Arek Kozak

Arek Kozak Visual Art

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

Witam wszystkich serdecznie...: )...tu na Goldenline jest projekt AAKCJA ROZBUJAC GMINE polegajaca na zaplanowaniu i madrym przeprowadzeniu /odnowieniu /regeneracji/ estetycznej i edukacji obywatelskiej jakiejs ubogiej gminy z pomoca wirtualna i nie tylko czlonkow grupy AARG
http://goldenline.pl/grupa/aakcja-rozruszac-gmine ..: )...

W fazie pierwszej znalezlismy gmine Terespol ktora chce wspolpracowac z projektem w lipcu '08 zrobilismy rekonesans...: )...

wrazenia z miejsca...

1. piekne miejsce z niezwyklym potencjalem pelne histori i miejsc godnych odwiedzenia przepiekne tradycje miedzy innymi przedzalskie i kulinarne i inne.
2. niezwykie mili i uprzejmi ludzie chetni do odnowienia miejsca w ktorym zyja.
3. potencjal w postaci pozyskania funduszy na ewentualne projekty mogace pomoc nauczyc milosci do miejsca i radzenia sobie w obecnej rzeczywistosci.

wrazenia w temacie wspolpracy instytucji i organizacji:
1. wyrazana chec wspolnego dzialania ale praktycznie nie ma wspolpracy w gminie miedzy instytucjami /urzedy/ i organizacjami ludzmi jesli jest to bardzo chaotyczna.
2. duzy potencjal i ogromne potrzeby. /estetyczno spoleczne/ zaniedbanie i zagubienie.
3. dzialania chaotyczne wynikajace z niewiedzy braku doswiadczenia i braku wspolnej wizji "odswierzenia" miejsca bioracego pod uwage wszystkie aspekty zycia mieszkancow. np: brak restauracji czy ogromne zaniedbanie i eklektyzm wokol nowiusienkiej drogi na ktorej dla niektorych konczy sie wizja zadbania o mieszkancow i samej gminy Terespol...: )...

Propozycja:
pomysl...: )...zorganizowac warsztaty trwajace przez co najmniej miesiac na poczatek /historyczne, estetyki miejsc, turystyczne, prowadzenia biaznesu agrobiznesu i roznych innych majacych na celu zcalenie spolecznosci we wspolnym odnawianiu /regeneracji/ gminy i siebie..: )...Razem z Organizacjami z Terespola i z tymi z was ktorzy chieliby podjac wspolprace z naszym projektem chcemy wypracowac najlepsza wersje dzialania w miejscach gdzie takie wsparcie jest niezbedne...: )...czyli wszedzie...: )...

to jest nasz zarys dzialan w Terespolu jesli macie jakies dodatkowe pomysly lub chec udzialu w juz istniejacych tematach to sie nie krepujcie slijcie tytuly maly opis i budrzet wlacznie z waszym wynagrodzeniem...: )...

jesli jakies pytania to tutaj na stronie grupy lub priv...: )...

o-o-o-o ooo-o--o-o-oo o-o-oo-o oo

dotychczasowy plan...: )...
realizacja w terespolu okres /lato/jesien, jeszcze nieokreslony/

Modul 1 Warsztaty estetyki praktycznej. okolo 10-osob

Estetyka miejsca sila bycia- wyklad wprowadzajπcy Arek Kozak

- Kurs projektowania ogrodÛw / garden-design/
- projektowania przestrzeni
/projekt odnowy estetycznej gminy Terespol/
arek kozak + 1-2 osoby /wspolprowadzace/

Wyk≥ady artystow-rezydentow- zaproszeni artysci

w miedzyczasie odbywac bedzie sie plener nowoczesnego malarstwa pejzarzowego z udzialem miedzynarodowych artystow okolo 10 osob...: )...

+ inne pomysly

dalsze propozycje w ktore mozecie sie wpisywac jesli temat wam odpowiada lub zaproponowac cos nowego.

Moduly Warszaty:
Warsztaty web-design- zaproszeni artysci 1-2 osoby /prowadzace/
Warsztaty teatralne- stowazyszenie Vaganti
Warsztaty historyczne- zaproszeni goscie z gmniy i pobliskich uczelni
Warsztaty przedzalskie
Warsztaty muzyczne muzyka wspolczesna z korzniem + inne pomysly
Warsztaty etycznego biznesu- zaproszeni goscie 4-5 osob
Warsztay pisania projektow unijnych
Warsztay Warsztaty etycznego biznesu
+ inne pomysly

kometarze i pomysly prosze pisac w temacie lub bezposrednio na forum grupy
AAKCJA ROZBUJAC GMINE
http://goldenline.pl/grupa/aakcja-rozruszac-gmine

pozdrawiam ArekArek Kozak edytował(a) ten post dnia 23.11.08 o godzinie 16:07

konto usunięte

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

a jakie są kryteria odnośnie określenia danej gminy jako ubogiej ?
Robert P.

Robert P. Przedstawiciel
Handlowy

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

pkb na jednego mieszkanca?
liczba wnioskow o dotacje zaakceptowana w przeliczeniu euro na jednego mieszkancza
liczba drog
liczba szkol
liczba ksiazek
wodociag
apteki koscioly wplywy z podatkow
liczba aut - ubostwo mieszkancow
itp:)

konto usunięte

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

Robert Piekut:
pkb na jednego mieszkanca?
liczba wnioskow o dotacje zaakceptowana w przeliczeniu euro na jednego mieszkancza
liczba drog
liczba szkol
liczba ksiazek
wodociag
apteki koscioly wplywy z podatkow
liczba aut - ubostwo mieszkancow
itp:)

Ała! Jako osoba z doktoratem z biedy wiejskiej, powiem, że wymienione nie są generalnie wskaźnikami ubóstwa. Bardziej pasują do sytuacji samorządu lokalnego...
Arek Kozak

Arek Kozak Visual Art

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

racja...: )...tu nie chodzi o kase ale o pomysl na miejsce...: )...ktore z porosnietej czesto krzyzowki mozna przekasztalcic w ukochane mile ladne i ciekawe miejsce dla mieszkancow i gosci...: )...

konto usunięte

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

Plany odnowy wsi, czy wsie tematyczne nie są niczym nowym. Sam ten temat kilka razy z inspiracji dra Idziaka poruszałem tu i ówdzie. Zresztą same działania warsztatowo-aktywizacyjne w połączeniu ze strategią też nie są niczym nadzwyczaj nowym.
Owszem, idea słuszana i należy popierać, nie należy jednak demonizować jako złotego środka rozwoju społeczności.
Dariusz K.

Dariusz K. CEO New Business
Concept Sp. z o.o.

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

a mnie wkurza takie gadanie. zawsze łatwo wrzucić piach w trybiki. jak są osoby, które mają ochotę realizować jakiś projekt to rewelacja. Panie Jurku ... bez urazy! - proponowałbym skoncentrowanie się na konkretnej pomocy!
Arek Kozak

Arek Kozak Visual Art

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

zgadzam sie caly proces regeneracji ktory w swojej formie jest wprowadzany w polsce juz od dawna dziala na zachodzie ze swoimi pozytywami i bledami...to jest kwestia czasu w polsce go nie mamy...ale mamy moralny obowiazek pomoc zreorganizowac swiadomosc odnowic miejsca ktore sa w wiekszosci zaniedbanymi dziurami i przygotowac poprzez swoj przyklad ludzi do wspolpracy i zycia w miejscu w ktorym beda sie czuli dobrze i nauczyc wykozystywac narzedzia ktore pomoga im dzialac w swojej rzeczywistosci....a projekt AARG moze sie przyczynic do pewnego rodzaju przelomu mentalnego w danym spolecznstwie tymbardzej ze calosc ma miec swoja kontynuacje...: )...a jak sie zjedzie 20stu profesjonalistow szczerze skupionych na odnowie miejsa dzialaniach we wspolpracy z wladzami i organizacjami to wierze ze moze to byc przelom dla danego miejsca...: )...najwazniejsze to wypracowac razem z gmina standarty estetyczne, dzialan wewnatrz gminy wzajemnej wspolpracy i szacunku do miejsca w ktorym sie zyje...: )...jak macie jakies konkretne uwagi lub pomysly to smialo...: )...

konto usunięte

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

Dariusz Kacprzak:
a mnie wkurza takie gadanie. zawsze łatwo wrzucić piach w trybiki. jak są osoby, które mają ochotę realizować jakiś projekt to rewelacja. Panie Jurku ... bez urazy! - proponowałbym skoncentrowanie się na konkretnej pomocy!

To sobie Pan pogadał...
Szkoda, że z Pana gadania "bez urazy" nic nie wynika.
Jak Pan przeczyta raz jeszcze moją poprzednią wypowiedź, to może Pan zrozumie, że nie ma ani trybów, ani piachu...
Robert P.

Robert P. Przedstawiciel
Handlowy

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

Jerzy B.:
Plany odnowy wsi, czy wsie tematyczne nie są niczym nowym. Sam ten temat kilka razy z inspiracji dra Idziaka poruszałem tu i ówdzie. Zresztą same działania warsztatowo-aktywizacyjne w połączeniu ze strategią też nie są niczym nadzwyczaj nowym.
Owszem, idea słuszana i należy popierać, nie należy jednak demonizować jako złotego środka rozwoju społeczności.
wiem ale walnalem to z rozpedu by miec pole do dyskusji...i punkt zaczepienia
ksiazka o biedzie wiejskiej rewelacja przeczytalem z zapartym tchem...i posiadam w swojej prywatnej bibliotece
pozdrawiam
Jakub Osina

Jakub Osina menadżer projektów

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

Jerzy B.:
Plany odnowy wsi, czy wsie tematyczne nie są niczym nowym. Sam ten temat kilka razy z inspiracji dra Idziaka poruszałem tu i ówdzie. Zresztą same działania warsztatowo-aktywizacyjne w połączeniu ze strategią też nie są niczym nadzwyczaj nowym.
Owszem, idea słuszana i należy popierać, nie należy jednak demonizować jako złotego środka rozwoju społeczności.

Panie Jurku, bez obrazy, ale jako naukowiec powinien Pan wiedzieć, że "złote środki" w ogóle nie istnieją, więc dyskusja na ich temat jest cokolwiek bezsensowna - rzecz w tym (a trochę pracowałem w swoim życiu na obrzeżach środowiska wiejskiego na Lubelszczyźnie właśnie), że czasem trzeba po prostu robić cokolwiek, bo podejrzewam, że warunkach Terespola to jest duuużo więcej niż standard.Jakub Osina edytował(a) ten post dnia 24.11.08 o godzinie 17:17
Arek Kozak

Arek Kozak Visual Art

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

akcja budzi akcje dobry przyklad i madre ukierunkowanie dzialan ku ludziom...: )...w kazdej postaci niesie korzysc przelamuje traumy i zmienia nastawienie do siebie do innych i do miejsca w ktorym sie zyje...: )...Akcja=Edukacja jak rodzice dzieciom...: )...

konto usunięte

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

Jakub Osina:
Jerzy B.:
Plany odnowy wsi, czy wsie tematyczne nie są niczym nowym. Sam ten temat kilka razy z inspiracji dra Idziaka poruszałem tu i ówdzie. Zresztą same działania warsztatowo-aktywizacyjne w połączeniu ze strategią też nie są niczym nadzwyczaj nowym.
Owszem, idea słuszana i należy popierać, nie należy jednak demonizować jako złotego środka rozwoju społeczności.

Panie Jurku, bez obrazy, ale jako naukowiec powinien Pan wiedzieć, że "złote środki" w ogóle nie istnieją, więc dyskusja na ich temat jest cokolwiek bezsensowna - rzecz w tym (a trochę pracowałem w swoim życiu na obrzeżach środowiska wiejskiego na Lubelszczyźnie właśnie), że czasem trzeba po prostu robić cokolwiek, bo podejrzewam, że warunkach Terespola to jest duuużo więcej niż standard.Jakub Osina edytował(a) ten post dnia 24.11.08 o godzinie 17:17

Nie wiem, co Pan definuje jako "złoty środek". I mam wrażenie, że jako kolejna osoba przyłącza się Pan do polemiki, ale nie ze mną a z wypowiedzią kogoś, kto skrytykował - równie nie czytając.
Ja nigdzie nie twierdziłem nic nt. istnienia złotych środków ani nie twierdziłem, że nie należy nic robić. Proszę przeczytać moją pierwszą wypowiedź a nie jej komentarz i nie dorabiać ideolgii do czegoś co nie zostało przeze mnie napisane.
Arek Kozak

Arek Kozak Visual Art

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

Jerzy B.:
Jakub Osina:
Jerzy B.:
Plany odnowy wsi, czy wsie tematyczne nie są niczym nowym. Sam ten temat kilka razy z inspiracji dra Idziaka poruszałem tu i ówdzie. Zresztą same działania warsztatowo-aktywizacyjne w połączeniu ze strategią też nie są niczym nadzwyczaj nowym.
Owszem, idea słuszana i należy popierać, nie należy jednak demonizować jako złotego środka rozwoju społeczności.

Panie Jurku, bez obrazy, ale jako naukowiec powinien Pan wiedzieć, że "złote środki" w ogóle nie istnieją, więc dyskusja na ich temat jest cokolwiek bezsensowna - rzecz w tym (a trochę pracowałem w swoim życiu na obrzeżach środowiska wiejskiego na Lubelszczyźnie właśnie), że czasem trzeba po prostu robić cokolwiek, bo podejrzewam, że warunkach Terespola to jest duuużo więcej niż standard.

Nie wiem, co Pan definuje jako "złoty środek". I mam wrażenie, że jako kolejna osoba przyłącza się Pan do polemiki, ale nie ze mną a z wypowiedzią kogoś, kto skrytykował - równie nie czytając.
Ja nigdzie nie twierdziłem nic nt. istnienia złotych środków ani nie twierdziłem, że nie należy nic robić. Proszę przeczytać moją pierwszą wypowiedź a nie jej komentarz i nie dorabiać ideolgii do czegoś co nie zostało przeze mnie napisane.

no to dawaj Jurek zrob jakis fajny projekt na Terespol...: )...i przywiez z 5 kumatych studentow to pomoga opracowywac indywidulano zbiorowe plany ekonomiczne gminy Terespol...: )...od pomocy w przygotowaniu ludzi w zakresie ekonomi praktycznej zakladanie i prowadzenie sklepow restauracji galeri agro turystyki do warsztatow przedzalskich...: )...do projektow samofinansowania dla instytucji organizacji...: )...w standartach i z klasa milego miejsca z tradycja...: )...jakby dzialaly tam juz od 150 lat...: )...taki plener ekonomiczny z naciskiem na konkretna zmiane miejsca...: )...a my zadbamy o estetyke historie etc...: )...pomysl...: )...Arek Kozak edytował(a) ten post dnia 24.11.08 o godzinie 19:05

konto usunięte

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

Arek Kozak:

no to dawaj Jurek zrob jakis fajny projekt na Terespol...: )...i przywiez z 5 kumatych studentow to pomoga opracowywac indywidulano zbiorowe plany ekonomiczne gminy Terespol...: )...od pomocy w przygotowaniu ludzi w zakresie ekonomi praktycznej zakladanie i prowadzenie sklepow restauracji galeri agro turystyki do warsztatow przedzalskich...: )...do projektow samofinansowania dla instytucji organizacji...: )...w standartach i z klasa milego miejsca z tradycja...: )...jakby dzialaly tam juz od 150 lat...: )...taki plener ekonomiczny z naciskiem na konkretna zmiane miejsca...: )...a my zadbamy o estetyke historie etc...: )...pomysl...: )...

Jak będę miał za dużo czasu to znajdę sobie miejsce znacznie bliżej Szczecin, gdzie warto zainwestować czas i energię. Polecam za to lekturę: http://www.irwirpan.waw.pl/index.php?option=com_conten... "Sprawozdanie z seminarium Nauka i edukacja w rozwoju obszarów wiejskich" - znajdziecie tam odesłania do kilku bardzo ciekawych inicjatyw w tym zakresie.
Arek Kozak

Arek Kozak Visual Art

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

Tak czy inaczej dzieki a jak bys sie jesdnak zdrcydowal to wal jak w dym jest sporo do zrobienia...; )...

Jerzy B.:
Arek Kozak:

no to dawaj Jurek zrob jakis fajny projekt na Terespol...: )...i przywiez z 5 kumatych studentow to pomoga opracowywac indywidulano zbiorowe plany ekonomiczne gminy Terespol...: )...od pomocy w przygotowaniu ludzi w zakresie ekonomi praktycznej zakladanie i prowadzenie sklepow restauracji galeri agro turystyki do warsztatow przedzalskich...: )...do projektow samofinansowania dla instytucji organizacji...: )...w standartach i z klasa milego miejsca z tradycja...: )...jakby dzialaly tam juz od 150 lat...: )...taki plener ekonomiczny z naciskiem na konkretna zmiane miejsca...: )...a my zadbamy o estetyke historie etc...: )...pomysl...: )...

Jak będę miał za dużo czasu to znajdę sobie miejsce znacznie bliżej Szczecin, gdzie warto zainwestować czas i energię. Polecam za to lekturę: http://www.irwirpan.waw.pl/index.php?option=com_conten... "Sprawozdanie z seminarium Nauka i edukacja w rozwoju obszarów wiejskich" - znajdziecie tam odesłania do kilku bardzo ciekawych inicjatyw w tym zakresie.
Jakub Osina

Jakub Osina menadżer projektów

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

Nie wiem Panie Jerzy, czy warto dyskutować o dyskusji (tzn. ja lubię, bo taki jest mój "fach" częściowo - ale nie sądzę, żeby inni przepadali - proponuję w przyszłości na priv). A ze Szczecina do Terespola rzeczywiście totalnie daleko, więc szczerze rozumiem.
Janusz P.

Janusz P. [Rzadko na GL]
Prawnik (z
uprawnieniami
pedagogicznymi), ...

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

Przyjrzałem się tematowi oraz rozwojowi (czy zawsze?) dyskusji. Z tym "bagażem", ośmielam się zapytać:
Czy w odnośnym programie przewidzieliście Państwo - przynajmniej elementarne - poradnictwo prawne, chociażby w zakresie wybranych zagadnień prawa cywilnego i administracyjnego?
Pytam o to, gdyż zdaję sobie sprawę, jakie problemy - nie tylko w środowiskach wiejskich, ale szczególnie wyraźnie w nich - sprawiają zagadnienia: spadkowe; rozgraniczeń; scalania gruntów; przenoszenia, ustalania i dokumentowania własności; przekazywania gruntów (nie tylko w aspekcie "KRUS'owskim").

Poradnictwo w zakresie działalności gospodarczej jest bardzo cenne, aczkolwiek ludzie często mają kapitał "zamrożony"; i to tak bardzo, że trudno go "odmrozić", gdyż stan prawny nieruchomości bywa "zamotany". Bez kapitału pieniężnego bardzo trudno jest uruchomić działalność gospodarczą, chociaż jest to możliwe. Wszakże gruntu, który nie ma ustalonego stanu prawnego, nie można wnieść jako kapitału do spółki (nawet tzw. jednoosobowej z o.o.).

Wspominam o tych kwestiach, gdyż znam - również praktyczne - skutki zamiedbań we wspomnianych obszarach problemowych. Niekiedy zaś wystarczy bardzo niewiele wysiłku i działań (szkolenie, wskazanie formularzy, informacja o opłatach i procedurze zwalniania od kosztów, wskazywanie właściwych organów władzy publicznej, pomoc w napisaniu piodania albo innego pisma).

Jako człowiek z Lublina, znam sytuację w naszym regionie.
Arek Kozak

Arek Kozak Visual Art

Temat: Kumaci do zarabistego projektu AARG '09T ...: )...

Janusz P.:

Czesc Janusz jak najbardziej...: )...szukamy pomyslow i ludzi z roznych dziedzin...: )... wskakuj zapraszamy...: )...

http://www.goldenline.pl/grupa/aakcja-rozruszac-gmine

ps
plan planu jest na poczatku tego watku i w grupie AARG...: )...

jak masz jakies pytania to smialo...: )...propozycje bedziemy mielic juz w tematach...: )...

Następna dyskusja:

Pilotaż projektu naukowego




Wyślij zaproszenie do