Tomasz Dulewicz

Tomasz Dulewicz Coach, trener

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

Relacyjny biznes coaching – symulacja

Poniżej znajduje się wypowiedź naszego klienta – Norberta. Poprowadź jego coaching. Zadaj mu pytanie, on odpowie, potem znowu zadasz pytanie itd. aż Norbert osiągnie swój cel.

Jako Norbert ja będę odpowiadał. Będę bardzo relacyjnym klientem. Celem tej symulacji jest pokazanie na czym polega relacyjność w biznes coachingu, przećwiczenie jej oraz nauczenie się jej :)

Jeśli nie jesteś coachem, to też możesz wziąć udział. Przeczytaj wpierw e-booka
ABC Coachingu i zadawaj pytania będąc przy tym osobą relacyjną – tzn. empatyczną, otwartą, wyrozumiałą, ciekawą drugiej osoby, wspierającą, ceniącą zaufanie, szanującą ludzi.

Zatem do dzieła!


Klienta - Norbert:

Przyszedłem do Ciebie, bo chcę znaleźć sposób na przetrwanie w kryzysie, a co więcej na to, żeby moja firma dobrze sobie radziła. Polecił mi Cię mój dobry przyjaciel. Mówił, że jesteś dobrym coachem, ale przede wszystkim uczciwym i autentycznym człowiekiem, z którym można o wszystkim pogadać.

Moja firma to szkoła języków obcych. Ostatnio jakoś gorzej nam się wiedzie. Współpracowaliśmy z kilkoma dużymi firmami, u których uczyliśmy języków nowych pracowników, wynajmowaliśmy im tłumaczy. Teraz jednak wszystkie zrezygnowały z naszych usług. Tną koszty, bo jest kryzys. Nie zatrudniają nowych pracowników, to nie mają kogo też uczyć języków. Osoby prywatne też jakoś rzadziej chodzą na kursy językowe niż jeszcze rok temu. Za niedługo chyba będę musiał zamknąć moją szkołę... Jeszcze rok temu planowałem otworzyć nowy oddział w innym mieście, a teraz... sam widzisz. Nie wiem co robić. Potrzebuję pomocy.



--

Jeśli masz pytania co do symulacji, to zadaj je w tym wątku:
http://www.goldenline.pl/forum/coaching-sztuka-mozliwo...
Tomasz Dulewicz

Tomasz Dulewicz Coach, trener

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

Norbert:

Aż tak źle nie jest – przeżyję :). W sumie to bym sobie dał radę, ale nie wiem co zrobić. Tzn. pomysłów mam dużo, ale nie wiem który wybrać, bo nie wiem czy któryś się sprawdzi w tej sytuacji.

Znam się na prowadzeniu firmy, zarządzaniu i marketingu. Tylko nagła zmiana sytuacji mnie wybiła z rytmu. Planowałem otwieranie nowych oddziałów, a tu nagle muszę ten jeden ratować. To trochę tak jakby drużyna piłkarska nastawiona na atak, zdobywanie bramek musiała się nagle bronić. Nie potrafi tego bo nigdy się nie broniła tylko zawsze atakowała, a to przeciwnik się bronił.

Czuję się trochę bezradny w nowej sytuacji i nie wiem co powinienem zrobić. Szczerze mówiąc to chciałbym się tego tu dowiedzieć.
Arkadiusz Dyl

Arkadiusz Dyl Trener,
International Coach
ICC, Arq Training &
Coaching

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

"Mówisz, że masz dużo pomysłów w związku z tą sytuacją, ale nie wiesz, który będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojej firmy.
Po czym poznasz, że jakiś pomysł sprawdza się w danej sytuacji? Co będziesz widział, słyszał i czuł korzystając z wybranego pomysłu?"

konto usunięte

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

Który z pomysłów chciałbyś zacząć realizować od zaraz z uśmiechem na twarzy?
Aleksandra Bandomir (Turkowska)

Aleksandra Bandomir
(Turkowska)
Psycholog / coach /
grafik / twórca

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

1 Powiedziałeś, że masz trudną sytuację bo kryzys, Brak klientów. Nie wiesz co robić. Określiłeś, że celem twoim jest PRZETRWANIE i dla tego się zwracasz do coacha.
2 Potem napisałeś że wierzysz, że jakoś przeżyjesz i dasz sobie radę, masz świetne doświadczenie, masz wiele pomysłów ale nie wiesz, który wybrać bo nie wiesz jakie będą konsekwencje i który się sprawdzi w nowej sytuacji. (chcesz wybrać któryś pomysł)
3 Z twojej perspektywy zmieniły się reguły gry i cała sytuacja, czujesz się zagubiony. Chcesz dowiedzieć się co masz robić.

Czego chcesz?

konto usunięte

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

"Mówisz, że masz dużo pomysłów ale nie wiesz który wybrać. Może od tego zacznijmy. Który z tych pomysłów - według Ciebie - mógłby być najlepszy na początek?"
Tomasz Dulewicz

Tomasz Dulewicz Coach, trener

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

Norbert:

Chcę czuć się pewnie jak kiedyś. Wszystko szło mi świetnie.
Pomysł mógłbym wybrać, jednak nie wiem który. Może potrzebuję je uporządkować, zrobić jakiś plan z mocnymi i słabymi stronami każdego...

Trochę zaciekawiło mnie pytanie o to jak było na początku. Było trudno, ale dałem radę. Teraz jak było lepiej to już przywykłem do dobrobytu i trudno jest mi z powrotem zaczynać od podstaw. Trochę mnie demotywuje myśl że ponownie jest trudno. Trochę mam się bronić przed złą sytuacją, a nie chcę tego, wolę robić swoje, iść do przodu, dyktować warunki.

Peter Drucker kiedyś powiedział, że najlepszym sposobem przewidywania przyszłości jest jej tworzenie. Chcę tworzyć przyszłość, ustalać reguły gry, a nie grać drugie skrzypce na rynku. Chcę być liderem rynku. Teraz jednak mam poczucie, że to ktoś inny ustala reguły gry. Moja drużyna nie rozgrywa piłki, tylko patrzy jak drużyna przeciwna gra. Ja chcę grać, bo to lubię. Wtedy czuję się pewnie.
Aleksandra Bandomir (Turkowska)

Aleksandra Bandomir
(Turkowska)
Psycholog / coach /
grafik / twórca

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

Norbercie :)

Chcesz czuć się pewnie.
Co w obecnej sytuacji dałoby ci większe poczucie pewności?

Napisałeś, że nie wiesz który pomysł wybrać i może potrzebujesz je uporządkować, zrobić jakiś plan z mocnymi i słabymi stronami każdego...

Zatem co chcesz teraz zrobić z pomysłami i kiedy?

Na początku. Było trudno, ale dałeś radę. Jak większość ludzi przywykłeś do dobrego . Czujesz się zde-motywowany myśleniem o zaczynaniu od nowa, bo to jest trudne. Zamiast bronić się wolisz robić swoje, iść do przodu, dyktować warunki.

Jakie chcesz i możesz podjąć wyzwania?
Jakie mogą być nowe możliwości, okazje dla Ciebie w nowej sytuacji? Który z pomysłów może pomóc Ci powrócić do gry i tworzyć przyszłość?Aleksandra Turkowska edytował(a) ten post dnia 27.04.09 o godzinie 14:15

konto usunięte

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

"Przywykłeś do dobrobytu ale... mówisz, że lubisz grać. Czy możesz obecną sytuację potraktować jako część tej gry? Pewnie czytałeś po czym poznaje się prawdziwego lidera :)

A jeżeli potrzebujesz uporządkować pomysły, zrobić plan to... już wiesz od czego możesz zacząć :)"
Arkadiusz Dyl

Arkadiusz Dyl Trener,
International Coach
ICC, Arq Training &
Coaching

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

Ponieważ wiesz dokładnie czego chcesz: wolisz robić swoje, iść do przodu, dyktować warunki, ustalać reguły gry i zostać liderem rynku, jak będzie wyglądała Twoja organizacja i Ty w niej za 5 lat?
Jak chcesz żeby to wszystko wyglądało kiedy już gra będzie toczyła się według Twoich reguł i Ty będziesz liderem rynku?
Aleksandra Bandomir (Turkowska)

Aleksandra Bandomir
(Turkowska)
Psycholog / coach /
grafik / twórca

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

Arkadiusz Dyl:
Ponieważ wiesz dokładnie czego chcesz: wolisz robić swoje, iść do przodu, dyktować warunki, ustalać reguły gry i zostać liderem rynku, jak będzie wyglądała Twoja organizacja i Ty w niej za 5 lat?
Jak chcesz żeby to wszystko wyglądało kiedy już gra będzie toczyła się według Twoich reguł i Ty będziesz liderem rynku?

A twoje pytanie też mi się bardzo podoba. Bardzo energetyczne :).Aleksandra Turkowska edytował(a) ten post dnia 27.04.09 o godzinie 14:19

konto usunięte

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

Tomasz Dulewicz:
Norbert:

Chcę czuć się pewnie jak kiedyś. Wszystko szło mi świetnie.
Pomysł mógłbym wybrać, jednak nie wiem który. Może potrzebuję je uporządkować, zrobić jakiś plan z mocnymi i słabymi stronami każdego...

Trochę zaciekawiło mnie pytanie o to jak było na początku. Było trudno, ale dałem radę. Teraz jak było lepiej to już przywykłem do dobrobytu i trudno jest mi z powrotem zaczynać od podstaw. Trochę mnie demotywuje myśl że ponownie jest trudno. Trochę mam się bronić przed złą sytuacją, a nie chcę tego, wolę robić swoje, iść do przodu, dyktować warunki.

Peter Drucker kiedyś powiedział, że najlepszym sposobem przewidywania przyszłości jest jej tworzenie. Chcę tworzyć przyszłość, ustalać reguły gry, a nie grać drugie skrzypce na rynku. Chcę być liderem rynku. Teraz jednak mam poczucie, że to ktoś inny ustala reguły gry. Moja drużyna nie rozgrywa piłki, tylko patrzy jak drużyna przeciwna gra. Ja chcę grać, bo to lubię. Wtedy czuję się pewnie.

Norbercie kochany symulancie!

Wreszcie przyszedł czas, abyś z trenera zamienił się w aktywnego i skutecznego handlowca. Zabieraj się za telefon ( 30 telefonów dziennie) , tłuczemy raz..raz..raz..bazę nowych klientów, wyślij POCZTĄ ze 500 zidywidualizowanych ofert wstępnych i będzie ok! Napewno jeden klient się znajdzie.

Powodzenia w codziennej trudnej pracy handlowca sprzedającego szkolenia! Połącz terorię z praktyką, czyli wcisnuj zapalnik do dynamitu i ognia!

Ole!Dariusz Szul edytował(a) ten post dnia 27.04.09 o godzinie 15:00
Arkadiusz Dyl

Arkadiusz Dyl Trener,
International Coach
ICC, Arq Training &
Coaching

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

Aleksandra Turkowska:
Arkadiusz Dyl:
Ponieważ wiesz dokładnie czego chcesz: wolisz robić swoje, iść do przodu, dyktować warunki, ustalać reguły gry i zostać liderem rynku, jak będzie wyglądała Twoja organizacja i Ty w niej za 5 lat?
Jak chcesz żeby to wszystko wyglądało kiedy już gra będzie toczyła się według Twoich reguł i Ty będziesz liderem rynku?

A twoje pytanie też mi się bardzo podoba. Bardzo energetyczne :).Aleksandra Turkowska edytował(a) ten post dnia 27.04.09 o godzinie 14:19

Olu, najpierw przeczytałem Twoje posty i bardzo mi się spodobały Twoje pytania w "kontakcie z Klientem". Norbertowi też się podobały - takie odniosłem wrażenie po jego wypowiedziach. Tak więc byłaś dla mnie inspiracją do zadania tego pytania.
Tomasz Dulewicz

Tomasz Dulewicz Coach, trener

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

(nasz klient wyjeżdża, będzie w czwartek, wtedy odpowie na pytania)
Aleksandra Bandomir (Turkowska)

Aleksandra Bandomir
(Turkowska)
Psycholog / coach /
grafik / twórca

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

Luiza Cierpioł:
Chyba za mocno zmotywowaliśmy klienta :)

no to mamy sukces :)
Tomasz Dulewicz

Tomasz Dulewicz Coach, trener

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

Chcesz czuć się pewnie.
Co w obecnej sytuacji dałoby ci większe poczucie pewności?

Zwiększenie pewności siebie dałaby mi stabilnie funkcjonująca szkoła. Odpowiednia ilość klientów. Poczucie, że ludzie interesują się tym co oferuje moja firma.
Napisałeś, że nie wiesz który pomysł wybrać i może potrzebujesz je uporządkować, zrobić jakiś plan z mocnymi i słabymi stronami każdego...

Zatem co chcesz teraz zrobić z pomysłami i kiedy?
Potrzebuję je dopracować, uporządkować. Sprawdzić co mogłoby wyjść, a co nie. Nie mam jednak na to czasu, bo całymi dniami zabiegam o klientów, albo uczę w szkole. Powinienem mieć kogoś do pomocy, jednak nie mogę teraz zatrudnić nowej osoby. Nie stać mnie na to.

Na początku. Było trudno, ale dałeś radę. Jak większość ludzi przywykłeś do dobrego . Czujesz się zde-motywowany myśleniem o zaczynaniu od nowa, bo to jest trudne. Zamiast bronić się wolisz robić swoje, iść do przodu, dyktować warunki.

Jakie chcesz i możesz podjąć wyzwania?
Powinienem znaleźć klientów i to najlepiej stałych. Za 5-6 tygodni skończą się wiosenne kursy i część klientów odejdzie ze szkoły. Na wakacje i na jesień powinienem znaleźć nowych klientów.
Jakie mogą być nowe możliwości, okazje dla Ciebie w nowej sytuacji? Który z pomysłów może pomóc Ci powrócić do gry i tworzyć przyszłość?
Nowe okazje to fakt, że nie tylko moja szkoła ma trudności. Inne też. Jeśli ja znajdę sposób na znalezienie klientów i funkcjonowanie na rynku, to będę zdobywał przewagę nad tymi szkołami, które nie znajdą. Nie potrafię teraz odpowiedź na pytanie który z moich pomysłów może mi pomóc powrócić do gry i tworzyć przyszłość. Są one zbyt ogólne. Potrzebuję je dopracować i z kimś skonsultować.
"Przywykłeś do dobrobytu ale... mówisz, że lubisz grać. Czy możesz obecną sytuację potraktować jako część tej gry?
Tak właśnie ją traktuję, tylko że przegrywam.
Pewnie czytałeś po czym poznaje się prawdziwego lidera :)
Jeśli masz na myśli cytat z Robbinsa: „Prawdziwego lidera poznaje się nie po tym ile razy upada, ale po tym jak szybko się podnosi”, to czytałem.
Ja jeszcze nie upadłem, tylko zacząłem upadać. Być może jeszcze nic konkretnego nie zrobiłem, bo liczyłem na to że kryzys sam minie, a przecież jeszcze tak źle nie jest. Jeszcze mam klientów, jeszcze pracuję.

Powinienem się bardziej zmobilizować i chyba zacząłem coś takiego robić, tzn. oczekuję tego po coachingu.
Ponieważ wiesz dokładnie czego chcesz: wolisz robić swoje, iść do przodu, dyktować warunki, ustalać reguły gry i zostać liderem rynku, jak będzie wyglądała Twoja organizacja i Ty w niej za 5 lat?
Jeśli nic nie zrobię to jej nie będzie za 5 lat.
Jak chcesz żeby to wszystko wyglądało kiedy już gra będzie toczyła się według Twoich reguł i Ty będziesz liderem rynku?
Tak samo będzie wyglądała jak rok temu. Czyli mam klientów, oni polecają moją szkołę innym. Wiele osób jest zainteresowanych kursami językowymi, wystarczy rozdać im ulotki, albo zamieścić ogłoszenia w prasie i są klienci. Po przez udział w projektach społecznych i szkolnych docieram do uczniów lokalnych szkół. Ponieważ zatrudniam dobrych lektorów i sam też jestem lubianym nauczycielem od którego ludzie w miarę szybko się uczą, toteż po kilku zajęciach ludzie stają się naszymi stałymi klientami.
Powiedziałeś, że chciałbyś czuć się pewnie jak kiedyś. Co wtedy sprawiało, że czułeś się tak pewny siebie?
Stabilnie funkcjonująca szkoła. Odpowiednia ilość klientów. Poczucie, że ludzie interesują się tym co oferuje moja firma.
Powiedziałeś też, że na początku było trudno ale dałeś radę. Co wtedy, gdy "było trudno" sprawiało ci największą radość?
Działania, które przynosiły skutki. Satysfakcja z dobrej szkoły i dobrych pracowników. Pozytywne opinie klientów. Poczucie tego, ze z każdym tygodniem moja firma jest coraz silniejsza, coraz bardziej dochodowa.
Gdybyś to ty mógł ustalić "reguły gry" to jak byś je ustalił?
Mam klientów, oni polecają moją szkołę innym. Wiele osób jest zainteresowanych kursami językowymi, wystarczy rozdać im ulotki, albo zamieścić ogłoszenia w prasie i są klienci. Po przez udział w projektach społecznych i szkolnych docieram do uczniów lokalnych szkół. Ponieważ zatrudniam dobrych lektorów i sam też jestem lubianym nauczycielem od którego ludzie w miarę szybko się uczą, toteż po kilku zajęciach ludzie stają się naszymi stałymi klientami.
Tomasz Dulewicz edytował(a) ten post dnia 01.05.09 o godzinie 18:11
Tomasz Dulewicz

Tomasz Dulewicz Coach, trener

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja


Norbert:
Opiszę trochę stan w którym się znajduję. Powyższe pytania trochę mi pomogły. Wiem że chcę zaplanować pomysły i skonsultować je z kimś. Wiem, że kiedyś dałem radę, wiem, że potrafię się podnieść. Wiem, że nie jest źle, że moja firma sobie jeszcze radzi. Wiem, że na czerwiec chcę powinienem znaleźć nowych klientów.

Na poziomie myśli jest ok., wiem co mam robić. Jednak na poziomie uczuć, emocji jest marnie ze mną. Prawie tak samo jak na początku. Czuję się zdemotywowany i zrezygnowany. Dalej jestem w marnym nastroju.

Czuję, że jeszcze dużo muszę zrobić na tym coachingu, żeby stanąć na nogi z moją firmą. Jednak dziękuję za to, co dla mnie zrobiliście. Czekam na więcej.
Arkadiusz Dyl

Arkadiusz Dyl Trener,
International Coach
ICC, Arq Training &
Coaching

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

Tomasz Dulewicz:

Norbert:
Opiszę trochę stan w którym się znajduję. Powyższe pytania trochę mi pomogły. Wiem że chcę zaplanować pomysły i skonsultować je z kimś. Wiem, że kiedyś dałem radę, wiem, że potrafię się podnieść. Wiem, że nie jest źle, że moja firma sobie jeszcze radzi. Wiem, że na czerwiec chcę powinienem znaleźć nowych klientów.

Na poziomie myśli jest ok., wiem co mam robić. Jednak na poziomie uczuć, emocji jest marnie ze mną. Prawie tak samo jak na początku. Czuję się zdemotywowany i zrezygnowany. Dalej jestem w marnym nastroju.

Czuję, że jeszcze dużo muszę zrobić na tym coachingu, żeby stanąć na nogi z moją firmą. Jednak dziękuję za to, co dla mnie zrobiliście. Czekam na więcej.
Być może pamiętasz Norbercie, w naszej pierwszej rozmowie wspominałem Ci, że oprócz pytań, które przybliżają Cię do odpowiedzi na ważne dla Ciebie kwiestie, dam Ci czasem (bardzo rzadko) informację zwrotną jak odbieram to co mówisz.

Tym razem usłyszałem od Ciebie, że "powinieneś znaleźć nowych klientów" i że "jeszcze dużo musisz zrobić na tym coachingu".
Jak się czujesz kiedy mówisz, że coś powinieneś lub coś musisz?

Jesteś w marnym nastoju. Jakiego nastroju chcesz w zamian? Co konkretnie chcesz czuć w związku z Twoją firmą?

konto usunięte

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

Jak na poziomie myśli jest OK to już dużo. Wiesz co masz robić, przecież jesteś Graczem który już kiedyś wygrał...
Czy Ty nadal jednak chcesz grać w tą samą grę?

Temat: Relacyjny biznes coaching – symulacja

Tomasz Dulewicz:

Norbert:
>> Czuję, że jeszcze dużo muszę zrobić na tym coachingu, żeby
stanąć na nogi z moją firmą. Jednak dziękuję za to, co dla mnie zrobiliście. Czekam na więcej.

Czyli... gdybyśmy mieli doprecyzować cel naszych spotkań: co chiałbyś osiągnąć w efekcie uczestnictwa w procesie coachingu?

Następna dyskusja:

Relacyjny executive coachin...




Wyślij zaproszenie do