Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

Zamierzam otworzyć serwis internetowy, gdzie "sprzedawał" będę programy indywidualnym klientom. Normalnie powinienem mieć chyba kasę fiskalną (po przekroczeniu obrotu - jako że sprzedaję programy nie na fizycznych nośnikach, ale w formie elektronicznej)? Szkopuł w tym, że to nie ja sprzedaje te programy tylko firma zajmująca się płatnościami, z którą podpisuję umowę. Ja tylko będę dostawał o tej firmy na koniec miesiąca jeden przelew, a sprzedaż indywidualnym klientom dokonuje ta firma. Ja na swojej stronie mam tylko linki do strony tej firmy, gdie klienci indywidualni dokonują płatności. Pliki do pobrania również są na serwerach tej firmy.

Jak można by to rozliczyć?
____________
Lotto wynikiRafał Kowalczyk edytował(a) ten post dnia 05.11.11 o godzinie 14:10

konto usunięte

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

- Co sprzedajesz. Wątpię, by programy. Jeżeli już to licencje. A może tylko pośredniczysz na zasadzie agenta? Kto jest właścicielem programów? Na jakiej podstawie Ty je sprzedajesz? Piszesz je?
- Kto jest Twoim klientem? Może to być użytkownik programu, ale możesz być tylko pośrednikiem i Twoim klientem może być producent (sprzedajesz mu wtedy usługę pośrednictwa). Firma zajmująca się płatnościami pewnie zajmuje się tylko płatnościami - i co najwyżej wystawi Ci fakturę za swoje usługi pośrednictwa w płatności (to, że medium płatniczym przy obrocie "fizycznym" jest papierek z napisem NBP nie znaczy, że NBP jest Twoim klientem - tak samo, gdy formą płatności jest PayU czy xBank).

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

Mariusz G.:
- Co sprzedajesz. Wątpię, by programy. Jeżeli już to licencje. A może tylko pośredniczysz na zasadzie agenta? Kto jest właścicielem programów? Na jakiej podstawie Ty je sprzedajesz? Piszesz je?
- Kto jest Twoim klientem? Może to być użytkownik programu, ale możesz być tylko pośrednikiem i Twoim klientem może być producent (sprzedajesz mu wtedy usługę pośrednictwa). Firma zajmująca się płatnościami pewnie zajmuje się tylko płatnościami - i co najwyżej wystawi Ci fakturę za swoje usługi pośrednictwa w płatności (to, że medium płatniczym przy obrocie "fizycznym" jest papierek z napisem NBP nie znaczy, że NBP jest Twoim klientem - tak samo, gdy formą płatności jest PayU czy xBank).

Programy są moje, sprzedaje je indywidualnym klientom. Nie wiem czy to się nazywa sprzedaż licencji? Po prostu wchodzisz na (moją) stronę, klikasz w link Zakup, następnie zostaje przeniesiony na stronę tej firmy od płatności i tam dokonujesz przelewu i w zamian za wpłacone pieniądze ściągasz z ich serwerów ten zakupiony program.
Ta firma więc to rzeczywiście taki jakby pośrednik lub dystrybutor. Ale pytanie - jak to rozliczać, jaki dokument mam wysłać klientowi skoro sprzedaję tylko w formie elektronicznej. Miałbym przesłać fakturę/rachunek/paragon np. w pliku pdf? Problem polega jednak na tym, że ja nie mam ŻADNYCH danych o tym kliencie. Nie mam żadnego kontaktu z indywidualnym klientem, tym zajmuje się ta firma pośrednicząca, z którą podpisałem umowę.
____________
Lotto wynikiRafał Kowalczyk edytował(a) ten post dnia 05.11.11 o godzinie 14:10

konto usunięte

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

Rafał K.:
Programy są moje, sprzedaje je indywidualnym klientom.

Pogadaj ze specem od praw autorskich, bo jak raz sprzedasz program, to nie możesz go sprzedać drugi raz (no, jak możesz sprzedać coś, czego już nie jesteś właścicielem).
Powtarzam - prawdopodobnie sprzedajesz licencje (prawo do używania programu).
Ta firma więc to rzeczywiście taki jakby pośrednik lub dystrybutor. Ale pytanie - jak to rozliczać, jaki dokument mam wysłać klientowi skoro sprzedaję tylko w formie elektronicznej.

No, to pozostaje pytanie kto jest Twoim klientem. Czy to ten pośrednik kupuje od Ciebie "hurtem" i potem sprzedaje w swoim imieniu (wtedy jemu wystawiłbyś fakturę, jakbyś był VATowcem, albo rachunek 100x program XYZ), czy też jest tylko agentem a transakcja jest bezpośrednio między Tobą a klientem docelowym.

Miałbym przesłać fakturę/rachunek/paragon np. w pliku pdf?

Jesteś VATowcem?
Urzędy Skarbowe twierdzą, że dokument wydrukowany przez klienta nie jest ważny (ale tak samo wygląda dokument wydrukowany przez sprzedawcę, więc w praktyce nie mają jak udowodnić, że to klient wydrukował).
Jeżeli sprzedajesz detalicznie, to prawdopodobnie należałoby nabić sprzedaż na kasę fiskalną a paragon wrzucić do kosza.
Problem polega jednak na tym, że ja nie mam ŻADNYCH danych o tym kliencie. Nie mam żadnego kontaktu z indywidualnym klientem, tym zajmuje się ta firma pośrednicząca, z którą podpisałem umowę.

Poczytaj dokładnie tę umowę. Czego ona dotyczy - pozwoli odpowiedzieć na pytanie "Komu sprzedajesz i co?"
Maciej Kuś

Maciej Kuś właściciel, ibex.pl

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

Witam,

Z tego co widzę, to wygląda to na sprzedaż licencji na użytkowanie programu anonimowej osobie (tak jakby ktoś przyszedł do sklepu - nie legitymujemy przecież).

Firma pośrednicząca w płatności tylko przyjmuje płatność i tyle. To kiedy spływa do Ciebie kasa raczej nie ma znaczenia. Miało by znaczenie przy sprzedaży za pobraniem (ale to inna historia)

Jeśli nie masz kasy fiskalnej (bo np. obrót nie przekroczył limitu) to taką sprzedaż należy "zapisywać" w ewidencji sprzedaży nieudokumentowanej.
Jeśli masz kasę fiskalną to trzeba nabić na paragonie.

No i jest kłopot - gdzie taki paragon wysłać.. - tutaj sami nie wiem co bym zrobił.

Poza tym jak w takiej sytuacji masowych (mikro)płatności radzą sobie firmy przyjmujące tysiące wpłat (np. 2zł za coś tam) to nie wiem - i chętnie bym się dowiedział.

ps.
Jeśli sprzedawałbyś programy via SMS - to wtedy tylko pośrednikowi raz na miesiąc wystawiasz f-re, bo twoi klienci końcowi są fakturowani już przez firmę telekomunikacyjną.

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

Maciej Kuś:
Jeśli nie masz kasy fiskalnej (bo np. obrót nie przekroczył limitu) to taką sprzedaż należy "zapisywać" w ewidencji sprzedaży nieudokumentowanej.
Jeśli masz kasę fiskalną to trzeba nabić na paragonie.

No i jest kłopot - gdzie taki paragon wysłać.. - tutaj sami nie wiem co bym zrobił.

Czy zawsze trzeba klientowi wysyłać dowód księgowy (np. fakturę/rachunek/paragon) czy tylko kiedy sobie tego zażyczy? W przypadku takiej sprzedaży na stronie www TYLKO w formie elektronicznej klienci raczej nigdy nie żądają dowodów księgowych.
____________
Lotto wynikiRafał Kowalczyk edytował(a) ten post dnia 05.11.11 o godzinie 14:09

konto usunięte

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

Zarejestrować sprzedaż u siebie trzeba zawsze.
Czy paragon położony przy kasie klient weźmie, czy po chwili kasjer wrzuci do kosza - nie ma znaczenia.

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

Mariusz G.:
Jeżeli sprzedajesz detalicznie, to prawdopodobnie należałoby nabić sprzedaż na kasę fiskalną a paragon wrzucić do kosza.

Nigdy nie miałem kasy fiskalnej, ale jak dobrze rozumiem chodzi o wyrzucenie ORYGINAŁU paragonu do kosza, a KOPIĘ paragonu należy przechowywać przez 5 lat?
____________
Lotto wynikiRafał Kowalczyk edytował(a) ten post dnia 05.11.11 o godzinie 14:09

konto usunięte

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

W duużym uproszczeniu każdy sprzedający osobom fizycznym powinien mieć kasę fiskalną. Ale jest od tego sporo wyjątków.
Więc czy ktoś ma obowiązek mieć kasę fiskalną, czy nie - to temat na dłuższą rozmowę księgowy-przedsiębiorca ;)

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

Mariusz G.:
W duużym uproszczeniu każdy sprzedający osobom fizycznym powinien mieć kasę fiskalną. ;)

Chyba, że sprzedaje WYŁĄCZNIE firmom :)
____________
Lotto wynikiRafał Kowalczyk edytował(a) ten post dnia 05.11.11 o godzinie 14:09

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

Mariusz G.:
- Kto jest Twoim klientem? Może to być użytkownik programu, ale możesz być tylko pośrednikiem i Twoim klientem może być producent (sprzedajesz mu wtedy usługę pośrednictwa).

Rozmawiałem z pewnym programistą, który również sprzedaje licencje na oprogramowanie (tak to się chyba nazywa). Oto treść rozmowy:

"Sprzedaz z mojej strony jest realizowana za posrednictwem
esellerate.net. Wszystkie przychody spoza UE ksieguje na podstawie
faktur handlowych. Wiekszosc firm spoza UE przelewa kase bez faktur,
jedynie firmy z UE prosza o faktury (czasami)."

Chodzi o to, że oprócz tego, że mój rozmówca sprzedaje ze swojej strony za pomocą pośrednika, sprzedaż dokonywana jest również na innych portalach z którymi podpisał umowę. Czy faktura handlowa będzie w obu tych przypadkach dobrym rozwiązaniem? Czy jak nie jestem vatowcem, to mogę wystawić rachunek?
____________
Lotto wynikiRafał Kowalczyk edytował(a) ten post dnia 05.11.11 o godzinie 14:08
Mateusz O.

Mateusz O. .NET Developer w
Ceneo Sp. z o.o.

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

Maciej Kuś:
Poza tym jak w takiej sytuacji masowych (mikro)płatności radzą
sobie firmy przyjmujące tysiące wpłat (np. 2zł za coś tam) to
nie wiem - i chętnie bym się dowiedział.

przepraszam autora wątku, że tak się wtrące, ale...
właśnie mam taki problem (chodzi o to co zacytowałem). nie mam pojęcia jak to sobie rozliczać.
uciążliwe jest np.: wystawienie 3 000 osobnych paragonów w miesiącu, więc pomyślałem sobie, że wystawie jeden zbiorczy raz na miesiąc, lub nawet mogę raz dziennie,

paragon miałby wtedy formę:

abonament za dostęp do strony www; 1 zł; ilość 123; 123 zł
abonament za dostęp do strony www; 2 zł; ilość 56; 112 zł
abonament za dostęp do strony www; 5 zł; ilość 43; 215 zł
razem: 450 zł

("abonament za dostęp do strony www" jedynie jako przykład, ja sobie już nadam ładną nazwę dla tej usługi ;) )

czy takie działanie byłoby prawidłowe?

i jeszcze jedno pytanie mam, jakim podatkiem objęte są takie usługi internetowe? 7%? Nigdy tego nie robiłem, dopiero zaczynam się interesować księgowością, więc proszę o wyrozumiałość jeśli palnę jakąś głupotę :)
Maciej Kuś

Maciej Kuś właściciel, ibex.pl

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

No właśnie wczoraj sobie nad tym myślałem..

bardzo wątpie w prawidłowość prawną twojego pomysłu.

jedyne co wymyśliłem (ale niesprawdzone czy zgodne z prawem)
to skorzystanie ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży takich usług na kasie fiskalnej powołując się na
pkt.41 z listy zwolnień
rozporządzenie: http://vat.pl/att/przepisy/rmf_720_kasy.pdf


Usługi świadczone przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność:2) 1) w bilonie lub banknotach, lub 2) innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła


Nie wiem czy taki serwis internetowy automatycznie sprzedający usługi można podciągnąć pod takie urządzenie..

Myk jest też taki, że jak już ma się kasę to nie można skorzystać z tego zwolnienia - chyba, że jednak można?

usługi internetowe - ogólnie 22%, wątpię w jakieś mniejsze stawki
Mateusz O.

Mateusz O. .NET Developer w
Ceneo Sp. z o.o.

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

Maciej Kuś:
usługi internetowe - ogólnie 22%, wątpię w jakieś mniejsze stawki

tak wiem :)
cały czas mi się myli, z usługami w branży budowlanej, bo tylko z takim wystawianiem faktur miałem doświadczenia, na chwilę obecną :)

jutro wpadnie do mnie do firmy księgowa, to zapytam, jeśli się nie miniemy, jak się sprawy mają w tej kwestii.
Maciej Kuś

Maciej Kuś właściciel, ibex.pl

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

Mateusz O.:

jutro wpadnie do mnie do firmy księgowa, to zapytam, jeśli się nie miniemy, jak się sprawy mają w tej kwestii.

dopytaj dokładnie :) i daj znać co się dowiesz :)

musi być jakiś sensowny sposób, bo NK, onety i inne przyjmują tysiące mikrowpłat dziennie.. i nie wyobrażam sobie, że produkują paragony :)
Mateusz O.

Mateusz O. .NET Developer w
Ceneo Sp. z o.o.

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

No i właśnie ;)
Musiałem załatwić kilka spraw w Urzędzie Gminy i minąłem się z księgową. Nic dzisiaj się nie dowiedziałem. Spróbuję ją złapać w poniedziałek, ale... mam za daleko, a przez telefon coś czuję, że się nie dowiem. Potrzeba nam kogoś kto czuje temat i ma z tym jakieś doświadczenie. Np.: księgowa z NK.pl :D

Z okna widzę Urząd Skarbowy, ale tam też aż strach iść do informacji i o cokolwiek pytać.

Musi być jakiś sposób na księgowanie tego, bez drukowania tylu paragonów.
Jeśli chodzi o płatności Premium SMS to sprawa jest prosta, rozliczamy się jedynie z przychodu na podstawie faktury, którą wystawia się operatorowi tych płatności, bo my nie jesteśmy stroną w tej sprzedaży. Otrzymujemy jedynie prowizję i z niej się rozliczamy.

A w przypadku tych płatności gotówkowych po 1 czy 2 zł, bierzemy czynny udział w sprzedaży, a prowizje bierze operator płatności, który z resztą wystawia nam fakturę zbiorczą.
Więc dlaczego my nie możemy księgować sprzedaży tej usługi na "paragonie zbiorczym" ? :)
I tłumaczyć się: Internet kupił ode mnie 150 usług za w sumie 300 zł :DMateusz O. edytował(a) ten post dnia 07.08.09 o godzinie 16:51
Maciej Kuś

Maciej Kuś właściciel, ibex.pl

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

Mateusz O.:
No i właśnie ;)
Musiałem załatwić kilka spraw w Urzędzie Gminy i minąłem

Hej.. tak z ciekawości - udało Ci się coś dowiedzieć?
Mateusz O.

Mateusz O. .NET Developer w
Ceneo Sp. z o.o.

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

Niestety jeszcze nie, ale jak cokolwiek się dowiem, to na pewno napiszę tutaj na forum :)
Mateusz O.

Mateusz O. .NET Developer w
Ceneo Sp. z o.o.

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

W moim Urzędzie Skarbowym powiedzieli, że mogę sobie zsumować dzienny przychód z tego typu działalności i wystawić Dowód Wewnętrzny każdego dnia w którym nastąpiła sprzedaż.
Następnie po prostu wpisać tą kwotę do KPiR.

Ale dla pewności, Pani mi powiedziała, żebym skontaktował się z Krajową Informacją Podatkową, bo oni będą wiedzieli na pewno, jak takie przypadki się rozwiązuje. Zadzwonie tam może później, bo w tej chwili mam już dość opowiadania kilka razy całej sytuacji :)

edit:
znalazłem coś.

Rozp. o książce przychodów i rozchodów.
§ 19.
1. Zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur, a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących.
2. Zapisów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z zastrzeżeniem § 20 ust. 2 i 3 oraz § 30.Mateusz O. edytował(a) ten post dnia 19.08.09 o godzinie 12:47
Sylwia Krajewska

Sylwia Krajewska Podatki, Księgowość,
Audyt - SENTE

Temat: Rozliczenie się z portalu internetowego

Zgadza się, ale gdy przekroczysz magiczne 20/40 tys. zł obrotu, to musisz kupić kasę fiskalną i nabijać wszystko na kasę.

BTW samą mnie interesuje rozwiązanie tego problemu.



Wyślij zaproszenie do