Monika S.

Monika S. ciągle szukam wyzwań

Temat: Londyn nie chciał paktu ze Stalinem?

Na krótko przed atakiem Hitlera na Polskę Stalin był gotów przesunąć potężne siły pod granicę polsko- niemiecką, ale Wlk. Brytania i Francja nie były zainteresowane wejściem z nim w pakt - pisze "Sunday Telegraph". Tygodnik powołuje się na odtajnione w Moskwie sowieckie dokumenty, których kopie widział."

Czy to coś dla Polski by zmieniało? Po prostu prędzej by wpadła w łapy Hiltera. i nie wiem czy w 1939 roku ZSRR była przygotowana rzeczywiście do wojny z Niemcami?

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,5826978...

konto usunięte

Temat: Londyn nie chciał paktu ze Stalinem?

Biorąc pod uwagę "sukcesy" w wojnie obronnej w 1941 roku, ówczesne przygotowanie Armii Czerwonej do wojny, niski poziom kadry dowódczej (ukazane już w 1939 roku w Finlandii) nie wróżyłbym takiej operacji sukcesu. Do tego należy wziąć pod uwagę uzasadnione obawy, że Sowietom spodobałoby się w Polsce i trudno byłoby ich "wyprosić".
Poza tym biorąc pod uwagę radziecki sposób prowadzenia wojen i bitew ("przeoranie" wszystkiego artylerią) trochę bałbym się o polską infrastrukturę po takiej "pomocy"...
Monika S.

Monika S. ciągle szukam wyzwań

Temat: Londyn nie chciał paktu ze Stalinem?

Dlatego jeśli propozycja Stalina padła rzeczywiście to w sumie dla Polski nie stanowiła żadnej różnicy i nie byłaby żadnym wybawieniem.

konto usunięte

Temat: Londyn nie chciał paktu ze Stalinem?

Monika S.:
Na krótko przed atakiem Hitlera na Polskę Stalin był gotów przesunąć potężne siły pod granicę polsko- niemiecką,

No pewnie :)

"Była to ostatnia szansa zadania śmiertelnego ciosu hitlerowskiej bestii. Stalin dał tę szansę zachodnim mocarstwom nawet po tym, gdy W. Brytania i Francja przystały na żądania Hitlera wobec Czechosłowacji" - sądzi Sockow.

Rozbrajająca retoryka :)

I taki smaczek jeszcze:

Według generała Lwa Sockowa, weterana rosyjskiego wywiadu, do naszych czasów dotrwało bardzo wiele materiałów archiwalnych z tego okresu. Lew Sockow podkreślił, że odtajnione dokumenty zawierają jedynie opis faktów, nie zaś ich analizę. Generał wyjaśnił, że przyczyna tego jest prosta: Józef Stalin nie aprobował materiałów analitycznych, ponieważ uważał, że wnioski zawsze można wysnuć samodzielnie.
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/uklad_monachijski_u...

konto usunięte

Temat: Londyn nie chciał paktu ze Stalinem?

Zastanawia mnie jeszcze owo określenie "na krótko przed atakiem", czyli kiedy? W dniu podpisania układu Ribbentrop - Mołotow? Tydzień przed paktem? Cztery, trzy, dwa dni przed uderzeniem na Polskę? Gdy wszystko było w zasadzie postanowione? Osobiście jestem jakoś sceptycznie nastawiony do podobnych "rewelacji" i nie za bardzo w nie wierzę, jak również zastanawiam się nad intenacjami tych, którzy ujawniają takie informacje.

konto usunięte

Temat: Londyn nie chciał paktu ze Stalinem?

Maciej Piechocki:
Osobiście jestem jakoś sceptycznie nastawiony do podobnych "rewelacji" i nie za bardzo w nie wierzę, jak również zastanawiam się nad intenacjami tych, którzy ujawniają takie informacje.

Niestety, ale to chyba niebezpieczny powrót do neostalinizmu.

konto usunięte

Temat: Londyn nie chciał paktu ze Stalinem?

Stwierdzenie Pana Grzegorza jest całkowitym wypaczeniem tego co miałem na myśli. Tak się akurat składa, że w równym poważaniu mam nazizm, jak i stalinizm i jeśli chodzi o antyludzki charakterobu systemów stawiam między nimi duuuuuuuuuuuuuuży znak równości. Są tacy, którzy uważają, że stalinizm był lepszy od nazizmu, bo wygrał z nim wojnę. Owszem, że w 1945 roku triumfowała Armia Czerwona na ulicach Berlina, a nie Wehrmacht w Moskwie, ale stało się to dlatego, że 22 czerwca 1941 Hitler postanowił pozmieniać sojusze. Jeśli mimo to przykleja mi Pan etykietkę neostalinisty to bardzo proszę, nie będę w tym przeszkadzał :)
Z kontekstu mojej wypowiedzi myślę, że wynika wyraźnie sceptycyzm wobec intencji ujawniania takich informacji po 69 latach!!! Czyżby dzisiejsza Rosja próbowała w ten sposób zmywać z siebie odium współpracownika - sojusznika III Rzeszy z lat 1939 - 1941, odium agresora wobec Polski, Finlandii, Litwy Łotwy, Estonii, wreszcie także (za zgodą III Rzeszy) Rumunii? Może to także próba odwrócenia uwagi od "jakiegoś tam" Katynia, "oczywiście" zbrodni "niemieckiej"?
Wobec tego wszystkiego co napisałem powyżej jeszcze raz się powtórzę Panie Grzegorzu - jeśli mimo to przykleja mi Pan etykietkę neostalinisty to bardzo proszę, nie będę w tym przeszkadzał.
Grzegorz S.:
Maciej Piechocki:
Osobiście jestem jakoś sceptycznie nastawiony do podobnych "rewelacji" i nie za bardzo w nie wierzę, jak również zastanawiam się nad intenacjami tych, którzy ujawniają takie informacje.

Niestety, ale to chyba niebezpieczny powrót do neostalinizmu.
Maciej Piechocki edytował(a) ten post dnia 22.10.08 o godzinie 10:44

konto usunięte

Temat: Londyn nie chciał paktu ze Stalinem?

Maciej Piechocki:
Wobec tego wszystkiego co napisałem powyżej jeszcze raz się powtórzę Panie Grzegorzu - jeśli mimo to przykleja mi Pan etykietkę neostalinisty to bardzo proszę, nie będę w tym przeszkadzał.

Jestem winny Panu szczere przeprosiny za niezbyt fortunną wypowiedź. Mianowicie miałem na myśli to, że zmywanie odium sojuszu z Hitlerem ze Stalina, jest niebezpiecznym nawrotem do kultu jednostki i jego polityki, i co gorsza mieści się w jakimś sensie w polityce dzisiejszej Rosji. Oczywiście nie miałem na myśli przypinania Panu jakiejlkowiek łatki, i jeszcze raz przepraszam za powstałe z mojej winy wrażenie.

konto usunięte

Temat: Londyn nie chciał paktu ze Stalinem?

Grzegorz S.:
Maciej Piechocki:
Wobec tego wszystkiego co napisałem powyżej jeszcze raz się powtórzę Panie Grzegorzu - jeśli mimo to przykleja mi Pan etykietkę neostalinisty to bardzo proszę, nie będę w tym przeszkadzał.

Jestem winny Panu szczere przeprosiny za niezbyt fortunną wypowiedź. Mianowicie miałem na myśli to, że zmywanie odium sojuszu z Hitlerem ze Stalina, jest niebezpiecznym nawrotem do kultu jednostki i jego polityki, i co gorsza mieści się w jakimś sensie w polityce dzisiejszej Rosji. Oczywiście nie miałem na myśli przypinania Panu jakiejlkowiek łatki, i jeszcze raz przepraszam za powstałe z mojej winy wrażenie.

Szczęśliwie na goldenline forum ma inny charakter, niż na innych portalach, można NORMALNIE podyskutować, nie gniewam się :)



Wyślij zaproszenie do