Jarosław Przemysław S.

Jarosław Przemysław S. Senior RF
Engineering Design
Expert and Project
Manager, ...

Temat: Początek ery kosmicznej w Polsce

W obecnym roku przypada 50-lecie ery kosmicznej ale Polska budzi się dopiero w tym roku w celu sformalizowania współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Na początek warto przejrzeć artykuł http://wireless.idg.pl/artykuly/53931.html.
Zapraszam wszystkich chętnych do wymiany informacji o tym, w którym miejscu rozwoju w temacie bardzo ciekawym jak również bardzo dochodowym jest nasz kraj.
Michał Misiaszek

Michał Misiaszek General Manager,
Computaris Polska
sp. z o.o.

Temat: Początek ery kosmicznej w Polsce

Mam pewne watpliwosci czy bardzo dochodwym :).
Jarosław Przemysław S.

Jarosław Przemysław S. Senior RF
Engineering Design
Expert and Project
Manager, ...

Temat: Początek ery kosmicznej w Polsce

Wątpliwości zawsze można mieć póki się tego nie robi. Nowe technologie są kosztowne początkowo ale innowacyjność, pionierstwo zawsze opłaca się w dalszej perspektywie.
Jerzy D.

Jerzy D. redaktor tech. /
redaktor prowadzący,
kilka firm / na
zas...

Temat: Początek ery kosmicznej w Polsce

Z rok temu oglądałem zestawienie "opłacalności" różnych gałęzi przemysłu (chyba w Times). Na pierwszym miejscu, najbardziej dochodowa okazała się branża farmaceutyczna, przed FMCG, automotive, aerospace, defence, itd. Pozycji kosmicznej branży nie pamiętam, ale nie była raczej w czołówce. Obecnie leki przynoszą najwieksze zyski, wcale nie super technologie (chociaż oczywiście opracowanie leków nie jest zajęciem prostym i też wymaga pewnych technologii).
Jarosław Przemysław S.

Jarosław Przemysław S. Senior RF
Engineering Design
Expert and Project
Manager, ...

Temat: Początek ery kosmicznej w Polsce

No to może lepszym przybliżeniem byłaby statystyka opłacalności gałęzi przemysłu do ilości osób w niej pracujących? Może też zobrazuje opłacalność zestawienie pensji np. farmaceuty i kosmonauty/inżyniera NASA/ESA itp?
Marcin Olak

Marcin Olak doświadczony
software developer i
team leader

Temat: Początek ery kosmicznej w Polsce

pensji np. farmaceuty i kosmonauty/inżyniera NASA/ESA itp?

Połowę zagadki mamy rozwiązaną bo pensje inżynierów ESA nie są tajemnicą. Zarabiają ~ 6kE miesięcznie.

http://www.esa.int/SPECIALS/Careers_at_ESA/SEMX8EXO4HD...
Jerzy D.

Jerzy D. redaktor tech. /
redaktor prowadzący,
kilka firm / na
zas...

Temat: Początek ery kosmicznej w Polsce

Marcin O.:
pensji np. farmaceuty i kosmonauty/inżyniera NASA/ESA itp?

Połowę zagadki mamy rozwiązaną bo pensje inżynierów ESA nie są tajemnicą. Zarabiają ~ 6kE miesięcznie.

http://www.esa.int/SPECIALS/Careers_at_ESA/SEMX8EXO4HD...

Co to jest Seasoned professional ? Gość na kontrakcie ?

6000 euro - nie tak rewelacyjnie, bym powiedział. Czy inaczej nnie jest to *kosmiczna* kwota :) Czy to jest brutto czy netto ?

Piszą coś o wartości basic, czyli pewnie jeszcze jakieś dodatki są przewidziane.

Z poważaniem, Jerzy D.
jerzy_dabrowski@ gazeta. plJerzy D. edytował(a) ten post dnia 12.10.07 o godzinie 22:50

Temat: Początek ery kosmicznej w Polsce

Tak naprawdę branża jest chyba bardzo rozwojowa. Dotychczas zdominowana przez agencje państwowe. Nawet prywatne satelity wynoszone były/są przy udziale tych agencji. Myślę, że to co się stało całkiem niedawno to ogromna potencjalna gałąź - turystyka kosmiczna, ale nie znów ta na poły państwowa tzn. 20 mln $ i przelot na ISS tylko przeloty prywatnymi statkami na orbitę a w przyszłości prywatne hotele, początkowo na orbicie, potem na księżycu. Przyszłość mają też orbutalne kliniki z uwagi na mikrograwitację ... .... a za parę lat wkroczymy w erę niskokosztowych a raczej niskotaryfowych przelotów kosmicznych ;-)
pozdrawiam,
mMichał Hofman edytował(a) ten post dnia 23.10.07 o godzinie 11:11
Dariusz Gromadzki

Dariusz Gromadzki Per aspera ad astra

Temat: Początek ery kosmicznej w Polsce

Hmmm osobiście bardzo mi się podoba wizja spędzenia, urlopu w przestrzeni kosmicznej :) i w takim kierunku są już na me oko jakieś niewielkie kroki robione, chociaż nie jestem w temacie od jakiegoś roku.

Dodając jeszcze przesłanki co do dochodowości tego interesu to jedna osoba mówiła tak "trzeba inwestować w sektory gdzie ludzie bogaci, ekscentrycy będą lokowali swoje pieniądze w bardzo nietuzinkowe i drogie kaprysy aby pokazać innym że są tzw. śmietanką" więc w takim wypadku będzie popyt na takie usługi wśród osób które mogą za takie "przyjemności" dużo zapłacić a więc można duży zysk z tego czerpać :)
Tomasz Niewiadomski

Tomasz Niewiadomski Sędzia, doktor nauk
prawnych

Temat: Początek ery kosmicznej w Polsce

Myślę, że głównym problemem jest brak jakikolwiek zainteresowań w społeczeństwie tego rodzaju tematyką. Czas najwyższy wprowadzić więcej zajęć dotyczących badań kosmosu w szkołach. Ja przez wiele lat nauki miałem tylko jedne, 45 - minutowe zajęcia z tej tematyki w szkole - i sam je prowadziłem jako chętny:). Pozdrawiam członków grupy
TomekTomasz Niewiadomski edytował(a) ten post dnia 27.11.07 o godzinie 15:17



Wyślij zaproszenie do