konto usunięte

Temat: Wzorcewanie sprzętu pomiarowego

Brakuje jednego metra poza rostawem ramion ?

P.S Osobiscie pracowalem z L=1000 (L=3000 allegro ?)

Dalej nie ma konkretów na temat kalibracji (metody okreslenia ilości wzorców).
Marek Piotrowski:
Łukasz Sokol:
L=2000 na allegro:
http://allegro.pl/item947057508_suwmiarka_0_2000_mm.html
Wypasiona :)Jerzy Janik edytował(a) ten post dnia 17.03.10 o godzinie 12:43
Łukasz Sokołowski

Łukasz Sokołowski Project-based
Supplier Quality
Engineer / Assurance

konto usunięte

Temat: Wzorcewanie sprzętu pomiarowego

Łukasz Sokol:
http://bip.gum.gov.pl/pl/bip/dzienniki_urzedowe/dzienn...


Czy ten dokument Pana zdaniem wyczerpuje kwestie zwiazaną z kalibracją (wzorcowaniem) ?
Łukasz Sokołowski

Łukasz Sokołowski Project-based
Supplier Quality
Engineer / Assurance

Temat: Wzorcewanie sprzętu pomiarowego

Trudno mówić o wyczerpywaniu tematu wzorcowania. W zależności od zastosowania można wzorcować suwmiarki co 5mm (IMO zbędnie), można wzorcować je co miesiąc, co kwartał itp. IMO można założyć plan uproszczonego sprawdzania przez użytkownika np. co dzień/tydzień/miesiąc, analogicznie jak codzienny/cotygodniowy/comiesięczny przegląd maszyny, a raz do roku pełne wzorcowanie ze wszystkimi szykanami w laboratorium itp.
Andrzej Kowalski

Andrzej Kowalski Specjalista ds.
pomiarów / metrolog,
Hutchinson Poland
Sp...

Temat: Wzorcewanie sprzętu pomiarowego

Jerzy Janik:
Jaka to firma (to i tak okolo 300)?

"Fampa", później "Beloit" w Jeleniej Górze.
Jerzy Janik:

L=3000 ?

Jerzy Janik:
Brakuje jednego metra poza rostawem ramion ?

P.S Osobiscie pracowalem z L=1000 (L=3000 allegro ?)

To była noniuszowa suwmiarka produkcji (zd)radzieckiej.
Ciekawostka - skala zaczynała się na 1500, a obsługiwać ją musiały co najmniej 2 osoby.
Z innych "rekordów" - do długich pomiarów stosowana tam była średnicówka 6 m (oczywiście składana z 500-mm elementów), konieczne było używanie wzorów do obliczania kompensacji temperaturowej.

konto usunięte

Temat: Wzorcewanie sprzętu pomiarowego

W kwestii wzorcowania i kalibracji dziekuje ale widze, ze zacznamy
kolejny temat (stabilnosc pomiarowa) jak dla mnie to lanie wody
(temat wazny ale bez kalibracji, wzorcowaia nie ma co zaczynac).

P.S. Nie lubie sie powtarzac

Łukasz Sokol:
Trudno mówić o wyczerpywaniu tematu wzorcowania. W zależności od zastosowania można wzorcować suwmiarki co 5mm (IMO zbędnie), można wzorcować je co miesiąc, co kwartał itp. IMO można założyć plan uproszczonego sprawdzania przez użytkownika np. co dzień/tydzień/miesiąc, analogicznie jak codzienny/cotygodniowy/comiesięczny przegląd maszyny, a raz do roku pełne wzorcowanie ze wszystkimi szykanami w laboratorium itp.Jerzy Janik edytował(a) ten post dnia 17.03.10 o godzinie 20:42
Marcin Aleksander Kłak

Marcin Aleksander Kłak Freelancer w
zakresie Jakości
oraz Inżynierii w
branży Au...

Temat: Wzorcewanie sprzętu pomiarowego

Witam,

W kwestii wzorcowania, kalibracji mam parę pytań.
Na zakładzie(branża motoryzacyjna) mam parę przymiarów atrybutywnych i moim zdaniem należało by je wzorcować (czy się mylę?). Przymiary bardzo proste na długość. Z uwagi na to iż pracuję w gumie tolerancje na wyroby gotowe są od 2 do 9 mm

1) można je wzorcować samodzielnie wewnętrznie?
2) co by mi było do tego niezbędne?
3) czy potrzebuję do tego specjalne kwalifikacje?

Ad2) Mamy kamery pomiarowe które można by do tego wykorzystać z dokładnością do 0,01 mm

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Wzorcewanie sprzętu pomiarowego

Marcin Aleksander Kłak:
Witam,

W kwestii wzorcowania, kalibracji mam parę pytań.
Na zakładzie(branża motoryzacyjna) mam parę przymiarów atrybutywnych i moim zdaniem należało by je wzorcować (czy się mylę?). Przymiary bardzo proste na długość. Z uwagi na to iż pracuję w gumie tolerancje na wyroby gotowe są od 2 do 9 mm

1) można je wzorcować samodzielnie wewnętrznie?
2) co by mi było do tego niezbędne?
3) czy potrzebuję do tego specjalne kwalifikacje?

Ad2) Mamy kamery pomiarowe które można by do tego wykorzystać z dokładnością do 0,01 mm

Pozdrawiam


Na pierwsze trzy podpunkty pierwszego pytania znajdzie Pan odpowiedź po przeanalizowaniu tego wątku,

Odp pkt 2) Analiza toru optycznego, algorytmów przetwarzania obrazu itp. Największym źródłem niepewności pomiaru moim zdaniem jest oświetlenie.

Opis tego zagadnienia w odniesieniu do pomiaru gwintów znajdzie Pan w mat. Współrzędnościowa Technika Pomiarowa …. Akademia Techniczno –Humanistyczna w Bielsku Białej.

Polecam - okolice Wrocławia http://www.optosoft.plJerzy Janik edytował(a) ten post dnia 20.03.10 o godzinie 12:20

konto usunięte

Temat: Wzorcewanie sprzętu pomiarowego

Witam. Proszę o pomoc w sprawie MSA. Jak robią Państwo MSA dla przyrządów pomiarowych. Czy jest to dla grup i jak czy na każdy przyrząd pom? Pozdrawiam

Zdolność pomiarowa dotyczy relacji typu środek pomiarowy, mierzona cecha, kompetencje operatora, warunki prowadzenia pomiaru, itd.. W konsekwencji będzie dotyczyć każdego środka pomiarowego (analiza w grupach powinna przyśpieszyć ten proces). Zadanie to powinno się rozpocząć od budowy systemu nadzoru nad wyposażeniem pomiarowym (środkami kontrolno pomiarowymi) celem określenia charakterystyk metrologicznych przyrządów (ich identyfikacji i nadzoru).

W odniesieniu do wyposażenie laboratoryjnego stosowanego do pomiaru cech innych niż GPS należy rozważyć analizę metody badawczej co w konsekwencji wiąże się z wykonaniem walidacji, oczywiście zgodnie z ideą 17025.Jerzy Janik edytował(a) ten post dnia 28.03.10 o godzinie 08:46

Temat: Wzorcewanie sprzętu pomiarowego

Witam
Zostałem wywołany do odpowiedzi za głos z 13.03.2010 dlatego też wyjaśniam, że
Funkcjonują organizacje dysponujące ilością 600-1200 szt. suwmiarek, średnicówek w rozumieniu 1200 elementów wyposażenia pomiarowego a nie ilości stanowisk pomiarowych. Zgodnie z zasadą zachowania poufności nie przekazuję informacji komu wykonuję usługi. Przepraszam ale takie mamy zasady.
Jeśli chodzi o programy i procedury wzorcowania to każde laboratorium opracowuje własne opierając się na dziennikach urzędowych, normach, przewodnikach itp. Procedury wzorcowania i szacowania niepewności są są tak naprawdę największą wartością laboratorium i nikt się nimi tak łatwo nie dzieli. Jeśli chodzi o konkretne rozwiązania sposobu wykonywania wzorcowań poszczególnych rodzajów przyrządów pomiarowych naprawdę cennym źródłem informacji są Dziennik Urzędowe GUM http://gum.gov.pl.
Na dzień dzisiejszy pracuję http://www.cwom.metrologia.wp.mil.pl/

konto usunięte

Temat: Wzorcewanie sprzętu pomiarowego

Robert Greń:
Witam
Zostałem wywołany do odpowiedzi za głos z 13.03.2010 dlatego też wyjaśniam, że
Funkcjonują organizacje dysponujące ilością 600-1200 szt. suwmiarek, średnicówek w rozumieniu 1200 elementów wyposażenia pomiarowego a nie ilości stanowisk pomiarowych. Zgodnie z zasadą zachowania poufności nie przekazuję informacji komu wykonuję usługi. Przepraszam ale takie mamy zasady.
Jeśli chodzi o programy i procedury wzorcowania to każde laboratorium opracowuje własne opierając się na dziennikach urzędowych, normach, przewodnikach itp. Procedury wzorcowania i szacowania niepewności są są tak naprawdę największą wartością laboratorium i nikt się nimi tak łatwo nie dzieli. Jeśli chodzi o konkretne rozwiązania sposobu wykonywania wzorcowań poszczególnych rodzajów przyrządów pomiarowych naprawdę cennym źródłem informacji są Dziennik Urzędowe GUM http://gum.gov.pl.
Na dzień dzisiejszy pracuję http://www.cwom.metrologia.wp.mil.pl/


"Cyt Funkcjonują organizacje dysponujące ilością 600-1200 szt.
suwmiarek, średnicówek w rozumieniu 1200 elementów wyposażenia "

Wszystko się zgadza to co Pan napisał (jest logiczne) tylko trudno to zwerfikować (można wierzyć lub nie). A skoro nie mozna tego zwerfikować - po co się tym zajmować - "jak u uditora wewnętrznego".

Cyt "Zostałem wywołany do odpowiedzi za głos z 13.03.2010 dlatego
też wyjaśniam, że ..."

To chyba nie o Pana chodziło a o osobę pracującą w takim zakładzie, która codzienie zajmuje się nadzorem nad wposażeniem
pomiarowm i mogłaby coś nowego wprowadzić na forum (wiarygodny dowód).

Cyt "szacowania niepewności są są tak naprawdę największą wartością laboratorium i nikt się nimi tak łatwo nie dzieli" - jest ogólnie opisane w odpowiednim podręczniku GUM (wymaga między
innymi znajomości cech metrologicznych urządzenia),

Dlaczego tak ważnej osoby jak Pełnomocnika ds. jakości nie ma pokazanego w strukturze organizacjnej jednostki ?,

Te nieprzyjemne pytania (uwagi) zadałem ponieważ chce wykluczyć
coraz częściej pojawiające się zjawisko manipulacji informacjami
pochodzącmi tylko z internetu.Jerzy Janik edytował(a) ten post dnia 27.04.10 o godzinie 14:04
Magdalena G.

Magdalena G. PowerTech s.c. Dział
marketingu

Temat: Wzorcewanie sprzętu pomiarowego

Kalibracja wyposażenia pomiarowego- 9-11.02.2011 Zakopane. Są jeszcze wolne miejsca, zgłoszenia najpóźniej do wtorku.

Zapraszam na powertechsc.pl

w celu uzyskania informacji/ oferty proszę pisać na: marketing@powertechsc.pl

Zapraszam!
Magdalena G.

Magdalena G. PowerTech s.c. Dział
marketingu

Temat: Wzorcewanie sprzętu pomiarowego

Kalibracja wyposażenia pomiarowego !!! 30.03 - 01.04.2011 Szczyrk - zapraszam serdecznie!

W przypadku pytań- marketing@powertechsc.pl

Zapraszam :)
Magdalena G.

Magdalena G. PowerTech s.c. Dział
marketingu

Temat: Wzorcewanie sprzętu pomiarowego

Zapraszam na szkolenie "Nadzór i kalibracja wyposażenia pomiarowego"

Szkolenie odbędzie się 21-23. 06. 2012 i trwało będzie 3 dni.

Jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji proszę o kontakt na marketing@powertechsc.pl.

Zapraszam serdecznie! :)

http://powertechsc.pl
Marcin B.

Marcin B. Laborant (kontrola
przyrządów
pomiarowych)

Temat: Wzorcewanie sprzętu pomiarowego

Proszę państwa polecam lekturę normy PN-ISO 554-1996, być może ona będzie pomocna przy ustalaniu warunków w laboratorium, izbie pomiarowej

Temat: Wzorcewanie sprzętu pomiarowego

Cenię sobie współpracę z ekipą Baxar ( http://baxar.pl ). Kontakt zawsze wzorcowy, nie ma takich sytuacji że nie odbierają telefonów, czy nie odpisują na maile. Fachowo i rzetelnie doradzają co do wyboru oprzyrządowania. Mają wysokiej klasy projektory pomiarowe w przystępnych cenach. Bardzo dobry serwis i szkolenia. Wysyłkę starają się robić tak szybko jak to tylko możliwe. Bardzo często mają maszyny pomiarowe dostępne od zaraz.



Wyślij zaproszenie do