konto usunięte

Temat: Wpasowanie rastra

Mam zeskanowaną mapę topgraficzną w układzie 65 strefa 1. Może mi ktoś doradzić jak ją wpasować. Próbowałem przez przeliczanie wzorów, ale jakoś mi nie wychodzi. Wiem, że w strefie 1 wystarczy do współrzędnych w rogach mapy dopisać 4 i 5, a jak to jest w strefie 2. Dzięki za info pozdrawiamŁukasz Pieńkowski edytował(a) ten post dnia 09.12.08 o godzinie 10:37
Piotr T.

Piotr T. programista GIS,
analityk GIS,
(www.cgis.pl)

Temat: Wpasowanie rastra

Łukasz Pieńkowski:
Mam zeskanowaną mapę topgraficzną w układzie 65 strefa 1. Może mi ktoś doradzić jak ją wpasować. Próbowałem przez przeliczanie wzorów, ale jakoś mi nie wychodzi. Wiem, że w strefie 1 wystarczy do współrzędnych w rogach mapy dopisać 4 i 5, a jak to jest w strefie 2. Dzięki za info pozdrawiam

Oczywiście pamiętasz, ze na końcu musisz dopisać jeszcze 000 (bo to maja być metry). Ten link powie co przed, którą strefą wpisywać:
http://uklady_wspolrzednych.webpark.pl/index12.html
Marcin Kułak

Marcin Kułak Specjalista GIS,
Państwowy Instytut
Geologiczny

Temat: Wpasowanie rastra

Najlepiej dopasować ją do wektorowej warstwy skorowidzów...
Daj znać przez PW, może będę mógł pomóć z w/w ;-)

konto usunięte

Temat: Wpasowanie rastra

Sprawa pewnie już nieaktualna, ale coś dorzucę.

Zależy w czym wpasowujesz i jakiej dokładności oczekujesz. Niestety ten układ ma to do siebie, że za bardzo wierzyć mu nie można :), czyli nawet dobrze skalibrowana mapa (np. na 20 punktów) ma przesunięcia treści. Jeśli nie jesteś pewien mapy papierowej lub jakości skanu to nie radzę robić kalibracji tylko na narożniki arkusza.

A jakie są Wasze doświadczenia z pasowaniem U65?
Marcin Kułak

Marcin Kułak Specjalista GIS,
Państwowy Instytut
Geologiczny

Temat: Wpasowanie rastra

Tak jak mówi Kamil, oczywiście najlepiej kalibrować nie tylko na narożniki, ale również i na siatkę kilometrową.

Z mapami 65 jest ten problem, że często są niedokładne i treść jest przesunięta (np. styki, mimo że dobrze skalibrowane, nie pasują).
Izabela Górecka

Izabela Górecka fotogrametria,
teledetekcja,
kartografia

Temat: Wpasowanie rastra

Im więcej punktów tym lepiej do kalibracji, czy transformacji, jak kto woli, a przesunięcia będą i tak, bo przecież istnieje coś takiego jak generalizacja mapy i przesunięcia wynikające z rozdzielczości druku, możliwości graficznych. A jak się przygotowywało mapy do druku? Teraz są komputery. Technika idzie do przodu i możliwości opracowywania map i druku są coraz lepsze, ale kiedyś tak nie było, jak teraz. I nie chodzi przecież tylko o mapy 65.
Tylko torom kolejowym można w miarę ufac, że nie są przesunięte. Chyba były najważniejsze :)))
To tak w skrócie:)))

konto usunięte

Temat: Wpasowanie rastra

Oczywiście tak, druk robi swoje, zwłaszcza że np. dziesiątki z U65 w znacznej części nie były drukowane :), a na konkretne potrzeby montowane z opracowanych klisz. Dokładność graficzna druku to jednak nie wszystko - dziesiątka ma dokładność 2 metrów, a przy kalibracji wychodzi często większe przesunięcie.Można to zgonić na naprawdę wiele rzeczy :), m.in. program, w którym się rektyfikuje (!).
Konkluzja moja jest taka, że im więcej punktów, tym lepiej :). Dość oczywiste, prawda? A i tak lepiej wszystko kontrolować np. korzystając z ortofoto na innej warstwie...Kamil Nieścioruk edytował(a) ten post dnia 06.01.09 o godzinie 16:53
Piotr K.

Piotr K. Project Manager

Temat: Wpasowanie rastra

Witam wszystkich,
ponieważ padło pytanie o własne doświadczenia to dodam swoje 12 groszy ;).
Półtora roku temu składałem 'Środkową Odrę' z 65tek w skali 1:50tyś - w praktyce było to kilkadziesiąt map Lubuskiego, Wielkopolskiego i Dolnośląskiego. Całość robiłem w ArcMapie 9.2, a kalibrację tylko do 4 narożników każdej mapy (przypisanie wartości XY). Arkusze dość dobrze do siebie pasowały, czasem tylko jakaś droga na styku się rozjechała i w jednym miejscu zastanowił mnie las, który 'gwałtownie' znikał razem z krawędzią mapy (nie miał kontynuacji na drugim arkuszu), ale może faktycznie tak szczęśliwie kończył się on razem z mapą.
Trzeba podkreślić jedną rzecz: mapy składałem jako podkład do prac terenowych orientowanych przy pomocy GPS, dlatego nie przywiązywałem zbyt dużej wagi do dokładności. Olbrzymie było moje zdziwienie, gdy po wczytaniu punktów GPS z całego tego terenu wszystkie wydawały się idealnie pasować.
- punkty zbierane z Odry (płynąc barką) dokładnie mieściły się w 'świetle rzeki' - ani jeden nie uciekł gdzieś na brzeg.
- punkty zbierane przy mniejszych ciekach wodnych były przy tych właśnie ciekach
- punkty zbierane z dróg, przy np. przepustach były dokładnie tam gdzie trzeba.
Nie znalazłem punktu, którego lokalizacja byłaby podejrzana i/lub przekraczała dokładność pomiaru GPS (Garmin 12).

Nie odkryję tu nic nowego, ale zawsze trzeba najpierw dobrze przemyśleć do jakich celów będzie nam służyć mapa i jakiej tak naprawdę dokładności potrzebujemy. Czasem nawet minimalizm przynosi zadowalające efekty :).

Pozdrawiam całą grupę,
Piotr

konto usunięte

Temat: Wpasowanie rastra

To wszystko prawda, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy: mapa w dobrym stanie zeskanowana na dobrym sprzęcie dalej będzie kartometryczna i wynikowy plik zachowa jej właściwości (wymiary) - w takim przepadku wystarczą 4 punkty kalibracji (w nawet 2 postawione w przeciwnych narożnikach mapy).
Rzeczywistość jest jednak taka, że materiały źródłowe (analogowe/papierowe) bywają różne (kwestia przechowywania, zaginania, wilgotności, etc), skanowanie może być także różnie wykonane, toteż w wyniku konieczny jest proces rektyfikacji mapy, jej dokładna kalibracja do momentu uzyskania zadowalającego średniego błędu.
Ale oczywiście jak wspomniał powyżej Piotr - jeśli minimum nam wystarcza to nie ma co strzelać z armaty do wróbla ;)

konto usunięte

Temat: Wpasowanie rastra

Zgadza się, nie ma co bawić się w kilkadziesiąt punktów, jeśli potrzebujemy średniej precyzju i robimy to np. dla skali 1:50K. Ja tę dużą liczbę punktów wstawiałem na 1:10K, która miała być pasowana z zabudową 1:1000 z geodezji, więc było o co się bić ;).
Izabela Górecka

Izabela Górecka fotogrametria,
teledetekcja,
kartografia

Temat: Wpasowanie rastra

Ja nadal uwazam, ze im wiecej punktow tym lepiej. No chyba, ze rzeczywiscie mapa papierowa jest super jakosci, bez rozciagniec, zagiec, nie wyschla, a wczesniej nie zwilgotniala itp.
Jesli nie jestesmy pewni jakosci mapy chyba lepiej na poczatku troche sie potrudzic, a nie wsciekac sie pozniej, jak juz za pozno na dostawianie punktow, a czesc roboty zostala wykonana na zlym podkladzie.
Anna G.

Anna G. redaktor map /
obserwator stereo

Temat: Wpasowanie rastra

Izo, ile to dla Ciebie więcej punktów? Czasem kalibracja na wszystkie możliwe punkty to tylko nadkładanie pracy, wszystko zależy od dokładności jaką chce się osiągnąć.Ania Gadzinowska edytował(a) ten post dnia 18.01.09 o godzinie 20:27
Izabela Górecka

Izabela Górecka fotogrametria,
teledetekcja,
kartografia

Temat: Wpasowanie rastra

Ania Gadzinowska:
Izo, ile to dla Ciebie więcej punktów? Czasem kalibracja na wszystkie możliwe punkty to tylko nadkładanie pracy, wszystko zależy od dokładności jaką chce się osiągnąć.Ania Gadzinowska edytował(a) ten post dnia 18.01.09 o godzinie 20:27

Kalibrujac tez trzeba myslec:) Wiec nie odpowiem dokladnie na to pytanie. Duzo czynnikow modyfikujacych ilosc punktow- trzeba wiedziec jaki skan, do czego, ile sie ma czasu i ile jest tych skanow (itp.) Ale jak nam zalezy, a nie mamy pewnosci co do mapy papierowej (czy jest znieksztalcona wiekiem), a jest to tylko kilka arkuszy- to ja ide na maksa. Przynajmniej mam pewnosc, ze zostalo wpasowane najlepiej jak mogla byc. A przesuniecia to wina czego innego. A taka wiedza jest czesto istotna.

konto usunięte

Temat: Wpasowanie rastra

Dużo kalibruję dziesiątek i już empirycznie :) wypracowałem sobie liczbę punktów - U92 robię na narożniki i jest dobrze, U65 na połowe oczek siatki, coś ze 20 punktów, a i czasem muszę dodawać kolejne. Tak więc rzeczywiście - pomyśleć i znaleźć rozwiązanie odpowiednie do sytuacji (choć czasem "kosztuje" to kilka spapranych kalibracji).

konto usunięte

Temat: Wpasowanie rastra

Kamil Nieścioruk:
Dużo kalibruję dziesiątek i już empirycznie :) wypracowałem sobie liczbę punktów - U92 robię na narożniki i jest dobrze, U65 na połowe oczek siatki, coś ze 20 punktów, a i czasem muszę dodawać kolejne.

U92 często (jeśli nie zawsze) są generowane cyfrowo jako eksport z oprogramowania na którym były robione (a więc żadnych zniekształceń), U65 to skanowane mapy papierowe (więcej etapów pośrednich, więcej zniekształceń).

konto usunięte

Temat: Wpasowanie rastra

Krzysztof Lemańczyk:
Kamil Nieścioruk:
Dużo kalibruję dziesiątek i już empirycznie :) wypracowałem sobie liczbę punktów - U92 robię na narożniki i jest dobrze, U65 na połowe oczek siatki, coś ze 20 punktów, a i czasem muszę dodawać kolejne.

U92 często (jeśli nie zawsze) są generowane cyfrowo jako eksport z oprogramowania na którym były robione (a więc żadnych zniekształceń), U65 to skanowane mapy papierowe (więcej etapów pośrednich, więcej zniekształceń).

Zgadza się, pod warunkiem, że "nowe" dziesiątki dostaje się w rastrach, a nie musisz ich sam skanować :). Ale to na marginesie (choć potwierdza konieczność indywidualnego podejścia do sytuacji).Kamil Nieścioruk edytował(a) ten post dnia 20.01.09 o godzinie 15:21
Sławomir Aleksak

Sławomir Aleksak ds. baz danych

Temat: Wpasowanie rastra

Witam! Widze, że poruszany jest temat punktów węzłowych. Na stronie kampusu Umcs http://geografia.kampus.umcs.lublin.pl w sekcji GIS są punkty węzłowe w różnych układach, może się komuś przydadzą i zaoszędzą pracy.
PS. Niestety dotyczą tylko województwa lubelskiego.

Następna dyskusja:

AutoCad wpasowanie rastra




Wyślij zaproszenie do