konto usunięte

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

Za wikipedią:
Kaizen (jap. 改善 - "kai" - zmiana, "zen" - dobry, czyli ciągłe doskonalenie) - filozofia wywodząca się z japońskiej kultury i praktyki zarządzania. Jej zastosowanie nie sprowadza się tylko do tego, by produkt, czy usługa odpowiadały określonym wymaganiom jakości. W myśl tej filozofii jakość sprowadza się do stylu życia - niekończącego się procesu ulepszania. Podstawową regułą tej filozofii jest ciągłe zaangażowanie oraz chęć ciągłego podnoszenia jakości firmy i produktu.

Chyba najważniejsze tu jest zawarte? Ciągłe doskonalenie. Zastanawiam się tylko, czemu ograniczone do sfery biznesowej?
Przecież w życiu też można się rozwijać. A może trzeba? Znam wiele osób, które dałyby wiele (i niektórym się udaje) żeby nic się nie zmieniało. Dzień świstaka w pracy, dzień świstaka w domu. Czasami jakieś wakacje od tego.

Czy udoskonalanie siebie, innych, otoczenia ma sens? Może jednak warto się zatrzymać? Może w pewnym momencie stwierdzić, że jest doskonale i nie warto nic ulepszać?Mariusz Grodzicki edytował(a) ten post dnia 28.03.07 o godzinie 12:56
Agnieszka Paprota

Agnieszka Paprota Inzynier z
wyksztalcenia-HR z
pasji

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

Pewnie dlatego, ze Kaizen wyszlo z potrzeby biznesu...jednym z narzędzi stosowanych w tej filozofii jest metoda 5S...

Tak, mozna ulepszac swoje male srodowiska...nie ma na swiecie rzeczy doskonalych...nawet diamenty maja skazy....

a.p.

konto usunięte

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

Niby to takie oczywiste. Kto/co się nie rozwija to się cofa.
Pytanie które mi chodzi po głowie, to czy ten ciągły pęd do doskonałości ma sens. I co z tego, że obniżymy koszty produkcji o 0.01%, i co z tego, że coś będzie lepsze?

Czy można być wystarczająco dobrym?
Wyprodukować produkt w sposób wystarczająco dobry?

Czy na pewno wszystko trzeba ciągle ulepszać?

Skąd zatem często pojawia się nostalgia za niedorobionymi Harleyami, Garbusami, czy tym niedoskonałym, rewelacyjnym Himilsbachem?

Czy ulepszając się, innych, rzeczy, procesy, optymalizując koszty nie gubimy czegoś ważnego?
Agnieszka Paprota

Agnieszka Paprota Inzynier z
wyksztalcenia-HR z
pasji

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

Mariusz G.:
Niby to takie oczywiste. Kto/co się nie rozwija to się cofa.
Pytanie które mi chodzi po głowie, to czy ten ciągły pęd do doskonałości ma sens. I co z tego, że obniżymy koszty produkcji o 0.01%, i co z tego, że coś będzie lepsze?

Zyjemy w swiecie konsumcyjnym, w swiecie pieniedzy, technologii, zadowolenia klienta...zadne z nas nie jest juz w stanie zatrzymac czy tez odwrocic biegu tej machiny.albo sie przystosujemy albo zginiemy...taki jest swiat...ewolucja albo smierc:)
Czy można być wystarczająco dobrym?
Wyprodukować produkt w sposób wystarczająco dobry?

nie, tak naprawde filozofia ciaglego doskonalenia jest utopia, bo gdybysmy wreszcie osiagneli cel, to nie warto byloby juz zyc...
Czy na pewno wszystko trzeba ciągle ulepszać?
Skąd zatem często pojawia się nostalgia za niedorobionymi Harleyami, Garbusami, czy tym niedoskonałym, rewelacyjnym Himilsbachem?

na pewno nie z pragmatyzmu...poprostu z sentymentu, ze wspomnien zwiazanych z tym garbusem itp...

Czy ulepszając się, innych, rzeczy, procesy, optymalizując koszty nie gubimy czegoś ważnego?

a co twoim zdaniem gubimy?

pozdrawiam

a.p.
Emilia M.

Emilia M. Service Delivery
Manager Capgemini
Netherlands

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

Kaizen to rzeczywiście ciągłe dążenie do doskonałości ale metodą "małych kroczków" Idąc po mału, zmieniając się pomału nie gubimy tego co najważniejsze.....

Myślę że masz rację, że Kaizen nie musi dotyczyć tylko procesów biznesowych ale może stać się pewną filozofią życia.

konto usunięte

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

agnieszka p.:
a co twoim zdaniem gubimy?

Gdybym wiedział, że gubię - zatrzymałbym się.
Gdybym wiedział co - wiedziałbym, czy warto się zatrzymywać.

Dzisiaj widziałem plakat, który krzyknął do mnie "Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens"
Szymon Nowocień

Szymon Nowocień Finanse i
Controlling - tu się
realizuję i tu się
spełnia...

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

Emilia M.:
Kaizen to rzeczywiście ciągłe dążenie do doskonałości ale metodą "małych kroczków" Idąc po mału, zmieniając się pomału nie gubimy tego co najważniejsze.....

Myślę że masz rację, że Kaizen nie musi dotyczyć tylko procesów biznesowych ale może stać się pewną filozofią życia.

Bo to jest tak, gdy dziecko robi łuk i chce od razu wygiąć patyk, najprawdopodobniej ten patyk się złamię, natomiast gdy będzie to robił powoli i z rozsądkiem to uzyska odpowiedni efekt.

Kaizen wg mnie dotyczy całego życia (procesy biznesowe nie istniały by bez nas) i każdy w większym lub mniejszym stosuje tą filozofię w swoim życiu.

konto usunięte

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

Moim zdaniem, Keizen to ciągłe poszukiwanie granicy między redukcją wszelkich zbędnych kosztów a zachowaniem wysokiej jakości produktu jak i pracy.
Duża konkurencja na świecie wymusza na firmach osiąganie coraz większej produktywności. Dzięki Keizen jest to możliwe do zrealizowania. Największym problemem są ludzie (Europa, USA) którzy nie zawsze potrafią działać optymalnie w sposób instynktowny, tak jak to się dzieje w Japonii.
Dagmara G.

Dagmara G. Senior Accountant
GL; Moje-Musicale.pl

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

Moim zdaniem Kaizen w obecnych czasach jest koniecznością - gdyż trudno odnieść sukces, dając się wyprzedzić konkurentom i nieudoskonalając siebie i swojej działalności.
W dodatku w moim odczuciu Kaizen przejawia się we wszelkich możliwych sferach życia. Doskonalenie procesów produkcji, ciągłe ulepszanie wyrobów, podnoszenie jakości usług, nowe technologie, ale także samodoskonalenie - chyba kazdy z nas robi coś, dzięki czemu staje się w jakiś sposób lepszy, czy bardziej wartościowy: wszelkie kursy, edukacja, rozwijanie hobby... Wszystko to wzbogaca nas o coraz to nowe doświadczenia, a tym samym przyczynia się do tego, że stajemy się mądrzejsi i coraz bardziej wszechstronni.
A z innej strony - wspomniane wcześniej 5S odnieść można również do własnego stanowiska pracy - rozumianego nie tylko w sposób dosłowny (miejsce pracy, biuro, czy chociażby domowe biurko), ale też do sposobu uporządkowania swojego otoczenia. Trudne? Owszem. Ale nie niewykonalne ;)
Katarzyna Boruń

Katarzyna Boruń Project Manager

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

Mariusz G.:
Niby to takie oczywiste. Kto/co się nie rozwija to się cofa.
Pytanie które mi chodzi po głowie, to czy ten ciągły pęd do doskonałości ma sens. I co z tego, że obniżymy koszty produkcji o 0.01%, i co z tego, że coś będzie lepsze?

Czy można być wystarczająco dobrym?
Wyprodukować produkt w sposób wystarczająco dobry?

Czy na pewno wszystko trzeba ciągle ulepszać?

Skąd zatem często pojawia się nostalgia za niedorobionymi Harleyami, Garbusami, czy tym niedoskonałym, rewelacyjnym Himilsbachem?

Czy ulepszając się, innych, rzeczy, procesy, optymalizując koszty nie gubimy czegoś ważnego?


Ostatnie Twe pytanie jest trafne:) warto je zadać tym wszystkim menagerom, którzy ochoczo wprowadzają kolejne japońskie metody..ale czy aby na pewno wiedza co robia:)?? Kaizen i wszystkie metody kryjące sie pod tą nazwa moim zdaniem są bardzo trafne w tych czasach, ale, ale teoretycznie..myslę, że praktycznie nasi "zachodni zarządzający" zatracają się w dążeniu lednoliniowym Kaizen..brak im szerokiego spojrzenie..niestety:(
Dagmara G.

Dagmara G. Senior Accountant
GL; Moje-Musicale.pl

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

Katarzyna B.:
praktycznie nasi "zachodni zarządzający" zatracają się w dążeniu lednoliniowym Kaizen..brak im szerokiego spojrzenie..niestety:(
No to może w takim układzie warto by było zastanowić się nad wprowadzeniem Lean? :> Nie twierdzę, że LEAN jest doskonały, bo i jemu do ideału daleko, ale bynajmniej jest to filozofia kompleksowa.

konto usunięte

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

czy jest tutaj oprócz studentów i teoretyków jakiś praktyk Kaizen???
Jerzy Rok

Jerzy Rok finanse,
ubezpieczenia,
motoryzacja,
gospodarka
magazynowa,

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

Brałem udział w kilku szkoleniach i seminariach w których ważnym elementem był właśnie TQM, Kaizen i 5S. Rozmowy z mądrymi ludzimi nie dały mi może gruntownej wiedzy w tym zakresie ale uczyniły ze mnie zwolennika tego systemu/metody/filozofii (niepotrzebne skreślić). Znalazłem w tej metodzie coś co starałem się zawsze wprowadzić w firmach w których pracowałem. Po pierwsze praca w grupie która ma do siebie zaufanie, potrafi sobie sama wytyczać cel i wspólnie dążyć do jego osiągnięcia.
Jest to trudne bo nie ma tu miejsca na "polskie piekło" gdzie każdy martwi się żeby być w czołówce wyścigu szczurów, nie dać się pożreć innym a samemu podgryzać kogo się da.

Dziś wiele "czołowych" firm szuka pracowników którzy będą dobrze wypełniać obowiązki w stanie silnego stresu ale mało jest takich które chcą u siebie stworzyć atmosferę dobrej współpracy skierowanej na zysk i gotowych się tym zyskiem podzielić z jego twórcami. To samo możemy zaobserwować wśród "młodych wilków" głodnych indywidualnego sukcesu jak i wśród "starych zasiedziałych bufonów" którym dyplomy z komunistycznej uczelni już dawno zjadły mole więc trzymają się stołka za wszelką cenę i nie chcą dopuścić do jakichkolwiek zmian. Całkiem niedawno byłem w księgarni akcydensowej i zobaczyłem że księgi handlowe "amerykanki" mają całkiem spore powodzenie gdy ja tego w ręku nie miałem od kilkunastu lat.
Konrad G.

Konrad G. Trener / Konsultant
/ APICS CPIM /
Jonah®

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

"Wstają, by od rana doskonalić swoje codzienne czynności."

(lub coś podobnego, cytat z filmu "Ostatni Samuraj" z Tom'em Cruise'm)

KAIZEN dla Japończyka to coś naturalnego, to ciągłe zmienianie, brak końca, ciągłe niedoścignięcie doskonałości.

Europejczykom i Amerykanom ciężko jest się przestawić na KAIZEN - nie ma hucznego świętowania, bo i co świętować, skoro poprawiło się o 0,01%??? Inne nacje uwielbiają INNOWACJE, PRZEŁOMOWE technologie - jak zając, który biegnie, ale szybko się męczy i przycina sobie drzemkę. Japończycy są jak żółwie - powoli, małymi kroczkami, CODZIENNIE - wczoraj, dziś, jutro KAIZEN.

Pzdr
Konrad

konto usunięte

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

Konrad G.:
"Wstają, by od rana doskonalić swoje codzienne czynności."

(lub coś podobnego, cytat z filmu "Ostatni Samuraj" z Tom'em Cruise'm)

KAIZEN dla Japończyka to coś naturalnego, to ciągłe zmienianie, brak końca, ciągłe niedoścignięcie doskonałości.

Europejczykom i Amerykanom ciężko jest się przestawić na KAIZEN - nie ma hucznego świętowania, bo i co świętować, skoro poprawiło się o 0,01%??? Inne nacje uwielbiają INNOWACJE, PRZEŁOMOWE technologie - jak zając, który biegnie, ale szybko się męczy i przycina sobie drzemkę. Japończycy są jak żółwie - powoli, małymi kroczkami, CODZIENNIE - wczoraj, dziś, jutro KAIZEN.

Pzdr
Konrad

David Maister - światowy autorytet zarządania, na którego konferencji miałem przyjemność uczestniczyć - twierdzi, że amerykaścy menedżerowie, którzy odnieśli, odnoszą sukcesy w biznesie - właśnie tak pracują. Po pierwsze nie dopuszczają do obniżenia raz osiągniętego poziomu pracy, po drugie nieustannie go podwyższają.
I nie jest to Kaizen.
Czym więc jest Kaizen - czego świat zachodni nie zna???
Konrad G.

Konrad G. Trener / Konsultant
/ APICS CPIM /
Jonah®

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

Ściągnęłem MP3 Davida Maister'a "What A Manager Must Be Believe and Do". Ciekawe...

Ale najlepsi, których znalazł mają tylko 2 razy większe zyski od firm konkurencyjnych. Toyota ma 10 razy większe...

Pzdr.
Konrad
Arkadiusz Szmańda

Arkadiusz Szmańda manager, trener
biznesu, coach,
lider-praktyk Kaizen

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

Witam,
jestem praktykiem KAIZEN od roku.Przeprowadzając projekt wdrożeniowy zaczynałem od siebie.Moje otoczenie,moje zaangażowanie MUSIAŁO zainteresować współpracowników. Następnie zapewniłem sobie szerokie poparcie kadry zarządzającej wyższego szczebla. Tu od razu powiem - bez wsparcia i zaangażowanie "dyrekcji", projekt padnie po 3 miesiącach.Prowadząc szkolenia KAIZEN Basic, główny nacisk kładłem na zbudowanie świadomości straty.Było to o tyle trudne ,że dotyczyło procesu usługowego - tu "nie widać" produktu ,więc wizualizacja MUDA odgrywała kluczową rolę. I kolejne odkrycie - jak pracownicy "zobaczą" wirtualny proces na ścianie - to przecierają oczy ze zdumienia - "to ja jestem odbiorcą/dostawcą w procesie"? Potem "muda walk" i opór przed pokazaniem swojej szafy,szuflady - co ciekawe ,już po akcji 5S, najwięksi oponenci stają się naszymi "tubami propagandowymi"- nie skazujcie ich na wstępie,na potepienie -zobaczycie sami jak się zmieniają.Przeprowadziłem już 5 akcji w różnych jednostkach biznesowych i schemat ten się powtarzał.Po niektórych mogłem otworzyć hurtownię z materiałami biurowymi - tyle było zbędnych zapasów w szafach i biurkach pracowników. Kolejnym kluczem do sukcesu jest dobór liderów KAIZEN- żadnych przypadkowych kandydatów,zweryfikuj każdego, jak trzeba wymieniaj bo położą projekt.Jak już mamy zespół liderów - wspieraj ich,zapewnijcie sobie "reklamę", załóżcie na serwerze wspólny zasób,zapełniajcie go informacjami o przebiegu wdrożenia, zdjęciami z akcji 5S,może firmowy newsletter albo miejsce w portalu korporacyjnym. Walcz z paradygmatem - KAZIEN = sprzątanie.Zaplanujcie audyty i trzymajcie się planu.Jeśli odpuścisz audyty - nie będzie kolejnych wdrożeń w następnych jednostkach biznesowych.Jak "oczyścicie" środowisko pracy z MUDA ,"zobaczycie" procesy ,które realizujecie. To ważny moment dla wdrożenia - zaczynamy mówić o korzyściach dla Firmy ,wynikających z usprawniania procesów - mapowanie strumienia wartości (Value Stream Mapping) pokaże wąskie gardła,przyczyny nierównomierności w procesie,uświadomi złe przypisanie zasobów.Ja tylko w jednym procesie "znalazłem" 2 mln złotych oszczędności w skali roku !! A ile jeszcze jak skończę kolejne 3?
W kazdym razie - KAIZEN to nie spektakularne, akcyjne działanie ale codzienna mozolna praca nad świadmościa ludzi,eliminowaniem marnotrawstwa,pokazywanie wzorców i dążenie do nich.To skupienie się nad jakością i procesami przebiegającymi przez Firmę. A nade wszystko spojrzenie na siebie,swoją Firmę i produkty oczami Klienta oraz zadawanie sobie codziennie pytania - co mogę zrobić lepiej niż wczoraj ,aby złożone Klientowi obietnice zostały dotrzymane a jego oczekiwnia spełnione na najwyższym możliwym poziomie.
Tomasz M.

Tomasz M. Specjalista ds.
Raportowania i
Analiz /SAP KeyUser/

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

oby wystarczyło Tobie "sił" i motywacji na wdrożenie kaizen...bo jak sądze wiąże się to z wyrzeczeniami wśród pracowników ...ale efekt końcowy - w przypadku powodzenia - jest zaskakujący. powstaje jeszcze pytanie: "jak przekonać i motywować pracowników do wprowadzenia kaizen?" bo przecież kazda firma to ludzie. pozdrawiam. Tomek
Arkadiusz Szmańda

Arkadiusz Szmańda manager, trener
biznesu, coach,
lider-praktyk Kaizen

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

Tomasz M.:
powstaje jeszcze pytanie: "jak przekonać i motywować pracowników do wprowadzenia kaizen?" bo przecież kazda firma to ludzie. pozdrawiam. Tomek

Dotykasz Tomku sedna sprawy.

Jak wspominałem - należy zacząć od siebie i swojego miejsca pracy.Pokazać choćby korzyści wynikające z faktu kończenia pracy po 8 a nie 12 godzinach (a za nadgodziny w większości firm się nie płaci - bo mają "zadaniowy" system pracy ).Zbudowanie swiadomości uczestnictwa w procesie oraz pokazanie możliwości uzyskania w nim oszczędności,których szukają zarządzający to kolejny sposób.Jednocześnie wypracowanie "systemu sugestii" pozwoli na alokację zasobów do nowych działań produkcyjnych lub jakościowych.

Podkreślę jednak rolę liderów w organizacji,kierowników lub naturalnych przywódców - to oni ,o ile uda się ich zaangażować po stronie projektu (a to już rola Lidera Kaizen i Sponsora), "pociągną " za sobą pracowników.Jeśli równocześnie popracują nad pokazaniem pracownikom uznania i szacunku to motywacja załogi gwarantowana(gratyfikacja finansowa powinna wynikać z systemu sugestii i polityki premiowania a uwzględniać zaangażowanie we wdrażaniu KAIZEN).

konto usunięte

Temat: Definicja i dywagacje - co to jest kaizen?

Tomasz M.:
oby wystarczyło Tobie "sił" i motywacji na wdrożenie kaizen...bo jak sądze wiąże się to z wyrzeczeniami wśród pracowników ...ale efekt końcowy - w przypadku powodzenia - jest zaskakujący. powstaje jeszcze pytanie: "jak przekonać i motywować pracowników do wprowadzenia kaizen?" bo przecież kazda firma to ludzie. pozdrawiam. Tomek

Tutaj też jest rola Liderów Kaizen, którzy powinni być w każdym z obszarów funkcjonowania firmy. Można to przyrównać do pracy u podstaw. Powinni oni swoim przykładem i wsparciem dla innych współpracowników promować idee Kaizen.

Pojawiają sie czasem małe problemy, czasem nawet nie związane bezpośrednio z pracą. Na przykład, zarządzanie zawartościa lodówki, z której korzysta kilka działów. Pomino tego, że została wyznaczona osoba odpowiedzialna, lodówka nie była zbyt przyjaznym miejscem. W związku z tym, spotkało sie parę osób, żywo zainteresowanych jej stanem i po wymianie pomysłów pojawiły sie pewne roziązania:
- produkty opisane są nazwiskiem właściciela
- wyraźnie jest opisana data przydatności
- jeżeli nie ma tych opisów, na koniec dnia te produkty lądują w koszu
- podobnie produkty przeterminowane
- powyższe zasady zostały wywieszone na lodówce.
Poprzez pracę zespołową rozwiązano problem, który istniał od kilku miesiecy i poprawiono jakość korzystania z lodówki.

Myślę, że poprzez pokazywanie możliwości rozwiazania nawet takich drobnych problemów przekonujemy współpracowników do Kaizen

Następna dyskusja:

Rynek Lean / Kaizen w Polsc...




Wyślij zaproszenie do