Grzegorz Wasiluk

Grzegorz Wasiluk publicysta spraw
międzynarodowych,
szukam dodatkowej
prac...

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

Z przykrością przypatruję się sporej grupie naszych rodaków - forumowiczów GL, wypowiadających się bez użycia naszych polskich liter. Z czym to jest związane?
Kierując się zasadami chrześcijańskiej miłości bliźniego nie będę plótł po ich adresem złośliwości, a tylko dam radę techniczną.
Obecnie korzystam z tzw. klawiatury amerykańskiej. Okazuje się, że wystarczą trzy drobne poprawki, aby całkowicie ją spolszczyć (nie tracąc możliwości powrotu do pierwotnego rozkładu znaków).
1) W panelu sterowania ustawić język polski (ja używam rozkładu znaków maszyny do pisania).
2) W celu uzyskania takich liter jak ŻŚĆ oraz ó i ź (nie mieszczą się w głównej części klawiszy literowych) można wykorzystać jakikolwiek edytor układów klawiatury (np. dostarczany wraz z dodatkowymi czcionkami dla pism łacińskich).
3) Zmiany nanieść na klawiaturę przy pomocy markera albo nalepiając litery z drukarki.

Wszystko to nie jest takie wymagające ani czasowo ani finansowo; mała rzecz, a jak cieszy!

konto usunięte

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

Grzegorz W.:
3) Zmiany nanieść na klawiaturę przy pomocy markera albo nalepiając litery z drukarki.
Można też po prostu te zmiany zapamiętać. Jak się dużo pisze, to trafia się odruchowo we właściwe klawisze.

Zwolennicy nieużywania liter z polskimi znakami diakrytycznymi czasem tłumaczą, że piszą tak w trosce o użytkowników systemów operacyjnych innych niż Windows. Im faktycznie wyświetlają się jakieś dziwne krzaczki. Moim zdaniem to jednak nadmiar troski. Ci ludzie sami wybrali sobie system operacyjny i to ich problem, a nie mój. A poza tym nie jest ich tak wielu, aby większość miała kaleczyć swój język.

konto usunięte

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

Grzegorz W.:
Z przykrością przypatruję się sporej grupie naszych rodaków - forumowiczów GL, wypowiadających się bez użycia naszych polskich liter. Z czym to jest związane?

Z tym, że:
- nie wszyscy mają polski układ znaków
- nie wszyscy mają polskojęzyczny system
- nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zmianę na polskojęzyczny
- nie wszyscy siedzą w PL
- niektórzy piszą tak siłą rozpędu z czasów jeszcze, kiedy były jaja z kodowaniem i był to jedyny pewny sposób komunikacji ze wszystkimi jak leci bez przekłamań

Twoje rozwiązanie pomaga tylko na pkt. 1.
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

i niektórzy , czasem piszą z palmtopa :)

konto usunięte

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

...albo mają czeską klawiaturę z angielskim systemem operacyjnym.

konto usunięte

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

można też pisać... patykiem po piasku...:)
Krystyna Zagórska

Krystyna Zagórska European Digital
Manager, Cheil
Poland

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

ja nie pisze polskich znakow ani w mailach ani na zadnych forach. Doprowadzaja mnie do furii maile, ktorych nie moge odczytac bo co druga literka jest tzw. malpka -> um@(*?%)$wi?"#$* <- nie ma to jak slowo "umówię" wyslane na amerykanska skrzynke.

Dla spokoju ducha wszystkich pisze bez polskich znakow. W korespondencji sluzbowej (o ile nie jest zagraniczna ;P) zachowuje jednak zasade 'jestemy w PL, piszemy po polsku'.

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

To ja Panie Wasiluk Polakiem nie jestem bo nie uzywam polskich czcionek piszac na GL?
Grzegorz Wasiluk

Grzegorz Wasiluk publicysta spraw
międzynarodowych,
szukam dodatkowej
prac...

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

Kira F.:
Grzegorz W.:
Z przykrością przypatruję się sporej grupie naszych rodaków - forumowiczów GL, wypowiadających się bez użycia naszych polskich liter. Z czym to jest związane?

Z tym, że:
- nie wszyscy mają polski układ znaków
- nie wszyscy mają polskojęzyczny system
I co z tego? Ja nie mam systemu rosyjskojęzycznego, a mimo to mogę pisać w tym języku, bo ustawiłem rosysjki jako dodatkowy język mojej klawiatury w panelu sterowania - klawiatura, a potem zaznaczyłem litery grażdanki w prawym dolnym rogu każdego klawisza literowego mniejszą czcionką na czerwono i zielono. I spoko!
- nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zmianę na polskojęzyczny
Jeśli sobie nie mogą pozwolić na np. dwie kalwiatury radiowe tego samego systemu (żeby nie niszczyć gniazdka z tyłu kompa i z drugiej strony nie czerwineiś się ze wstydu gdy przyjdą goście) to im współcuję.
- nie wszyscy siedzą w PL
Tym bardziej powinni dbać o swoją tożsamość narodową.
- niektórzy piszą tak siłą rozpędu z czasów jeszcze, kiedy były jaja z kodowaniem i był to jedyny pewny sposób komunikacji ze wszystkimi jak leci bez przekłamań
Jedyny ważki argument; przyzwyczajenie drugą naturą.
Twoje rozwiązanie pomaga tylko na pkt. 1.
proszą o podpwoiwedź, bo nie do końca pojmuję; chyba że chodzi o oszpecenie klawiatury.Grzegorz Wasiluk edytował(a) ten post dnia 23.10.07 o godzinie 00:19
Grzegorz Wasiluk

Grzegorz Wasiluk publicysta spraw
międzynarodowych,
szukam dodatkowej
prac...

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

Dagmara D.:
i niektórzy , czasem piszą z palmtopa :)
Do nich też są znaki środkowoeruopejskie.
Grzegorz Wasiluk

Grzegorz Wasiluk publicysta spraw
międzynarodowych,
szukam dodatkowej
prac...

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

Tomasz T. Z.:
To ja Panie Wasiluk Polakiem nie jestem bo nie uzywam polskich czcionek piszac na GL?
Pan Panie TTZ to nie umie odpisać spokojnie i rzeczowo, jak ta pani powyżej, tylko musi Pan zaraz czyścić M-16 na wojnę?

konto usunięte

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

Grzegorz W.:

Jeśli sobie nie mogą pozwolić na np. dwie kalwiatury radiowe tego samego systemu (żeby nie niszczyć gniazdka z tyłu kompa i z drugiej strony nie czerwineiś się ze wstydu gdy przyjdą goście) to im współcuję.

Jeśli tożsamość narodową człowieka określasz na podstawie tego, czy robi alpejskie sztuki żeby użyć kropek i ogonków - to szczerze mówiąc chyba tobie współczuję bardziej niż im.

Jesteś zdaje się publicystą - zostań nim proszę i nie dawaj "informatycznych" rad, bo z pewnymi problemami zwyczajnie się najwyraźniej nigdy nie spotkałeś.

konto usunięte

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

A. Jeszcze jedno:
Grzegorz W.:

Jedyny ważki argument; przyzwyczajenie drugą naturą.

Mówiąc uczciwie, w życiu nie podejrzewałam, że swój sposób pisania trzeba publicznie argumentować ;))))
Grzegorz Wasiluk

Grzegorz Wasiluk publicysta spraw
międzynarodowych,
szukam dodatkowej
prac...

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

Kira F.:
Grzegorz W.:

Jeśli sobie nie mogą pozwolić na np. dwie kalwiatury radiowe tego samego systemu (żeby nie niszczyć gniazdka z tyłu kompa i z drugiej strony nie czerwineiś się ze wstydu gdy przyjdą goście) to im współcuję.

Jeśli tożsamość narodową człowieka określasz na podstawie tego, czy robi alpejskie sztuki żeby użyć kropek i ogonków - to szczerze mówiąc chyba tobie współczuję bardziej niż im.

Jesteś zdaje się publicystą - zostań nim proszę i nie dawaj "informatycznych" rad, bo z pewnymi problemami zwyczajnie się najwyraźniej nigdy nie spotkałeś.
Nie mam zwyczaju pisać o tym, czego dokładnie nie wiem.
Grzegorz Wasiluk

Grzegorz Wasiluk publicysta spraw
międzynarodowych,
szukam dodatkowej
prac...

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

Kira F.:
A. Jeszcze jedno:
Grzegorz W.:

Jedyny ważki argument; przyzwyczajenie drugą naturą.

Mówiąc uczciwie, w życiu nie podejrzewałam, że swój sposób pisania trzeba publicznie argumentować ;))))
Nikogo nie wywołuję do odpowiedzi. Udziela jej, kto chce.

konto usunięte

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

Grzegorz W.:

Nie mam zwyczaju pisać o tym, czego dokładnie nie wiem.

Really? To wyjaśnij mi bardzo proszę w jaki sposób może sobie ustawić polską klawiaturę osoba korzystająca z firmowego komputera, nie posiadająca dostępu do opcji administracyjnych - w sytuacji, kiedy administrator potrzeby jej posiadania nie stwierdził?

konto usunięte

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

Grzegorz W.:

Nikogo nie wywołuję do odpowiedzi. Udziela jej, kto chce.

A nie o to mi chodzi. Sam pomysł uważam po prostu za zabawny ;)
Grzegorz Wasiluk

Grzegorz Wasiluk publicysta spraw
międzynarodowych,
szukam dodatkowej
prac...

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

Kira F.:
Grzegorz W.:

Nie mam zwyczaju pisać o tym, czego dokładnie nie wiem.

Really? To wyjaśnij mi bardzo proszę w jaki sposób może sobie ustawić polską klawiaturę osoba korzystająca z firmowego komputera, nie posiadająca dostępu do opcji administracyjnych - w sytuacji, kiedy administrator potrzeby jej posiadania nie stwierdził?
Nie dodałem, że chodzi mi o komputery osobiste. Mój błąd, przepraszam. Chociaż, z drugiej strony, to pracodawcy na Zachodzie pozwalają pracownikom brać w biurze udział w dyskusjach internetowych?

konto usunięte

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

Grzegorz W.:

Nie dodałem, że chodzi mi o komputery osobiste. Mój błąd, przepraszam.

A nie, nie w tym rzecz. Daję Ci tylko prosty przykład na to, że ktoś, kto pisze bez PL-znaków może mieć ku temu całkiem konkretne podstawy.
Chociaż, z drugiej strony, to pracodawcy na Zachodzie pozwalają pracownikom brać w biurze udział w dyskusjach internetowych?

Zależy jak leży. Podejście wszędzie bywa różne. Są tacy, co to mają tryb pracy zadaniowy a nie "dupogodzinny" - i mogą sobie w dowolnej kolejności poustawiać pracę i rozrywkę.

Acz to w sumie zupełnie inna kwestia jest, bo to sprawa ich i pracodawcy.
Grzegorz Wasiluk

Grzegorz Wasiluk publicysta spraw
międzynarodowych,
szukam dodatkowej
prac...

Temat: Polska klawiatura, polskie znaki - bądź Polakiem!

Kira F.:
Grzegorz W.:

Nikogo nie wywołuję do odpowiedzi. Udziela jej, kto chce.

A nie o to mi chodzi. Sam pomysł uważam po prostu za zabawny ;)
Pewne sprawy, jak np. tożsamość narodowa, są dla niektórych ludzi zabawne. Jak już kiedyś wspomniałem, uważam, że należy im współczuć zamiast ich zwalczać. Inna rzecz, że od początku świata mocniejsze narody orzą na plecach słabszych i nasza własna historia i współczesność jest tego wyrazistym przykładem. Alfabet łaciński wyparł w swoim czasie pokojowo fenicki w Leptis Magna. Może tak będzie i z polskimi znakami na rzecz angielskiej łaciny. Czy ja to mogę wiedzieć? Oczywiście, że nie, ale mam prawo do tego, żeby mi się to nie podobało.

Następna dyskusja:

Polska to cudowny kraj - ro...




Wyślij zaproszenie do