daje sobie radę. wiem że planowana jest zmiana optyki oraz zakup celowników noktowizyjnych.

Tym lepiej jak obie konstrukcje się sprawdzą w warunkach polowych. Nic nie zastąpi opinii użytkownika - profesjonalisty. :)

Mnie się też nasunęło porównanie BORa z TRG. A co do karabinu TOR to tutaj z kolei najbardziej na odpowiednik "pasuje" chyba Barret M82, ale to tylko moje zdanie.

Faktem jest że wcześniej czy później nasza armia musiałaby się postarać o nową broń tego typu i całe szczęście że stawia sie na rodzime konstrukcje :)Dariusz Materniak edytował(a) ten post dnia 08.09.07 o godzinie 08:07

konto usunięte

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

Co do celowników
BORy są wyposażone w celowniki Leupolda z siatką mil-dot 2 generacji.
Ale PCO zaprezentowało nową rodzinę celowników w tym noktowizyjnego. Więc zobaczymy na co zdecyduje sie MON. NA TRG sadza się S&B PM II.
Co to testów sam będę ciekaw tego jak się ma BOR do TRG. Myslę że będzie to głównie porównanie luf i modułów spustowych :-)
K

konto usunięte

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

No a czym dysponują inne służby mam zamiar przekonać się już dziś:

http://um.warszawa.pl/wydarzenia/badzbezpieczny2007/in...

:)
Adam R.

Adam R. Running Wild

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

Zamiast brać idiotyczne licencje na produkcję broni - Walter P99 - powinno sie powrócić do produkcji VIS-a, dostosowując go do większego magazynka. Poza tym na początku lat 90-tych "wyszedł" na rynek nasz zupełnie nowy pistolet Mag i dziwnie słuch o nim zaginął.
Polskie służby mundurowe powinny mieć polską broń !!!!!

konto usunięte

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

Adam Radlicz:
Zamiast brać idiotyczne licencje na produkcję broni - Walter P99
>
Polskie służby mundurowe powinny mieć polską broń !!!!!

A mógłbyś rozwinąć swoją tezę? Że tak zapytam spokojnie zanim wróci REMOV?
MAG chyba nigdy na rynek szeroko nie wszedł... Szkoda wolałbym go od Vista.
Michał M.

Michał M. Analityk ds.
Windykacji, PKO Bank
Polski S.A.

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

Jakub Link-Lenczowski:
Adam Radlicz:
Zamiast brać idiotyczne licencje na produkcję broni - Walter P99
>
Polskie służby mundurowe powinny mieć polską broń !!!!!

A mógłbyś rozwinąć swoją tezę? Że tak zapytam spokojnie zanim wróci REMOV?
MAG chyba nigdy na rynek szeroko nie wszedł... Szkoda wolałbym go od Vista.

Tu można by się spierać, Vis był konstrukcją opartą na rozwiązaniach Colta 1911 i Browninga HP. Browning jest aktualnie rzadko używany, ale Colt świetnie sie trzyma i do dziś jest używany m. in. jako broń niebazowa sił specjalnych USA. Faktem jest, że broń ze spustem działającym wyłącznie w trybie SA jest już nieco przestarzała, jednak możnaby stworzyć nową wersję tej broni, podobnie, jak Colt ma obecnie wersji kilkanaście (o ile nie więcej).
Adam R.

Adam R. Running Wild

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

Michał Markiewicz:
Jakub Link-Lenczowski:
Adam Radlicz:
Zamiast brać idiotyczne licencje na produkcję broni - Walter P99
>
Polskie służby mundurowe powinny mieć polską broń !!!!!

A mógłbyś rozwinąć swoją tezę? Że tak zapytam spokojnie zanim wróci REMOV?
MAG chyba nigdy na rynek szeroko nie wszedł... Szkoda wolałbym go od Vista.

Tu można by się spierać, Vis był konstrukcją opartą na rozwiązaniach Colta 1911 i Browninga HP. Browning jest aktualnie rzadko używany, ale Colt świetnie sie trzyma i do dziś jest używany m. in. jako broń niebazowa sił specjalnych USA. Faktem jest, że broń ze spustem działającym wyłącznie w trybie SA jest już nieco przestarzała, jednak możnaby stworzyć nową wersję tej broni, podobnie, jak Colt ma obecnie wersji kilkanaście (o ile nie więcej).
Co do wprowadzania zmian konstrukcyjnych to amerykanie, podrabiając TT 33 (nazywa się to Grizzly), oprócz zmiany kalibru dorzucili bezpieczniki i giwera ma się znakomicie. Więc można i to przy niewielkim wysiłku.
Dlatego uważam, że bez większych problemów możnaby reaktywować VIS-a. Prestiż zapewniony już na wjazd.
Michał M.

Michał M. Analityk ds.
Windykacji, PKO Bank
Polski S.A.

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

Adam Radlicz:
Michał Markiewicz:
Jakub Link-Lenczowski:
Adam Radlicz:
Zamiast brać idiotyczne licencje na produkcję broni - Walter P99
>
Polskie służby mundurowe powinny mieć polską broń !!!!!

A mógłbyś rozwinąć swoją tezę? Że tak zapytam spokojnie zanim wróci REMOV?
MAG chyba nigdy na rynek szeroko nie wszedł... Szkoda wolałbym go od Vista.

Tu można by się spierać, Vis był konstrukcją opartą na rozwiązaniach Colta 1911 i Browninga HP. Browning jest aktualnie rzadko używany, ale Colt świetnie sie trzyma i do dziś jest używany m. in. jako broń niebazowa sił specjalnych USA. Faktem jest, że broń ze spustem działającym wyłącznie w trybie SA jest już nieco przestarzała, jednak możnaby stworzyć nową wersję tej broni, podobnie, jak Colt ma obecnie wersji kilkanaście (o ile nie więcej).
Co do wprowadzania zmian konstrukcyjnych to amerykanie, podrabiając TT 33 (nazywa się to Grizzly), oprócz zmiany kalibru dorzucili bezpieczniki i giwera ma się znakomicie. Więc można i to przy niewielkim wysiłku.
Dlatego uważam, że bez większych problemów możnaby reaktywować VIS-a. Prestiż zapewniony już na wjazd.

Vis reaktywowany jest już obecnie, niestety tylko jako broń sportowa, jakiś czas temu w FB Radom wypuszczono niewielką ilość tych pistoletów, z niewielkimi modyfikacjami (m.in. lufa odkuwana na zimno), wyprodukowanych na podstawie przedwojennej dokumentacji technicznej. Z tego co wiem, broń ta jest hitem na rynku amerykańskim:).

konto usunięte

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

trochę informacji na temat tego co sądzą o pistolecie Vist jego użytkownicy (gdybym ja miał wybierać pistolet który dla siebie byłby to H&K USP Tactical ( z bezkurkowców lubię strzelać z Klocka 17 :-) )

http://www.nfow.pl/viewtopic.php?t=19213

http://www.nfow.pl/viewtopic.php?t=22126
Michał M.

Michał M. Analityk ds.
Windykacji, PKO Bank
Polski S.A.

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

Jakub Link-Lenczowski:
trochę informacji na temat tego co sądzą o pistolecie Vist jego użytkownicy (gdybym ja miał wybierać pistolet który dla siebie byłby to H&K USP Tactical ( z bezkurkowców lubię strzelać z Klocka 17 :-) )

http://www.nfow.pl/viewtopic.php?t=19213

http://www.nfow.pl/viewtopic.php?t=22126

Nie mówimy o pistolecie WIST wz. 94 (konstrukcja obecnie używana przez WP), który faktycznie nie jest bronią specjalnie udaną, ale o pistolecie VIS wz. 35, nazwa podobna, ale jest to zupełnie inna broń. Vis jest jedną z najładniejszych, a z pewnością najbardziej udaną polską konstrukcją.

konto usunięte

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

Mea Culpa
Adam R.

Adam R. Running Wild

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

Michał Markiewicz:
o pistolecie VIS wz. 35. Vis jest jedną z najładniejszych,
a z pewnością najbardziej udaną polską konstrukcją.

Podpisuję sie pod tym wszystkimi członkami!!!

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

Jakub Link-Lenczowski:
MAG chyba nigdy na rynek szeroko nie wszedł...
Co to znaczy szeroko? Była to do niedawna standardowa broń... Służby Więziennej.

R.

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

Adam Radlicz:
Co do wprowadzania zmian konstrukcyjnych to amerykanie, podrabiając TT 33 (nazywa się to Grizzly)
Piszesz o tym pistolecie? To się nijak nie ma do 7,62-mm pw wz.33 TT i jest pochodną zupełnie czegoś innego.

R.

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

Michał Markiewicz:
Vis reaktywowany jest już obecnie, niestety tylko jako broń sportowa
Słucham!? :)
jakiś czas temu w FB Radom wypuszczono niewielką ilość tych pistoletów, z niewielkimi modyfikacjami (m.in. lufa
odkuwana na zimno), wyprodukowanych na podstawie przedwojennej
dokumentacji technicznej.
W FB nigdy nie wyprodukowano żadnego VIS-a. Te 27 (plus część poskładana z części przez syndyka) powstały w ZM Łucznik-Radom.
Z tego co wiem, broń ta jest hitem na rynku amerykańskim:)
Nie bardzo. Ale miło sobie tak pomyśleć.

R.
Michał M.

Michał M. Analityk ds.
Windykacji, PKO Bank
Polski S.A.

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

Remigiusz W.:
Michał Markiewicz:
>
W FB nigdy nie wyprodukowano żadnego VIS-a. Te 27 (plus część poskładana z części przez syndyka) powstały w ZM Łucznik-Radom.

R.

Sorry za zamieszanie, te dwa zakłady zawsze mi się mylą

konto usunięte

Temat: Sprzęt i uzbrojenie WP

Co do wprowadzania zmian konstrukcyjnych to amerykanie, podrabiając TT 33 (nazywa się to Grizzly), oprócz zmiany kalibru dorzucili bezpieczniki i giwera ma się znakomicie. Więc można i to przy niewielkim wysiłku.

Hmmm a to przypadkiem nie Tokariew skopiował Colta- Browninga? Anyway zacna konstrukcja zwłaszcza z pociskiem ppanc:)

Następna dyskusja:

Uzbrojenie przyszłości




Wyślij zaproszenie do