Przemysław Lisek

Przemysław Lisek Trener i konsultant
zarządzania
projektami

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

Czas na trochę marketingu szeptanego.

Wszyscy tu wiedzą, że najlepsza oliwa przyjeżdża do nas z Puglii wysyłana w 3 i 5 litrowych puszkach przez Tomka Topolewskiego.
Nie każdy jednak zdąży, nie każdy lubi włoską i tak wyrazistą oliwę.

Podrzućcie swoje rekomendacje na najlepsze Waszym zdaniem oliwy, jakie można dostać w polskich sklepach.
Adam R.

Adam R. Running Wild

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

Ja kupuję toskańską w Auchan - Il Checcino - lekko mętna, pachnąca o ciemnozielonej barwie i przyjemnie ostra w smaku.
Ewelina K.

Ewelina K. ksiegowosc

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

nie polecam oliwy z oliwek z Lidla ( byly chyba 2 wersje , z kolorowym pieprzem i jakimis ziolami) - aczkolwiek Lidl potrafi czasem pozytywnie zaskoczyc, to jednak ta oliwa ( wloska) nie bardzo smakuje.
Marcin Szuścik

Marcin Szuścik www.centrumoliwy.com

Smakosz, krytyk, ...

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

Na ogół nie kupuję oliwy w Polsce, ale jak czasem zabraknie i przyciśnie ;) Ostatnio kupiłem Monini Fruttato, całkiem niezła. Jestem ciekaw tej nowej serii oliw Monini z oznaczeniami DOP. Próbował już ktoś z Was?
Tomasz T.

Tomasz T. za gorąco...;)

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

Przemysław Lisek:
Podrzućcie swoje rekomendacje na najlepsze Waszym zdaniem oliwy, jakie można dostać w polskich sklepach.
aż Ci plusa dam...;PPP

a tak wracając do tematu...to nie jestem się w stanie wypowiedzieć, bo nie kupuję w sklepie...;DDDTomasz T. edytował(a) ten post dnia 28.01.10 o godzinie 17:29

konto usunięte

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

Tomasz T.:
Przemysław Lisek:
Podrzućcie swoje rekomendacje na najlepsze Waszym zdaniem oliwy, jakie można dostać w polskich sklepach.
aż Ci plusa dam...;PPP

a tak wracając do tematu...to nie jestem się w stanie wypowiedzieć, bo nie kupuję w sklepie...;DDDTomasz T. edytował(a) ten post dnia 28.01.10 o godzinie 17:29
:))) Jaki pomocny...
Tomasz T.

Tomasz T. za gorąco...;)

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

Małgorzata Filipiak:
:))) Jaki pomocny...
;))) jaka złośliwa...;PPPP
Marek G.

Marek G. Patrz, którędy
idziesz byś nie
stąpnął na kawałek
Lasu pr...

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

polecam oliwę z beki w Almie.
Marcin Szuścik

Marcin Szuścik www.centrumoliwy.com

Smakosz, krytyk, ...

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

Pytałem poważnie o te oliwy Monini DOP. Bez złośliwości ;) Dlaczego? Tydzień temu widziałem w Tesco promocję na Monini Toskania, czy Umbria UWAGA! 7,95 za butelkę 0,5L. Tak! Siedem! Ważność do lipca.

A Monini Bio kupiłem, bo miałem ciśnienie, w domu zabrakło. No i było po 23, więc tylko tesco 24h ;)
Marek Starzak

Marek Starzak Pasja, perfekcja i
żadnych wymówek!!!

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

Monini z pestek winogron używam do smażenia. Przypasował mi bo nie pozostawia zapachu w kuchni po smażeniu naleśników :)
Katarzyna Tofil

Katarzyna Tofil Wlasciciel, Deliss
Puglia

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

Nie kupilabym nigdy w zyciu zadnej oliwy przemyslowej..
Mariusz Ożóg

Mariusz Ożóg Salesforce
Administrator,
Elekta Business
Services

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

Katarzyna Tofil:
Nie kupilabym nigdy w zyciu zadnej oliwy przemyslowej..

Ja też :-) ale niestety wielu Polaków wierzy w reklamę "oliwy" extra virgin za 9,99zł. Sytuacja jest identyczna na przykład z kawą czy winem.
Katarzyna Tofil

Katarzyna Tofil Wlasciciel, Deliss
Puglia

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

Jesli u producenta dobra oliwa jest po min. 4-5 euro to jak moze oliwa kosztowac w Polsce 10 zl za litr????
Prosze zwracac uwage na etykietki, wszelka oliwa typu comunitaria badz zrobiona z oliwek pochodzenia comunitario - sa to oliwy jak najbardzije mieszane z oliwami z innych krajow/oliwek z innych krajow UE. nie chcialabym robic tu antyreklamy duzym markom oliwy na polskim rynku, jednak czytajcie dobrze etykietki, a poza tym jesli oliwa jest filtrowana, bardzo ciezko rozpoznac po kolorze czy ejst dobra, jednak te niefiltrowane jesli maja kolor podchodzacy pod brazowy - ja bym nie brala pod uwagi takiej oliwy. Oliwa niefiltrowana musi miec ladny zielonkawy kolor ze zlotymi refleksami badz metna ale zywy slomiany kolor.
Och gdybym mogla zabralabym was wszystkich na krotki kurs o oliwie do wloskiej tradycyjnej tloczni:)
Przemysław Lisek

Przemysław Lisek Trener i konsultant
zarządzania
projektami

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

Katarzyna Tofil:
Oliwa niefiltrowana musi miec ladny zielonkawy kolor ze zlotymi refleksami badz metna ale zywy slomiany kolor.
Aż sprawdziłem moją oliwę z Puglii. Idealnie pasuje do opisu :)))
Katarzyna Tofil

Katarzyna Tofil Wlasciciel, Deliss
Puglia

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

Mysle, ze skoro Tomek mieszka w Puglii to doskonale wie juz jaka oliwa jest najlepsza:).
A tu pytanie moje tak z czystej ciekawosci: czy macie jakies preferencje w stosunku do typu oliwek? te z Puglii sa to glownie: ogliarola - slodkawa, leccino - gorzkawa, coratina - b.mocna pikantna, peranzana - slodkawa. Ja osobiscie uwielbiam mieszanke ogliarola i coratina w stosunku 70% do 30%, oliwa jest fajna slodkawa z wyrazistym posmakiem. Leccino nie znosze wrecz, poniewaz w Salento oliwki zbierane sa z ziemi, a preferowana metoda zbioru to strzachiwanie, co uwazam, ze uszkadza oliwki, wowczas oliwa ma posmak ziemisty, a kwasowosc jest dosc wysoka. Osobiscie nie spotkalam sie oliwy z Salento z niska kwasowoscia.
Ciekawostka jednak sa badanie, ktore przeprowadzil moj producent na oliwie z oliwek typu coratina. taka oliwa jest b.gesta i zielona. Co sie okazalo, ze w takiej oliwie jest 4 razy wiecej polifenolow niz w oliwce typu ogliarola (ok. 260 mg w 100 g, natomiast w ogliarola ok 60 mg w 100 g), co pozwala utrzymac oliwe przez dlugi czas swieza, jak rowniez polifenole to wiadomo - pomaga w zwalczaniu chorob krazenia itp.

O oliwie moglabym opowiadac godzinami, licze na poszerzenie horyzontow na temat innych oliw:)

A, jeszcze jedno, we Wloszech pugliesi, czyli mieszkancy Puglia, walcza o to, zeby na etykietce umieszczano rowniez pochodzenie oliwy z punktu widzenia regionu, poniewaz 80% oliwy zakupionej w regionach polnocnych Wloch to oliwa z Regionu Puglia oraz Calabria. Jest mocna i idealnie nadaje sie do rozrabianie, nadaje rowneiz piekny zapach oliwy mieszanej, w ten sposob zostaje butelkowana i etykietkowana jako oliwa toskanska badz liguryjska - ot, prawda o oliwie wloskiej:)
Adam R.

Adam R. Running Wild

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

Kasiu!
To teraz wiem czemu tak smakują mi oliwy ostre.
coratina rządzi :)
Katarzyna Tofil

Katarzyna Tofil Wlasciciel, Deliss
Puglia

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

Robie wlasnie kurs assaggiatori olio, pozniej bede sie wymadrzala... hahaha
Pozdrawiam wszystkich smakoszy oliwy:)


Obrazek


Uploaded with ImageShack.us
Tomasz T.

Tomasz T. za gorąco...;)

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

Katarzyna Tofil:
Mysle, ze skoro Tomek mieszka w Puglii to doskonale wie juz jaka oliwa jest najlepsza:).
nie wiem, czy doskonale, ale co nieco wiem...;))
poniewaz w Salento oliwki zbierane sa z ziemi, a preferowana metoda zbioru to strzachiwanie, co uwazam, ze uszkadza oliwki, wowczas oliwa ma posmak ziemisty, a kwasowosc jest dosc wysoka. Osobiscie nie spotkalam sie oliwy z Salento z niska kwasowoscia.
no i tutaj pozwolę sobie na polemikę, bo w to co napisałaś jest dość powierzchowne i nie do końca prawdziwe...
strząsanie oliwek jest stosowaną tutaj metodą, ale nie ma nic wspólnego z "ziemistym posmakiem". Owszem oliwa pozyskana z takich oliwek różni się smakiem, ale nie ze względu na uszkodzenie oliwek, bo takowe występuje w mniejszym stopniu niż przy opadzie naturalnym, a ze względu na to, że oliwki , które spadają nie osiągnęły jeszcze naturalnej dojrzałości i w związku z tym oliwa jest bardziej ostra.
W normalnym układzie pierwsze zebrane oliwki nie nadają się do produkcji dobrej oliwy ponieważ są zbierane z ziemi, na której leżą kilka tygodni, przed zasadniczym zbiorem w ramach oczyszczania powierzchni pod drzewami...
następnie stosuje się do zbioru siatki, bądź zbiera oliwki z oczyszczonej powierzchni, wykorzystując naturalny opad, bądź też strząsanie.
Metoda strząsania ma tę zaletę, że nie pozwala na zbyt długie zaleganie oliwek na ziemi, nie każdy z producentów może sobie pozwolić na odpowiednio dużą liczbę zbieraczy, więc strząsając za jednym przejściem pozyskuje oliwki, które w sposób naturalny opadałyby tygodniami.
nie zgadzam się również ze stwierdzeniem o kwasowości oliwy z Salento...
kwasowość ma bezpośredni związek z przyjętą technologią zbioru, zdrowotnością oliwek (atakująca je muszka potęguje kwasowość) i czasem od zbioru do wytłoczenia...
produkowałem tutaj oliwę o kwasowości 0,2 co jest bardzo dobrym wynikiem, bo do extra zalicza się jeszcze ta o kwasowości 0,8..;)

A, jeszcze jedno, we Wloszech pugliesi, czyli mieszkancy Puglia, walcza o to, zeby na etykietce umieszczano rowniez pochodzenie oliwy z punktu widzenia regionu, poniewaz 80% oliwy zakupionej w regionach polnocnych Wloch to oliwa z Regionu Puglia oraz Calabria. Jest mocna i idealnie nadaje sie do rozrabianie, nadaje rowneiz piekny zapach oliwy mieszanej, w ten sposob zostaje butelkowana i etykietkowana jako oliwa toskanska badz liguryjska - ot, prawda o oliwie wloskiej:)
w tych 80% o których mówisz powinnaś jeszcze umieścić oliwę hiszpańską , grecką i tunezyjską, ponieważ producenci kupują w tych krajach oliwę, która jest tam o wiele tańsza i mieszają z włoską, sprzedając pod etykietą własnej marki..
kilka lat temu szereg kontroli oliwy na rynku wykazał, że 80% oliwy sprzedawanej jako oliwa włoska jest w rzeczywistości mieszaniną oliw włoskiej, greckiej, hiszpańskiej i tunezyjskiej...;)
Katarzyna Tofil

Katarzyna Tofil Wlasciciel, Deliss
Puglia

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

Tomek to bardzo Cie prosze o probki oliwy wyprodukowanej w Salento, ktora jest dobra, bo ja osobiscie odkad tu mieszkam nie spotkalam sie z takowa:). Do Salento jezdze zawsze na wakacje i kazda oliwa, ktora sprobowalam, jest tragiczna - pachnie ziemia, smakuje ziemiscie. W Salento tradycja jest, ze oliwki zbierane sa z ziemi, leza one nawet do 2-3 tygodni, az opadna wszystkie (mowi sie tu o odpowiednim stopniu dojdzalosci) - wiem, ze to wizaze sie z kultura tego obszaru, ale prawda jest, ze taka oliwa zawsze bedzie miala wysoka kwasowosc, poniewaz produkowana jest z przejrzalych oliwek, czesto nadgnitych. Poza tym juz w starozytnym Rzymie mowiono o uzyskiwaniu najlepszej oliwy przy RECZNYM zbiorze oliwek w odpowiednim stadium dojrzalosci (czyli niezbyt dojrzalych).

Z metoda strzachiwania to jest roznie, zwykle oliwki sa uszkadzane, ale fakt faktem jest, ze to pozwala na sprawny zbior oraz przetworzenie oliwek w 24 h po zbiorze, co pozwala na wyprodukowanie swietnej oliwy:). W okolicach Bari preferowana metoda zbioru jest reczna.

Zgadzam sie z oliwa mieszana z Grecji, Hiszpanii oraz Tunezji, ale do tej meiszanki zawsze dodawana jest oliwa z Puglii, wlasnie dla uzyskania owocowego zapachu oraz koloru. Od ponad 7 lat rozmawiam tu z wieloma producentami oliwy i KAZDY, ale doslownie kazdy, sprzedaje oliwe w cysternach Toskanczykom - mali producenci lacza sie i odsprzedaja oliwe grupowo, ci wieksi maja juz stalych klientow w Toscanii. Mowia, ze sa dobrymi platnikami, stad jest to najlatwiejszy dla nich zarobek:)

Tomek, na pewno masz inne spostrzezenia na ten temat i z checia sie z nimi zapoznam. Zawsze taka wymiana doswiadczen jest raczej budujaca niz destruktywna:)
Pozdrawiam!Katarzyna Tofil edytował(a) ten post dnia 26.02.11 o godzinie 10:20
Tomasz T.

Tomasz T. za gorąco...;)

Temat: Oliwy dostępne na polskim rynku - co polecacie

Katarzyna Tofil:
Tomek to bardzo Cie prosze
nie ma problemu jeśli chodzi o próbki, choć 0,2 nie będę w stanie Ci dostarczyć, bo nie zajmuję się już produkcją...
czy przez Salento rozumiesz rejon, czy miejscowość...???
bo nie bardzo rozumiem z czym polemizujesz...spotkasz tutaj również takie plantacje, gdzie nikt nie zbiera oliwek...po prostu zalegają na ziemi, aż zgniją...

Z metoda strzachiwania to jest roznie, zwykle oliwki sa uszkadzane, ale fakt faktem jest, ze to pozwala na sprawny zbior oraz przetworzenie oliwek w 24 h po zbiorze, co pozwala na wyprodukowanie swietnej oliwy:). W okolicach Bari preferowana metoda zbioru jest reczna.
Kasiu, a Ty widziałaś ten zbiór ręczny, o którym piszesz...???
jeśli tak to opisz go proszę...:)
preferencje , a praktyka to dwie odrębne sprawy i jeśli mówimy o produkcji masowej to niestety zbiór ręczny z drzewa stosuje się tylko w odniesieniu do gatunków jadalnych, co ma swoje uzasadnienie technologiczne i ekonomiczne...
bawią się tak również niektóre liczne rodziny, które posiadają kilka drzew oliwnych...dodajmy niewysokich...czyli stosunkowo młodych...produkujące oliwę na własne potrzeby...;))

Zgadzam sie z oliwa mieszana z
moja uwaga odnosiła się do udziału procentowego, który podałaś, a nie do faktu sprzedaży oliwy na północ...wiadomo jest, że oliwa z Puglii cieszy się renomą w całych Włoszech...:)



Wyślij zaproszenie do