Marcin Orliński

Marcin Orliński Wicenaczelny,
„Przekrój”

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

Dylemat już bardzo klasyczny: wolność słowa czy ochrona uczuć religijnych?

"Po ostatnich zmianach w kodeksie karnym obraza Boga może kosztować w Irlandii nawet 25 tys. euro. Obrońcy praw człowieka protestują, a ateiści zapowiadają bluźnierczą kampanię. (...)

Obrońcy praw człowieka od razu uznali nowe przepisy za zamach na wolność słowa i wyznania oraz za kaganiec nałożony na irlandzką prasę."

Więcej: gazeta.pl

konto usunięte

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

Dlaczego grzwyną skoro wynaleziono już dawno lepsze metody. Miażdzenie kołem, podtapianie itd..

konto usunięte

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

To już przekracza pojęcie zdrowego psychicznie człowieka.
Marcin Orliński

Marcin Orliński Wicenaczelny,
„Przekrój”

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

A co powiecie na taką historię, tym razem z kraju Lachów:

"Za przerobienie kościelnych napisów 'Żyj jak Maryja' i 'Trwaj w wierze' na 'Żryj jak Maryja' i 'Trwaj zwierze' 18-latka została skazana na 400 złotych grzywny i rok więzienia w zawieszeniu. Tak postanowił sąd. - Dziewczyny może i szkoda, ale to powinno działać wychowawczo - mówi 'Dziennikowi Wschodniemu' ksiądz z parafii, która złożyła doniesienie o przestępstwie.

Więcej: gazeta.pl

konto usunięte

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

Irańska agencja prasowa zapewne będzie cytować ów wyrok jako przykład, że nie tylko oni karzą za "bluźnierstwa".
TO JEST JAKAŚ PARANOJA. Gdzie ja żyję?
SKANDAL.
Poradziłbym tej dziewczynie aby odwołała się od wyroku all the way do Strasbourga i do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Joanna W.

Joanna W. Znajdziesz mnie na
fb

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

Marcin Orliński:
A co powiecie na taką historię, tym razem z kraju Lachów:


nie rozumiem, mam bić brawo tej panience, że jest bystra jak woda w klozecie (że tak pozwole sobie zacytować wielką dodzię)?
To źle, że dostała grzywnę?

konto usunięte

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

Osobiscie bym karał bluznierstwa jakich sie dopuszczaja na filmach i dziełach kinematografii producenci reklam.

konto usunięte

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

Marcin Orliński:
"Za przerobienie kościelnych napisów 'Żyj jak Maryja' i 'Trwaj w wierze' na 'Żryj jak Maryja' i 'Trwaj zwierze' 18-latka została skazana na 400 złotych grzywny i rok więzienia w zawieszeniu. Tak postanowił sąd. - Dziewczyny może i szkoda, ale to powinno działać wychowawczo - mówi 'Dziennikowi Wschodniemu' ksiądz z parafii, która złożyła doniesienie o przestępstwie.

Więcej: gazeta.pl
Parafia zlozyla czy ksiadz? W kazdym razie prawdopodobnie to koszty wezwania policji i przeprowadzenia niepotrzebnego dochodzenia. Bo gdzie za czterysta zlotych rozpuszczalnik?Romuald K. edytował(a) ten post dnia 27.07.09 o godzinie 17:22
Joanna W.

Joanna W. Znajdziesz mnie na
fb

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

Romuald K.:

Parafia zlozyla czy ksiadz?
co za różnica KTO?

konto usunięte

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

Joanna W.:
Romuald K.:

Parafia zlozyla czy ksiadz?
co za różnica KTO?
istone jesli miałby ktos pokryc koszty wezwania policji do napisu flamastrem.
Joanna W.

Joanna W. Znajdziesz mnie na
fb

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

sam pisak chyba jest sprawą najmniej istotną. Ważne jest, że ktoś miał czelność oskarżyć jakąś panienkę, że zrobiła coś złego.
Nie rozumiem, ten przykład podawany jest jako coś złego, co znów kościół zrobił źle czy wreszcie jako przykład, że nie wszystko jest dopuszczalne i chamstwo powinno być karane?
Marcin Orliński

Marcin Orliński Wicenaczelny,
„Przekrój”

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

Joanna W.:
sam pisak chyba jest sprawą najmniej istotną. Ważne jest, że ktoś miał czelność oskarżyć jakąś panienkę, że zrobiła coś złego.
Nie rozumiem, ten przykład podawany jest jako coś złego, co znów kościół zrobił źle czy wreszcie jako przykład, że nie wszystko jest dopuszczalne i chamstwo powinno być karane?

O to właśnie chodzi, byśmy wspólnie tę sprawę ocenili we wszelkich jej aspektach. :]
Anna Maria K.

Anna Maria K. instruktorka
teatralna,
terapeutka,
dziennikarka,
Fundacj...

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

Są granice, których przekraczać się nie powinno. Nie rozumiem, po kiego godzić w priorytety czyjegoś systemu wartości. PROWOKACJA? OK. Tylko po co?
A tak swoją drogą, ciekawe co też wymodzi Madonna podczas koncertu w Polsce 15 sierpnia. Jej Show przypada akurat na WNIEBOWSTĄPIENIE. Pewnie przebierze się za Matkę Boską i w tumamach dymu uniesie do góry.
Joanna W.

Joanna W. Znajdziesz mnie na
fb

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

Marcin Orliński:

O to właśnie chodzi, byśmy wspólnie tę sprawę ocenili we wszelkich jej aspektach. :]

nie rozumiem, co tu rozpatrywać, oceniać?
Za głupotę chyba trzeba płacić bez względu, przecież to jest przestepstwo regulowane z ustawy. Gdybym Cyganowi, Rumunowi czy homoseksualiście na drzwiach napisała coś obraźliwego tak samo zostałabym potraktowana...albo jeszcze gorzej, bo obraza innych nacji jest surowiej karana niz obraza uczuć religijnych.

konto usunięte

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

Dyskutuje z wyobrazeniem takim napisem nawet jesli to wygłup. Ktos kto wychował sie w erze rozwoju graffiti patrzy na to całkiem inaczej.
Joanna W.

Joanna W. Znajdziesz mnie na
fb

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

Romuald K.:
Dyskutuje z wyobrazeniem takim napisem nawet jesli to wygłup. Ktos kto wychował sie w erze rozwoju graffiti patrzy na to całkiem inaczej.
też mi argument. To tak samo powinnam być usprawiedliwiona i bezkarnie 'jeździć' po Żydach (czy też mieć większą wyrozumiałość), bo wychowałam się w antysemickim środowisku?

Nie jesteśmy chyba dzikusami z plemienia umba umba, którym wszystko wolno, gdy tylko przyjdzie taka ochota i chęć?

konto usunięte

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

Joanna W.:
Romuald K.:
Dyskutuje z wyobrazeniem takim napisem nawet jesli to wygłup. Ktos kto wychował sie w erze rozwoju graffiti patrzy na to całkiem inaczej.
też mi argument. To tak samo powinnam być usprawiedliwiona i bezkarnie 'jeździć' po Żydach (czy też mieć większą wyrozumiałość), bo wychowałam się w antysemickim środowisku?
niekoniecznie, bo czy widzła pani tam sile sprawczą?

Nie jesteśmy chyba dzikusami z plemienia umba umba, którym wszystko wolno, gdy tylko przyjdzie taka ochota i chęć?
to jest argument dla ludzi ktorzy takze doświadczają Pani Joanno.Romuald K. edytował(a) ten post dnia 27.07.09 o godzinie 22:48
Joanna W.

Joanna W. Znajdziesz mnie na
fb

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

Romuald K.:
niekoniecznie, bo czy widzła pani tam sile sprawczą?
przepraszam, ale nie rozumiem. Siłę sprawczą CZEGO?

poza tym to tylko rozmywanie tematu, jakakolwiek obraza, czy Boga, czy człowieka powiinna byc karana. A reszta to tylko bicie piany.
A że większość ludzi(tak ponoc deklaruje) jest katolikami to i nie widzę nic dziwnego, że karane jest (i może niepotrzebnie nagłaśniane) to, co z Bogiem związane. Ja tak to odbieram. Gdybym była mniejszością w kraju o innym wyznaniu liczyłabym się z konsekwencjami każdej obrazy panującej tam religii, prawa czy obyczajów. To zrozumiałe. Szkoda, że w naszym kraju wszystko, co związane z kościołem jest opluwane bezkarnie i jeszcze są głosy protestu, że opluwającym przecież wolno. Należy mieć tylko nadzieję, że może kiedyś ci, którzy tak krzyczą będą większością i zmienią prawo na swoje potrzeby. Póki co jest jak jest i nieporozumienia będą. A to, jak wierzącym i tym, którzy w katolickiego Boga niekoniecznie wierzą, bedą się układać stosunki zależy wyłącznie od nas samych, czy szukamy płaszczyzny sporu czy rzeczy, które jednak nas łączą.

konto usunięte

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

Joanna W.:
Marcin Orliński:

O to właśnie chodzi, byśmy wspólnie tę sprawę ocenili we wszelkich jej aspektach. :]

nie rozumiem, co tu rozpatrywać, oceniać?
Za głupotę chyba trzeba płacić bez względu, przecież to jest przestepstwo regulowane z ustawy. Gdybym Cyganowi, Rumunowi czy homoseksualiście na drzwiach napisała coś obraźliwego tak samo zostałabym potraktowana...albo jeszcze gorzej, bo obraza innych nacji jest surowiej karana niz obraza uczuć religijnych.

Ale powiem, że wielu homoseksualistów, włączając w tę grupę i mnie, starło by po prostu durny napis i sprawę olało.
Mnie można nazywać pedałem, cwelem, lachociągiem, dupodajcą, ciotą i czym tam jeszcze sobie kto wyduma.
MNIE TO NIE RUSZA.
Ja wiem kim ja NIE JESTEM. A nie jestem tym wszystkim czym mnie chcą obrażać. A więc niech skarżą się ludzie, którzy nie mają dystansu do samych siebie i pewności którą daje przekonanie, że bycie sobą i miłość do siebie samego stają się pancerzem, którego żaden kretyn pełen nienawiści nie przebije.

Podobnie powinno być z Katolikami. Ale nie jest. Oznaczać to może tylko jedno...
Joanna W.

Joanna W. Znajdziesz mnie na
fb

Temat: Bluźnierstwo wobec Boga - karać czy nie karać?

Janusz S.:

Podobnie powinno być z Katolikami. Ale nie jest. Oznaczać to może tylko jedno...
że nie mają głeboko w nosie tego, jak się po nich jeździ na każdym kroku? Pewnie tak. Choć przyszły takie czasy, że trzeba będzie im coraz częsciej się z tymi słowy spotykać, co jednak do tej pory było 'zarezerwowane' dla wszelkiej mniejszości. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że będzie coraz mniej fanatyków i z byle czego nie będzie rozdmuchiwana co chwila wojna by na siłę pokazać różnice w myśleniu, postrzeganiu świata. Tak się nie da żyć.
Ja mam taka nadzieję i tym optymistycznym akcentem życzę dobrej nocy :)



Wyślij zaproszenie do