Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński

Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński projektant, eagler i
orloger

Temat: Terminologia CI

Jako że zamieszanie z terminologią a Jan się zdeklarował zakładam nowy temat przenosząc stosowny fragment wywoławczy z innej dyskusji
Jan J.:
Andrzej-Ludwik Włoszczyński:
Na razie jedyne zastrzeżenie jakie mam to bałagan terminologiczny, jaki powstał w różnych dyskusjach, jedni tak
drudzy inaczejokreślają pewne obszary.
Kolejna sprawa - jaki macie pomysł by rozwiązać sprawę terminologii powszechnie używanej, wedle was błędnie, na całym swiecie w sferze grafiki? vide corporate identity.

Podałem tu gdzies kilka moich definicji najwazniejszych pojęc
z zakresu CI. Nikt tematu nie podjał.Jesli chcesz, jestes zainteresowany, otwórz wątek nt terminologii, którego efektem
może być mini słownik pojęć. Zanim zacząłem powazniej zainteresowac się zagadnieniami około wizerunkowymi, opracowałem sobie dla własnych potrzen taki słownik min po to aby byc rozumianym.
Andrzej-Ludwik Włoszczyński edytował(a) ten post dnia 06.02.08 o godzinie 20:10

konto usunięte

Temat: Terminologia CI

Proszę bardzo Andrzeju. Specjalnie dla Ciebie post został usunięty.
na tym zakończę udział w Twojej dyskusji.Krzysztof B. edytował(a) ten post dnia 06.02.08 o godzinie 22:15
Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński

Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński projektant, eagler i
orloger

Temat: Terminologia CI

Krzysztof uzgodnijmy jedno - na prośbę/sugestię Jana wrzucilem ten temat i wolalbym żeby to Jan podał definicje, chyba że upoważnił ciebie do reprezentacji. Co chcesz tym udowodnić?

I jesZcze jedno chcesz wnieść swoją cegiełkę to czekam na definicje według ciebie.Andrzej-Ludwik Włoszczyński edytował(a) ten post dnia 06.02.08 o godzinie 21:49
Jan J.

Jan J. specjalista
wizerunku

Temat: Terminologia CI

Andrzej-Ludwik Włoszczyński:
Krzysztof uzgodnijmy jedno - na prośbę/sugestię Jana wrzucilem ten temat i wolalbym żeby to Jan podał definicje, chyba że upoważnił ciebie do reprezentacji. Co chcesz tym udowodnić?

I jesZcze jedno chcesz wnieść swoją cegiełkę to czekam na definicje według ciebie.Andrzej-Ludwik Włoszczyński edytował(a) ten post dnia 06.02.08 o godzinie 21:49


I co dalej?Jeśli nie ma chetnych na próbę ustaleń terminologicznych
rozpaczać raczej nie będę.
Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński

Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński projektant, eagler i
orloger

Temat: Terminologia CI

CzyŻbyś Krzysztof nie miał własnych definicji? rozumiem że przypięcie łatki komuś jest bardziej efektowne.

Janie prosiłeś o nowy temat więc zapraszam, Krzysztof jak widać wycofał listę cudzych cytatów.

Bardzo proszę ewentualnych zabierających głos o wypowiadanie się we własnym imieniu i bez wycieczek osobistych, będzie sensowniej i treściwiej.

konto usunięte

Temat: Terminologia CI

Tutaj jak ulał pasuje pewna dyskusja, która odbyła się między nami i Janem właśnie jakiś czas temu. Ale... w sumie... szkoda gadać.
Znów Pan chcę męczyć ten temat, tym razem w dalece szerszym zakresie?

konto usunięte

Temat: Terminologia CI

Andrzej-Ludwik Włoszczyński:
CzyŻbyś Krzysztof nie miał własnych definicji? rozumiem że przypięcie łatki komuś jest bardziej efektowne.
Przytoczyłem to co napisał Jan tylko po to, by nie trzeba by szukać gdzie i kiedy to zostało napisane.
Niestety swoim moderatorskim nadęciem nie pozwoliłeś odnieść się do zacytowanej treści, co skutecznie mnie zniechęciło do wypowiadania się.
Usuń więc proszę oba moje posty. Będziesz miał porządek w temacie.
Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński

Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński projektant, eagler i
orloger

Temat: Terminologia CI

Do Pana Szylke, Zanim się zacznie pisać warto przeczytać coś więcej niż nazwisko twórcy tematu :)Andrzej-Ludwik Włoszczyński edytował(a) ten post dnia 06.02.08 o godzinie 23:36
Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński

Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński projektant, eagler i
orloger

Temat: Terminologia CI

Przeczytałeś temat i pierwszy pot wprowadzający Krzysztof? to poczekaj aż Jan wyłuszczy sprawę zamiast bawić się w IPN.
Jan J.

Jan J. specjalista
wizerunku

Temat: Terminologia CI

Andrzej-Ludwik Włoszczyński:
Przeczytałeś temat i pierwszy pot wprowadzający Krzysztof? to poczekaj aż Jan wyłuszczy sprawę zamiast bawić się w IPN.


No więc zacznijmy na próbę. Proponuję zdefiniować jako pierwsze najczęsciej tu uzywane czyli ,,logo,,. Obiecuje tez podać własna
definicje

konto usunięte

Temat: Terminologia CI

to zależy od powiatu, w którym stała uczelnia dyskutanta :)

konto usunięte

Temat: Terminologia CI

Andrzej-Ludwik Włoszczyński:
Zanim się zacznie pisać warto przeczytać coś więcej niż nazwisko twórcy tematu :)

Ach, ta ambicja, nie przegadasz ;)
(Widzę, że nie tylko ja mam tu "problem" z Pańskimi moderatorskimi zabawami. Nie chcę wzniecać dymu, ale chyba warto się zastanowić, gdzie tak naprawdę się on znajduje?)

Ale w takim razie proszę:

-----
Compact Oxford English Dictionary:
logo
. noun (pl. logos) | an emblematic design adopted by an organization to identify its products.
- ORIGIN abbreviation of LOGOGRAM or LOGOTYPE.
-----
Wołowik, Nikodemska-Wołowik, Górski:
"grec. logos = słowo, typos = odcisk pozostawiający po sobie ślad
Dopuszczalne jest stosowanie skrótu logo..."
-----

Dla mnie to nadal bardzo spójna i logiczna definicja (dla jasności: że "logo" jest skrótem od "logotypu", a oba znaczą dokładnie to samo - są formą prezentującą/identyfikującą markę - firmę/produkt/miejsce/..., która z jakichś powodów (być może ignorancji, być może z dobrych chęci - nie przeczę) została momentami nieco przeinaczona :)

Edit: Może dla uzupełnienia - bo podałem bardziej źródłosłów niż definicję - logotyp (w skrócie: logo) jest współczesną formą łączącą w sobie dawne cechy herbu, szyldu i pieczęci, znakiem graficznym (w tym typograficznym) przedstawiającym nazwę marki, opcjonalnie zawierającym ją, jej skrót, inicjał(y) lub inną formę identyfikującą ją werbalnie oraz - także opcjonalnie - symbol.

PS. Osobiście uważam, że jeśli już planuje Pan tworzenie słownika CI (o ile o to chodzi), dobrze byłoby wyjść od pojęć jak najbardziej ogólnych dla branży. Ot, choćby od marki.
Zresztą, idąc dalej, nawet samo CI: Corporate Identity czy Całościowa Identyfikacja? Nie wiem, czy dyskutantom starczy sił na te deliberacje :)Maciej Szylke edytował(a) ten post dnia 07.02.08 o godzinie 07:58
Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński

Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński projektant, eagler i
orloger

Temat: Terminologia CI

Maciej Szylke:
PS. Osobiście uważam, że jeśli już planuje Pan tworzenie słownika CI (o ile o to chodzi), dobrze byłoby wyjść od pojęć jak najbardziej ogólnych dla branży. Ot, choćby od marki.
Zresztą, idąc dalej, nawet samo CI: Corporate Identity czy Całościowa Identyfikacja? Nie wiem, czy dyskutantom starczy sił na te deliberacje :)
A jednak nie przeczytał Pan pierwszego postu dokładnie, jak prosiłem :)

A tak przy okazji - oczekiwałem że Jan, skoro temat wywołał, przedstawi nam terminologię z pozycji CI-owca i można będzie porozważać jakie to ma odniesienia lub nie do dizajnu. Jan jednak poszedł w skrót zaczynając od drobiazgi "logo", nie definiując co to a Pan to skrzętnie wykorzystał więc mam obawę że miast zacząć od góry zacznie to iść po drobiazgach i nadal podstawowe pojęcia będą rozbierzne. Trudno.Andrzej-Ludwik Włoszczyński edytował(a) ten post dnia 07.02.08 o godzinie 10:05

konto usunięte

Temat: Terminologia CI

No to się zaczęło wyciąganie definicji z różnych słowników. Powstanie nowy problem, który jest najlepszy. Np w Longmanie PWN z 1989 r. jest inaczej. Każdy słownik definiuje to odmiennie, niestety, zależy to od autora hasła.

A u nas jest tak: logo to logo, tak jak PZU to PZU. :)

1. W żargonie marketingu to są wszyskie znaki: firmowe, towarowe czy fabryczne bez względu na formę i co przedstawiają.

2. Przedmiot nieskończonej ilości konkursów w strefie budżetowej, który, po jego wyłonieniu ma promować miasto i świadczyć o skuteczności działania jego włodarzy, wywołujący oburzenie wśród nienagrodzonych uczestników.

cdnMaciej Nowakowski edytował(a) ten post dnia 07.02.08 o godzinie 11:11

konto usunięte

Temat: Terminologia CI

Logo to na pewno nie logotyp ani jego skrót, panie Macieju Sz.

Logotyp to forma wyłącznie liternicza jakieś nazwy własnej, hasła, idei itp.
Np. Panasonic, SONY, Philips choć on ma swoje odrębne logo, które używa w wydawnictwach.

Logo to forma graficzna przedstawiająca lub abstrakcyjna bez liter. Np jabłuszko w Apple. Nazwanie go logotypem byłoby nieporozumieniem.
Firmę utożsamiam z Garamondem Condensed, którego używa w swoich manualach. Są one przykładem prostego, przemyślanego i eleganckiego układu typograficznego. Dobrane kontrasty śródtytułow i tekstu ciągłego dają komfort w czytaniu i posługiwniu się podręcznikiem.
Ciekwostka, że strony na rozkładówkach nie są lustrzanym odbiciem a pagina jest na swoim tradycyjnym miejscu bez zbytecznej dekoracji np pionwej kreseczki, którą tak ukochali nasi powiatowi składacze.

konto usunięte

Temat: Terminologia CI

Macieju, nie chodzi o czepianie się słowników, tylko uzasadnienie definicji.

Ty mówisz autorytarnie, że logo to na pewno nie to czy tamto. Dlaczego? Bo tak nam się wydaje? Otóż człon "typ" w "logotypie" nie pochodzi - jak się wielu błędnie wydaje - od typografii.

Panie Andrzeju - może zatem czas wywołać "po imieniu" konkretne terminy do (prze)określenia?

konto usunięte

Temat: Terminologia CI

Maciej Szylke:
Wołowik, Nikodemska-Wołowik, Górski:
"grec. typos = odcisk pozostawiający po sobie ślad
(...)
Otóż człon "typ" w "logotypie" nie pochodzi - jak się wielu błędnie wydaje - od typografii.

Typografia: drukarstwo; druk wypukły. (za Kopalińskim)
A jednocześnie:
Etym. - gr. týpos 'uderzenie; odbicie; obraz, posąg; forma; model; typ' od týptein 'uderzać';

Wychodzi więc na to: że logotyp i typografia mają podstawę słowotwórczą czyli wspólne korzenie.
Co uzasadniałoby słuszną, moim zdaniem, definicję Macieja N. (tego rozmytego)
Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński

Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński projektant, eagler i
orloger

Temat: Terminologia CI

Maciej Szylke:
Panie Andrzeju - może zatem czas wywołać "po imieniu" konkretne terminy do (prze)określenia?
To raczej prośba do Jana, który się deklarował, nie do mnie :) a prosiłem o przeczytanie...

konto usunięte

Temat: Terminologia CI

Krzysztofie, częściowo ich forma wywodzi się od tych samych greckich słów (lecz w odmiennej interpretacji), ale to nie znaczy przecież, że dzięki temu ich znaczenia się łączą. Wszak "logotyp" nie ma korzenia w "typografii", tylko oba terminy równolegle zakorzenione są w "typos".Maciej Szylke edytował(a) ten post dnia 07.02.08 o godzinie 13:40
Jan J.

Jan J. specjalista
wizerunku

Temat: Terminologia CI

Andrzej-Ludwik Włoszczyński:
Maciej Szylke:
Panie Andrzeju - może zatem czas wywołać "po imieniu" konkretne terminy do (prze)określenia?
To raczej prośba do Jana, który się deklarował, nie do mnie :) a prosiłem o przeczytanie...

Według mnie;

Logo to potoczne określenie każdej formy znaku obrazowego

Logotyp to typograficzna forma symbolu firmowego, zwykle graficzna
forma zapisu nazwy marketingowej, znak słowny zindywidualizowany
pod wzgędem kroju liter, ich proporcji i układu, koloru, dodatkwych
elementów graficznych

Symbol firmowy to zestaw różnych układów i elementów graficznych od obrazowego do wyrazowego. Najczęściej zestawienie znaku firmow-
wego i logotypu

Znak marki to część marki której nie mozna wyrazic werbalnie.

Nazwa marki to część znaku towarowego / marki / która może byc prezentowana w formie werbalnej

Następna dyskusja:

Coach / coachee: terminologia




Wyślij zaproszenie do