Krzysztof Kester

Krzysztof Kester Organizator, pilot,
przewodnik

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

Wiosną tego roku głośno było o sensacyjnym odkryciu archeologicznym w Gdańsku: w sąsiedztwie Klasztoru Dominikanów i Hali Targowej na Głównym Mieście odkryto piwnice romańskie, z XIII wieku, prawdopodobnie należące do dawno nieistniejących zabudowań klasztornych. Jest to najstarszy w Gdańsku zabytek architektury, całkiem dobrze zachowany. Pochodzi on z czasów jeszcze przedkrzyżackich, z okresu książąt gdańskich, którzy utrzymywali, z większym lub mniejszym powodzeniem, niezależność polityczną Gdańska i Pomorza Gdańskiego. Te piwnice zmieniły tez niektóre hipotezy dotyczące historii Miasta i jego dawnej lokalizacji.

Nic to jednak. Prace archeologiczne prowadzono tam przed budową nowego budynku. Wielkopolski Konserwator Zabytków Aleksander Starzyński, który nadzorował prace archeologów wydał... zgodę na bezpowrotne zasypanie bezcennego zabytku. jednak dzięki nagłośnieniu sprawy w mediach i wspólnych działań gdańskich środowisk decyzja została wstrzymana, a wyeksponowane piwnice znalazły się w projekcie nowej zabudowy.

Ostatnio jednak, kiedy wszystko ucichło, kiedy uwierzyliśmy, ze zabytek będzie uratowany, decyzje odwieszono i piwnice jednak zostaną zasypane.

Najgorsza jest bezsilność tych, którzy kochają to Miasto.

konto usunięte

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

Krzysztof Kester:
Ostatnio jednak, kiedy wszystko ucichło, kiedy uwierzyliśmy, ze zabytek będzie uratowany, decyzje odwieszono i piwnice jednak zostaną zasypane.

Najgorsza jest bezsilność tych, którzy kochają to Miasto.
oby w sposób bezbolesny. Jaki to był budynek z ciekawości spytam co pod niego kładziono fundament?

Czy to chodzi o ulice o brzydkiej nazwie w miejscu dawnej drukarni?Romuald Konieczny edytował(a) ten post dnia 05.12.07 o godzinie 09:43
Tomasz S.

Tomasz S. Red. nacz.,
StaraOliwa.pl

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

To chodzi o placyk między halą targową a kościołem św. Mikołaja.
Tam gdzie stały stragany.
Krzysztof Kester

Krzysztof Kester Organizator, pilot,
przewodnik

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

Tomek Strug:
To chodzi o placyk między halą targową a kościołem św. Mikołaja.
Tam gdzie stały stragany.
Dokładnie. A ma tam powstać budynek do handlu warzywami - w zastępstwie tych straganów.

Pozostaje liczyć na to, że kiedy za 800 lat archeologowie wykopią fundamenty stadionu Baltic Arena, to władza nie będzie tak głupia, jak ta nam współczesna...
Sławek Wójcik

Sławek Wójcik Jeśli masz temat do
omówienia,
zapraszam. 10 lat
zajmuję ...

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

Myślę, że władza będzie tak samo głupia, tylko 1. za 800 lat budynki będą lewitowały na poduszkach elektromagnetycznych, także nie będzie problemu :) 2. założę się, że Baltic Arena za 800 lat będzie piaskiem a nie zabytkiem :) Co ja mówię, za 100 lat...
Maciej Trzciński

Maciej Trzciński Procurement, Skanska
S.A.

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

o ile za sto lat nie będzie rozpoczętą inwestycją :)

konto usunięte

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

o ile jutro nie je.nie bomba

konto usunięte

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

Sławek W.:
Myślę, że władza będzie tak samo głupia, tylko 1. za 800 lat budynki będą lewitowały na poduszkach elektromagnetycznych, także nie będzie problemu :) 2. założę się, że Baltic Arena za 800 lat będzie piaskiem a nie zabytkiem :) Co ja mówię, za 100 lat...
To jest dobry trop. Ludzie odpowiedzialni już lewitują. I stąd te zmiany /kopiemy/nie kopiemy. A niektórzy sie na kopaniu dorobią. :)

konto usunięte

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

Krzysztof Kester:
jednak dzięki nagłośnieniu sprawy w mediach i wspólnych działań gdańskich środowisk decyzja została wstrzymana, a wyeksponowane piwnice znalazły się w projekcie nowej zabudowy.


To moze powtorka z rozrywki... pzegladajac fora na GL mozna odniesc wrazenie, ze jest tu fura ludzi z pomyslami i jajami (moze cos w stylu marketingu partyzanckiego - tak mi sie nasunelo w kontekscie przegladania tamtego forum lub inne szalowe wydarzenie typu happening).
Cel zgoła zbożny

pozdr
s.

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

Prawdopodobnie propozycja umieszczenia piwnic w projekcie nowej zabudowy była zbyt droga i mało atrakcyjna... miasto zajęło się stadionem i drogami, a trudno wymagać od prywatnych inwestorów, żeby za to zapłacili. Zwłaszcza po tym, jak wiele problemów mieli z Halą Targową :(
Krzysztof wie, że też się dobijałam do różnych instytucji, żeby piwnice uratować i pokazać je ludziom. I mogę tylko się cieszyć, że przynajmniej mi udało się je obejrzeć.
Ale jak się jest archeologiem/konserwatorem i w ten sposób zamierza się postępować, to trzeba w ogóle takich rzeczy nie odkopywać, przynajmniej by się nie zniszczyły.
Grzegorz Wszelaczyński

Grzegorz Wszelaczyński Interim Product /
Project / Marketing
Manager

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

Przecież zasypanie tych piwnic piaskiem jest właśnie metodą zakonserwowania ich dla przyszłych pokoleń - OCB? http://dawnygdansk.pl czy co?

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

Tak, ale poprzednio "zasypanie" było naturalne i szczelne. A teraz będzie w sposób sztuczny ubijane, i nie da się tego zrobić bez żadnych uszkodzeń, zwłaszcza, że trochę te piwnice odstały na świeżym powietrzu. Zresztą na koniec, przy budowie nowego placu targowego, przejedzie po tym dość ciężki sprzęt :(

konto usunięte

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

Joanna S.:
a trudno wymagać od prywatnych
inwestorów, żeby za to zapłacili.

jeśli sie myle poprawcie mnie, ale... własciciel zabytkowego domu jesi chce cos zmienic lub przebudowac, musi to z robic wg ustalen konserwatora zabytkow i to na swoj koszt. Czy w tym przypadku nie ma mozliwosci podobnego rozwiazania prawnego? "chcesz wybudwac...? zrob piwnice" A swoja droga, miasto powinno sie tez "dorzucic", ale to juz moje pobozne zyczenia :(

pozdr.
s.

konto usunięte

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

Najstarszym zabytkiem Gdańska Jest P. Adamkowicz i to on razem z ekipą w celu zachowania dla przyszłych pokoleń powinien zostać zasypany piachemEdmunt Cecloh edytował(a) ten post dnia 06.12.07 o godzinie 16:50

konto usunięte

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

oczywiście naturalnie i szczelnie.
Tomasz S.

Tomasz S. Red. nacz.,
StaraOliwa.pl

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

Bardzo śmieszne. Bardzo..
Krzysztof Kester

Krzysztof Kester Organizator, pilot,
przewodnik

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

Sergiusz Derewianko:
jeśli sie myle poprawcie mnie, ale... własciciel zabytkowego domu jesi chce cos zmienic lub przebudowac, musi to z robic wg ustalen konserwatora zabytkow i to na swoj koszt. Czy w tym przypadku nie ma mozliwosci podobnego rozwiazania prawnego?

Tyle, ze to właśnie konserwator zabytków z Poznania, który nadzoruje wykopaliska, wydał zgodę na zasypanie.

konto usunięte

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

no to zasypia :(

moze kolejnym krokiem bedzie jakies cudne centrum handlowe na mariackiej z droga dojazdowa dla tirow np. przez dluga...
proponuje konkurs na nazwe owego.

a tzw. konserwatorowi zabytkow z poznania mozemy wyslac wiaderko z piaskiem i lopatke plus kawal muru, coby sobie strzelil barana, o przepraszam... koziolka.

konto usunięte

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

Tomek Strug:
Bardzo śmieszne. Bardzo..
A kto jak nie adamkiewicz powinien dać kopa w du-e temu co chce zasypać najstarsze zabytki. Ja bym wyszedł z urzędu założył kapotę i kopną w dup- tego co wymyślił zasypywanie tak żeby wpadł do rowu.Edmunt Cecloh edytował(a) ten post dnia 06.12.07 o godzinie 22:56
Krzysztof Kester

Krzysztof Kester Organizator, pilot,
przewodnik

Temat: Najstarszy gdański zabytek do piachu

Czynienie z tego sprawy politycznej i szukanie winnych wśród premierów, ministrów czy prezydentów jest najlepszym sposobem, by narobić głupiego hałasu, zagłuszyć rzeczywisty problem i skierować dyskusję na manowce.

Ta sprawa ma swoja ustaloną procedurę, określony szczebel urzędniczy (niekoniecznie zmieniający sie po każdym festiwalu politycznym), na którym zapadają decyzje, określone strony zainteresowane (inwestor, służby konserwatorskie, stosowne wydziały urzędu miejskiego), które mają lub nie mają możliwość coś finansować.

Szczęśliwie (?) sprawa nie została jednak przesądzona, kompetentni ludzie ponownie zasiedli do dyskusji w Radiu Gdańsk i bez wrzasków natury politycznej rozmawiali. Jaki będzie efekt, nie wiadomo, ale z pewnością wiadomo jaki byłby efekt imiennego obwiniania znanych osób na stanowiskach wysokich i nieadekwatnych do tej sprawy: żaden.

Następna dyskusja:

I znowu Gdański desant




Wyślij zaproszenie do