Tomasz Dulewicz

Tomasz Dulewicz Coach, trener

Temat: 6.5. Strategia Walt’a Disney’a i jej zastosowanie w...

6.5. Strategia Walt’a Disney’a i jej zastosowanie w coachingu

Walt Disney kim był chyba każdy wie. A rozwiązywał on swoje problemy w następujący sposób.

Na problemy spoglądał z 3 punktów widzenia:

1. Marzyciel

Usiądź wygodnie w miejscu, w którym dobrze się czujesz, jesteś zrelaksowany, odprężony (np. fotel, kanapa w pokoju dziennym). Zacznij marzyć. Zapisuj (rysuj) marzenia na papierze.
Pytania pomocnicze:
· O czym marzę?
· Co chciałbym osiągnąć?
· Co chciałbym osiągnąć, gdyby wszystko było możliwe?
· Jaka sytuacja przekroczyłaby moje najśmielsze marzenia?
· Jakbym się czuł w tej sytuacji? Co ona by mi dała?
· Jakbym się wtedy zachowywał? Co by spowodowało, że się tak zachowuję?
· Jakimi umiejętnościami bym wtedy dysponował? Co by sprawiło, żebym miał te umiejętności?
· Jakie bym musiał mieć przekonania, wartości, żeby marzenie się spełniło?
· Kim będę gdy marzenie się spełni, gdy osiągnę cel?
· Dla jakiej idei chcę osiągnąć cel?

2. Realista

Zmień miejsce. Najlepiej przejdź do innego pokoju. Usiądź wygodnie w pozycji do pracy w miejscu, w którym zazwyczaj pracujesz np. przy biurku, w swoim gabinecie, itp. Patrząc na opis marzenia myśl jak realista. Rób konkretne notatki, zapisuj myśli realisty.
Pytania pomocnicze:
· Czego potrzeba do realizacji tego projektu?
· Ile godzin pracy? Jakiej pracy?
· Jakie mam zasoby, możliwości a jakie będę potrzebował?
· Co konkretnie musi się stać, aby marzenie się ziściło?
· Co muszę wykonać? W jakim terminie?


3. Krytyk

Zmień miejsce. Znów przejdź do innego pomieszczenia. Smutnego, ponurego z ciemnymi kolorami. Takiego, w którym łatwo Ci się krytykuje pomysły. Zacznij krytykować notatki Realisty, nigdy Marzyciela!
Pytania pomocnicze:
· Co się tu może nie udać?
· Czego brakuje?
· O czym zapomniałem?
· Kto może się na to nie zgodzić?
· Jakie części projektu mogą zawieść?


Po przejściu kolejno 3 etapów, wróć ze zmodyfikowanym celem (bądź planem) do pozycji marzyciela. Jak można ten cel zrealizować? Jakie śmiałe marzenia wyeliminują wady wskazane przez Krytyka? Potem przejdź do pozycji Realisty. Masz gotowy pomysł. Możesz go teraz zastosować, lub przejść jeszcze raz przez strategię Disney’a.

Podpowiedź:

Marzyciel – to takie spontaniczne dziecko, robi wszystko, myśli że wszystko da się zrobić, żyje często w bajkowym świecie.

Realista – to taki dorosły człowiek - rzetelny, obiektywny, spokojny, opanowany.

Krytyk – to taki przewrażliwiony krytyczny rodzic – tego ci nie wolno, na to nie pozwalam, to zrobisz jak dorośniesz, na to moje zasady nie pozwalają, w tej sytuacji za dużo wydasz. Po prostu wymyśla ciągle zasady i wymusza ich przestrzeganie. Taki służbista nastawiony na przestrzeganie zasad, które wymyśla jako najmądrzejszy człowiek świata.


Zastosowanie w coachingu:

Np. Kiedy klient nie wie co może zrobić, jakie działanie mogłoby go przybliżyć do osiągnięcia celu, wtedy możesz mu zaproponować zastosowanie strategii Disney’a i spojrzenie na jego cel z 3 punktów widzenia: marzyciela, realisty, krytyka.