Temat: VAT - klika podstawowych kwestii
Rafał Kowalczyk:
Zgadza się, ale czy podatek dochodowy zapłacę od tego 1000zł, czy 1220?
Podatek dochodowy, jak sama nazwa wskazuje, płacisz od dochodu.
Dochód dla VATowca to to, co na fakturze sprzedaży widnieje jako netto odjąć to, co na fakturach zakupowych widnieje jako netto (w pewnym uproszczeniu - bo koszty są trochę bardziej skomplikowane).
ujemna)? A jeżeli przekroczę ten limit to podatek VAT będzie obliczany jako różnica naliczony - należny?
Nie do końca. Po pierwsze primo, to należny minus naliczony (należy się coś US - Ty możesz sobie tylko naliczyć - więc należny to od sprzedaży, a naliczony od zakupów).
Jeżeli jesteś VATowcem, to odliczasz cały VAT od zakupów służących sprzedaży opodatkowanej. Nie możesz odliczyć VATu od zakupów służących sprzedaży zwolnionej z podatku VAT. Jeżeli zakup dotyczy sprzedaży i opodatkowanej i zwolnionej, to odliczasz strukturą (część służącą sprzedaży opodatkowanej). Gdy np. połowa sprzedaży to szkolenia zw, a połowa to inne usługi - to od zakupu komputera za 2000 PLN netto odliczasz 220PLN VATu.
Ad 3. w pewnym uproszczeniu: "bycie VZT-owcem" opłaca się wówczas, gdy przewidujesz, że VAT należny (z faktur
Tu nie do końca się zgadzam. Każde odliczenie VATu przy sprzedaży VATowcom sprawia, że opłaca się być VATowcem.
VATowcem nie opłaca się być tylko w sytuacji, gdy sprzedaje się coś zwolnione z VATu albo tylko komuś, kto nie może odliczyć VATu.
Jeżeli sprzedajesz VATowcom towar/usługę o innej stawce niż zw to opłaca się być VATowcem (poza ekstremalnymi przypadkami, gdy nie ma faktur zakupowych VAT).
Z czego to wynika. Jeżeli kupujesz coś (komputer do biura, licencje programu, kratkowóz, prąd itd.) to jeżeli masz sprzedaż niezwolnioną z VAT i jesteś VATowcem to kosztem jest dla Ciebie netto z faktury (VAT odliczasz). Powiedzmy że miesięcznie sprzedajesz za 1000 PLN netto a koszty masz 300PLN netto (czyli 366 brutto) i klientów VATowców, to
- koszt klienta - 1000 PLN
- Twój koszt - 300 PLN
- Twój dochód - 700 PLN
- Twój podatek 18% (w pierwszym progu) 133PLN
- Na czysto masz 567 PLN
Jeżeli nie jesteś VATowcem
- koszt klienta 1000
- Twój koszt 366 (brutto, skoro VATu nie odliczasz)
- Twój dochód 634
- Podatek 18% 114,12
- Na czysto masz 519,88
Więc nie będąc VATowcem masz mniejszy zarobek. Tak samo wygląda, jak masz sprzedaż "nie podlega" - czyli eksport wewnątrzwspólnotowy. Różnica jest taka, że dla klienta wystawiasz fakturę ze stawką "NP" - a VAT od zakupów odliczasz w całości, jakbyś sprzedaż miał ze stawką "0%"
Ale jeżeli sprzedajesz nieVATowcom, albo usługi zwolnione z VAT to przestaje mieć sens bycie VATowcem - bo dla nieVATowca koszt i tak będzie brutto a w przypadku całej sprzedaży zw i tak nie możesz odliczyć VAT.
I tu małe wyjaśnienie, bo dla wielu osób jak na fakturze jest 0PLN VAT to to samo. Tymczasem jest drastyczna różnica pomiędzy stawką 0% lub NP a zw. VAT od zakupów służących sprzedaży opodatkowanej (w tym 0%) lub NP odliczasz, VAT służący sprzedaży zwolnione nie może być odliczony i wliczasz go w koszty.
Reasumując - Jeżeli masz sprzedaż oVATowaną (w tym 0% i NP) oraz masz zakupy oVATowane, to opłaca się być VATowcem Jeżeli masz sprzedaż wyłącznie nieoVATowaną (np. szkolenia) to nie ma sensu bycie VATowcem (o ile nie jesteś do tego zmuszony przepisami).
Jeżeli sprzedajesz za granicę, to (w pewnym uproszczeniu)
1. będąc VATowcem odliczysz VAT od zakupów i wystawisz fakturę NP (czyli 0PLN VAT)
2. nie będąc VATowcem nie odliczysz VAT od zakupów (czyli masz koszty wyższe o VAT) i wystawisz rachunek (na kwotę taką samą jak w przypadku 1)
Jedynie gdy sprzedajesz nieVATowcom (jeszcze z kilkoma wyjątkami - np. materiały budowlane) nie ma korzyści z bycia VATowcem.
Jednak jest trochę wyjątków i sytuacji dziwnych - więc wszystko powyższe to generalizacje i do "uszycia decyzji na miarę" udaj się do dobrego krawca (czytaj doradcy podatkowego albo księgowej).
Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 01.08.09 o godzinie 22:30