Justyna N.

Justyna N. PRZEDSTAWICIEL
MEDYCZNY

Temat: MAROKO

cześć,
we wrześniu jadę do Maroka, nie wiem jeszcze gdzie dokładnie...Napiszcie mi proszę, gdzie warto jechać, gdzie się zatrzymać, ile kosztuje wypożyczenie auta, co warto zwiedzić, wszystko co wiecie z autopsji...chciałabym, żeby te 7 dni nie były dniami zmarnowanymi na leżeniu na plaży, im więcej zobaczę w tym czasie, tym lepiej...
Malgorzata Saadani

Malgorzata Saadani Coach ICC, trener,
konsultant
ds.etykiety i
wizerunku (co...

Temat: MAROKO

Najlepiej jest zwiedzic Fez, Volubilis, Marrakesz i Essaouire. Wiecej chyba nie mozna w 7 dni zakladajac, ze chcesz cos zobaczyc, a nie tylko biec z aparatem fotograficznym w reku.
Na linii Fez-Rabat-Casablanca-Marrakesz jest dobra i niezbyt droga autostrada (Fez-Rabat: 12 EUR; Rabat-Casablanca 2 EUR)
Do Volubilis i Essaouiry trzeba dojechac drogami krajowymi. Prowadzac samochod trzeba antycypowac nieoczekiwane zachowania innych kierowcow i pieszych.
Dagmara Jafernik

Dagmara Jafernik Marketing
Coordinator w First
Property Poland Sp.
z o.o.

Temat: MAROKO

Hej,

Super kraj, bardzo polecam...
Koniecznie 2 dni spędz w Marrakeszu, :). A
W 7 dni można zrobić objazdówkę: Agadir, Quarzazate, marrakkech, i jeszcze Essaouira. WIdoki niezapomniane, trasa na wyskości 3000 m n.p.m.:)

A gdzie lądujesz?

Wynajęcie samochodu to o ile pamietam 2200 dirhamów na 5 dni.. ale to sprzed roku.. i wszystko zależy od klasy samochodu.

Daga
Justyna N.

Justyna N. PRZEDSTAWICIEL
MEDYCZNY

Temat: MAROKO

Dzięki drogie panie za odpowiedź, nie wiem jeszcze gdzie ląduję, narazie są to bardzo wstępne przymiarki, zbieram info, gdzie najlepiej jechać, jak to zorganizować, żeby było najtaniej i najciekawiej. Na dziś wiem tylko, że jadę na 100%, a gdzie, czas pokarze...

konto usunięte

Temat: MAROKO

Witam,
ja będę w Maroku w lipcu, ląduję w Hiszpani w Maladze, a wracam z Casablanki przez Madryt, pobyt zaplanowałem na 18 dni. Tobie przez 7 dni polecałbym zobaczyć Marrakesh, Essuire oraz Fes (ew. jeszcze Chef-Chaouen (Szefszawan) jesli będziesz miała samochoód), jakbyś miała jakieś konkretne pytania to pisz śmiało, może będę mógł pomóc, zarówno teraz jak i po powrocie, pozdrawiam,
Andrzej

konto usunięte

Temat: MAROKO

6,

ja byłem w Maroku we wrześniu 2007, podczas Ramadanu w sumie 8 dni na miejscu, nie pożyczaliśmy samochodu, korzystaliśmy z transportu lokalnego - CTM polecam. Lądowanie w Casablance, pociągiem do Fezu gdzie spędziliśmy 2 dni. Potem nocnym autobusem do Rissani. Tu jeden dzień i nocka na piaskach wydm Erg Chebbi/Sahara - popołudniu ponownie nocnym autobusem do Marakeszu. Z Marakeszu po 1 dniu pojechaliśmy do Essaouira gdzie zostaliśmy do końca naszej podróży.

Wg. mnie trzeba zobaczyć koniecznie Fez, wydmy - Sahara są przepiękne , na Marakesz zostawił bym sobie jeden dzień a wystarczy tylko wieczór, wieczór na placu Dijemaa El-Fna !! - a na odpoczynek na koniec wyjazdu polecam Essaouira. Warto zobaczyć wąwóz Todra , mi nie starczyło czasu. Natomiast na Casablance nie warto tracić czasu, nie ma w niej nic ciekawego.

więcej:
http://www.odyssei.com/pl/travel-article/13983.html

pozdrawiam
Robert
Sylwia G.

Sylwia G. Counselling&Personal
Development

Temat: MAROKO

Robert R.:
6,
korzystaliśmy z
transportu lokalnego - CTM polecam. Lądowanie w Casablance, pociągiem do Fezu gdzie spędziliśmy 2 dni. Potem nocnym autobusem do Rissani. Tu jeden dzień i nocka na piaskach wydm Erg Chebbi/Sahara - popołudniu ponownie nocnym autobusem do Marakeszu. Z Marakeszu po 1 dniu pojechaliśmy do Essaouira gdzie zostaliśmy do końca naszej podróży.


a mozesz cos wiecej napisac - ile pociag jedzie - moze mozna bilety zarezerwowac online?
Hotele rezerwowaliscie na miejscu? a moze mozesz cos polecic?

wybieramy sie w polowie maja, lot do Marakeszu. Zostajemy do 29 maja - jeszcze nie zaplanowalysmy podrozy i co zobaczymy. Doradzisz cos?

konto usunięte

Temat: MAROKO

Sylwia Guździk:

a mozesz cos wiecej napisac - ile pociag jedzie - moze mozna bilety zarezerwowac online?
Hotele rezerwowaliscie na miejscu? a moze mozesz cos polecic?

wybieramy sie w polowie maja, lot do Marakeszu. Zostajemy do 29 maja - jeszcze nie zaplanowalysmy podrozy i co zobaczymy. Doradzisz cos?

Polecam zakup przewodnika Lonely Planet Morocco - koszt około 100 PLN, ale masz wszystkie informacje i to aktualne ! Polski Pascal to przedruk z Lonely Planet ale z 2002 roku, plus że jest po polsku ale informacje nie aktualne i sam przewodnik rozpada się po paru dniach podróży.
My jechaliśmy w ciemno, nic nie rezerwowaliśmy, hoteli, pensjonatów jest w Maroku jest bardzo dużo inaczej niż w Polsce ;) czytaliśmy w przewodniku o hotelach, wybieraliśmy 2 które nam odpowiadały - miejsce + cena - zostawał ten lepszy. W przewodniku masz info na temat połączeń pociągiem, autobusem, czas podróży oraz czas odjazdu - to akurat warto sprawdzić wcześniej ;) Polecam pociągi, czyste z klimatyzacją. Autobusy tylko państwowych linii CTM są droższe o parę euro ale są bez porównania lepsze jakościowo od prywatnych linii (cicho, czysto, szybko, klimatyzacji itp). Raz jechałem prywatnym przewoźnikiem - nigdy więcej!! Chyba, że chcesz bliżej poznać klimat Maroko i ich mieszkańców.

W miastach jeździliśmy Petit Taxi bardzo tanio ale trzeba pilnować włączenia licznika lub z góry ustalić cenę za kurs ;)

Co do zaplanowania podróży, to proponuje zrobić kółko wokół gór Atlas, może przeciwnie ze wskazówkami zegara :) Marakesz, Warzazat, wąwóz Todra, Erg Chebbi/Sahara, Fez, Meknes, Szefszawan, Rabat/Casablanca i na koniec Essaouira do końca wyjazdu ;) Polecam jeszcze poczytanie w necie, w Maroku jest jeszcze duuuużoo pięknych miejsc wartych odwiedzenia.

pzdr
Robert


Obrazek
Sylwia G.

Sylwia G. Counselling&Personal
Development

Temat: MAROKO

dzieki ogromne:)
na dzis zmianil mi sie termin wylotu, na przelom maja czxerwca i lece do Fez. Zobaczymy co dalej. Widze ze guide nie do dostania, tylko amazon:))

konto usunięte

Temat: MAROKO

Polecam księgarnie "Sklep Podróżnika" ul. Kaliska 8/10 tel. (22) 822 54 87 - księgarnia, wspinaczka - Warszawa Ochota przy placu Narutowicza - mapy, przewodniki itp. A najlepiej wizyta na stronie lonely planet, są fajne promocje i z przesyłką z Anglii wychodzi taniej niż kupno w Polsce - ja ostatnio zakupiłem Tajlandię, Kambodżę oraz Wietnam.

Co do Fez'u, to uważajcie w medynie by się nie zgubić a można to zrobić bardzo łatwo :) (medyna podzielona jest na 4 czy 5 tras, nad uliczkami są kolorowe znaki ze strzałkami, warto iść za nimi), uważaj również na pseudo przewodników, dzieciaków dla których będziesz przyjacielem ;) ciężko się od nić uwolnić :)

pozdrawiam i życzę miłego wyjazdu ;)
Sylwia G.

Sylwia G. Counselling&Personal
Development

Temat: MAROKO

dzis po kilku technicznych przebojach zarezerwowane bilety:)) KAtowice-Frankfurt-Fez:) Teraz moge siadac i planowac jak te dwa tygodnie spedzimy:))

Dziekuje Ci Robert za rady i troskę:))

pozdrowienia!
Moze jak cos udanego psrtykne podesle linka do zdjec:)

konto usunięte

Temat: MAROKO

Sylwio,
koniecznie trzeba zobaczyc położone niedaleko Fezu i o wiele piękniejsze Szewszewan - niebieskie miasto, położone w górach ( cudo!). z dużych miast tylko Marakesz i tak jak ktos wczesniej wspominal - tylko nocą, tak naparwdę urok Maroka tworza jego krajobrazy, nie jezdzilabym autostradami - ale lokalnymi drogami widokowymi ( tymi głownymi ) - sa w bardzo dobrym stanie i mozna naparwde wiele zobaczyc , autostrady są nudne:)
Koniecznie poszukaj na mapie miasta Merzouga ( południowy-wschód MAroka), tam sa wyprawy na pustynie organizowane na dromaderach ( pystynie warto zobaczyc ), pisze o miejscach które w Maroku zafascynowały mnie, ale wiem że niektórzy wolą wycieczki nieco bardziej "cywilzowane":) ja poznawałam miejscowych ludzi i zwyczaje:)
Pytaj - odpwiem , wrociłam z wycieczki autem w zeszłym miesiącu:)

konto usunięte

Temat: MAROKO

Ja się nie zgodzę z tym, że w Casablance nie ma nic ciekawego...co prawda jest tylko jeden obiekt, ale za to jaki! Trzeci co do wielkości meczet na świecie, a do tego mogą go zwiedzać nie muzułmanie (w samym Maroku jest niewiele budowli sakralnych udostępnionych turystom).
Najbardziej mnie zauroczył Fez w którym moim zdaniem warto spędzić trochę czasu - jest bardzo autentyczny w porównaniu do nastawionego na turystów Marakeszu. Plac Dijemaa El-Fna (we wspomnianym Marakeszu) mnie mocno rozczarował.
Warto również odwiedzić stolicę, gdzie jest kilka ciekawych rzeczy do zobaczenia (poza tym porównać jej przepych do zamrożonego w czasie Fezu).
Bardzo przyjemna była też wycieczka do kaskad Ouzoud, gdzie dzikie małpki chciały ukraść aparat koleżance :).

Co do porad to należy uważać na naciągaczy. Nas nikt nie chciał okraść, ale za to wszędzie naciągnąć. ZAWSZE trzeba ceny ustalić przed i w razie czego kłócić się twardo. Poza tym należy się targować, wszystko można kupić za 1/3 ceny (choć czasami zajmuje to trochę czasu :) ).
Sylwia G.

Sylwia G. Counselling&Personal
Development

Temat: MAROKO

dziekuje Wam za rady, widze ze to najlepsze miejsce by zweryfikować lub ustaić plan podrozy - to forum:))

konto usunięte

Temat: MAROKO

TAk, naciagacze to plaga tego kraju, nikt nie jest bezinterswony:))
NAwet jak Ci sie wydaje ze z dobrego serca to i tak jest to ichni podstep zeby cos wyciagnac, ale mozna sie przyzwyczaic...
Katarzyna Bąkowicz

Katarzyna Bąkowicz komunikacja,
personal branding

Temat: MAROKO

Proszę! Dajcie spokój z Marakeszem! To najbardziej przereklamowane z marokańskich miast! Nawet sami Marokańczycy są tam "turystyczni"! Maroko jest przepiękne, cudowne miejsca, wspaniali ludzie! To co ma do zaoferowania nocny targ nie przypomina prawdziwego życia. Jeśli chcecie naprawdę coś zobaczyć, to będąc w Marakeszu idźcie na targ, gdzie Marokańczycy robią codzienne zakupy, gdzie nie ma turystów. Naprawdę warto!

Temat: MAROKO

Witam wszystkich,

planuję odwiedźić ten piękny kraj we wrześniu:). Proszę o informację na kiedy przypada tam Ramadan.Czy zwiedzanie nie jest tam w tym czasie jakoś "ograniczone"?? z góry dziękuję i pozdrawiam:)

Pati
Malgorzata Saadani

Malgorzata Saadani Coach ICC, trener,
konsultant
ds.etykiety i
wizerunku (co...

Temat: MAROKO

W tym roku ramadan przypada wlasnie we wrzesniu. Jesli chodzi o ograniczenia, to wiaza sie bardziej z szacunkiem wobec miejscowej ludnosci niz zakazami dla turystow. Nalezy unikac ostentacyjnej konsumpcji w ciagu dnia w miejscach publicznych (w tym rowniez palenia papierosow). Wiele restauracji i kawiarni jest w tym okresie w ogole zamknietych (doroczne remonty) lub otwartych tylko wieczorem. Wyjatkiem jest tu Marakesz i Agadir, gdzie mieszkaja duze spolecznosci cudzoziemcow.
W momencie zachodu slonca Marokanczycy przerywaja post - ulice sa calkowicie opustoszale przez co najmniej pol godziny. Za to wieczorem i przez duza czesc nocy kawiarnie sa otwarte, a ludzie wychodza na spacery - na ulicach sa tlumy ludzi i jest wesolo.

Temat: MAROKO

Dziękuję Małgosiu:)

Nie ukrywam, że się chcę tam udać poza sezonem turystycznym. Nie wiem tylko za bardzo jaka jest tam pogoda w pażdzierniku czy listopadzie. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć:)??

Pozdrawiam
Pati
Martyna S.

Martyna S. Wolny strzelec +
potencjał!;)

Temat: MAROKO

Mnie bardzo interesuje Maroko i chciałabym się tam udać bez pośrednictwa biura podróży np. jesienią. Na razie tylko się nad tym zastanawiam, ale może ktoś również planuje taką wyprawę (może już był, chce wrócić, szuka towarzystwa), to można by połączyć "siły":)
Pozdrawiam,
Martyna:)

Następna dyskusja:

Czy Maroko jest krajem egzo...




Wyślij zaproszenie do