konto usunięte

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

Witam serdecznie,

Poszukuję osób, najlepiej koordynatorów wdrożenia systemu 5S w firmach produkcyjnych. W tym roku moja firma rozpoczęła wdrażanie 5S i szukam cennych wskazówek, a także ciekawych rozwiązań, które mogłabym wykorzystać. Chętnie podzielę się również swoimi pomysłami, chociaż uprzedzam - jestem osobą początkującą w tym temacie :)
Jak na razie jestem na etapie przygotowywania tablic informacyjnych oraz 1S w obszarze pilotażowym.

Pozdrawiam,
Agnieszka
Marek Kubiś

Marek Kubiś programista c#

konto usunięte

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

Hello Agnieszka..
5S...extra narzedzie..5S jest podstawa kazdego systemu produkcyjnego...Jest to nie zmiernie wazne narzedzie i proste..
5S pochodzi od 5 japonskich slow zaczynajacych sie od S..
w 5S masz 5 poziomow..skonstruowanych tak ze zawsze zaczynasz od poziomu 1 i trzymasz sie sekwencji i tak wskrocie ci wytlumacze.
Wezmy np twoje biurko...(chcesz wprowadzic 5S w twoim biurze)ok zaczynamy.
1S - poprostu elimnujesz, wyrzucasz wszystko co Ci jest niepotrzebne...robisz selekcje..Np masz stare notatki ktore sa nie aktualne,, masz norzyczki ktore sa popsute.Generalnie wyrzucasz wszystko co jest nie potrzebne
2S - wprowadzasz system, organizujesz wszystko tak abys kazda rzecz szybko znalazla...Np kazda rzecz ktora czest urzywasz umieszczasz nie daleko swojego zasiegu...kazde inne rzeczy uzywane nie zbyt czesto umieszczasz w dalszym miesju...Wszystko co masz na swoim biurko podpisujesz (naklejesza naklejke itp) np...w korytku z dokumentami na 1 szufladze naklejisz label => raport, 2 nazwiesz => Tymczasowe, 3 Akcje do wykonia itp...
Ogolnie na 2S wprowadzasz pewnego rodzaju system...zalezy to od Ciebie..ale bynajmniej ten system powinien Ci umozliwic w szybkim tempie odnalezienie tego czego szukasz.
3S..w 3S poprostu sprzatasz, czyscisz wszystko..:-)
4S...robisz standaryzacje wszystko ma wygladac tak samo..np masz segregatory kazdy z nich jest innych, inny format itp..dlatego robisz standaryzacje, kazdy segregator ma wygladac tak samo, kazdy z nich ma miec w tym samym miesjcu tytul tak ze wiesz co jest w srodku. Wyobraz sobie teraz mam sterte segregatorow kazdy wyglada inaczej...biore jeden z nich szukam gdzie jest tytul, spis tresci co jest w srodku..trace mnostwo czasu i jestem sflustrowany..a jak wdroze 4 level of 5S zycie staje sie o wiele przyjemniejsze..kazdy segregatr wyglada tak samo..nie musze nawet wyciagac go z polki..gdy sa tak poukladane alfabetycznie i tytul jest na tylnim rogu segregatora ze wszystko widze i w latwy sposob znajduje to co chce.
5S. Poprostu sprawdzam czy wszystko dziala...robie audit..sprawdzam czy zrobilem selekcje,czy moj system jest respektowany, czy moje stanowisko pracy jest czyste, czy wszystko jest ustandaryzowane...W 5 poziome poprostu sprawdzamy...gdyz jak sama wiesz ludzie moge nie respektowac to co wdrozylismy wiec musimy dokonywac auditow.

Mam nadzieje ze pomoglem..bylo to w bardzo wielkim skrocie wyjasnienie 5S ale w powinlo wystarczyc i dac Ci obraz jak podejsc do 5S.
Pozdrawiam cieplutko:-)i witam poczatkujaca w cudownym swiecie lean manufacturingu i systemu produkcji..:-)

konto usunięte

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

bardzo dziękuję zarówno p. Markowi jak i Tobie Darku :)

pozdrawiam,
Agnieszka

konto usunięte

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

Agnieszko,
Wskazowek i pomyslow mozesz oczywiscie poszukac w internecie (np. w serwisie youtube). Podrzucam jeden przyklad:

http://www.youtube.com/watch?v=4_p9Yxkn_lM

Pozdrawiam,
pf

konto usunięte

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

dziękuję Pawle, napewno przesłucham :)

pozdrawiam,
A.

konto usunięte

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

Dzień dobry wszystkim,
Mam pytanko, czy ma ktoś może w wersji elektronicznej jakąś publikacje odnośnie 5S, może być w języku angielskim. Byłbym bardzo wdzięczny również za materiały szkoleniowe (prezentacje) i check listy.

PozdrawiamMichał F. edytował(a) ten post dnia 16.10.08 o godzinie 07:30

konto usunięte

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

Ja bym też prosiła na priv. Z tym, że w wersji polskiej, bo mój angielski kuleje, oj kuleje...

konto usunięte

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

ja też prosilabym o coś takiego. W zamian oferuje inne materiały. Info an priv.

konto usunięte

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

Witam,
Ma ktoś jakieś ciekawe pomysły na audytowanie programu 5S, jak to jest w Waszych firmach ? W jaki sposob prezentujecie wyniki itp.

Pozdrawiam
Michal Fórman
Katarzyna Zajączkowska

Katarzyna Zajączkowska montażystka filmowa
i TV

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

Hi

U mnie jest system punktowy, auditor sprawdza i wystawia punkty i wpisuje dzialania (poprawe) do wykonia i termin, osobę odpowiedzialną etc.

To sie oczywiscie zlicza i procentuje, wskaźniki odpowiednie etc.Katarzyna Zajączkowska edytował(a) ten post dnia 11.11.08 o godzinie 21:04
Wojciech D.

Wojciech D. malleus maleficarum

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

A tak na marginesie: w oryginale było 6S - szóste to Sepuku, ale z racji sporej liczby zejść poprzestano na pięciu :-)

konto usunięte

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

Michał F.:
Witam,
Ma ktoś jakieś ciekawe pomysły na audytowanie programu 5S, jak to jest w Waszych firmach ? W jaki sposob prezentujecie wyniki itp.

Pozdrawiam
Michal Fórman


Cześć Michale,

U mnie wygląda to podobnie jak napisała Kasia.
Wszystkie wyniki znajdują się na tablicy 5s danego obszaru.
Dodatkowo, po każdym audicie, wyniki oraz działania (czasem także zdjęcia niezgodności) przesyłam mailem do osób odpowiedzialnych za dany obszar oraz do szefa. Mam wtedy pewność, że z wynikami zapoznają się wszyscy, którzy powinni...
Jeśli interesują Cię przykładowe pytania kontrolne bądź formularze, czekam na kontakt na priv.

Pozdrawiam,
Agnieszka
Marek Kubiś

Marek Kubiś programista c#

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

Wojciech Drozd:
A tak na marginesie: w oryginale było 6S - szóste to Sepuku, ale z racji sporej liczby zejść poprzestano na pięciu :-)
Sakrazm nie na miejscu. ;-(

W oryginale jest i 1S, i 2S, i 3S, i 4S, i 5S, i 6S, a 6-te S to SHIKKARI - self education, untiring effort for improvement, czyli samodoskonalenie. Polecam.
Konrad G.

Konrad G. Trener / Konsultant
/ APICS CPIM /
Jonah®

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

Marek Kubiś:

(...)
W oryginale jest i 1S, i 2S, i 3S, i 4S, i 5S, i 6S, a 6-te S to
SHIKKARI - self education, untiring effort for improvement, czyli samodoskonalenie. Polecam.


W oryginale? Tzn. gdzie?

TPS mówi tylko o 4S, Hirano (biblia 5S), mówi tylko o 5S.
Wojciech D.

Wojciech D. malleus maleficarum

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

Marek Kubiś:
Wojciech Drozd:
A tak na marginesie: w oryginale było 6S - szóste to Sepuku, ale z racji sporej liczby zejść poprzestano na pięciu :-)
Sakrazm nie na miejscu. ;-(

W oryginale jest i 1S, i 2S, i 3S, i 4S, i 5S, i 6S, a 6-te S to SHIKKARI - self education, untiring effort for improvement, czyli samodoskonalenie. Polecam.

Cóż, iście japońskie poczucie humoru...

Na koniec offtopic: swoją drogą seppuku jest (było?) przejawem doskonałości.
PzdrWojciech Drozd edytował(a) ten post dnia 15.11.08 o godzinie 13:59
Marek Kubiś

Marek Kubiś programista c#

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

Konrad Grondek:
Marek Kubiś:
W oryginale jest i 1S, i 2S, i 3S, i 4S, i 5S, i 6S, a 6-te S to
SHIKKARI - self education, untiring effort for improvement, czyli samodoskonalenie. Polecam.
W oryginale? Tzn. gdzie?
W Japonii, w praktyce dnia codziennego japońskich zakładów pracy.
Wojciech Drozd:
Cóż, iście japońskie poczucie humoru...
Być może dana mi możliwość nauki, pracy, wizyt w kilkudziesięciu fabrykach w Japonii i rozmów z ich kadrą zarządzającą, zmieniły mnie bardziej niż się spodziewałem.
Konrad Grondek:
TPS mówi tylko o 4S, Hirano (biblia 5S), mówi tylko o 5S.
5S to symbol, który zistniał na poważnie najpierw w wersji 4S.

No cóż, biblii 5S nie posiadam ale dysponuję drukowanymi materiałami i własnymi notatkami z zajęć prowadzonych przez wykładowców, jednego z wielu w Japonii, Instytutów Zarządzania i tam 6S jak najbardziej się "przewija".

Historia S to historia zmagania się kadry zarządzającej japońskich przedsiębiorstw z Janem, który aby żyć musiał pójść do pracy, ale który jako Jaś to wiele się nie nauczył. Seiri, Seisou, Seiton, Seiketsu to absolutny elementarz, który z przerażeniem w oczach kadra zarządzająca "odkryła" w czasach kiedy produkt japoński utożsamiany był z pierwszej jakości bublem. Szybko też zauważono potrzebę Shitsuke jako metodę dającą nadzieję na wyrwanie się z tegoż matrixa. Taki stan rzeczy utrwalił się w latach 60- i 70-tych, a że gospodarka stanęła na nogi to i znaczenie S urosło.

Jednak na początku lat 90-tych padł cień, na wydawałoby się nie mającą słabych punktów gospodarkę. Kadra przesiębiorstw, w których 5S funkcjonowało już latami, na nowo z niepokojem zaczęła zauważać, że "coś" zgrzyta. Pojawiło się Shikkari. Nie trudno zauważyć, "bliskość" 6-tego S i Kaizen. Kaizen "zadomowił się" w przedsiębiorstwach produkcyjnych ale trudności przeżywać zaczęła cała gospodarka więc 6-te S odniesiono nie tylko do zagadnień doskonalenia produkcji ale wszystkiego, oczywiście z pracownikiem w roli głównej.

Dzisiaj, nie tyle ilość S jest istotna, ale zrozumienie całej złożoności i prostoty zagadnienia. To oczywista oczywistość, tak jak i to, że ISO 9001 wersja czwarta jest czym innym niż wersja pierwsza, lecz to nie obraca w niwecz znaczenia wszystkiego tego co było.
Monika Chojnacka

Monika Chojnacka kierownik do spraw
jakości, Sonoco
Poland Packaging
Services

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

W naszej firmie jest 6 S, tylko że "wykombinowane" z angielskiego SAFETY - firma stawia na bezpieczeństwo w pracy a 5S pomaga zachować wszystkie normy bezpieczeństwa w miejscu pracy ...
Panie Marku, pana uwagi pomagają zrozumieć podstawy
Pozdrawiam
Marek Kubiś

Marek Kubiś programista c#

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

Monika Chojnacka:
W naszej firmie jest 6 S, tylko że "wykombinowane" z angielskiego SAFETY - firma stawia na bezpieczeństwo w pracy a 5S pomaga zachować wszystkie normy bezpieczeństwa w miejscu pracy ...
Panie Marku, pana uwagi pomagają zrozumieć podstawy
Pozdrawiam
;-)

Z tym SAFETY to ciekawa sprawa. ;-) Temat ważny, w zakładach o tym się mówi, ale po japońsku to anzen. Jeżeli podążać za powodem zainteresowania, to wypada mówić o SAFETY FIRST, czyli o anzendaiichi. Zapewne gramatycznie nie za bardzo pasuje w języku japońskim Seianzen, więc nie włączono tegoż i zagadnienie bezpieczeństwa uznaje się za bardzo ważne ale chyba odbiegające od ideii S. ;-)))

A może lepiej nie rozmieniać na drobne S, bo przecież można by tworzyć znacznie więcej. Np: Seibi to maintenance, czyli różnej maści przeglądy okresowe maszyn i urządzeń. ;-))) Pozdrawiam

Temat: wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej

Agnieszka Zientek:
Witam serdecznie,

Poszukuję osób, najlepiej koordynatorów wdrożenia systemu 5S w firmach produkcyjnych. W tym roku moja firma rozpoczęła wdrażanie 5S i szukam cennych wskazówek, a także ciekawych rozwiązań, które mogłabym wykorzystać. Chętnie podzielę się również swoimi pomysłami, chociaż uprzedzam - jestem osobą początkującą w tym temacie :)
Jak na razie jestem na etapie przygotowywania tablic informacyjnych oraz 1S w obszarze pilotażowym.

Pozdrawiam,
Agnieszka


Po "przejściu" przez 5S - mam jedna skromna uwagę - Nie zamieńcie TEJ akcji w akcje wyścigu, kto wyrzuci więcej rzeczy...
Niestety w przypadku naszego działu 5S przybrało formę groteski. Całe moje dobre mniemanie o 5S wyniesione ze studiów legło w gruzach. Po raz kolejny piękna teoria została "rozwalcowana" przez praktykę :-[ Ogólnie zarzucono nam, że nie okleiliśmy wszystkich szuflad i drzwi od szafek karteczkami z imieniem i nazwiskiem (plus nr telefonu)osoby odpowiedzialnej za dany "obszar", nie oznaczyliśmy żadnego "pola odkładczego"...itd.
Wspomnę tylko, że ja i moi 3 współtowarzysze pracujemy od kilku lat w tym samym laboratorium Zapewnienia Jakości - i tylko my korzystamy z owych szuflad i szafek.

pozdrawiam i życzę udanego i owocnego wdrożenia 5S

Następna dyskusja:

koszty jakosci w firmie pro...




Wyślij zaproszenie do