Aneta S.

Aneta S. trener, doradca
zawodowy, coach

Temat: VIPASSANA - OSOBOWOŚĆ # 6

POSZUKIWACZ PRZYGÓD, LOJALISTA

Zwodniczym pryzmatem osobowości szóstej jest przygoda. Ponieważ Poszukiwacz Przygód jest nękany ciągłym stra­chem i zwątpieniem w siebie, pragnie wykazywać się i udo­wadniać swą wartość w coraz to nowych sytuacjach, albo też znaleźć taką osobę, grupę lub system, który spełniłby jego nadzieję na oddalenie na zawsze jego lęków i nie­zdecydowania.

Szóstki dobrze radzą sobie w walce z przeciwnościami. Na ogół nie są zwolennikami bezwzględnego posłuszeństwa wobec władzy, a kiedy oddadzą się jakiejś sprawie lub osobie, zachowują wobec niej niezachwianą lojalność. Po­trafią ciężko pracować, poświęcać się, czasem mogą nawet dokonywać zdumiewających wyczynów duchowych. Cechy te czynią z nich dobrych, ofiarnych przyjaciół i członków różnego rodzaju zespołów. Wśród Szóstek jest wielu żoł­nierzy, oficerów policji, alpinistów, maratończyków.

Osobowość ta może przejawiać wzorce zachowań, które wydają się być całkowicie przeciwstawne. Istnieją właściwie dwa typy Szóstek: lękliwy i nielękliwy. Typ lękliwy jest nieśmiały, pełen fobii i braku wiary w siebie, jak, na przykład, Woody Allen. Nielękliwy, jak Oliver North, może się wydawać pewny siebie, zaczepny i obcesowy, skrywając swój strach pod płaszczykiem wrogiego zacho­wania i wymuszonej odwagi. Szóstki mogą okazywać lojal­ność i oznaki stabilizacji zamiennie z napadami poszuki­wań i eksperymentowania.

Mimo zewnętrznych pozorów Szóstki są raczej bojaźli­we, szczególnie wobec zwierzchników. Mają skłonności do projekcji umysłowych, a nawet paranoi; bezustannie wypa­trują ewentualnego zagrożenia. Próbują pokonać swe lęki udając odważnych i ukryć niezdecydowanie i niepokój wchodząc w jakiś stały układ, czy to z określoną osobą, wyznaniem, czy ugrupowaniem. Zawsze będą ofiarnie wal­czyć w jego obronie, gdyż w istocie będzie to dla nich walka w obronie własnej. Doskonałym układem dla wielu Szóstek jest służba w armii, ponieważ nie tylko daje im wiarygodną ideę, o którą mogą walczyć, ale także stwarza okazję do wykazania się odwagą i lojalnością.

Największym wyzwaniem, z jakim przychodzi im się zmierzyć w medytacji wglądu, jest konsekwencja. Choćby nawet uznali medytację za praktykę wyjątkowo słuszną i rozsądną, zawsze odczuwać będą pokusę porzucenia jej i poszukania czegoś lepszego. Powiedziałem kiedyś pewnej Szóstce, że nawet jeśli rzeczywiście istniałaby gdzieś meto­da lub system doskonały, i tak nie pozostałaby przy nim długo, ponieważ w jej przekonaniu zawsze istnieje możli­wość jeszcze lepszego rozwiązania. Z wyrazem zawstydze­nia na twarzy przyznała mi rację. Wkrótce potem opuściła naszą grupę.

Osobowość ta może przezwyciężyć swój strach tylko prawdziwą, niewymuszoną odwagą. Prawdziwą odwagę może jednak odnaleźć tylko wtedy, gdy uzna swe lęki i zrozumie ich procesy. Jeśli wypiera się lęku, nie może się z nim zmierzyć. Szóstki powinny więc postawić nie na walkę, lecz na zgodę i pojednanie.

Słynne Szóstki to: Richard Nixon, Sigmund Freud, Napoleon, Hitler i Tchórzliwy Lew z Czarnoksiężnika z krainy Oz.

Autor - James Andy