Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...

Żeby nie robić bałaganu przy dodawaniu imprez organizowanych w RCNiK i przy jego współpracy, pozwoliłam sobie założyć osobny, ale za to bardziej ogólny wątek. Będą informacje o pokazach filmowych (klub filmowy zmienił nazwę, więc zakończenie poprzedniego wątku jest jak najbardziej na miejscu), spotkaniach,
koncertach, wieczorkach tematycznych. A ostatnio dużo się dzieje i
mam nadzieję, że będzie jeszcze więcej... I już teraz na wszystko serdecznie zapraszam! Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku
80-827 Gdańsk, ul. Długa 35

http://russcentrum.plKarina Makarewicz edytował(a) ten post dnia 07.08.08 o godzinie 17:16
Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...

4 lipca (piątek), godz. 18:00

SPALENI SŁOŃCEM (УТОМЛЕННЫЕ СОЛНЦЕМ)
rok:
1994
gatunek: dramat
reżyseria: Nikita Michałkow
obsada: Nikita Michałkow, Oleg Mieńszykow, Wiaczesław Tichonow
czas trwania: 152 min.

Słoneczny letni dzień 1936 roku. Młody kraj, pełen entuzjazmu świętuje dzień Stalinowskiego Budownictwa Sterowców. Legendarny dowódca dywizji Kotow i jego wielka wesoła rodzina odpoczywają na daczy. W starym domu zebrało się mnóstwo ludzi: piękna żona, córka-wiercipięta, teść – znany rosyjski reżyser, krewni i przyjaciele, sąsiedzi i służba. W tej bezgranicznej sielance myśl, że coś mogłoby się zmienić, wydaje się absurdalna. Wszyscy będą szczęśliwi do końca swoich dni! I nikt, nawet mądry Kotow, nie chce wierzyć w nieuniknione. W to, że ten słoneczny dzień się skończy – i już się nigdy nie powtórzy.
Jeden z najgłośniejszych filmów Nikity Michałkowa. Obraz agrodzono w 1994 nagrodą Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny oraz przyznano nagrodę specjalną na 47 Festiwalu w Cannes.



Obrazek
Karina Makarewicz edytował(a) ten post dnia 04.07.08 o godzinie 12:59
Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...


Obrazek


Oczywiście, wstęp wolny...
I tak, wiem, że na plakacie jest mały błąd :-)Karina Makarewicz edytował(a) ten post dnia 04.07.08 o godzinie 23:03
Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...

Od dzisiaj do 15 lipca (wtorek) zapraszam do naszej galerii na gościnną wystawę współczesnych malarzy białoruskich. Można będzie zobaczyć obrazy następujących malarzy:

Tatiany Griniewicz

Obrazek


Anny Siliwonczyk

Obrazek


Wasilija Pieszkuna

Obrazek


oraz

Iriny Dudarawej.

Od 16 lipca zapraszam na wystawę zdjęć FOTO FETA, która odbędzie się w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych. Ale o tym później... :-)Karina Makarewicz edytował(a) ten post dnia 10.07.08 o godzinie 15:13
Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...

11 lipca (piątek), godz. 18:00

KIN-DZA-DZA (КИН-ДЗА-ДЗА)
rok produkcji:
1986
gatunek: komedia, science-fiction
reżyseria: Georgij Danelija
obsada: Stanisław Liubszyn, Lewan Gabriadze, Jewgienij Leonow
czas trwania: 135 min.

Kierownik Władimir Maszkow i gruziński student Gedewan spotykają w centrum Moskwy bosego i obdartego człowieka z dziwnym przedmiotem w ręce. Naciskają coś przypadkowo na tym przedmiocie i w jednej chwili trafiają na gorącą, pustynną planetę Pluk w galaktyce Kin-dza-dza. Mieszkańcy tej planety wyglądają jak ziemianie, rozumieją rosyjski, ale potrafią też czytać w myślach. Ich własny język składa się zaledwie z kilku słów, za to ich cywilizacja i technika są na wyższym poziomie, niż na Ziemi. Mimo to bohaterowie będą szukali drogi powrotnej...
Film, określany jako naukowo-fantastyczno-filozoficzno-satyryczny, wywarł silny wpływ na rosyjską kulturę. Wymyślone słowa z filmu stały się nazwami własnymi, a wiele cytatów weszło na stałe do języka potocznego.



Obrazek
Karina Makarewicz edytował(a) ten post dnia 10.07.08 o godzinie 21:13
Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...

Wystawa białoruskich malarzy jednak zostaje do końca sierpnia. Co prawda w nieco okrojonej ilości i już nie w głównej galerii, ale na pewno warto zobaczyć chociażby to, co zostało.

Natomiast od jutra zapraszam na...


Obrazek
Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...

W najbliższy piątek "kręcimy" filmy zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni. To ostatnie powinno być dobrą wiadomością dla tych, którzy regularnie odwiedzali gdyński Klub Filmowy podczas trzech edycji z kinem rosyjskim i radzieckim, a teraz muszą się pogodzić z przerwą wakacyjną :-).

18 lipca (piątek), godz. 18:00
Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, ul. Długa 35

PEŁEN ODDECH (ПОЛНОЕ ДЫХАНИЕ)
rok produkcji:
2007
gatunek: dramat, melodramat
reżyseria: Walerij Pendrakowskij
obsada: Tatiana Liutajewa, Dmitrij Isajew, Igor Lifanow
czas trwania: 114 min.

Irina, zamożna kobieta w średnim wieku oraz jej dużo młodszy współpracownik i kochanek Kostia, wybierają się odpocząć i szukać natchnienia do małej wioski rybackiej na Krymie. Kostia pragnie odwiedzić swoją dawną miłość, której nie widział 10 lat. Na miejscu okazuje się, że Katia wyrosła, wypiękniała, i przez wszystkie te lata czekała na powrót swego "księcia". Kosti przyjdzie więc rozwiązać trudny dylemat. Historia trójkąta miłosnego rozegra się na tle wiejskiej społeczności, żyjącej między wspomnieniami radzieckiej przeszłości a nie do końca akceptowaną ukraińską teraźniejszością.
Scenariusz do filmu czekał na realizację prawie trzy lata, póki nie wybrano właściwych aktorów i odpowiedniego miejsca do zdjęć. Film został uhonorowany m.in. główną nagrodą na Festiwalu "Kochać człowieka" w Czelabińsku.



Obrazek


http://ruscentrum.pl

18 lipca (piątek), godz. 20:00
Gdynia, Klub Filmowy, ul. Waszyngtona 1

"4"
rok produkcji:
2004
gatunek: dramat
reżyseria: Ilja Chrżanowski
obsada: Siergiej Sznurow, Marina Wowczenko, Jurij Łaguta
czas trwania: 124 min.

Debiut Ilji Chrżanowskiego - 4 - składa się z epizodów z życia w Moskwie i na rosyjskiej wsi. Ze względu na swoją absurdalność poszczególne jego fragmenty są równie realistyczne, co niewyobrażalne. Początek filmu wyznacza atmosferę całego dzieła, wprowadzając trzy postacie, które poznają się w jakimś anonimowym barze. W długiej sekwencji poznajemy szczegóły z ich życia, tak intrygujące, jak i banalne. Jednak czy ludzie ci mówią prawdę? Publiczność nie ma co do tego pewności. Dopiero później, gdy trójka się rozdziela, pojawiają się nowe poszlaki na ich temat.


Obrazek


http://klubfilmowy.pl

WSTĘP WOLNY

Zapraszam!
Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...


Obrazek
Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...

25 lipca (piątek), godz. 18:00

BIAŁE SŁOŃCE PUSTYNI (БЕЛОЕ СОЛНЦЕ ПУСТЫНИ)
rok produkcji:
1969
gatunek: komedia, przygodowy
reżyseria: Władimir Motyl
obsada: Anatolij Kuzniecow, Paweł Łuspiekajew, Spartak Miszulin
czas trwania: 81 min.

Żołnierz Armii Czerwonej, Suchow, wraca do domu w oczekiwaniu rychłego końca wojny. Po drodze spotyka oddział niejakiego Rachimowa, ścigający zbiegłego bandytę Abdullę. Rachimow prosi Suchowa o zaopiekowanie się żonami Abdulli, zostawiając mu do pomocy młodego żołnierza – Pietruchę. Suchow wraz z żonami Abdulli udaje się do pobliskiego nadmorskiego miasta. Wkrótce w tym samym mieście pojawia się Abdulla, który planuje przeprawić się przez morze za granicę.
„Białe słońce pustyni” to kultowy film radziecki z 1969 roku, pełen niepowtarzalnego radzieckiego humoru i skrzydlatych wyrażeń. Został nakręcony w gatunku zwanym easternem – wschodnią wersją westernu.



Obrazek

konto usunięte

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...

Miałbym takie pytanie w temacie kina. Czy był już prezentowany a jeśli nie czy planowana jest projekcja filmu "Lecą żurawie"?
Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...

Żurawie przelatywały około 1,5 roku temu, ale zdarza nam się powtarzać niektóre filmy, a ten należy do tych, które warto powtórzyć, więc wszystko przed nami :-).
Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...

8 sierpnia (piątek), godz. 18:00

MOSKWA NIE WIERZY ŁZOM (МОСКВА СЛЕЗАМ НЕ ВЕРИТ)
rok produkcji:
1979
gatunek: melodramat
reżyseria: Władimir Mieńszow
obsada: Wiera Alientowa, Aleksiej Batałow, Raisa Riazanowa
czas trwania: 142 min.

Film o losie trzech dziewcząt, które przyjechały do Moskwy uczyć się, a jednocześnie szukać szczęścia. Jednak ich losy układają się tak różnie, jak różne są ich charaktery. Antonina wychodzi za mąż, wychowuje dzieci i kocha męża. Ludmiła traktuje Moskwę jak loterię, w której powinna wygrać swoje szczęście. Katierina kończy studia i zostaje dyrektorem dużej firmy; wychowuje samotnie córkę i już nie czeka na miłość, ale ona i tak niespodziewanie się pojawia…
Film był hitem przełomu lat 70/80-tych. Został nagrodzony na wielu festiwalach filmowych. Jedną z najważniejszych nagród, które zdobył, była statuetka Oscara w 1981 za najlepszy film nieanglojęzyczny.



Obrazek


http://russcentrum.pl
Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...

22 sierpnia (czwartek), godz. 18:00

72 METRY (72 МЕТРА)
rok produkcji:
2004
gatunek: dramat
reżyseria: Władimir Chotinienko
obsada: Andriej Krasko, Marat Baszarow, Siergiej Makowieckij
czas trwania: 115 min.

Opowieść o dramacie załogi okrętu podwodnego. Podczas manewrów na Morzu Barentsa okręt zostaje uszkodzony przez starą minę. Część załogi ginie, natomiast pozostałych 13 marynarzy nie ma możliwości wydostania się, gdyż tylko jeden aparat tlenowy jest sprawny. Akcję ratunkową utrudnia fakt, iż okręt jest praktycznie niewykrywalny...
Scenariusz do filmu powstał na podstawie opowiadania "72 metry" Aleksandra Pokrowskiego, napisanego na długo przed tragedią zatonięcia okrętu podwodnego "Kursk". Film jest hołdem dla poległych marynarzy. Jest to historia nie o tym, że nadzieja umiera ostatnia, tylko o tym, że ona nie umiera nigdy.



Obrazek


Tym razem zapraszam nie tylko na film, ale również i na wystawę plakatu "Perły kina radzieckiego" z okazji Dnia Kina (27 sierpnia). Plakaty można będzie oglądać od jutra do końca miesiąca w naszej sali kinowej.

http://russcentrum.plKarina Makarewicz edytował(a) ten post dnia 21.08.08 o godzinie 20:58
Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...


Obrazek
Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...

28 sierpnia (czwartek), godz. 18:00


Obrazek
Karina Makarewicz edytował(a) ten post dnia 26.08.08 o godzinie 15:18
Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...

29 sierpnia (piątek), godz. 18:00

DZIEŃ WYBORÓW (ДЕНЬ ВЫБОРОВ)
rok produkcji:
2007
gatunek: komedia
reżyseria: Oleg Fomin
obsada: Wasilij Utkin, Leonid Barac, Nonna Griszajewa
czas trwania: 128 min.

Pracownicy jednej z najwyżej notowanych rozgłośni radiowych kraju otrzymują od tajemniczego oligarcha zadanie - przeprowadzić kampanię przedwyborczą i "nabić ranking" całkowicie pozbawionemu szans kandydatowi na gubernatora jednego z okręgów Środkowej Wołgi. Takich zadań się nie omawia - takie zadania się wypełnia, szybko i bezproblemowo. Cała ekipa wyrusza w rejs po Wołdze, przeprowadzając w różnych miastach konferencje prasowe, mityngi i koncerty. Nie ma już znaczenia, kim jest kandydat i ile procent powinien odebrać konkurentom. Liczy się tylko zwycięstwo!
Film Olega Fomina został nakręcony na motywach sztuki komediowej "Kwartetu "I"" pod tym samym tytułem, będącego z kolei kontynuacją innego słynnego przedstawienia - "Dzień radia". W filmie zabrzmiały utwory takich wykonawców, jak BI-2, Andriej Makarewicz, Siergiej Sznurow, Iwanuszki International.



Obrazek


http://russcentrum.pl
Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...

5 września (piątek), godz. 18:00

UWAGA, WASYLEK! (ОСТOРОЖНО, ВАСИЛЕК!)
rok produkcji:
1985
gatunek: familijny, dla dzieci
reżyseria: Eduard Gawriłow
obsada:Ilja Tiurin, Oleg Jefriemow, Tatiana Bożok
czas trwania: 68 min.

Sympatyczny sześcioletni Wasylek ma wkrótce stać się uczniem tak zwanej "zerówki". Przygotowaniom do tego doniosłego wydarzenia towarzyszą pewne wątpliwości: czy w szkole wszystko będzie "na poważnie", czy tak jak w przedszkolu - "na niby"? Tryskający energią i trudny do ujarzmienia chłopiec szybko zwraca na siebie uwagę dyrektora szkoły. Zapanować nad dyscypliną pomoże Wasylkowi dopiero jego dorosły przyjaciel...


Obrazek


http://russcentrum.pl
Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...

12 września (piątek), godz. 18:00

KUKUŁKA (КУКУШКА)
rok produkcji:
2002
gatunek: komediodramat, dramat wojenny
reżyseria: Aleksandr Rogożkin
obsada: Wiktor Byczkow, Anni-Kristiina Juuso, Ville Haapasalo
czas trwania: 100 min.

Wrzesień 1944 roku, na krótko przed zakończeniem przez Finlandię udziału w II Wojnie Światowej. Dwaj potencjalni wrogowie - fiński snajper i kapitan armii radzieckiej cudem wyrywają się śmierci. Obydwu przyjmuje pod swój dach Laponka Anni, dla której nie są oni wrogami, a po prostu mężczyznami. Ponieważ każde z trojga posługuje się innym językiem, nie mogą wyjaśnić sobie nawzajem, kim naprawdę są, a kim nie są...
Film otrzymał ogromną ilość nagród, zarówno na rosyjskich, jak i na zagranicznych festiwalach filmowych. Jedną z najczęściej nagradzanych kategorii była główna rola żeńska fińskiej aktorki Anni-Kristiiny Juuso.W filmie zabrzmiał język rosyjski,fiński i lapoński.



Obrazek


http://russcentrum.plKarina Makarewicz edytował(a) ten post dnia 11.09.08 o godzinie 22:09
Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...


Obrazek
Karina M.

Karina M. Psy i kino - moja
miłość :-)

Temat: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza...

Podrzucę dzisiejsze spotkanie do góry, bo sama bym się - nie tylko ze względów zawodowych - na nie wybrała :-).
Więcej o rajdzie i chłopakach można poczytać tu i tu, a tu tekst Macieja Swinarskiego, który będzie dzisiaj naszym gościem i opowie o wyprawie :-)Karina Makarewicz edytował(a) ten post dnia 18.09.08 o godzinie 16:02

Następna dyskusja:

WSZ w Gdańsku




Wyślij zaproszenie do