Tomasz Dulewicz Coach, trener
Temat: 8.3. Trwałe i kruche decyzje, czyli dysonans poznawczy
8.3. Trwałe i kruche decyzje, czyli dysonans poznawczyLudzki mózg złożony jest z 3 poziomów:
1. Mózg gadzi – najbardziej prymitywna część mózgu. Kieruje się instynktami i pragnieniami człowieka.
2. Układ limbiczny – kieruje się emocjami i uczuciami.
3. Kora mózgowa – najbardziej rozwinięta część mózgu. Kieruje się analitycznym myśleniem. Rozważa w sposób bardzo racjonalny wszystkie „za” i „przeciw”.
Każdy z tych obszarów mózgu może podejmować decyzje niezależnie od pozostałych. Człowiek podejmując decyzję może kierować się wszystkimi obszarami, lub tylko jednym. Dzięki temu mamy:
- porywczych, gburowatych i prymitywnych „typów”, kierujących się wyłącznie swoimi pragnieniami i instynktami. Oni po prostu działają.
- czułe, delikatne, wrażliwe i emocjonalne osoby z super intuicją. Oni po prostu odczuwają.
- wiecznie opanowanych i zimnych emocjonalnie myślicieli analitycznych - często zwanych „informatykami”:) Oni po prostu myślą.
Który z nich podejmuje najlepsze decyzje?
Żaden! Najlepsze decyzje podejmują osoby pracujące wszystkimi trzema obszarami mózgu.
Co więcej, żeby decyzja była bardzo dobra, to każdy obszar mózgu powinien podjąć taką sam wybór. Wówczas mamy zjawisko nazywane spójnością wewnętrzną.
Kiedy owej spójności nie ma, to człowiek źle się czuje i podświadomie dąży do uzyskania owej spójności. Mechanizm ten nazywa się dysonansem poznawczym.
Dysonans poznawczy zachodzi, kiedy robimy coś innego niż czujemy, bądź myślimy. Np. osoba paląca wie (myśli), że palenia zabija i nie powinna tego robić, lecz pali (zachowanie). Co więcej sama zaczyna się przekonywać, że palenie jednak nie zabija. Zaczyna się usprawiedliwiać i tłumaczyć:
- Przecież każdego nie zabije!
- Mój dziadek palił, a dożył 96 lat!
- Palę tylko 15 papierosów dziennie. Inni pala więcej.
Owo usprawiedliwianie się ma jeden główny cel:
Zmienić myśl: Palenie zabija!
Po co owa zamiana? Bo dopiero wtedy palacz będzie mógł palić z „czystym sumieniem”. Owo podświadome przekonywanie się, to właśnie dysonans poznawczy. Polega on na tym, że nasze myśli i uczucia dostosowujemy do naszych zachowań.
M.in. dlatego człowiek, który popełnił błąd (zachowanie) i wie, ze go popełnił (myśli), to i tak utrzymuje, ze dobrze zrobił i nie chce się przyznać do błędu. Zaczyna podświadomie przekonywać sam siebie i innych, że dobrze zrobił.
Podejmując decyzję, zwracaj uwagę, czy czasem nie wpadłeś w pułapkę dysonansu poznawczego:)
Podświadomie człowiek najczęściej dostosowuje myśli i emocje do zachowań. Dla większości ludzi tak jest najłatwiej. Możliwe jest jednak dostosowywanie zachowań do myśli i emocji. Na tym m.in. polega coaching. Coach bardzo łatwo może sprawić, iż nasz palacz zamiast przekonywać się do palenia, rzuci palenie.