Aleksandra S.

Aleksandra S. tak dziala na mnie
mojito! ;)

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

witam wszystkich forumowiczow. mamy mnostwo dyskusji ktore zmierzaja w kierunku cen albo gdzie zjesc (i umieraja szybko;) dlatego chcialabym zaprosic wszystkich ktorzy juz mieli okazje byc na Kubie do podzielenia sie ze mna i innymi ktorzy niedlugo bede mieli te przyjemnosc praktycznymi poradami w temacie:
MAM TYLKO DWA TYGODNIE ZEBY POCZUC JAK TO JEST BYC KUBANCZYKIEM I ZYC NA KUBIE. CZY WARTO WIEC JEZDZIC I ZWIEDZAC WSZYSTKIE W/W MIASTA CZY JEDNAK ODPUSCIC I ZOSTAC DLUZEJ NA PROWINCJI I PLAZACH?
wszystkie ale to wszystkie za i przeciw mile widziane jak rowniez aktywnosc na temacie chocby przez dopisanie go do sledzonych i odpowiadanie, podpowiadanie, pytanie, chwalenie sie etc byleby w temacie. milej zabawy ze wspomnieniami i planami! ;)Aleksandra S. edytował(a) ten post dnia 09.08.09 o godzinie 15:41

konto usunięte

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

Super, chętnie dowiem się co i jak. Mam zamiar przejechać Kubę wzdłuż, a może i wszerz, więc każde info będzie mile widziane :)

konto usunięte

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

Tylu chętnych..., ale po kolei. Może ja zacznę :)

Mocno wstępna wersja naszej potencjalnej trasy po Kubie, to inicjatywa mojej koleżanki, w dalszym ciągu ją wzbogacamy :)
1. Start ma miejsce w Hawanie.
2. Autobusem (20 CUC) lub pociągiem (8-15 CUC) przedostajemy się do
Santa Clara. - stamtąd można pojechać na jednodniową wycieczkę do Remedios
3. Baracoa
4. Santiago de Cuba - można ewentualnie zrobić sobie wycieczkę samochodem wzdłuż wybrzeża do Marea del Portillo (piękne widoki itp),
5. z Santiago nocnym autobusem przejazd do Trinidadu (36 CUC)
- tam National G. (str. 148) poleca b. malowniczą wycieczkę samochodem po okolicy.
6. Cienfuegos
7. Hawana - jeden dzień - Dolina Vinales - plantacje tytoniu itp.

Nie wiemy jeszcze, gdzie zatrzymać się na plażowanie (jakieś 2-3 dni) w celu całkowitego oderwania się od zwiedzania, z zamiarem błogiego i bezmyślnego wpatrywania się w turkusowe głębiny...

Ostatecznie pewnie będziemy weryfikować trasę na bieżąco, już na miejscu, ale Hawana, Trinidad, Baracoa i Cienfuegos to miejsca obowiązkowe :)
Co o tym myślicie?

konto usunięte

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

I nadal w temacie cen - zestawienie (ceny
autobusów dokładne, bo wg cennika, ceny noclegów w przybliżeniu):

1. Hawana - noc. 20-35 CUC
bus 20 $
pociąg 8-15 $
2. Santa Clara - noc. ok 20 CUC
bus 16 $
3. Camaguey - noc. 15-20 CUC
bus ?
4. Baracoa - noc. 15-25 CUC
bus 16 $
5. Santiago de Cuba - noc. 15-20 CUC
bus 36 $ (cała noc)
6. Trinidad - noc. ok 15 CUC
bus 6,5 $
7. Cienfuegos - noc. ok 20 CUC
bus 21,6 $
8. Hawana

No i chętnie dowiedziałabym się jak to jest z tymi autobusami - przyjeżdżają czy nie? :)

konto usunięte

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

Santa Clara bym sobie darowal, a jezeli juz musisz, to tylko przejazdem - poza mauzoleum Che nic tam nie ma.

Piekne i puste plaze sa w okolicach Baracoa.

A czemu autobusy maja nie przyjezdzac?

konto usunięte

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

Pawel B.:
Santa Clara bym sobie darowal, a jezeli juz musisz, to tylko przejazdem - poza mauzoleum Che nic tam nie ma.

Piekne i puste plaze sa w okolicach Baracoa.

A czemu autobusy maja nie przyjezdzac?


Dziękuję za cenne uwagi. Co do autobusów, to w jednym z wątków wyczytałam, że są z nimi problemy: Często nie było wolnych miejsc. Trzeba było czekać czasem kilka dni na autobus do innej miejscowości. Bilety trzeba rezerwować wcześniej, choć to nie
daje gwarancji ze je kupisz...
A my chcemy przemieszczać się po Kubie właśnie autobusami, czy może istnieje inny, lepszy środek lokomocji?
Mariusz Maszner

Mariusz Maszner Internet od
podszewki

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

Są autobusy i autobusy. Te dla ludności tubylczej ;) są stare, brak im paliwa... ale te w których się płaci w cuc to w miarę dobre i nowe wyroby Chińskie, mają klimę, z nimi nie ma problemu są o czasie no ale to kosztuje np. z Varadero do Hawany za osobę 80 cuc.

konto usunięte

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

Mariusz Maszner:
Są autobusy i autobusy. Te dla ludności tubylczej ;) są stare, brak im paliwa... ale te w których się płaci w cuc to w miarę dobre i nowe wyroby Chińskie, mają klimę, z nimi nie ma problemu są o czasie no ale to kosztuje np. z Varadero do Hawany za osobę 80 cuc.

Hmm... a pociągi? :)
Dominika Dąbrowska

Dominika Dąbrowska Personal Real Estate
Agent | Home
Branding |
Inspiracja i...

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

Mariusz Maszner:
Są autobusy i autobusy. Te dla ludności tubylczej ;) są stare, brak im paliwa... ale te w których się płaci w cuc to w miarę dobre i nowe wyroby Chińskie, mają klimę, z nimi nie ma problemu są o czasie no ale to kosztuje np. z Varadero do Hawany za osobę 80 cuc.
To chyba tylko w Varadero tak sie placi, bo ja tym chinskim wyrobem jechalam z Santiago do Havany w listopadzie za ok 30 CUC.
Cala Kube zjechalam wlasnie autobusami.
W Santiago i Havanie mam znajomych Kubanczykow, jak bys chciala miec kontakt z tubylcami, na wyjscie na salse, mojito czy pokazanie okolicy zawsze chetni.
Co do trasy Olu, to ja wlasnie mialam 2 tygodnie i prawie dokladnie taka trase zrobilam - bez Baracoa.
A plazowalam obok Trynidadu, poczatkiem listopada bylo pusto, raj na ziemi i mojito w dloni ;)

konto usunięte

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

Co do autobusów, to w jednym z
wątków wyczytałam, że są z nimi problemy: Często nie było wolnych miejsc. Trzeba było czekać czasem kilka dni na autobus do innej miejscowości. Bilety trzeba rezerwować wcześniej, choć to nie
daje gwarancji ze je kupisz...
A my chcemy przemieszczać się po Kubie właśnie autobusami, czy może istnieje inny, lepszy środek lokomocji?

To zalezy o jakich autobusach mowisz. Na Kubie masz dwie duze sieci autobusowe: Astro i Viazul. Turysci moga tylko jezdzic za druga, troche drozsza i placic w CUCach. Jak jezdzilem w zeszlym pazdzierniku to zawsze dawalo sie kupowac bilety na przejazd nastepnego dnia i autobusy zawsze przyjezdzaly punktualnie.

W okolicach dworca kreci sie sporo ludzi, ktorzy za ta sama cene, co autobus dowiaza Cie samochodem w to samo miejsce, co autobus. To jest ciekawa opcja, jezeli nie ma biletow na autobus, o tyle fajna, ze samochod moze dowiezc Cie prosto pod wskazany adres, nie koniecznie na docelowy dworzec autobusowy.

Poza tym mozna przemieszczac sie ciezarowkami, platnymi z reguly w CUPach, tu mozna czekac ladnych pare godzin. Z kulturowego punktu widzenia to ciekawe doswiadzcenie i mozna przejechac sie tak raz czy dwa, ale na dlugie dystanse to moze byc uciazliwe. Ciezarowki sa o wiele tansze niz autobusy.

Z pociagow podobno tylko nocny pociag z Hawany do Santiago jest w miare znosny ale i tak na tej trasie polecano mi autobus. Pozostale pociagi to chyba tylko jako ciekawostka, bo spore opoznienia maja.
Aleksandra S.

Aleksandra S. tak dziala na mnie
mojito! ;)

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

a jak sie ma podrozowanie ciezarowka lub kubanskim "prywatnym taxi" bo tak nazwe okolodworcowe oferty zastepujace autobus do zakazu podrozowania obcokrajowcow z kubanczykami? jesli dogadam sie np na dluzsza przejazdzke z Havany do Trinidadu albo Santiago albo zalapie autostop to czy nalezy sie liczyc z PROBLEMAMI? bo na tych kilku kubanskich drogach na pewno sa punkty kontrolne albo przy wjazdach do miast jak w Tunezji ;) i jesli z problemami to jakimi i dla kogo: kubanczyka ktory zostanie zatrzymany czy ja tez zapoznam sie z miejscowym aresztem? ;)
Dominika Dąbrowska

Dominika Dąbrowska Personal Real Estate
Agent | Home
Branding |
Inspiracja i...

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

Autostop na Kubie jest zakazany i Kubanczycy boja sie zabierac turystow. My jadac platna taksowka bylysmy kilka razy zatrzymywane do kontroli paszportowej. Z informacji od Kubanczykow wiem, ze boja sie zabierac bo sa ogromne mandaty. Tak jest w dzien. W nocy, o 20.00 z La Boca do Havany zabral nas gosc ogromnym amerykanskim tirem i bylo wesolo ;) ale sam nam powiedzial, ze w dzien by sie nie zatrzymal.
Kolejnego dnia jechalysmy takim prywatnym busikiem z samymi Kubanczykami i my 3 Polki swiecilysmy sie na odleglosc. Zatrzymala nas policja (to byl srodek dnia i trasa z Vinales do Havany). Kierowca wysiadl, poszedl na strone z policjantem i na wlasne oczy widzialam jak wkladal mu kase do kieszeni ;)
Aleksandra S.

Aleksandra S. tak dziala na mnie
mojito! ;)

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

Dominika: a do was policja nie zagadywala wogole? czyli nie ma sie co bac tylko jak trafi sie ktos sympatyczny to mozna smialo jechac! (co mi sie osobiscie takie naturalne wydaje jak oddychanie ale pewnie jeszcze wiele tych niuansow zostalo...;)

a jak z zakupami w sklepach dla kubanczykow? (tanich, platnosc w CUP) maja jakies widoczne oznaczenia (PSS a moze POTRAVINY?;) i nikt nie ma nic przeciwko turystom robiacym zakupy w nich?
Aleksandra S.

Aleksandra S. tak dziala na mnie
mojito! ;)

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

ale bajer znalazlam wlasnie:

THOMAS COOK OVERSEAS TIMETABLE
http://www.thomascookpublishing.com/book.htm?book_id=46

czyli POZAEUROPEJSKI ROZKLAD JAZDY KOMUNIKACJI LADOWEJ
(swieze, aktualne edycje co 2 miesiace!)

niekoniecznie niezbedny na 2tygodnie na Kubie ale na dluzsze wyjazdy na pewno niezastapiony ;)

konto usunięte

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

Ja nigdy nie mialem problemu z zabraniem sie samochodem albo ciezarowka, wystarczylo pokrecic sie kolo dworca i ludzie sami zaczynali pytac, czy gdzies mnie nie podrzucic. Nigdy nie kontrolowala nas tez policja. Inna sprawa, ze stopa przy ulicy nie lapalem.

W sklepach dla miejscowych zakupy da sie zrobic bez zadnych trudnosci, tylko, ze tam niewiele jest.

konto usunięte

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

zarowno habane, jak i Trinidadm jak i Santiago warto zobaczyc ;)
co do plazy, to zdezydowanie polecam Cayo Coco - przepiekne plaze. nie wiem, czy mozna jakos sie tam dostac, ja jechałam wynajetym autem. Nurkowanie zas polecam w Maria de la Gorda, nurkujac juz kolo pomostu jest masa ryb, wyplyniecie jachtem gwarantuje zobaczenie rafy
srodkami lokalnymi nie jezdzilam, poza pociagiem z Santiago do Havany. Spotkałam jednak polki, ktore jezdzily wlasnie autobusami i sobie chwaliły.
koniecznie trzeba sie udac do Viniales, ten region ma cos takiego w sobie, co trudno opisac
Aleksandra S.

Aleksandra S. tak dziala na mnie
mojito! ;)

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

tak myslalam ze wszystkie warto...
a ile dni wedlug was na kazde z miast zeby poczuc klimat? tak nie lubie sie ograniczac = dokladnie organizowac...
to tylko 2 tygodnie i nie chce ich spedzic w srodkach lokomocji! wole teraz zobaczyc mniej i wrocic po reszte ;)
Aleksandra S.

Aleksandra S. tak dziala na mnie
mojito! ;)

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

Pawel B.:
Ja nigdy nie mialem problemu z zabraniem sie samochodem albo ciezarowka, wystarczylo pokrecic sie kolo dworca i ludzie sami zaczynali pytac, czy gdzies mnie nie podrzucic. Nigdy nie kontrolowala nas tez policja. Inna sprawa, ze stopa przy ulicy nie lapalem.

W sklepach dla miejscowych zakupy da sie zrobic bez zadnych trudnosci, tylko, ze tam niewiele jest.

dzieki Pawel!
a jak jest z knajpami? jest rozroznienie na turystyczne i lokalne? bo ja lubie zwykle, dobre, proste i tanie lokalne zarelko a nie wysublimowane wariacje na temat w miniporcjach "prawdziwych, dobrych" restauracji za cene xx wyzsza ;)

konto usunięte

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

w Trinidadzie bylam 2 dni - wystarczyło w zupelnosc :)
W Havanie polecam byc wiecej dni, na Santiago tez starcza 2--3 dni, choc byłam dłuzej
co do jedzenia... kuchnia kubanska raczej nie zaskakuje. choc langusta jedzona w paladares w Trinidadzie byla naprawde super ;)
Aleksandra S.

Aleksandra S. tak dziala na mnie
mojito! ;)

Temat: HAVANA, TRINIDAD CZY SANTIAGO? A MOZE WSZYSTKIE 3?!

Agata Anioł:
w Trinidadzie bylam 2 dni - wystarczyło w zupelnosc :)
W Havanie polecam byc wiecej dni, na Santiago tez starcza 2--3 dni, choc byłam dłuzej
co do jedzenia... kuchnia kubanska raczej nie zaskakuje. choc langusta jedzona w paladares w Trinidadzie byla naprawde super ;)

i zdazylas w 2tygodnie?! +Coyo Coco, Viniales itd

Następna dyskusja:

Relacja z Kuby Hawana - Vin...




Wyślij zaproszenie do