Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

Witam,

Czy ktoś z szanownych grupowiczów uczęszczał do szkoły fotograficznej albo na jakieś kursy fotografii. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze szkoły/kursu? Czy są wymagania co do posiadanego własnego sprzętu fotograficznego?

Pozdrawiam
Darek
Anna M.

Anna M. adiunkt WUM

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

Kiedyś znalazłam to:

http://www.zpaf.pl/pl/content/studium/studium.php

Ann
Krzysztof C.

Krzysztof C. sweet dreams are
made of this

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

Ja kończyłem szkoły fotograficzne i nawet uczę w jednej z nich.
A więc tak najważniejsze to określic dokładnie to czego się chce. Każda ze szkół ma swój profil najczęściej nie jest on za bardzo sformułowany ale dobór kadry, zajęc itp powoduje że nie ma szkoły uniwersalnej. Najbardziej sztandarowy jest przykład filmówki i ASp w Poznaniu. Obie te szkoły daja możliwość zdobycia wyższego wykształcenia fotograficznego ale...
filmówka jest najstawiona bardziej na fotografie dokumentalną a ASP na sztkę-fotografi.
Jeśli Wiesz czego chcesz łatwiej będzie znależć szkołe dla siebie. Moja znajoma chcą nauczyc się "jak fotografować" zapisała się do szkoły na kurs na ktorym uczono ją estetyki, historii fotografii. Wykłady prowadzone na wysokim poziomie, bardzo ciekawe ale zupełnie nie odpowiadające jej potrzebom.
Jeśli chodzi o Wrocław to istnieje tam np. zespół szkół fotograficznych (prywatnych policealnych) pewnie oni tez prowadzą jakieś kursy (kiedys prowadzili)
Jarek B.

Jarek B. Life goes on...

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

Osobiscie uwazam ze najlepsza szkola fotografii jest wlasne doswiadczenie, sumiennosc i cierplilowsc i najwazniejsze uczenie sie na wlasnych bledach.
Szkla da Ci teorie ktora przeczytasz w kilku ksiazkach ale nie da Ci doswiadczenia, nie ma czegos takiego ze po szkole/kursie bedziesz robila zdjecia na okladke (chociaz wyjatki sie zdarzaja) zamiast szkoly/kursu zainwestowalbym w dobre szklo... i znajomego ktory robi juz dlugo fotki i on pokaze Ci jak patrzec na swiat.

konto usunięte

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

Uczenie się na własnych błędach... hm... A skąd mam wiedzieć, że popełniam błędy, skoro nie mam wiedzy na ten temat... Moim zdaniem samemu można dojść do pewnego poziomu opanowania techniki korzystania z aparatu (a i to nie zawsze;)...
Dlatego postanowiłam pójść do szkoły.sylwia S. edytował(a) ten post dnia 26.05.08 o godzinie 20:06
Jarek B.

Jarek B. Life goes on...

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

Ja jakoś nie mam dobrych doświaczeń z osobami "wykształconymi" w kierunku fotografii. A to coś tam krzywo a to coś nie tak.
Wyznaje zasadę ze moje zdjęcia to mój sposób patrzenia na świat a nie jakiś wyidealizowany obraz wpisany w ramy jedynie słusznych koncepcji prof. takiego czy mgr owego :).

Czasami mam wrażenie ze na forach siedzą ludzie o wyidealizowanym poglądzie na fotografie, a raczej nie na fotografie, tylko sztuczny idealny obraz, jeśli komuś przeszkadzają cienie na drzewach, ciemne chmury, bo zdjęcie było robione przed burza, co jest NATURALNE, to może niech się schowa do photoshopa a nie udziela na stronie, gdzie człowiek prezentuje zdjęcie a nie wytwór klawiatury i mychy.

Znam przypadek z przed kilku lat gdzie zdjęcie na forach i innych portalach bylo sprowadzone do poziomu g..... Autor obśmiewany przez profesjonalnych fotografów ze jak to zdjęcie pod światło i jeszcze ten duży blik.
Za jakiś czas fotka zdobyła Grand Prix może w mało prestiżowym konkursie W. Puchalskiego a autor chałtury młody chłopak samouk z pomorskiej wioski dostał propozycje z ZAPF aby zrobił wystawę...

Ale ogólnie to temat rzeka....każdy myśli i sadzi według siebie...

sylwia s.:
Uczenie się na własnych błędach... hm... A skąd mam wiedzieć, że popełniam błędy, skoro nie mam wiedzy na ten temat... Moim zdaniem samemu można dojść do pewnego poziomu opanowania techniki korzystania z aparatu (a i to nie zawsze;)...
Dlatego postanowiłam pójść do szkoły - Warszawska Szkoła Filmowa, wydział fotografii. Mam wrażenie, że osoby, które tam spotykam przekazują wiedzę - a raczej sposób myślenia o fotografii. Na dodatek nie próbują ujednolicić naszego stylu, ale wzmacniają nasz własny styl... I to jest piękne :) I już żaluję, że został mi tylko rok... :(Jarek B. edytował(a) ten post dnia 13.07.12 o godzinie 09:58

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

To może troszkę inaczej... chodzi mi bardziej o nauczenie się "rzemiosła" niż o uczenie się teorii, historii fotografii itp. jak będę chciał to poznać to kupie sobie książki i poczytam ;)) nie muszę za to płacić 2 tyś/sem

Coś w rodzaju - uczymy się poprzez praktykę, wyjazdy, plenery itp.
Jarek B.

Jarek B. Life goes on...

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

To moze po prostu wybrac sie na plener z ludzmi z GL i mysle ze to ciekwasze efekty przyniesie niz wyrzucanie pieniedzy :)

Dariusz Z.:
To może troszkę inaczej... chodzi mi bardziej o nauczenie się "rzemiosła" niż o uczenie się teorii, historii fotografii itp. jak będę chciał to poznać to kupie sobie książki i poczytam ;)) nie muszę za to płacić 2 tyś/sem

Coś w rodzaju - uczymy się poprzez praktykę, wyjazdy, plenery itp.

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

a ja zapytam o Akademie Fotografii, wie ktos coś?

konto usunięte

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

Dariusz Z.:
To może troszkę inaczej... chodzi mi bardziej o nauczenie się "rzemiosła" niż o uczenie się teorii, historii fotografii itp. jak będę chciał to poznać to kupie sobie książki i poczytam ;)) nie muszę za to płacić 2 tyś/sem

Coś w rodzaju - uczymy się poprzez praktykę, wyjazdy, plenery itp.

Juz mialem polecic Ci moja foto-szkole
http://kwadrat.edu.pl
ale okazalo sie,ze chcesz nauczyc sie jedynie "rzemiosla"....

Kwadrat jest troche luzniejsza forma niz szkola i jest nastawiony na kontakt "mistrz-uczen" Wszelkie techniczne sprawy tj.: ciemnia, studio,nauka Photoshopa dzieja sie jakby przy okazji
Mysle jednak ,ze mozesz zaryzykowac za mniej niz 2 tys. bo dokladnie 1290zl za semestr ;)

Pozdrawiam
Darek
Małgorzata Lektarska

Małgorzata Lektarska W biznesie, tak
naprawdę, jesteś
taki, jakim widzą
Cię inni!

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

Jarek B.:
Osobiscie uwazam ze najlepsza szkola fotografii jest wlasne doswiadczenie, sumiennosc i cierplilowsc i najwazniejsze uczenie sie na wlasnych bledach.
Szkla da Ci teorie ktora przeczytasz w kilku ksiazkach ale nie da Ci doswiadczenia, nie ma czegos takiego ze po szkole/kursie bedziesz robila zdjecia na okladke (chociaz wyjatki sie zdarzaja) zamiast szkoly/kursu zainwestowalbym w dobre szklo... i znajomego ktory robi juz dlugo fotki i on pokaze Ci jak patrzec na swiat.

Witam:)
Pisałabym się na "znajomego" ale brak kandydatów... wśród najbliższych i najdalszych znajomych;(
Małgorzata Lektarska

Małgorzata Lektarska W biznesie, tak
naprawdę, jesteś
taki, jakim widzą
Cię inni!

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

Dariusz B.:
Dariusz Z.:
To może troszkę inaczej... chodzi mi bardziej o nauczenie się "rzemiosła" niż o uczenie się teorii, historii fotografii itp. jak będę chciał to poznać to kupie sobie książki i poczytam ;)) nie muszę za to płacić 2 tyś/sem

Coś w rodzaju - uczymy się poprzez praktykę, wyjazdy, plenery itp.

Juz mialem polecic Ci moja foto-szkole
http://kwadrat.edu.pl
ale okazalo sie,ze chcesz nauczyc sie jedynie "rzemiosla"....

Kwadrat jest troche luzniejsza forma niz szkola i jest nastawiony na kontakt "mistrz-uczen" Wszelkie techniczne sprawy tj.: ciemnia, studio,nauka Photoshopa dzieja sie jakby przy okazji
Mysle jednak ,ze mozesz zaryzykowac za mniej niz 2 tys. bo dokladnie 1290zl za semestr ;)

Pozdrawiam
Darek
Fajnie, że szkoła jest we Wrocławiu. Prowadzicie też kursy?
Wiedza ma być wyłącznie dla mojej przyjemności nie dla dyplomu.
Chciałabym umieć wykorzystywać do max lustrzankę, obrabiać zdjęcia, i sprawiać że djęcia budzą podziw;) To taka "sztuka dla sztuki" Ale przewodnim motywem ma być umiejętność ukazania piękna we wszystkim... Da się zrobić?

konto usunięte

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

Małgorzata L.:
Dariusz B.:
Dariusz Z.:
To może troszkę inaczej... chodzi mi bardziej o nauczenie się "rzemiosła" niż o uczenie się teorii, historii fotografii itp. jak będę chciał to poznać to kupie sobie książki i poczytam ;)) nie muszę za to płacić 2 tyś/sem

Coś w rodzaju - uczymy się poprzez praktykę, wyjazdy, plenery itp.

Juz mialem polecic Ci moja foto-szkole
http://kwadrat.edu.pl
ale okazalo sie,ze chcesz nauczyc sie jedynie "rzemiosla"....

Kwadrat jest troche luzniejsza forma niz szkola i jest nastawiony na kontakt "mistrz-uczen" Wszelkie techniczne sprawy tj.: ciemnia, studio,nauka Photoshopa dzieja sie jakby przy okazji
Mysle jednak ,ze mozesz zaryzykowac za mniej niz 2 tys. bo dokladnie 1290zl za semestr ;)

Pozdrawiam
Darek
Fajnie, że szkoła jest we Wrocławiu. Prowadzicie też kursy?
Wiedza ma być wyłącznie dla mojej przyjemności nie dla dyplomu.
Chciałabym umieć wykorzystywać do max lustrzankę, obrabiać zdjęcia, i sprawiać że djęcia budzą podziw;) To taka "sztuka dla sztuki" Ale przewodnim motywem ma być umiejętność ukazania piękna we wszystkim... Da się zrobić?

W takim razie to propozycja dla Ciebie Serdecznie zapraszam

"Ostatni termin rozmów kwalifikacyjnych do MFF „Kwadrat” na rok szkolny 2007/2008 ustalony został na 21 i 22 września od godz. 14.00 Rozmowy odbędą się w Domu Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu."
Olga Ł.

Olga Ł. Strategic Planner

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

Ja chodziłam do Akademii Fotografii w Warszawie i z czystym sumieniem mogę ją wszystkim polecić!

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

http://fotografia.org.pl

Wyzsze Studium Fotografii, 3 lata, daje Wyzsze Wyksztalcenie jako jedyna, z tutaj wymienionych.Rafał Dłużewski edytował(a) ten post dnia 06.08.07 o godzinie 23:11
Darek Wajkowski

Darek Wajkowski powiedzmy że
analityk ;)

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

Małgorzata M.:
a w podlaskim jest "coś "
z tego co sie orientowałam to raczej nic albo poprostu nie znalazłam

a w podlaskim jest "COŚ"
zareklamuję warsztaty w Budzie Ruskiej.. niestety liczba miejsc ograniczona... czas ograniczony... najbliższe terminy to o ile mi wiadomo [rzyszły rok o ile są wolne miejsca..
nie daje wyższego wykształcenia... daje "jedynie" szansę innego spojrzenia na świat..
pozdrawiam
Krzysztof C.

Krzysztof C. sweet dreams are
made of this

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

żadna szkoła nie jest w stanie nauczyć każdego i zapewnić mu super zleceń. Potrzeba czegoś co Niemcy nazywają "Sitzfleisch". Po prostu trzeba zasuwać jak parowozik.
szkoła to miejsce w którym tak naprawdę uczy sie człowiek nie na zajęciach ale w kontaktach innymi, rozmowami, oglądaniem zdjęć, rozmawianiem o nich- takie wzajemne nakręcanie się.
Nauczyciel jest pewnego rodzaju "sternikiem" zajęć. Jego zadaniem jest wskazywanie kierunków czy pokazywaniem możliwości, no i delikatne "korygowanie kursu" a przy okazji pokazuje trochę zawodowych sztuczek.
I to wszystko
Gabi K.

Gabi K. marketing
communications |
media woman

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

Paulina L.:
a ja zapytam o Akademie Fotografii, wie ktos coś?

ja skoczyłam kurs foto cyfrowej w Akademii Fotografii w Krakowie :)
polecam, ale od razu uprzedzam, że to jest tzw. 'liznięcie' fotografii :) pierwsze spotkanie to teoria, a kolejne to już praktyka :) (głównie fotografia w studiu, ale plener też był)

są również zadania, które później ocenia prowadzący kursu.
na ostatnich 2 spotkaniach miałam photoshopa :)
na koniec dostaje się certyfikat ukończenia kursu :)
Monika S.

Monika S. always look on the
bright side of life
:)

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

a ja tutaj:

Formaty - Wroclaw

bardzo sobie chwale i z czystym sumieniem polecam

na kazdych zajeciach najpierw teoria, potem zajecia praktyczne - ciemnia, studio, itd.

swietne podejscie wykladowcow - ludzie z prawdziwa pasja (juz pisalam chyba o tym w innym temacie), to byl naprawde fajny czas :)

do tego co jakis czas organizowany weekendowy plener, plus na koniec wystawa fotografii uczestnikow kursu :)

w kazdej chwili mozna przyniesc swoje prace i otrzymac wskazowki, plus studio do wykorzystania rowniez poza godzinami kursu :)Monika S. edytował(a) ten post dnia 09.09.08 o godzinie 23:24
Justyna K.

Justyna K. fotograf grafik
typograf

Temat: Szkoła fotograficzna/kursy

Zależy na jakim jesteś etapie. Moim zdaniem najlepszą szkołą fotografii w Warszawie jest szkoła profesora Schmidta, przy Łazienkowskiej 14. Najbardziej zaawansowany program, ważne zagadnienia techniczne, dobrzy i kreatywni wykładowcy. Nawet systemu strefowego uczą. To chyba jedyna szkoła, która stara się tego uczyć, a przecież to kluczowe!
http://wsfoto.art.pl/

Jeśli jesteś gdzieś na początku, to warto najpierw zwrócić uwagę na e-szkolafotografii.pl

Następna dyskusja:

Kursy dla początkujących?




Wyślij zaproszenie do